Шановна нація Bankless!
Розповідь про Космос завжди була розповіддю про суверенітет.
Екосистема блокчейнів, які працюють за своїми власними правилами та логікою.
При цьому кожен блокчейн, який запускається з Cosmos, використовує власний токен, набір валідаторів і т.д. Проблема такого підходу полягає в тому, що рідний токен Cosmos – ATOM – відходить на другий план.
Він не є основною формою забезпечення в його екосистемі, що постійно розширюється.
Космос 2.0 змінює це.
На конференції Cosmoverse у Колумбії команда Cosmos представила трирічну дорожню карту змін.
Якщо цю модернізацію буде прийнято керівництвом, то Cosmos Hub стане центром екосистеми, а ATOM - кращим забезпеченням.
Сьогодні в інформаційному бюлетені є Longsolitude з Zee Prime Capital, інвестор фонду, щоб розбити ці зміни в зручному форматі.
- команда Bankless
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Запрошений автор: Longsolitude , інвестор ZeePrime Capital
ATOM 2.0 з’являється в мережі додатків поблизу вас
Ви небайдужі до Ethereum і аплодуєте важкій роботі розробників ядра, завдяки якому сталося злиття. Однак, якщо вам не подобаються панелі приладів, що підвищують MEV (Майнерська вартість (MEV) — це показник прибутку, який майнер може отримати завдяки своїй здатності довільно включати, виключати або змінювати порядок транзакцій у створених ними блоках.), є ймовірність, що після злиття ви не знаєте, чим себе зайняти в цьому просторі.
Декілька галактик тому всі зірки екосистеми Cosmos зібралися на Cosmoverse у Медельїні, Колумбія, щоб обговорити майбутнє ATOM. Ключовим моментом цього заходу був "ATOM 2.0", або бачення основних учасників Cosmos того, як привнести додаткову корисність та цінність у токен ATOM та Cosmos Hub загалом.
У цьому пості розповідається про те, чому статус-кво ATOM небажаний, що буде в ATOM 2.0 і які наслідки для DeFi.
Нам не потрібні монети-меми!
ATOM як токен існує вже давно і, на відмінну багатьох своїх сучасників, не втратив актуальності.
Екосистема Cosmos надає найкращі у своєму класі інструменти для розробників додатків для запуску своїх власних ланцюжків додатків (appchains), і вона відіграла важливу роль у запуску багатьох відомих проєктів, таких як Osmosis, Thorchain, нині нещасна Terra та багатьох інших. Основні інструменти включають Cosmos SDK для розробки рівня виконання логіки блокчейну, Tendermint для механізму швидкого консенсусу та IBC для безпечної взаємодії блокчейну.
Одним із ключових розчарувань, пов'язаних з токеном ATOM, який представляє Cosmos Hub, була відсутність корисності та недостатньо використовуваний потенціал. Будь-який appchain, запущений у рамках екосистеми Cosmos, може обійтися без токена ATOM. Це пов'язано з тим, що логіка комісій є рідною для кожного appchain (розробники вибирають, у яких токенах оплачується газ, скільки коштують різні типи транзакцій), і кожен appchain має свою власну мережу валідаторів.
Cosmos виступає за суверенітет і можливість налаштування блокчейну, тому має сенс лише те, що утиліта ATOM не виконується грубою силою, чи не так? У двох словах, так народився мем Cosmos про «без накопичення вартості».
Хоча деякі можуть стверджувати, що інші ейрдропи токенів appchain стейкерам ATOM насправді є формою накопичення вартості, давайте будемо інтелектуально чесними – ейрдропи не є ні стійким, ні хорошим використанням капіталу токенів appchain. Айрдропи не повинні бути широкими та нецільовими — вони повинні залучати конкретних користувачів та стимулювати конкретну поведінку, корисну для appchain (докладніше про це тут).
Крім того, ATOM зараз має високу ставку APR (близько 20%) для стимулювання та компенсації валідаторів Cosmos Hub за їхню роботу. Хоча люди схильні не звертати уваги на інфляцію на ринках "тільки вгору", вона бере своє під час ведмежого ринку, чинячи додатковий тиск на продаж токена. Це ще одна причина невтішних результатів ATOM.
Тепер перед нами постає дилема стейкерів ATOM. Ви стейкаєте ATOM заради 20% прибутковості або використовуєте його в продуктах DeFi в екосистемі Cosmos і надуваєтеся, оскільки конкурентоспроможну прибутковість у DeFi знайти складно?
Ця головоломка призводить до ситуації, коли використання ATOM в DeFi невелике, і стало можливим лише завдяки великим стимулам для видобутку ліквідності, пропонованим аппчейнами у власних токенах (дуже щедрих). Більш широке використання ATOM як застави, а також глибша ліквідність були б корисні не тільки для самого ATOM, але і для більш широкої екосистеми.
Ось деякі з проблем, які ATOM 2.0 планує вирішити в найближчі роки.
Робимо ATOM знову актуальним
Офіційний документ/пропозицію ATOM 2.0 було опубліковано протягом останнього тижня вересня, і ви можете прочитати його тут. Він все ще перебуває на стадії обговорення у спільноті.
