Блокчейн для підприємств – це не нудно
Пол Броуді з EY пояснює, чому блокчейн змінив ситуацію у великому бізнесі та чому це важливо для вас.
Дорога Bankless нація,
NFT та висока прибутковість привертають увагу людей більше, ніж корпоративний блокчейн.
...Ці речі призначені тільки для людей похилого віку в костюмах, вірно?
Можливо вже ні. Розвиток інтеграції другого рівня (L2) та оновлення моделей конфіденційності означає, що корпоративний блокчейн готовий до роботи.
Це означає величезні зміни в тому, як багато найбільших компаній світу ведуть бізнес — і майже все це відбувається на Ethereum.
На цьому тижні до нас приєднується Пол Броуді, керівник відділу глобального блокчейну компанії EY – і легенда з усіх сторін – щоб розповісти нам про те, чому блокчейн для бізнесу – це вже не нудно.
- Bankless
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya) для BanklessUA
Корпоративний блокчейн готовий до роботи. Ось чому:
Для тих, хто занурений у гущу DeFi, концепція корпоративного блокчейну здається абстрактною. Це тема, яка займає мало місця у широких крипто дискусіях.
Проте корпоративний блокчейн має значення. Він важливий з тієї ж причини, що і "корпоративний інтернет": ми живемо у світі, що ґрунтується на комерції. Світ блокчейну також спирається на комерцію, але це розширення відбувається по одній вертикалі за раз, починаючи з фінансів та платежів.
Варто пам'ятати, що фінанси та платежі існують лише як засіб досягнення мети: вкласти капітал у руки людей, які займаються корисними справами. Частина цих коштів, звісно, добре витрачається на те, щоб зробити ринки капіталу ефективними. Сектор фінансових послуг становить близько 20-25% світової економіки, і для нього DeFi матиме перетворююче значення.
Проте зрештою блокчейн перетворює всі сегменти економіки так само впевнено, як це зробив інтернет. Ціннісна пропозиція для цього досить проста: хоча ми живемо у цифровому світі, більша частина того, що є цифровим, все ще ізольована та роз'єднана.
Майже кожна компанія на землі, кожен платіж, кожне постачання вже є цифровими. Застарілі платіжні системи, такі як SWIFT, щоденно обробляють понад 40 мільйонів платежів. Системи оперативних даних, такі як Electronic Data Interchange (EDI), виконують аналогічну роботу з глобальними перевезеннями та передачею товарів.
Підприємства витрачають непропорційно багато часу та грошей на те, щоб синхронізувати ці два світи, виконуючи такі прості дії, як зіставлення рахунку-фактури з партією товару та забезпечення відповідності умовам угоди. Блокчейн може зробити все це автоматичним, дешевим та простим.
Досягнення цієї мети легко уявити, але надзвичайно важко досягти.
Концептуально це дуже просто. Ділові угоди зводяться до: У мене є гроші. Ви маєте товар. Ми збираємось обміняти мої гроші на ваш товар. Це і є обмін. Насправді все складніше, бо я не просто хочу зробити класичний обмін на фінансових ринках. Я хочу укласти з вами спеціальну угоду, яка показує наші стосунки. Якщо я включу ваші деталі у свій продукт, я хочу отримати гарантії наявності та ціни, а також можливо знижки та взаємні преференції.
Все це можна помістити в рамки блокчейну. І гроші, і деталі легко уявити у вигляді цифрових токенів, а угоду між фірмами про взаємні преференції можна записати у смарт-контракт. Легко і просто.
Корпоративний блокчейн це коли легше сказати, ніж зробити
Тепер ми переходимо до дуже складної частини: все це потрібно робити в приватному порядку. Скільки товару купує компанія, коли вона його купує, скільки в неї є і куди вона його діває — це одна з найконфіденційніших частин ділової інформації, яку має компанія. Вона має зберігатися у секреті.
Якби ви могли стежити за ланцюжком постачання ваших конкурентів у нескінченних деталях на блокчейні, ви могли б отримати значну конкурентну перевагу: знайти їх постачальників, укласти вигідніші угоди, атакувати ключових дистриб'юторів за допомогою спеціальних пропозицій. Ви навіть можете виявити нарощування та зниження темпів виробництва, вузькі місця в ланцюжку постачання та інші важливі деталі про ваших конкурентів.
