Чому ЦВЦБ не є вашим другом
Якщо це виглядає як криптовалюта і говорить як криптовалюта — це криптовалюта?
Шановна нація Bankless,
Фінансова доступність. Конфіденційність. інновації.
Все це результати, за які рух Bankless бореться щодня.
Нам потрібні ці речі для побудови кращого, більш демократичного та справедливого майбутнього. Криптовалюта прагне цього.
Але є загроза. Це одне з найгучніших слів, які можна почути від голів в основних ЗМІ: ЦВЦБ - цифрові валюти центральних банків.(central bank digital currency)
Якщо ви можете уявити, є багато цікавого в цих нових, централізованих, цифрових валютах.
Переваги та недоліки викликають спекотні суперечки серед аналітиків та мислителів.
Чи всі інновації хороші?
Донован пропонує свій погляд на ЦВЦБ у сьогоднішньому інформаційному бюлетені.
Подобається нам це чи ні, але ЦВЦБ прийдуть..
Давайте підготуємося до цього…
- команда Bankless
Ось чому ЦВЦБ — це дуже погана річ
Письменник Bankless: Донован Чой, співавтор “Розкритого лібералізму”
Для урядів, цифрові валюти центральних банків (ЦВЦБ) входять у моду — це стосується лібералів, авторитарних та олігархів. Опитування банку міжнародних розрахунків (БМР), проведене серед 81 центрального банку, показало, що 90% їх перебувають у процесі створення власних ЦВЦБ.
Найбільш помітним є горезвісний цифровий юань Народного банку Китаю. У США ФРС також чітко заявила в новому указі про те, що адміністрація Байдена надасть "першого значення" "розробці та варіантам розгортання ЦВЦБ у Сполучених Штатах".
Якщо ви схильні вірити на слово місцевому федеральному банкіру - lol - CBDC були представлені як чарівна панацея, яка збільшить фінансову доступність для не охоплених банківським обслуговуванням, буде боротися з відмиванням грошей, підвищить фінансову стабільність, покращить конфіденційність, стимулюватиме інновації приватного сектору, і найголовніша мета – зміцнити глобальну гегемонію Америки.
Але більшість із них, швидше за все, виявляться величезними провалами.
Випадкові спостерігачі можуть навіть розглядати поширення ЦВЦБ як позитивний знак прийняття "крипто". Але, попри весь шум із залів влади, ЦВЦБ не зможе ефективно служити суспільним благом ні для кого з нас.
Ось чому ЦВЦБ не є вашим другом.
ЦВЦБ = Імперія завдає удару у відповідь криптовалюті
Попри схожість технологій, ЦВЦБ докорінно відрізняються від таких криптовалют, як Bitcoin і Ethereum - фактично, вони діаметрально протилежні. Сам мотив створення ЦВЦБ полягає у подальшій централізації фіатної емісії та захопленні ринку цифрових валют.
ЦВЦБ існують на централізованих бухгалтерських книгах, які контролюються центральними банківськими установами та урядовими органами. Криптовалюта означає децентралізацію, тоді як ЦВЦБ вимагають консолідації контролю над фінансами центральними банками.
У цьому нічого дивного. Уряди зберігали свою владу у вигляді примусової монополії на фіатні гроші протягом сотень років. Чекати на те, що центральні банки добровільно відмовляться від влади зараз, політично неможливо. Навіть найбільш мінімалістичне впровадження ЦВЦБ передбачає націоналізацію і так вкрай політизованої банківської системи.
Для мільярдів людей ЦВЦБ можуть бути змішані з криптовалютами й легко зрозуміти, чому. Обидві вони існують у вигляді цифрових токенів на блокчейні, прив'язаних до унікального цифрового ідентифікатора.
Ще раз: ЦВЦБ не є криптовалютою.
Те, що робить криптовалюту привабливою – її властивості децентралізації, незмінності, прозорості, дефіциту та анонімності – це ті самі проблеми, для вирішення яких уряди створюють свої власні ЦВЦБ.
