Токеноміка 101: Основи оцінки криптовалют. Частина 1
Пропозиція, попит та меми. Багато мемів.
Протягом кількох останніх років «Токеноміка» стала популярним терміном для опису математики та стимулів, які керують криптоактивами. Вона містить в собі все про механіку роботи активу, а також про психологічні фактори або фактори поведінки, які можуть вплинути на його вартість у довгостроковій перспективі.
Проєкти з продуманою токеномікою мають набагато більше шансів на успіх у довгостроковій перспективі, тому що вони виконали хорошу роботу зі стимулювання купівлі та зберігання своїх токенів.
Проєкти з поганою токеномікою приречені на провал, оскільки люди швидко продають токени за перших ознак неприємностей.
Якщо ви думаєте, чи варто купувати криптоактив, розуміння токеноміки — один із найкорисніших перших кроків, які ви можете зробити, щоб прийняти правильне рішення.
Отже, як людина, яка пише про DeFi вже майже рік і розробила токеноміку для популярної крипто-відеогри, ось на що дивлюся, коли оцінюю токеноміку нового проєкту.
Все зводиться до попиту та пропозиції
Як і у звичайній економіці, нас найбільше цікавлять дві сили: попит та пропозиція. Розуміння того, як вони вбудовані в токеноміку, дає нам гарне уявлення про те, наскільки бажаними повинні бути ці токен або криптовалюта.
Пропозиція: Емісія, Інфляція та Розподіл
Почнемо з боку пропозиції, тому що цей аспект зрозуміти трохи легше. Головне питання, на яке ви хочете тут відповісти:
Ґрунтуючись тільки на пропозиції, чи маю я очікувати, що цей токен збереже або збільшить свою вартість? Чи його вартість буде з'їдена інфляцією?
Щодо пропозиції, вартість токена збільшуватиметься, якщо таких токенів буде менше — ми називаємо це дефляцією. Токен зменшиться у ціні, якщо їх буде більше – це інфляція. Коли ви оцінюєте бік пропозиції, вам не потрібно турбуватися про такі речі, як корисність токена або чи принесе він дохід своїм власникам. Ви просто думаєте про пропозицію і про те, як вона змінюватиметься з часом.
Запитання, які ви хочете поставити:
Скільки існує токенів на цей момент?
Скільки всього токенів буде існувати?
Як швидко вводяться в обіг нові токени?
Біткоїн був створений з простою кривою пропозиції, яка емітується приблизно протягом 140 років.
Емісія Біткоїна обмежена 21 000 000 монет, і вони випускаються зі швидкістю, що скорочується вдвічі кожні чотири роки. Приблизно 19 000 000 монет вже існує, так що в найближчі 120 років буде випущено ще тільки 2 000 000.
Це означає, що 90% пропозиції вже перебуває в обігу, і через 100 років біткоїнів буде лише на 10,5% більше, тому не слід очікувати на серйозний інфляційний тиск, який знижує вартість монети.
Що щодо Ефіріуму? В обігу перебуває близько 118 000 000 і немає обмежень на кількість ефіру. Але чиста емісія Ефіріуму була скоригована за допомогою механізму спалювання, щоб він досягнув стабільної пропозиції або, можливо, навіть був дефляційним, мав би загальну кількість токенів десь між 100–120 млн. З огляду на це ми також не повинні очікувати великого інфляційного тиску на Ефір. Цей актив може бути навіть дефляційним.
Dogecoin також не має обмеження на пропозицію, і зараз вона зростає приблизно на 5% на рік. Таким чином, ми повинні очікувати, що інфляційна токеноміка підірве цінність Doge більше, ніж Біткоїна або Ефіріума.
Останнє, що ви хочете враховувати під час розгляду пропозиції, це розподіл. Чи є у кількох інвесторів тонни токенів, які незабаром будуть розблоковані? Чи віддав протокол більшу частину своїх токенів спільноті? Наскільки справедливим видається розподіл? Якщо група інвесторів має 25% пропозиції, і ці токени будуть розблоковані через місяць, вам варто добре подумати, перш ніж купувати.
Як щодо деяких токенів DeFi? Yearn, один із перших протоколів DeFi, про який я писав, має фіксований обсяг у розмірі 36 666 YFI. Немає додаткової емісії та інфляції, тому не варто очікувати, що вартість 1 YFI зменшиться через інфляційний тиск.
Тим часом Olympus, протокол, про який я писав зовсім недавно, має шалено інфляційний графік випуску з величезною кількістю нових токенів OHM, які випускаються щодня. Таким чином, теоретично ви повинні очікувати, що володіння OHM буде поганим рішенням. Але, як ми невдовзі побачимо, однієї пропозиції недостатньо, щоб зрозуміти, чи варто тримати токен.
