«НІКЕЛЬ БІЛЬШЕ НЕ ВАРТИЙ НІ КОПІЙКИ».
– Йогі Берра
Що таке гроші?
Хіба гроші не є просто інструментом, на який люди згодні звертати увагу? Будь то мушлі в Папуа-Новій Гвінеї, грецькі монети з дорогоцінних металів, тютюнові палички у тюремному дворику чи фішки за покерним столом, увага людей проходить через ці інструменти так само як вібрація проходить по струнах, роблячи їх «грошима», з гармонійним значенням узгодженого засобу обміну.
Водяна мова грошей
Можливо, текуча природа грошей породила численні терміни, що ґрунтуються на воді. Про активи, які не можуть рухатись, кажуть, що вони заморожені. Людина з високою ліквідністю має багато готівки. Володіння активом, вартість якого менша за його початкову вартість, означає, що ви знаходитесь під водою. Подібно до того, як судна зберігаються в порту, сукупність акцій називається портфоліо. Про товари, ціна яких прагне руху, кажуть, що вони продаються, що, звичайно, є просто омонімом, хоча й нагадує вітрила, які рухають надуті вітром судна торговими морями. Валюта (від латинського currere, що означає "бігти") має той самий корінь, що й струм(current).
ГРОШІ — ЦЕ ІНСТРУМЕНТ, НА ЯКИЙ ЛЮДИ ПОГОДЖУЮТЬСЯ ЗВЕРТАТИ УВАГУ.
Валюта історично контролюється банками, тоді як рух течії завжди спрямовується схильністю природи до пошуку найшвидшого шляху вперед, шляху найменшого опору. З огляду на це, чи може протягом фінансового прогресу, як воно розвивалося по землі, воді, повітрі, бути причиною того, що ми опинилися в новій ері криптовалюти?
Різниця між цифровою валютою та криптовалютою
Цифрові гроші рухаються електричним струмом, який несе в собі заряд. Оцифрування фіатних грошей за допомогою кредитних та дебетових карток або аналогічних структур вартості, таких як милі авіакомпаній або ігрові жетони, — це знайомі нам речі. Еволюція цієї системи цифрових грошових переказів розпочалася в середині 20 століття з появою кредитних та дебетових карт. Компанія VISA запустила кредитну картку в США в 1958 році, в 1974 році вийшла з нею на міжнародний ринок, а в 1975 році дебютувала дебетова карта. Цікаво, що кредитна картка вийшла за кордон лише через три роки після того, як ми відмовились від золотого стандарту.
Сьогодні криптовалюта існує як інша версія цифрових грошей; це валюта, яка не має прямого зв'язку з фіатом. Криптовалюта працює на електричному струмі, як і цифрові транзакції, що здійснюються за допомогою кредитних та дебетових карток, але на відміну від цих цифрових уявлень фіату, криптовалюта відрізняється додатковим рівнем безпеки, що, по суті, і визначає її цінність поза фіатною економікою.
Визначення криптовалюти
Щоб зрозуміти, що таке криптовалюта, спочатку потрібно дати визначення крипто та валюти. Крипто — це криптографія, яка в контексті криптовалюти використовує складні математичні задачі для захисту інформації. За своєю суттю криптографія розв'язує проблему подвійної витрати, стимулює завершення хешу (складне математичне завдання) та синхронізує перевірку транзакцій на блокчейні через децентралізовану бухгалтерську книгу.
Валюта означає засіб обміну, що знаходиться в обігу, який є формою руху, подібно до течії. Таким чином, криптовалюта – це цифрова валюта, яка захищає інформацію в обігу за допомогою криптографії. Багато речей були й можуть бути грошима. Однак як засіб обміну гроші працюють найкраще, якщо предмети, обрані як одиниці обміну, малі, дефіцитні, передбачувано схожі і їх важко підробити. Подумайте про екзотичні мушлі, дорогоцінні монети, ілюстровані банкноти, замовні чіпи й т.д.
КРИПТОВАЛЮТА — ЦЕ ЦИФРОВА ВАЛЮТА, ЯКА ЗАХИЩАЄ ІНФОРМАЦІЮ В ОБІГУ ЗА ДОПОМОГОЮ КРИПТОГРАФІЇ.
