Стаття The Crypto Barista Art від B(3)RHunter
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Блокчейн
Терміни «блокчейн» і «технологія розподіленої книги» (DLT) можуть широко використовуватися, але не завжди добре зрозумілі. Ця стаття пояснює відмінності між ними. Замість того, щоб детально розглядати технічні аспекти, ми зосередимося на тому, як і чому ці технології можуть порушити існуючі бізнес-моделі та, можливо, навіть створити абсолютно нові.
Blockchain вперше почав отримувати серйозне визнання після того, як «Сатоші Накамото» написав Білу книгу про біткоїни у 2008 році. У цій статті Накамото описує, як він використовував DLT для створення платіжної системи, розробленої, щоб бути: відкритою, децентралізованою та стійкою до цензури. Кінцевим результатом став біткоїн — цифрове представлення цінності, яке не можна скопіювати та яке не залежить від жодного посередника. Здатність створювати унікальність у цифровому світі забезпечила засоби представлення будь-якого активу в цифровій формі в розподіленій книзі. Хоча найбільш відомим і першим прикладом використання цієї технології є криптовалюти, концепція, що лежить в її основі, зараз використовується для створення цифрових цінних паперів, творів мистецтва та багато іншого. DLT здатна зробити створення, передачу та розрахунки за активами набагато ефективнішими.
Але що таке DLT, і чому терміни "DLT" і "блокчейн" часто використовуються як взаємозамінні, хоча вони не є синонімами? Почнемо з пояснення поняття DLT.
Що таке технологія розподіленої книги (Distributed Ledger Technology - DLT)?
Простіше кажучи, DLT - це нічим іншим, як розподілена база даних. Набір комп'ютерів – часто званих вузлами – з'єднані в однорангову мережу, що дозволяє здійснювати прямий двосторонній обмін даними.
Верхня Схема представляє традиційну централізовану мережу, де всі комп’ютери синхронізуються через центральний сервер. На наведеній нижче діаграмі зображено систему DLT без центрального сервера, де всі комп’ютери підключаються однорангово. Джерело WEF :
У системі DLT дані копіюються на кількох вузлах мережі, що забезпечує стійкість до відмови й усуває необхідність покладатися на центральний вузол для перевірки або виконання даних. DLT використовують механізм консенсусу для додавання нових даних у бухгалтерську книгу надійним, безпечним та перевіреним способом. Алгоритм забезпечує перевірку нових записів даних і додає їх у книгу лише у тому випадку, якщо серед вузлів чи учасників досягнуто консенсусу. Можливо, ви чули про систему доказів виконання роботи (часто звану "майнінг"), яка зараз використовується в мережах Bitcoin і Ethereum (примітка автора: Ethereum уже перейшов на PoS та перестав майнитись) але існує й безліч інших механізмів консенсусу.
Мережа DLT суттєво відрізняється від традиційної централізованої мережі, в якій всі учасники підключаються до центрального комп'ютера (або набору комп'ютерів), що створює єдину точку відмови. Якщо щось трапиться із центральним оператором, вся мережа ризикує зруйнуватися. Централізовані мережі також вимагають повної довіри до центрального вузла, оскільки дані звіряються з цією єдиною версією істини. Усунення цих уразливостей є основною ціннісною пропозицією DLT.
Одним із недоліків систем DLT є те, що запис даних часто відбувається повільніше, оскільки мережа має узгодити достовірність нових записів (через виконання механізму консенсусу). Крім того, управління DLT може бути складним, оскільки учасникам необхідно створити справедливу систему, яка визначає, наприклад, як мають здійснюватись оновлення протоколу та інші зміни.
Блокчейн — це застосування DLT
Блокчейн — це особливий тип DLT з певними відмінними характеристиками. Усі блокчейни є DLT, але не всі DLT є блокчейнами.