Такі основні міркування щодо пропозиції. Тепер перейдемо до попиту — тут усе цікавіше.
Попит: ROI, Меми та Теорія Ігор
Я міг би піти на своє заднє подвір'я, розбити кілька каменів, а потім сказати, що це єдине каміння, яке я колись розіб'ю і виставлю на продаж. У мене є фіксована пропозиція із 10 каменів. Нульовий рівень інфляції. Значить, вони мають коштувати мільйони, чи не так?
Ну, ні, тому що нікому не потрібні мої розбиті камені.
На цьому простому рівні між моїм камінням і біткоїнами немає жодних відмінностей. Наявність фіксованої пропозиції саме собою робить щось цінним. Люди також повинні вірити, що це має цінність і матиме цінність у майбутньому. Якщо ти хочеш знати, чи матиме токен цінність з погляду попиту в майбутньому, потрібно поглянути на рентабельність інвестицій (ROI), меми та теорію ігор. Почнемо з ROI, оскільки це найпростіше.
Рентабельність інвестицій (ROI)
ROI у цьому випадку — це не те, наскільки, на вашу думку, зросте ціна токена. Це те, який дохід або грошовий потік ви можете придбати просто тримаючи токен у своєму портфелі.
Наприклад, якщо у вас є Ефір, ви можете застейкати його, щоб захистити мережу після запуску Proof of Stake. В обмін на стейкінг вашого ETH, ви отримуєте більше ETH зі ставкою близько 5%.
Деякі токени дозволяють отримати прибуток від протоколу, який вони представляють. Якщо ви тримаєте SUSHI, ви можете стейкати їх, щоб отримувати частку доходів від протоколу Sushi, яка зараз складає близько 10,5% річних.
Інша форма ROI походить від «перебазування», схожого на дроблення акцій, коли, утримуючи та розміщуючи його, ви продовжуєте отримувати більше цього токена, оскільки протокол збільшує його пропозицію. Саме так працює Olympus, і саме тому їх рівень інфляції не обов'язково є поганою річчю, оскільки ви можете зберегти частку протоколу, якою володієте.
Важливо враховувати ROI, тому що, якщо токен не має внутрішньої рентабельності інвестицій або грошових потоків, його існування складніше виправдати. Ви повинні бути впевнені, що віра інших людей у зростання вартості токена достатня, щоб підтримувати його.
Або ви маєте вірити мемам.
Меми
Інша причина, через яку люди можуть хотіти купити токен, — це просто віра в те, що інші люди хочуть цей токен і хотітимуть його в майбутньому.
Ви можете називати це вірою, переконанням або мемами, але як би ви це не називали, машина, яка породжує віру у зростання майбутньої вартості токена, завжди буде важливим фактором.
Але як це вам оцінити? Решта всіх параметрів у токеноміці досить вимірні, але меми? Це те, що вимагає, щоб ви застрибнули у спільноту та відчули її.
Яка у них енергія у Discord? Наскільки вони активні у Twitter? Чи роблять цей токен або протокол частиною своєї особистості? Як довго люди були активними у спільноті?
Віра у майбутню вартість часто є одним із найпотужніших двигунів попиту. Біткоїн не має грошового потоку, жодних винагород за стейкінг, нічого. Є просто віра в те, що він може стати довгостроковим засобом заощадження, щоб конкурувати із золотом. Або більш амбітні переконання, такі як дефінансування та гіпербіткоїнізація. Але зрештою це лише переконання.
Тому, хоч і привабливо мислити суто аналітично, не скидайте з рахунків те, як далеко може зайти токен з вірою, розумними мемами та культоподібними послідовниками.
Тут є третій елемент, який може поєднувати частини мемів і частини ROI. Назвемо його Теорією Ігор.
Теорія Ігор
Теорія ігор просить вас подумати, які додаткові елементи у дизайні токеноміки можуть допомогти збільшити попит на токен. Саме тут токеноміка може стати особливо складною, і це основна область, на якій я зосереджуся на наступній версії «102» цього посту.
Але однією з найпоширеніших версій гарної теорії ігор для токеноміки є блокування (локи) токенів. Протокол створює стимул для лока ваших токенів у контракті, зазвичай у вигляді більшої винагороди. Класичний приклад - Curve.
Як і у випадку з Sushi, ви можете заблокувати свої токени CRV, щоб отримати частку доходу від протоколу. Але чим довше ви зберігатимете свої токени, тим більшою буде винагорода.
Крім того, чим більше токенів ви залочили та чим довше вони залочені, тим нижчі ваші комісії під час використання протоколу Curve.