Криптовалюта, або гроші на основі коду, не просто малі, вони фізично відсутні. Це не просто дефіцит, загальна пропозиція, як і у випадку з біткоїнами , може бути визначена заздалегідь. Це не просто передбачувано схоже, але кожна одиниця є точною копією будь-якої іншої. Це пік взаємозамінності. Прикладом погіршення взаємозамінності у світі фіату є купівля дрібничок на місцевих ринках або базарах, де готівка, що повертається покупцеві, зазвичай є найбільш застарілою, розірваною та небажаною версією цієї взаємозамінної валюти. Нарешті, підробка неможлива навіть через ціннісні пропозиції криптографії. Саме цей захист на основі коду породив його характерну «ненадійність».
Протоколи криптовалюти наповнені кодом, який можна скопіювати будь -коли (те, що називається форком), саме тому значення справді знаходиться в конкретному інструменті, на який ми погоджуємося звернути увагу. Що стосується прав інтелектуальної власності або «викрадення чиїхось ідей», статус-кво такий: «Так, будь ласка, скопіюйте цей код. Подивіться, чи можете ви зробити це краще».
Історично форки в блокчейнах довели, що цінність полягає в уважності. Що цінніше: Біткоїн чи форк - Bitcoin Cash? Де є більша цінність? В Ethereum чи форк - Ethereum Classic? Ці рішення, прийняті з урахуванням консенсусу, доводять, що саме соціальний шар, нульовий шар — чи те, що лежить під блокчейном — є остаточним арбітром цінності. Те, на що люди звертають увагу, – ось що має значення.
ГРОШІ — ЛИШЕ ІНСТРУМЕНТ. ВІН ДОСТАВИТЬ ВАС КУДИ ЗАВГОДНО, АЛЕ НЕ ЗАМІНИТЬ ВАС ЯК ВОДІЯ.
— Айн Ренд
Прийняття криптовалюти
Подібно до того, як перехід від газет до вебсайтів новин досяг критичної маси, ми спостерігали перехід від паперових фіатних грошей до безпечних цифрових грошей.
Кількість підтверджених користувачів криптовалюти зросла з 5 мільйонів у 2016 році до 225 мільйонів у 2021 році. За даними Chainalysis, глобальне впровадження зросло на 2300% з третього кварталу 2019 року до другого кварталу 2021 року, у В’єтнамі, Індії, Пакистані, Україні, Кенії, Нігерії та інших країнах. Сполучені Штати лідирують. Примітно, що Кенія мала найбільший обсяг однорангового обміну (P2P). Впровадження криптовалюти в Африці йде повним ходом.
У зв'язку з цим розглянемо деякі традиційні інструменти платіжних операцій. З минулого року Paypal почав приймати біткоїн, Cash App відправляє й отримує біткоїн, VISA проводить транзакції в прив'язаній до долара стейблкоїні USDC, а Venmo пропонує меню криптовалют в комплекті з освітніми матеріалами.
Що стосується банків, то Goldman Sachs почав пропонувати біткойн, ефір та інші криптовалюти своїм клієнтам з управління капіталом. Morgan Stanley планує запропонувати до 2,5% біткойнів своїм клієнтам із «агресивною толерантністю до ризику», особам із 2 мільйонами доларів США або більше в запасі. Очевидно, що це сигнали про те, що йде процес ухвалення біткоїна.
Демографія криптовалюти
Міленіали є найбільшою демографічною групою в Америці, нараховуючи понад 73 мільйони, вони успадкують 30 трильйонів доларів від дітей-бумерів протягом наступних трьох десятиліть. що до 2034 року чисельність населення покоління Z досягне 78 мільйонів.¹¹
Це багатство, як вода, потече вниз, і воно осяде в лиманах демографічних груп, які віддають перевагу мобільному банкінгу та криптовалюті. Дослідження, проведене Chase у 2021 році, показало, що «98% міленіалів використовують програму мобільного банкінгу для широкого спектру завдань». Покоління Z, яке володіє смартфонами, вже не відстає від міленіалів щодо активності мобільного банкінгу, перевірки рахунків і переказування грошей на своїх телефонах.
Згідно з дослідженням фінансової грамотності 2022 року, в якому взяли участь 4000 американців, принаймні кожен четвертий представник міленіалів, покоління X та покоління Z інвестує в криптовалюту, і всі ті, хто інвестує, вважають, що "найбільший прибуток від їх інвестицій буде отримано від криптовалюти"
CNBC нещодавно опублікував результати дослідження, згідно з якими серед мільйонів з інвестованими активами в розмірі понад 1 млн доларів США майже половина (47%) з них чверть свого портфеля тримають у криптовалюті
Незважаючи на те, що «велике переміщення багатства» може відбуватися повільно, і це багатство може бути витрачено бумерами на коктейлі та пляжний відпочинок, протягом наступних кількох десятиліть спостерігатиметься зростання багатства, що йде вниз по схилу, і збільшення запозичень і заробітку з боку мільйонів і, зрештою, покоління Z. Можливо, ми доживемо до епохи, коли "мобільний банкінг" звучатиме так само надмірно, як "інтернет-магазин".