Блокчейн завжди записує дані в хронологічному порядку — починаючи з першої транзакції та закінчуючи останньою. Дані групуються в блоки, а блоки упорядковуються, утворюючи ланцюжок зв'язаних блоків. Кожен блок має максимальний розмір і вони створюються через певні проміжки часу. Наприклад, бухгалтерська книга Bitcoin створює блок кожні 10 хвилин. Механізм консенсусу, згаданий раніше, гарантує, що нові блоки, що додаються, були перевірені та визнані мережею як правдиві або дійсні.
Криптографія використовується для забезпечення цілісності ланцюжка; ланцюжок може бути перевірений в кожний момент часу, а зміна історичного стану блокчейна неможлива без порушення зв'язку між блоками. Історичний стан вважається незмінним; як тільки транзакція включена в блок, вона не може бути змінена і залишається записаною в ланцюзі назавжди.
Важливо розуміти, що системи DLT не повинні дотримуватися тих же правил хронологічних транзакцій або незмінності, що й блокчейни. Системи DLT можуть бути розроблені таким чином, щоб вони мали можливість видаляти дані або зберігати дані в різних форматах і інтервалах, що дозволяє адаптувати їх до конкретних вимог конкретного випадку використання.
Відкрита архітектура є ще однією важливою характеристикою блокчейнів. Більшість реалізацій блокчейну дозволяють будь-якому користувачеві створити вузол і приєднатися до мережі. Користувачі мають можливість завантажити копію всієї історії транзакцій і взяти участь у процесі перевірки. Мережі Bitcoin та Ethereum є хорошими прикладами відкритих блокчейнів; усі дані транзакцій доступні для громадськості, і приєднатися до мережі може будь-хто.
Не всі системи DLT дотримуються такої відкритої архітектури; приватні або дозволені мережі можуть обмежувати доступ до даних або участь. Наприклад, SDX — це біржа на основі DLT, що належить Швейцарській фондовій біржі. Мережа працює на основі технології R3 Corda і доступна лише для банків та інших учасників фінансової індустрії. Оскільки всі учасники знайомі один з одним і були схвалені перед реєстрацією, між учасниками існує певний рівень довіри. Це має наслідки для архітектури алгоритму консенсусу: учасники більш охоче віддають перевагу масштабованості та безпеці над високим ступенем децентралізації.
DTL також дозволяють обмінюватись даними між підмножиною учасників, а не всією мережею. Якщо банк А та банк Б вирішили здійснити транзакцію, дані транзакції можуть бути приховані від інших учасників мережі, що забезпечує конфіденційність транзакції.
Ліворуч: система DLT: Факти 1 і 2 відомі лише Bankів A & C; Факт 3 відомий лише банкам A & B; і факт 4 відомий усім банкам. Праворуч: система блокчейн; всі факти можуть переглядати всі учасники.
Мережі DLT усувають потребу в посереднику
Як тільки учасники підключаються через DLT-мережу та можуть брати участь в однорангових (P2P) транзакціях, необхідність у посередниках (або "посередниках") відпадає.
Тому бізнес-моделі, засновані на стягуванні плати за обробку транзакцій або виступаючі як довірена сторона (для проведення розрахунків між двома контрагентами), найбільше схильні до ризику того, що технологія розподілених книг зробить їх дедалі непотрібнішими.
БІЗНЕС-МОДЕЛІ, ЯКІ ПОКЛАДАЮТЬСЯ НА СТЯГНЕННЯ ПЛАТИ ЗА ОБРОБКУ ТРАНЗАКЦІЙ, НАЙБІЛЬШЕ РИЗИКУЮТЬ СТАТИ НЕПОТРІБНИМИ ЧЕРЕЗ ТЕХНОЛОГІЮ РОЗПОДІЛЕНОЇ КНИГИ.
– Крипто-бариста
Деякі криптоекономісти підрахували , що «близько 35% зайнятості в США пов’язано з діяльністю, спрямованою на підтримку довірливих економічних відносин», що екстраполюється на глобальну цифру у 29 трильйонів доларів США, щоб показати вартість досягнення довіри.