Для вирішення вищезгаданих проблем розробники Cosmos вводять чотири ключові стовпи:
Міжланцюгова безпека, або ICS
Ліквідний стейкінг
Міжланцюжковий планувальник
Міжланцюжковий аллокатор
Розгляньмо їх один за іншим.
1️⃣ Міжланцюгова безпека (ICS)
Зараз будь-який розробник додатків у Cosmos відповідає за запуск блокчейну з нуля, завантаження та підтримку набору валідаторів appchain та турботу про економічну безпеку. У цьому полягає вся суть Cosmos: суверенітет. Однак одночасне створення програми та блокчейна – завдання не з легких. Це було визнано спільнотою Cosmos і нова концепція безпеки була розроблена для вирішення цієї проблеми.
Ідея ICS проста. Замість того, щоб боротися з власними валідаторами та сумнівною економічною безпекою, чому б не дозволити розробникам додатків просто "орендувати" цю безпеку у набагато сильнішої грошової зони, такої як сам Cosmos Hub (ATOM)? Розробники можуть зосередитися на створенні програми та при цьому користуватися більшістю переваг, пов'язаних з appchain (володіння блокчейном, настроювання логіки стягнення комісії тощо).
ICS перетворить Cosmos Hub на "ланцюжок постачальників", а appchain - на "ланцюжок споживачів". Обмін між ними простий — ланцюжок постачальників виробляє блоки для ланцюжка споживачів, а останній видає винагороду за блок (інфляцію) ланцюжку постачальників та її валідаторам. Рівень економічної безпеки, що забезпечується таким чином, залежить від того, скільки валідаторів ланцюжка постачальників погодяться виробляти блоки для цього ланцюжка споживачів. Cosmos Hub вже вибрав п'ять споживчих ланцюжків, які підтримуватимуться з 2023 року.
Interchain Security стане суттєвою зміною, але не єдиним підходом до вирішення потреб безпеки ланцюгів додатків Cosmos.
Щоб дізнатися більше, перегляньте опубліковану статтю Zee Prime про різні версії ICS, де обговорюються компроміси та доступні альтернативи.
2️⃣ Ліквідний стейкінг
Cosmos Hub очікує, що продукти ліквідного стейкінгу будуть прийняті на основі конкурентного процесу серед різних постачальників. Є такі команди, як Quicksilver, Persistence, Stride та Lido, які пропонуватимуть ліквідний стейкінг не лише для ATOM, але й для інших токенів в екосистемі Cosmos.
З точки зору Cosmos Hub, метою є забезпечення мінімізації довіри та безпеки, тому його валідаторам є сенс об'єднатися з постачальниками ліквідного стейкінгу.
Quicksilver забезпечить повну економічну безпеку Cosmos Hub через ICS, що, ймовірно, означає, що це буде кращим провайдером ліквідного стейкінгу для ATOM (але не нав'язаний стейкерам).
У контексті використання ліквідного стейкінгу для заміни винагороди стейкерів, слід зазначити, що ліквідний стейкінг по суті вимагає стейкерів взяти на себе більше ризику через діяльність DeFi. Тому прибутковість для стейкерів в ATOM 2.0 матиме інший, більш високий профіль ризику, порівняно зі статусом кво.
3️⃣ Міжланцюговий планувальник
Екосистема Cosmos – це група асинхронних блокчейнів. Це означає, що існує можливість створення внутрішньоланцюжкового ринку блокчейн-простору між аппчейнами, захищеними ICS.
Це один зі способів створення більш егалітарного способу розподілу MEV (максимальної видобутої цінності), яка в іншому випадку може зосередитися виключно в руках пошукових систем і валідаторів, а не ініціаторів транзакцій.
Ланцюжки споживачів в ICS добровільно погодяться продавати свій блок-простір на цьому ринку, який підтримує модуль планувальника. Тоді трейдер зможе брати участь у торгах, щоб придбати блок-простір на двох споживчих ланцюжках одночасно, та забезпечити надійні гарантії виконання для свого крос-апчейну арбітражу.
Дохід від продажу буде розділений між ланцюжком споживачів, який продав свій блок-простір, та планувальником Interchain, який увімкнув його. Однак доходи останнього не будуть безпосередньо нараховуватись власникам токенів ATOM, а натомість будуть використані для фінансування Interchain Allocator та розвитку екосистеми Cosmos. Така конструкція дозволяє здійснити непередавану токенізацію прав на замовлення транзакцій, а також вторинний продаж його іншим учасникам ринку.
Існує кілька дизайнерських підходів до MEV у Cosmos. На додаток до міжланцюжкового планувальника, є також Skip (внутрішньоланцюжковий модуль для аппчейнів для отримання власного MEV, наприклад, для арбітражу) і Mekatek (позаланцюговий ринок для створення блоків, аналогічний тому, що зробила Flashbots).
По суті, кожному аппчейну доведеться вирішувати, як працювати з MEV та монетизувати його на благо своєї екосистеми.