Від управління запасами до відстеження продукції — той факт, що цифрові токени можуть виходити за межі систем однієї компанії, дає неймовірно потужний інструмент, що допомагає компаніям управляти своїм бізнесом. Це також буде неймовірно потужна зброя, яку ваші конкуренти можуть використовувати проти вас. Як правило, підприємства хочуть мати таку видимість усередині компанії, але не зовні.
Конфіденційність не тільки важлива для корпоративних користувачів, її також набагато важче реалізувати. Фінансові послуги виграють від двох характеристик, які компанії часто не можуть використовувати: токени, що взаємозамінні, і прозорі ринки. Пули ліквідності, централізовані біржі та інші інструменти які нав'язують однакові умови кожному гравцю, та діють як гігантські міксери.
В результаті, якщо ви не підкинете свою адресу ENS в гаманець або не станете китом, у вас буде певний рівень псевдоанонімності на ланцюжку, і немає жодних спеціальних умов та угод для захисту.
Корпоративні користувачі не тільки мають індивідуальні умови, вони часто використовують індивідуальні компоненти в продуктах один одного. Багато хто з них серійно випускається. Один із найбільших клієнтів EY генерує півмільйона NFT на день. Простежити за ними на публічному блокчейні було б найпростіше.
В результаті, якщо ми хочемо, щоб весь світ підприємств перейшов на блокчейн, нам потрібно створити переконливі інструменти забезпечення конфіденційності. Інструменти. Це означає множину. Насправді нам треба вміти робити дві речі: по-перше, зробити передачу токенів приватною, щоб рух платежів та активів був прихований від конкуренції. По-друге, знайти спосіб забезпечити функціонування безпечної, приватної бізнес-логіки.
Впровадження корпоративних блокчейнів
Існує простий та складний спосіб зробити це. Легкий шлях — це використання приватних блокчейнів та "безпечних корпоративних обчислювальних анклавів". Проблема цього підходу полягає в тому, що він вимагає від вас довіри як до оператора приватного блокчейну, так і до творця будь-якого пропрієтарного безпечного анклаву, який вам потрібно використовувати. Мені не подобається цей легкий шлях, тому що ми щоразу дізнаємося, що ці довірені центральні органи не заслуговують на нашу довіру і в результаті стають свого роду новими цифровими монополістами. Крім того, децентралізована бухгалтерська книга із централізованим управлінням здається мені просто дурницею. Дякую, але не треба.
Важкий шлях, однак, справді важкий. У EY ми розпочали роботу над технологією конфіденційності на основі нульового знання (ZKP) ще у 2017 році. На DevCon у 2018 році ми запустили першу версію Nightfall, яка забезпечує безпечні перекази та платежі. Вона виявилася недостатньо ефективною для масштабування.
Завдяки доробкам та роботі ми прийшли до версії 3 Nightfall у 2022 році. Перехід до оптимістичної моделі роллапів став останнім кроком зниження плати за газ до рівня, прийнятного для серйозних бізнес-операцій. Ми розробили ряд важливих компонентів, включаючи інструменти для дотримання нормативних вимог, такі як аудит, відстеження даних із використанням позаланцюгового зберігання, а також списки дозволів та блокувань. Ми плануємо включити все це у майбутні ітерації Nightfall у міру розвитку рішення.
Сам Nightfall – це пожертвування компанії EY екосистемі Ethereum. Вона має відкритий вихідний код і є громадським надбанням та доступна для використання всіма охочими. Polygon Nightfall, реалізація цієї технології компанією Polygon, вже доступна в бета-версії мережі Ethereum з минулого місяця.
Нашим першим продуктом, що використовує технологію конфіденційності, є менеджер ланцюжків постачання EY OpsChain. Він дозволяє компаніям почати відстежувати запаси та компоненти по всьому ланцюжку постачання через безліч бізнес-партнерів – і все це на Ethereum. Жодних пропрієтарних мереж, жодних приватних блокчейнів і жодних "захищених анклавів". Ми вважаємо, що управління ланцюжками постачання на основі блокчейну витіснить багато успадкованих систем, особливо електронний обмін даними.
