10 психологічних правил для інвестування
Для того, щоб досягти криптовалютних успіхів, перш за все правильно налаштуйтеся.
Дорога нація Bankless,
Інвестування — це вправи, як у фінансах, так і у психології.
Проведення фундаментальних досліджень є обов'язковим, але здатність інвестора контролювати свою емоційну поведінку та мислення також має вирішальне значення для досягнення успіху.
Навіть найкращі у світі інвестори піддаються своїм власним емоційним вадам.
Але вони не кажуть вам, що вони також винятково хороші в їх мінімізації.
Важким навичкам фінансів можна навчитися у будь-якій бізнес-школі.
З іншого боку, опановування психології інвестування та приборкання своїх емоцій – це неймовірно складний набір навичок, якому набагато важче навчити, і вдосконалювати його можна лише на полі інвестиційної битви.
На щастя, Bankless отримав чудову допомогу у вивченні цього питання від Моргана Хаусела, партнера Collaborative Fund, фінансового письменника та автора бестселера New York Times "Психологія грошей".
Нещодавно Морган виступив у програмі Bankless Podcast, де поділився десятьма уроками про те, як ми можемо дивитися на гроші та багатство, щоб покращити наше власне інвестиційне мислення та уникнути помилок, зумовлених нашою поведінкою.
Сьогодні Бен розбирає ці уроки для нас.
- Команда Bankless
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Десять уроків з психології інвестування
Автор: Ben Giove, Аналітик Bankless
#1 - Ніщо не буває безплатним
Немає такого поняття, як безплатний обід. Все, чого варто прагнути, має свою ціну.
У криптовалютах ціною прагнення величезних доходів є величезна волатильність.
Криптовалюти – це, мабуть, єдиний клас активів, де інвестори можуть заробити доленосні доходи венчурного масштабу на публічних ринках упродовж кількох місяців.
Попри цю привабливу перспективу, інвестувати в криптовалюти набагато легше на словах, ніж це зробити, через величезні коливання цін на більшість токенів. Щоб скористатися цими високими максимумами, інвестори, швидше за все, переживатимуть і низькі мінімуми, і у них має вистачити мужність витримати волатильність і впоратися з болем, тривогою, смутком, розчаруванням, які приходять, коли вони спостерігають, як їхні портфелі випаровуються миттєво.
У довгостроковій перспективі криптоінвестори, які витримують волатильність, зазвичай з часом винагороджуються.
Наприклад, в ETH за семирічну історію було вісім просадок більш ніж на 50% (в середньому понад 1 на рік). Слабкі інвестори, які шукають швидкого прибутку, були б давно відсіяні.
Ті, хто серйозно вивчав фундаментальні показники й завзято тримали його, продовжують отримувати прибуток і сьогодні.
#2 - Ніхто не божевільний
Наш особистий досвід формує наше сприйняття світу. Це вірно як щодо особистого життя, так і щодо грошей та інвестування.
Наш унікальний, індивідуальний досвід поводження з грошима впливає на те, як ми їх витрачаємо, керуємо та інвестуємо.
Тому немає однозначного "правильного" чи "неправильного" способу інвестування. Кожна людина повинна керувати своїм портфелем таким чином, щоб вона відповідала його унікальній толерантності до ризику, тимчасового горизонту та фінансових цілей.
Прикладом, що обговорюється у подкасті, є монети-меми. OG можуть з глузуванням поставитися до ідеї новачків, які вважають за краще купувати активи, які не мають, здавалося б, ніякої фундаментальної цінності. Але хтось новий який випадково зацікавився криптовалютою може розглядати ці активи як спекулятивні інструменти, які можуть допомогти йому досягти своїх фінансових цілей.
Ці різні переваги інвесторів і групи учасників ринку (ще один приклад — короткострокові трейдери проти довгострокових інвесторів) можуть призвести до того, що більшість дискусії призведе до того, що люди будуть говорити повз один одного.
У зв'язку з цим слід менше засуджувати рішення інших людей, оскільки кожен учасник ринку грає у свою власну, індивідуальну гру.
#3 - Удача проти ризику
Удача та ризик – це дві сторони однієї медалі.
І успіх, і ризик є чинниками довгого хвоста подій, чи непередбачених подій, які мають величезний вплив на дохідність, які індивідуальний інвестор неспроможний контролювати.
Розумні інвестори приділяють велику увагу зниженню ризику і для цього диверсифікують та/або хеджують свій портфель.