Таким чином, у Curve є виключно сильні стимули та теорії ігор для холду їхнього токена. Ви можете отримати гідну ROI, стейкаючи його, і ви можете отримати вищу ROI у всіх інших частинах програми. Ви також можете максимально заробити, якщо залочите свої токени на чотири роки, що різко знижує стимули для продажу CRV.
Токеноміка на практиці: оцінка проєкту
Тепер, коли ви знаєте основні питання, які потрібно поставити, пройдемося по процесу оцінки проєкту.
Ми почнемо з одного з моїх улюблених: Convex Finance.
Convex Finance
Convex - це платформа, яка знаходиться поверх Curve (див. вище) і допомагає вам отримувати вищу прибутковість коштом об'єднання безлічі інвесторів. Це дозволяє вам заробляти більшу частину вищої прибутковості, яку ви отримали б на Curve, якби ви залочили тисячі CRV токенів на 4 роки, без необхідності лочити їх самостійно.
Заглянувши до їхньої документації, ми можемо почати відповідати на запитання, які я виклав у цій статті.
Пропозиція
Convex має фіксовану максимальну пропозицію в 100 млн токенів, які будуть випускатися зі швидкістю, що зменшується, в залежності від депозитів CRV.
Згідно з Coingecko, 78.5 млн із цих 100 млн вже випущено, а це означає, що поточна пропозиція збільшиться ще приблизно на 33%.
З цих токенів переважна більшість дістається людям, які використовують Convex. Тож це дуже справедливий розподіл токенів, лише порівняно невелика сума залишається для команди та інвесторів. Для порівняння уявіть, якби Amazon роздав 75% своїх акцій людям, які використовували Amazon.
Таким чином, є фіксована пропозиція, а остання пропозиція випускається зі швидкістю, що зменшується, більша частина токенів направляється в спільноту, і звідси максимальне ослаблення становить 33%. З боку пропозиції справи непогано.
Як щодо попиту?
Попит
Щоб оцінити попит, потрібно запитати: навіщо вам тримати токен CVX?
Володіючи CVX токеном, ви отримуєте частку від всіх доходів Convex Finance. Це не величезна сума, але зараз вона становить близько 4%:
Але це ще не все. Ви також можете залочити свої CVX токени на 16 тижнів за раз, і коли ви це зробите, ви отримаєте бонусні винагороди від різних протоколів, які хочуть винагороджувати учасників Convex.
Тут річна процентна ставка, як і раніше, складає всього 5%, але це не включає бонусні винагороди, які ви отримуєте на інших платформах:
До того ж ви можете делегувати свій Convex іншим виборцям в обмін на «хабарі» за допомогою сервісу Votium.
Таким чином, стейкінг ваших токенів CVX дає досить значний ROI, навіть якщо їх вартість взагалі не змінюється. І він має дуже сильну теорію ігор, що підтримує холд токена, оскільки ви отримуєте ці нагороди тільки в тому випадку, якщо ви блокуєте свої токени на 16 тижнів за раз.
Меми не такі сильні, оскільки це дещо нудний протокол DeFi для бек-офісу. Але вони й непотрібні. Це машина із грошовими потоками.
Таким чином, Convex має фіксовану пропозицію, яка в основному розподіляється серед спільноти. Більшість токенів перебуває в обігу, і великої інфляції можна не очікувати. Володіння CVX сильно винагороджується шляхом комісій при використанні протоколу та інших винагород власникам токенів, тому у них менше причин продавати його, якщо ціна падає.
Для мене це один із найкращих дизайнів токеноміки та фантастичний приклад добре продуманого проєкту. Усі частини об'єднуються, щоб створити надійну систему фінансового стимулювання, яка покладається на віру підтримки цінності.
Самостійна оцінка
Це має дати вам хорошу початкову основу для оцінки будь-якого нового проєкту, з яким ви зіткнетеся. Прочитавши документацію або білий лист, ви повинні отримати чітке уявлення про те, як керуватиметься пропозиція і які сили стимулюватимуть попит на токен або криптовалюту.
І питання, яке слід пам'ятати, не обов'язково звучить так: «Чи це зростатиме по відношенню до долара?». але «Це буде цінуватися проти (BTC, ETH, SOL, щось інше вашим уподобанням)». Більшість криптоактивів сильно корелюються і рухаються разом, і якщо ви тримаєте що-небудь, крім великих базових монет, це має ґрунтуватися на певному переконанні, що токеноміка та стимули цього активу призведуть до того, що він перевершить базові валюти, на яких він побудований.
У наступній частині цієї серії, присвяченій токеноміці, я розповім більше про різні теоретико-ігрові стратегії протоколів, які використовуються для стимулювання попиту на їх токени.
Автор оригінального тексту Nat Eliason
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.