Найбагатша частина найчисленнішої демографічної групи в Америці, найбагатшої нації у світі, використовує свій смартфон для банківських операцій, тримає чверть своїх фінансів у криптовалюті й, як планується, отримає 30 трильйонів доларів у спадок протягом наступних кількох десятиліть. Якщо це не ідеальний криптококтейльний шторм, готовий розширити параметри традиційного банкінгу та цифрових грошей, то що тоді?
Крім того, ми вже перейшли на цифрові технології
Ми вже знаходимося у повномасштабній цифровій фіатній системі. Кредитна картка, за якою видається борг, є цифровим кредитом. Дебетова карта, яка знімає гроші із залишків на депозитах, – це цифрова чекова книжка. Мало хто носить із собою готівку. Про поширення цієї цифрової економіки свідчить те, як безтурботно ми відправляємо гроші один одному на карточку після вечері.
Можливо скоро гроші, які ми обмінюємо на наших смартфонах, будуть не просто фіатом, а безпечною криптовалютою на децентралізованому блокчейні. Paypal, Venmo, Cash App та VISA сигналізують про цю культурну зміну. Прийняття нової цифрової криптоекономіки може стати припливом, який підніме всі човни, що пливуть цифровою течією.
Краща версія грошей
Актив, керований криптографією, який можна побачити в блокчейні та вбудувати в рідну мову комп'ютерів, ймовірно, є довговічнішою версією грошей. Чи стане це стейблкоіном, прив'язаним до долара, частками біткоїна та ефіру, чи якимось іншим токеном майбутнього поки що неясно.
Незалежно від форми, знання того, як працює криптовалюта, не є необхідним для того, щоб вона стала основним засобом обміну. Але увага до неї необхідна. Ця увага не потребує технічних знань чи досвіду. Зрештою, більшість людей не знають, як працює автомобіль, і чудово ними їздять.
Наприклад, купа знаменитостей і ведучих ток-шоу придбали файли jpeg із зображеннями мультфільмів мавп у людському одязі. Масове впровадження не вимагало технічного розуміння того, що таке NFT.
А тим часом під нашими ногами прокладається нова магістраль.
Прокладання дороги: біткойн 101
Біткойн починався як однорангова платформа для обміну грошей. За останні тринадцять років біткоїн перетворився із засобу платежу для невеликих покупок на засіб збереження вартості. Одним із найбільш наполегливих аргументів проти біткойна є те, що за нього не можна легко купити продукти чи бензин. Звичайно, ви можете отримати дебетову картку з підтримкою біткоїнів, яка автоматично конвертує вашу криптовалюту після покупки, але це ще одна перешкода для прийняття. Річ у тому, що ви також не можете купувати продукти за золото чи акції, але і те, і інше того варте.
Якби ви купили 21 серпня 2011 року біткоїни на суму 1000 доларів США,²⁰ через п’ять років у вас було б понад 50 000 доларів США, а якби ви почекали десять років, ті самі біткойни коштували б 4,3 мільйона доларів США²¹ Зрозуміло, що сьогодні вони впали б до мізерних 1,8 млн доларів США, але ми розглядаємо 5-річний приріст. До серпня 2027 року ми можемо побачити подібний стрибок.
Подумай, що за те ж десятиліття біткоїн пройшов шлях від грошей тіньових наркодилерів на Silk Road, які уряд США конфіскував і продав на аукціоні, до офіційного законного платіжного засобу поряд з доларом США в Ель-Сальвадорі.
Феномен однорангової системи фінансових транзакцій не був революційним у біткоїнах; PayPal запустив P2P-фінансові транзакції в 1998 році та злетів після придбання eBay у 2002 році. Хоча біткоїн є революційним, оскільки він пропонував однорангові фінансові транзакції без банку чи іншого посередника . Біткоїн схожий на PayPal, за винятком того, що гроші зберігаються не на вашому чековому рахунку, а у вашому гаманці самостійного зберігання. Ці гроші навіть не цифрові долари, це цифровий код.