Однак удача може вплинути на прибутковість. Найуспішнішим людям у світі дуже пощастило, вони опинилися у потрібний час у потрібному місці. Наприклад, Білл Гейтс вважає, що він не заснував би компанію Microsoft, якби не дізнався про комп'ютери в середній школі.
Такі випадкові успіхи часто можуть спотворювати сприйняття інвесторів, роблячи їх схильними до упередження, пов'язаного з виживанням, що змушує їх намагатися повторити успіх, який насправді неможливо повторити.
Щоб пом'якшити це, Морган радить інвесторам намагатися брати приклад із людей чи якостей, яким вони можуть реально наслідувати.
#4 - Знай свою міру
Жадібність — це пекельний наркотик.
Прагнення до більшого не обов'язково погане, якщо воно помірне, оскільки спонукає людей працювати старанніше та покращувати якість свого життя. Але жадібність — це потворна підошва нереалістичних очікувань, що призводить до безрозсудного ризику, а це неймовірно небезпечно.
Це особливо посилюється у криптовалютах, де ринки працюють цілодобово, FOMO вирує, а соціальні мережі використовуються як табло.
Наприклад, під час бичачого ринку багато учасників ринку коритимуть себе за те, що не заробили стільки, скільки, на їхню думку, заробили їхні колеги. У 2021 році було звичайною справою почути, як криптоінвестор бурчить з приводу того, що він "заробив тільки" 5x на своїй позиції, що є видатним доходом за будь-якою метрикою, замість 10x або 20x.
Помилка про те, що у вас недостатньо коштів, може закрутитися і призвести до необдуманого та руйнівного прийняття ризику. Як зазначає Морган, Су Чжу та Кайл Девіс, співзасновники хедж-фонду 3AC, ймовірно, могли б жити як королі з прибутком, який вони заробили під час бичачого ринку 2020-2021 років.
Натомість їхнє прагнення до більшого в кінцевому підсумку призвело до руйнування їх фірми, змусивши їх брати на себе все більше важелів для ризикованих ставок.
Головне тут – порівнювати свої доходи не з тим щасливчиком, який хвалиться своїм нічним багатством на полі для гольфу, а з тими стандартами та цілями, які ви перед собою поставили.
Морган вважає, що для того, щоб бути впевненим у тому, що у вас достатньо коштів, ваші очікування не повинні перевищувати вашого поточного доходу.
#5 - Гроші — інструмент для свободи
Як любить говорити Девід, криптовалюта тут не для того, щоб зробити вас багатими — вона тут для того, щоб звільнити вас.
У той час як це стосується суверенітету, який виникає при самоохороні та становленні справді Bankless (без банківським), фраза також поширюється на приріст капіталу, який можна отримати від інвестування на ринки.
Нагромадження активів та багатства – це те, що філософи називають позитивною свободою. Воно розширює рамки свободи людини у його житті, надаючи йому більше контролю за своїм часом. По суті, ми наближаємося до того кінцевого стану, коли можна буде прокидатися вранці й проводити день на власний розсуд.
Контроль над часом трапляється вкрай рідко. Як зазначає Морган, описуючи вечерю з багатим керуючим фондом, є така річ, як "грошове багатство та відсутність часу", або фінансове щастя.
#6 - Сила складного відсотка
У світі інвестицій часто кажуть, що "складні відсотки — це 8 диво світу".
Хоча легко відволіктися на короткострокові коливання ринку, інвестори часто забувають, що справді видатні доходи за низького ризику виходять у результаті складного відсотка з часом.
Яскравим прикладом може бути Уоррен Баффет. Баффет відомий тим, що розглядає свої інвестиції у довгостроковій перспективі. Оракул з Омахи накопичив статки в 97,5 млрд доларів, причому ~96% цього багатства було накопичено після його 59-річчя.
Звичайно, Баффет також є інвестиційним генієм, який вміє робити справді гарні ставки. Але бачимо, що більшість багатства Баффета пояснюється лише тим, що він просто проводив достатньо часу над ринком, щоб значно збільшити прибутковість.
Цей принцип можна застосувати й до криптовалют, оскільки в найближчі десятиліття ця сфера продовжить розвиватися.
#7 - Набуття та збереження багатства
Для того, щоб розбагатіти й залишатися багатим, потрібні протилежні розумові настрої.
На думку Моргана, для того, щоб розбагатіти, необхідно бути оптимістом. Це пояснюється тим, що оптимісти охоче йдуть на особистий та/або фінансовий ризик, йдуть проти кривої та бачать потенціал в ідеї, бізнесі чи проєкті, який може принести величезний прибуток.