Тепер, коли Polygon Nightfall дебютувала в бета-версії своєї мережі, я також очікую і сподіваюся, що багато компаній почнуть використовувати цю технологію для перетворення своїх рішень у сфері фінансових послуг. Конфіденційність означає можливість проводити свою торгову стратегію без необхідності розкривати її всім іншим. Polygon готує SDK, і EY пропонуватиме безліч продуктів, що використовують цю мережу L2, а також API для простого керування смарт-контрактами та токенами.
Однак ми ще не закінчили, тому що Nightfall охоплює лише платежі та перекази. Для повноти картини нам необхідно також увімкнути безпечну приватну бізнес-логіку. Для того, щоб приватна бізнес-логіка працювала, ми розробляємо інструмент під назвою Starlite.
Starlite – це компілятор, який дозволить розробникам розмітити стандартні контракти solidity з елементами та логікою, які необхідно зробити приватними, та скомпілювати їх у схеми з нульовими знаннями, які можна розвернути як смарт-контракти. Нема потреби вивчати складну математику нульових знань.
Ми випустили альфа-тестову версію Starlite у 2021 році і з того часу збільшили наші інвестиції у цю роботу з метою отримати більш функціональну бета-версію на початок 2023 року. Як і у випадку з Nightfall, це знову внесок EY в екосистему Ethereum з відкритим кодом, що є суспільним надбанням. Ви також можете знайти весь код на нашому github репозиторії.
Завдяки поєднанню Starlite та Nightfall можна буде взяти практично будь-який бізнес-процес між двома компаніями та перетворити його на масштабовану екосистему приватних транзакцій, яка може працювати у публічній мережі Ethereum.
У міру появи в екосистемі другого рівня удосконалених ZKP EVM для подальшого зниження вартості транзакцій стає можливим здійснювати практично будь-який бізнес або фінансовий процес в умовах конфіденційності без втрати математично достовірного елемента блокчейну або необхідності вводити централізовано контролюючу організацію.
Зміна у грі
Це, безумовно, змінить світ блокчейну. Враховуючи можливість математично доведеної надійності та конфіденційності, значна частина світу блокчейну може рушити в цьому напрямку. Це порушить багато систем блокчейну, побудованих на припущенні, що всі транзакції прозоро читаються, а також багато бізнес-моделей.
Конфіденційність змінить і способи спільної роботи компаній, оскільки бізнес-логіка, передача активів та платежі в єдиній цифровій угоді та системі роблять управління діловими відносинами набагато простішими та швидшими.
Позитивних моментів більше, ніж негативних. Йдеться не лише про те, щоб скоротити на 2-4% комерційні, загальні та адміністративні витрати компанії – хоча і це багато чого вартує у світовій економіці вартістю 85 трильйонів доларів. Йдеться про створення більш справедливого інтернету та блокчейну для світового бізнесу.
Якщо ви ще не помітили, ми живемо в золоте століття цифрових монополій. Мережеві ефекти роблять централізовані цифрові платформи напрочуд потужними. І якщо великі компанії можуть дозволити собі складні ІТ-відділи для створення інтеграцій,які обходять ці цифрові центри, то більшості це не під силу.
Блокчейн потребує конфіденційності, щоб стати мейнстримом
Справжня конфіденційність на публічних блокчейнах означає, що компанії всіх розмірів можуть взаємодіяти на рівні ігрового поля. Це означає, що ви можете переказувати гроші й активи та укладати складні договори — і тільки компанія, яка отримає можливість монетизувати ваші дані, буде вашою.
Все це станеться набагато швидше, ніж ви очікуєте. Як усяка істинна революція, для тих, хто не керує ними, їх прихід часто здається "одноденним" досвідом. Ті, хто працює над створенням технологій, знають, що успіх переважно приходить після багатьох років повільної, непомітної роботи.
З приватністю блокчейну ми наближаємося до кінця повільної та невидимої частини та переходимо до публічної та швидкої частини. Приготуйтеся.
Дії
⛓ Ознайомтеся з пропозиціями EY щодо блокчейну для бізнесу.
Біо автора
Пол Броді — директор і глобальний лідер з блокчейну в компанії EY, світовому лідері в галузі аудиту, консалтингу, стратегії та транзакцій, а також податкових послуг. Він займається створенням Baseline Protocol - набору інструментів, що дозволяють підприємствам безпечно та приватно створювати та впроваджувати закупівлі та інші бізнес-процеси на публічному блокчейні Ethereum.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.