Біткоїн – це цифрове сховище
Біткоїн, блокчейн, схожий на цифрове сховище. Його математичний код схожий на цифрове золото. Коли люди говорять про купівлю криптовалюти біткоїн (BTC), вони мають на увазі придбання доступу до конкретної та унікальної інформації, що зберігається в цьому блокчейні, і збереження закритих ключів для цього доступу. Якщо хтось втрачає ключі, він втрачає монету. Зберігач не потрібен. Немає такого поняття, як банкрутство біткоїнів, яке призводить до втрати коштів. Блокчейн — це банк, і ним володіють мережі користувачів. Цінність біткоїна очевидна, тому що на відміну від долара чи євро, які з часом розріджуються, один біткоїн завжди дорівнюватиме одному біткоїну, це доказ інфляції.
БІТКОЇН СХОЖИЙ НА ЦИФРОВЕ СХОВИЩЕ З КЛЮЧАМИ МАТЕМАТИЧНО ЗАБЛОКОВАНОГО КОДУ.
Біткоїн не можна передруковувати та гіпернадувати, тому що їх кількість обмежена. Існує та існуватиме лише 21 мільйон біткоїнів. Близько 90% із них уже перебувають в обігу
Вийшовши першим із воріт цифрових грошей, біткоїн забезпечив захист периметра нової фінансової фортеці. Блокчейн став сховищем, біткоїни – золотом, а культура – ровом, що захищає її. З іншого боку, Ethereum - це міст через цей рів, що веде в незвідані землі далі на захід, де децентралізований світ може працювати швидше та гнучкіше.
Вводимо Ethereum, найкращий швейцарський армійський ніж
Якщо Bitcoin – це сейф, то Ethereum можна вважати швейцарським армійським ножем. Що робить Ethereum таким універсальним, то це його смартконтракти.
Розумні контракти виконують функції, що настроюються на блокчейні для фінансових, юридичних, соціальних і управлінських цілей. Ці варіанти використання Ethereum є невичерпними й досі відносно невивченими. Можливості варіюються від безпечних та прозорих систем голосування до управління ланцюжками постачання, від надання кредитів та здійснення угод до виплати авторських відрахувань за музику, кіно чи фільми в режимі реального часу, від інструментів підтвердження права власності до платформ для збирання коштів від однієї особи до іншої без посередника (візьміть Kickstarter).
Самокеровані децентралізовані фінанси
Найсильнішим варіантом використання Ethereum з моменту його створення у 2015 році було перетворення звичайного кредитування та запозичення на автоматизований процес, який не потребує людських помилок. Це широко відоме як децентралізоване фінансування, або DeFi. DeFi для фінансів — це те саме, що Uber для транспорту.
Uber замінив централізовану монополію, яка завищувала ціни на послуги, на децентралізовану пропозицію тих же послуг за вигіднішою ціною. Блокчейн Ethereum пропонує щось подібне при кредитуванні, запозиченні та торгівлі. Поки послуги є законними, приємними, порівнянними за ціною та надійними, "Uber-версія" завжди зменшує централізовану версію коштом сили ринкового прийняття.
DEFI Є ДЛЯ ФІНАНСІВ ТИМ Ж, ЧИМ UBER БУВ ДЛЯ ТРАНСПОРТУ.
Додатки DeFi зросли з 1 млрд доларів у 2019 році до більш ніж 100 млрд доларів менш ніж за три роки. Те, до чого може привести DeFi, є фінансовим еквівалентом відсутності жовтих таксі.
Децентралізовані фінанси знищують традиційні ощадні рахунки
Розглянемо Coinbase, популярну компанію з обміну криптовалют, що публічно торгується на біржі NASDAQ під тикером COIN, яка розробила програму кредитування у 2021 році. Пам'ятай, що поточна річна процентна дохідність (APY) на більшості традиційних ощадних рахунків складає 6/10% від 1%. Це означає, що якщо ти покладеш $10 000 на ощадний рахунок, то через рік отримаєш $60. У рамках програми кредитування Coinbase готова запропонувати 4% APY. Це більш ніж у 6 разів більше, ніж ти отримуєш від ощадного рахунку за зберігання своїх грошей у них. Переведіть ці $10K на Coinbase, конвертуй їх в USDC, і за рік ви отримаєте назад $400. Значна різниця для грошей, що просто лежать там. Така різниця може призвести до скорочення традиційних банківських ощадних рахунків у всій країні.
Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) надіслала в Coinbase листа, в якому повідомила, що у них будуть проблеми, якщо вони продовжать цю програму. Незабаром після цього Coinbase скасувала свою програму кредитування.³⁰ Головний юридичний директор компанії поділився своєю версією історії у пості під заголовком "SEC повідомила нам, що хоче подати на нас до суду через Lend. Ми не знаємо чому"
Суть тут не в тому, що Coinbase була заблокована Комісією з цінних паперів і бірж, а в тому, що криптовалютна компанія з капіталом у 50 мільярдів доларів США була досить впевнена в DeFi, щоб запропонувати всім своїм клієнтам прибутковість зі зниженим ризиком ~4% APY. Чи можеш ти уявити, що це зробить із централізованим банківським обслуговуванням? Хто зберігатиме свої гроші на ощадному рахунку, коли вони можуть заробити у шість разів більше з аналогічними гарантіями на додатку, завантаженому на їх смартфон? Комісія з цінних паперів та бірж США заблокувала цей клапан для впровадження в масове виробництво, але інструменти, які Coinbase збиралася використовувати для забезпечення 4% APY, все ще тут.
Введення зручного інтерфейсу для DeFi може бути лише прискоренням у неминучому масовому прийнятті кращої фінансової системи з використанням кращих інструментів на основі коду, тобто смартконтрактів. DeFi є надійним, автоматизованим, безпечним та відкрита 24 години на добу 7 днів на тиждень, як 7-11(популярний магазин в США).
Зростання, зміни та регулювання промисловості
Регулювання зростання DeFi стимулює та перенаправляє валютні потоки за межі суворих юрисдикцій, а також переводить на човен багато того, що могло б стати оподатковуваним доходом. DeFi ніколи не підкорятиметься юрисдикції таких регулятивних гігантів, як США чи Китай. Проте DeFi завжди буде розраховувати на те, що великі фінансові гравці, такі як США та Китай, нададуть значну нормативну інформацію, яка запобігатиме появі поганих гравців і створить напрямки для ведення цифрового бізнесу морально справедливим способом. Але США, які вважають, що всі мають їздити на жовтих таксі, не зупинять DeFi. Водії Uber з'являлися там, де були пасажири, а не навпаки. DeFi з'явиться на порозі доступної IP-адреси. Країни, які створять плавний фронт-енд для DeFi, першими отримають вигоду від більш швидкого фінансового "транспортування", подібно до того, як течія завжди знаходить найбільш ефективний маршрут, керуючись природними обрисами землі. Крім того, з DeFi, ваша комбінована APY здійснить цю подорож вниз річкою з рекордною швидкістю.
DeFi є надійним, автоматизованим, безпечним та відкритим 24 години на добу 7 днів на тиждень, як 7-11.
Процитуємо слова власника Red Sox із фільму Moneyball Аарона Соркіна про те, що він першим пробиває стіну: "Він завжди стає кривавим, завжди". Це загроза не тільки способу ведення бізнесу, але в їхній свідомості це загроза грі. Але насправді це загрожує їхнім засобам до існування... і всі, хто не будує команду правильно і не перебудовує її за вашою моделлю, зараз вони динозаври". До побачення, Тиранозавр США та Народна Республіка Трицератопс.
Еволюція грошей буде цифровою
Блокчейни Bitcoin і Ethereum є надто важливими, щоб зупинитися, надто корисні, щоб їх висміювати, і надто прибуткові, щоб їх ігнорувати. Обидва вони досягли фінансової популярності, піднімаючись сходами економічного впливу, а не друкуючи гроші з її вершини. У серці чудовиська, яким є Bitcoin, і в голові левіафану, яким є Ethereum, лежить не жадібність, контроль чи лихварство, а код, що спостерігається і, як наслідок, моральна прозорість. Більше жодних секретів.
Гроші в будь-який момент, як якась автономна зона, що виникає, є тим, на що люди згодні звертати увагу. Криптовалюта може бути інновацією нарівні з паровим двигуном і електрикою. Подібно до того, як парова машина зменшила землю, а електрика освітлила ніч, блокчейн обіцяє ліквідність у вашому власному банку.
Біографія автора та редактора
Френк Америка – письменник, дослідник, комік і музикант. Він має досвід англійської літератури, філософії та комунікацій. Френк є співзасновником The Rug News і контент-менеджером Bankless Publishing.
Zero Mass — письменник, який досліджує унікальний простір DAO і крипто. Його псевдонім навмисно створений для перевірки концепції «недовірливого».
Sixian є редактором BanklessDAO. Вона цікавиться потенціалом децентралізованих технологій, особливо способами, за допомогою яких окремі особи та громади можуть самоорганізовуватися, активізувати альтернативні економіки та досліджувати глибші поняття багатства.
Стаття Френка Америки за редакцією Zero Mass і Sixiann Cover Art від Cosmic Clancy
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.