ЦВЦБ означають кінець стейблкоїнів
З 2021 року загальний обсяг циркулюючої пропозиції стейблкоїнів зріс на 534% - з ~29 млрд. доларів США до ~155 млрд. доларів США сьогодні. Це тому, що стейблкоїни вже вирішують більшість ймовірних проблем, на які спрямовані ЦВЦБ.
Стейблкоїни називають "вбивчим додатком" для криптовалют за їхню корисність у реальному світі. Ця технологія змінює життя (у буквальному сенсі) для громадян у країнах, які страждають на інфляцію, де знецінення валюти є нормою. Ця "корисність", менш очевидна для тих із нас, хто живе у розвинених країнах з фінансовими привілеями, можлива лише тому, що децентралізовані блокчейни вільні від традиційних банківських систем.
Мільйони нігерійців, ефіопів, афганців, кубинців, венесуельців, українців та інших громадян мають можливість здійснювати основні економічні операції саме тому, що рейки, на яких стоять стейблкоїни, знаходяться поза державним апаратом.
Це добре усвідомлюють центральні банки.
Ось чому в документі БМР відкрито йдеться про те, як ЦВЦБ допомагають центральним банкам "уникнути конкуренції з боку глобальних стейблкоїнів". Саме тому крипторегулювання на федеральному рівні по всьому світу зосередилося на боротьбі зі стейблкоїнами як основна програма криптополітики.
Увійдіть в антиутопічний всемогутній фіскальний паноптикум
Конструкції ЦВЦБ можуть бути різними, але існують дві основні конструкції: Мінімалістичний дизайн ЦВЦБ, при якому ЦВ випускає ЦБ, за посередництва приватних банківських рахунків у відносинах франчайзі та франчайзера.
Максималістична модель передбачає, що уряд безпосередньо випускає і контролює ваш власний банківський рахунок. Ця модель, що лякає, розглядається центральними банкірами, і в США висувається ідея про те, щоб уряд безпосередньо видавав "FedAccounts" всім жителям Америки.
Щодня ми стаємо свідками глобального ринкового хаосу та інфляції, спричинених неправильним управлінням грошово-кредитною політикою Федеральної резервної системи.
За всіх наявних проблем та недоліків сучасної банківської системи ФРС, принаймні, не здатна безпосередньо впливати на громадян. ФРС незграбно маневрує економікою за допомогою макроекономічних важелів, але ЦВЦБ оснастить ФРС та фінансові інститути хірургічно точними інструментами для впливу на окремих осіб/груп.
Як очевидно з багатьох проєктів ЦВЦБ, програмовність ЦВЦБ дозволяє урядам відстежувати переміщення валюти з місця її походження, скасовувати транзакції, встановлювати й скасовувати довільні правила. ЦВЦБ значно розширить можливості урядів із дискримінаційного маніпулювання економікою.
Навряд чи можна вважати надуманим, що уряди будуть застосовувати ЦВЦБ у цій якості. Вони вже придушують маржинальні спільноти, політичних опонентів та цілі національні держави (Росія). Вони блокують національний імпорт/експорт товарів, переслідуючи протекціоністські цілі, і накладають санкції та ембарго на держави, що становлять сотні мільйонів людей.
Максималістське "рішення" ЦВЦБ супроводжуватиметься приголомшливими економічними витратами з величезним потенціалом для політичних зловживань. Воно потребувало б радикального розширення та посилення державної бюрократії – лише у приватному секторі США для забезпечення відповідності вимогам KYC/AML зайнято близько 20 000 осіб.
Інтеграція? AML (Боротьба з відмиванням грошей)? Конфіденційність?! Ні.