Однак, щоб залишатися багатим, необхідно бути консервативним. Це не означає, що потрібно зберігати гроші під матрацом. Але розумно використовувати виважений, більш стриманий щодо ризику спосіб мислення та інвестиційну стратегію, коли пріоритетом є захист, а не зростання капіталу.
Морган влучно висловився: "Ви маєте зберігати свої гроші як песиміст та інвестувати як оптиміст".
#8 - Бути розумним і раціональним
Хоча ми часто прагнемо прийняти раціональне рішення, іноді краще ухвалити розумне рішення.
Інакше кажучи, ми повинні намагатися приймати найкращі рішення для себе, які ми можемо прийняти в кожний конкретний момент часу, навіть якщо теоретично це рішення може здатися безглуздим або не призвести до максимізації короткострокового прибутку інвестора.
Як приклад можна навести вибір між одноразовим інвестуванням та усередненням витрат у доларах (DCA). Здається раціональним вибрати перше, але наскільки можливо, що ви влучите на дно ринку?
Можливо, для деяких інвесторів розумніше вибрати другий варіант, щоб зменшити ймовірність того, що вони будуть шкодувати, якщо ціни впадуть одразу після того, як вони зробили свої інвестиції.
Хоча це може призвести до зниження короткострокового прибутку, прийняття розумного, а не раціонального рішення про DCA та мінімізацію коливань дозволяє уникнути помутніння розуму та вчинення подальших помилок у довгостроковій перспективі.
Розумне ⚖️ > Раціональне 🧠
#9 - Люди змінюються
Як ціни змінюються з часом, так і люди та їх переваги у житті.
Морган вважає, що люди недооцінюють, наскільки сильно вони зміняться протягом життя, і, своєю чергою, наскільки це сильно вплине на їхні фінансові цілі.
Наприклад, нещодавній випускник коледжу та "крипто-фомобулл" може порахувати, що має сенс тримати весь свій портфель у цьому класі активів, враховуючи його віру у довгострокові перспективи криптовалют та можливість з часом відшкодувати втрати шляхом майбутніх доходів.
Однак, припустимо, цей фомобулл одружується та заводить дітей. Коли вам було 20 років, життя в гарному особняку з великим басейном та найновішими автомобілями було всім, про що ви мріяли. Тепер, коли вам за 30 і у вас є діти, ви розумієте, що ви набагато ближчі до життєвої самореалізації, ніж колись хотіли.
Внаслідок зміни обставин вони можуть почати віддавати перевагу фінансовій стабільності, а не максимізації потенційного прибутку. Можливо, вони вирішать диверсифікувати свої активи, не обмежуючись криптовалютами, і перейти до менш волатильних активів, таких як нерухомість.
Найкращий спосіб протистояти змінам — уникати крайнощів при плануванні своїх фінансів. Інвестор, який прагне мінімізувати вплив змін, повинен прагнути знайти баланс між прийняттям ризику та консерватизмом.
#10 - Песимізм
Людей часто приваблює песимізм, тому що він звучить розумно, обґрунтовано та реалістично. Як каже Морган, песиміст буде говорити так, ніби він намагається допомогти вам, вказуючи на недоліки та попереджаючи про потенційні ризики.
Це тяжіння до песимізму частково підживлюється природою добрих і поганих новин. Набагато легше помітити, коли відбуваються погані події, оскільки вони зазвичай відбуваються миттєво, тоді як для того, щоб виявилися переваги хороших новин, потрібен час.
Як приклад можна навести токен Terra, який протягом кількох днів зазнав краху та знищив десятки мільярдів. Песиміст криптовалюти може вказати на це як причину, через яку криптовалюта в цілому є невдалою.
Однак при цьому песиміст ігноруватиме той факт, що за останні 14 років криптовалютам все ж таки вдалося створити суверенну, надійну та стійку екосистему на трильйон доларів, здатну протистояти екстремальним подіям, таким як крах одинадцятизначного стейблкоїну, без необхідності втручання уряду.
Щобільше, оптиміст зазначив би, що Terra - це ще один з довгого списку екзистенційних криз, які здаються криптовалюті, вдалося подолати за свою коротку історію.
Оптиміст наголосив би, що, попри хаос, ми все ще стоїмо.
Ми досі тут, та ми досі будуємо.
Так що так, песимізм можна продати. Але в довгостроковій перспективі оптимізм зазвичай дає свої плоди.
Ось і всі десять експертних порад з психології інвестування з Морганом Хауселом.
Кроки до дії
📺 Дивіться повний відеоподкаст з Морганом Хауселом
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.