Одним із прикладів є поточна система врегулювання безпеки. Розгляньте наведену нижче діаграму, опубліковану Європейським центральним банком. Це гарна ілюстрація того, скільки контрагентів можна було б позбавити посередництва шляхом прийняття системи DLT. Зробивши зайвими посередницькі ролі, вся екосистема стає набагато ефективнішою, менш ризикованою та дешевшою, що в кінцевому підсумку приносить користь як покупцям, так і продавцям.
Приклад потенційного збою через запровадження системи DLT для клірингу та розрахунків безпеки. Ролі, викреслені червоним, ризикують стати зайвими. Джерело .
Цю ж логіку можна застосувати й до інших частин економіки та помітити наслідки. Наприклад, такі платформи, як Uber або Amazon, які заробляють на життя, стягуючи плату за те, що зводять покупців (пасажирів чи покупців) із продавцями (водіями таксі чи виробниками товарів), можуть опинитися під загрозою заміни ринком на основі DLT.
Відкриті блокчейни. Розкрийте потенціал ще на крок далі
Чи замислювалися ви коли-небудь про те, що не можете надсилати повідомлення з одного додатка-месенджера до іншого, чи були засмучені цим фактом? Хіба не було б чудово, якби ви могли мати свободу вибору між платформами, так само як і у випадку із браузерами для роботи в Інтернеті?
Сьогодні компанії не тільки володіють та керують додатками, які ми використовуємо для доступу до певного протоколу (наприклад, соціальному протоколу – гарним прикладом є Instagram), але й диктують дозволи на доступ та зберігають право власності на всі базові дані. Користувачі повинні вірити в те, що компанія продовжуватиме розміщувати у себе додаток, протокол та дані.
Ліворуч: закрита система на основі дозволів, здатна обмежувати іншим програмам доступ до протоколу та базових даних. Дані можна монетизувати через реалізацію прав власності. Справа: відкрита система без дозволів (така як більшість блокчейнів), яка дозволяє будь-якій програмі отримувати доступ до протоколу та використовувати базові дані.
Відкриті блокчейни порушують цю бізнес-модель, дозволяючи будь-якій людині розгорнути програму на протоколі та використовувати базові дані. Крім того, програми є сумісними, оскільки вони використовують один і той же протокол обміну повідомленнями. Саме це дозволяє різним біткоїн-гаманцям легко передавати біткоїн між собою. Така сама архітектура може бути використана, наприклад, для створення відкритого рівня обміну повідомленнями, що дозволяє різним програмам для обміну повідомленнями надсилати повідомлення між собою. Оскільки жодна центральна сторона не керує системою, ризик втрати доступу до протоколу перестає існувати, а цензура неможлива. Незмінність блокчейна гарантує, що дані не можуть бути втрачені, змінені або видалені.
Можна стверджувати, що великі технологічні компанії сьогодні особливо ризикують бути опосередкованими додатками на основі блокчейну. Забезпечення загального доступу та гарантія того, що дані залишаться в руках користувачів — це, безумовно, переконлива ціннісна пропозиція.
На жаль, блокчейн-мережі все ще знаходяться в зародковому стані та поки що не здатні надати послуги мільйонам (або мільярдам) людей, які зараз користуються різними платформами, що належать великим технологіям. Сучасні блокчейни натрапляють на труднощі масштабування, особливо при спробі зберегти високий рівень децентралізації. Саме тому багато сучасних сценаріїв використання будуються на DLT-системах, які приймають компроміси для швидкого масштабування та підвищення ефективності. Поки незрозуміло, чи блокчейн зможуть залишатися по-справжньому децентралізованими та водночас безпечними, здатними працювати в масштабі та з високою швидкістю.
Біографія автора
Crypto Barista — новий автор у BanklessDAO. Крім пристрасті до заварювання найкращих зерен еспресо, він любить бути на передньому краї інновацій і із задоволенням викладає про блокчейн та цифрові активи.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.