Сьогодні близько 5-6% американських домогосподарств (~7,1 млн.) залишаються небанківськими, причому найчастіше названі причини пов'язані з недовірою до банків та неможливістю оплачувати банківські комісії. Мінімалістичний ЦВЦБ у доларах США, посередником у якому виступають приватні банки, що вимагає від споживачів надання персональних даних та оплати банківських комісій, не допоможе розв'язати цю проблему.
Щобільше, аргументи на користь створення ЦВЦБ на підставі боротьби з відмиванням грошей є слабкими у світлі надійних криптовалютних альтернатив. Дослідження Chainalysis показують, що обсяги транзакцій, пов'язаних зі злочинною діяльністю, становлять мізерну частку від загального обсягу торгів: У 2021 році вони становитимуть лише 0,15% від усіх обсягів торгівлі криптовалютами, у порівнянні з 0,62% у 2020 році. Аргумент ЦВЦБ AML є непереконливий — принаймні щодо криптовалют.
Готівка – це приватна власність. Криптовалюта анонімна. ЦВЦБ не є ні тим, ні іншим. Їхня кінцева мета — повністю усунути приватність та анонімність з економіки. Ви бачите тут закономірність? Кожна перевага, про яку говорять політики та банкіри на користь ЦВЦБ, у кращому разі є порожньою обіцянкою, а в найгіршому — “оруеллівською дводумністю”.
Загроза для зростання та інновацій
Навіть якщо припустити, що центральні банки не використовуватимуть своїх новонабутих повноважень за допомогою ЦВЦБ, сама їх реалізація призведе до уповільнення економічного зростання.
Як відзначають багато економістів, при максималістичному варіанті ЦВЦБ, якщо американці зберігатимуть свої заощадження у вигляді ЦВЦБ у ФРС, це дасть центральним банкам безпрецедентну владу на ринку надання ліквідності/кредитів.
Грошова маса у приватному секторі різко скоротиться, позбавивши банки їхнього найбільшого джерела доходу — відсотків за кредитами. Це змушує банки підвищувати відсоткові ставки за кредитами, тим самим завдаючи шкоди малому бізнесу, який найбільше залежить від цих дешевих кредитів, та перешкоджаючи інноваціям на ринку загалом.
Створення безвідсоткових ЦВЦБ може розв'язати цю проблему (або обмеження кількості ЦВЦБ, якими можуть користуватися користувачі). Але ці рішення відкривають банку хробаків, дозволяючи центральним банкам ще активніше втручатися у грошово-кредитну сферу.
Вони також утримують користувачів від зберігання своїх заощаджень у ЦВЦБ, що породжує питання, навіщо взагалі потрібна ця програма.
Прихильники ЦВЦБ хочуть отримати свій пиріг і з'їсти його, але такої країни чудес не існує.
Це лише початок
Гроші є граматикою всіх економічних відносин. ЦВЦБ пришвидшить централізовану кодифікацію цієї мови, якій криптовалюта сміливо намагається протистояти.
Я різко відгукувався про ЦВЦБ, та все ж я тільки почав дряпати поверхню їхніх проблем (не починайте з централізованих ризиків кібербезпеки та питань конфіденційності, які супроводжують програми ЦВЦБ).
І, звичайно, ЦВЦБ може бути корисним. Наприклад: "скидання з повітря" фіскального стимулу мільйонам людей під час пандемії COVID було б ефективнішим, ніж державна бюрократія, що роздає гроші. Можливо, зацифрування фінансових рейок по всьому світу може стати троянським конем для криптовалют і децентралізованих пропозицій.
Вагомий аргумент для ЦВЦБ повинен спиратися на аналіз витрат і вигод, який уважно ставиться до сучасних недосконалих політичних інститутів, а не на виборах кількох потенційних переваг за дуже незвичайних обставин.
Як не крути, недоліки ЦВЦБ значно перевищують вигоди.
Етапи дії
👀Дивіться: Річард Турріс “пояснити китайську революцію ЦВЦБ”
Біо автора
Донован Чой є редактором Bankless та співавтором Розкритого лібералізму.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.