4️⃣ Міжланцюжковий аллокатор
На відміну від інших екосистем, наприклад Solana або Ethereum, які інвестували або безпосередньо в проєкти екосистеми та/або надавали фінансування для суспільних благ, Cosmos Hub не брав такої активної ролі.
Interchain Allocator змінює цю ситуацію. Його роль полягатиме у фінансуванні нових проєктів на ланцюжку в екосистемі Cosmos та наданні підтримки відповідно до стимулів. Це зроблено, щоб прискорити швидкість появи нових проєктів в екосистемі та підвищити релевантність послуг, які може надати Cosmos Hub (деякі з них – ICS та Interchain Scheduler).
Така співпраця може мати безліч напрямів, але деякі з початкових ідей включають обмін токенами, допомогу в отриманні ліквідності, управління скарбницею, участь у процесах управління один одного, фінансування під заставу тощо.
Все це буде формалізовано за допомогою так званих ковенантів на ланцюжку, що спрощує координацію між протоколами.
Мабуть, найцікавішим питанням, пов’язаним з Allocator, є те, як ті, хто бере участь в управлінні ATOM, організовуватимуть успішне розгортання та управління постійно зростаючим капіталом для різних цілей, які системи стримувань і противаг будуть встановлені тощо.
За сьогоднішньою ціною ATOM очікується, що скарбниця становитиме близько 55 мільйонів ATOM, або 700 мільйонів доларів. Що робитимуть венчурні капіталісти, орієнтовані на Cosmos?
Зменшення інфляції ATOM
Поєднання цих ініціатив – насамперед ICS та Liquid Staking – знизить довгострокову інфляцію ATOM та замінить її альтернативними джерелами прибутковості. Винагороди валідаторів більше не випускатимуться в ATOM. Саме тут стає важливим перехоплення між liquid staking та DeFi, а також отримання винагород за токени від споживчих ланцюжків ICS. ATOM пройде через новий графік інфляції протягом 36 місяців, швидше за все, починаючи з кінця 2023 року.
Ідея полягає в тому, щоб збільшити інфляцію в перші місяці, щоб допомогти поповнити скарбницю Космос-Хаба, щоб міжланцюжковий Аллокатор міг працювати. Реально це відбувається коштом власників АТОМ, оскільки інфляційна винагорода для них не збільшується пропорційно. Протягом перших 9 місяців інфляція ATOM буде в 3 рази вищою порівняно зі статус-кво, але потім швидко знизиться через ліквідний стейкінг та інфляційні винагороди від споживчих ланцюжків ICS.
Тимчасове збільшення інфляції має бути джерелом занепокоєння. Натомість виникає питання, хто, як і за який час зможе забезпечити хорошу економічну віддачу від цього АТОМу, надрукованого у скарбниці. Очікується, що за розподіл відповідатимуть кілька суб-ДАО. Вони також зможуть отримувати доступ до капіталу частинами, ґрунтуючись на своїй здатності досягати цілей Космос-Хаба.
Очікується, що в довгостроковій перспективі це призведе до значного зниження обсягу випуску ATOM (більше не буде субсидії на забезпечення валідаторів), проте існує безліч економічних припущень, пов'язаних із доходами від ICS та дохідністю рідких стейкінг-продуктів, що може призвести до більш високої інфляції. чим очікується нині. Очікується, що темпи емісії ATOM після 36-місячного вікна становитимуть трохи менше ніж 1% на рік (порівняно з більш ніж 10% зараз), які прямуватимуть лише до скарбниці Cosmos Hub.
DeFi в Космосі
Крах UST кинув довгу тінь на Cosmos DeFi. UST був прийнятий не тільки на Terra appchain, але і на Osmosis, найбільшої DEX Cosmos, та в інших місцях. DeFi без стейблкоїну - марне починання.
Зараз ця ситуація змінюється на краще: на початку 2023 року Circle запустив нативний USDC в одній зі споживчих мереж, захищений через ICS, що свідчить про корисність спільного дизайну безпеки. Крім того, на Agoric створюється децентралізований стейблкойн IST, який має стати мультизаставним активом, таким як DAI на Ethereum, запуск якого заплановано на жовтень цього року.
Ліквідний стейкінг, який зараз впроваджується через безліч провайдерів, по суті розблокує ефективність капіталу і дозволяє направити більшу його кількість на грошові ринки та DEX. ATOM має бути головним бенефіціаром, але це стосується і токенів appchain.
Однією з потенційних проблем може бути фрагментація ліквідності, наприклад, може існувати безліч різних версій ATOM. Однак, цю проблему можна вирішити, створивши пули stableswap або обернуті версії ATOM, які об'єднують у собі всі різні похідні ставки.
Оскільки кожна програма в Cosmos є власним ланцюжком програм, існує аспект асинхронного виконання в різних середовищах DeFi. Щоб обійти це, Cosmos використовує IBC, або протокол зв’язку між блоками, і облікові записи між мережами, щоб надсилати міжланцюгові повідомлення та виконувати виклики смарт-контрактів.
Наприклад, протокол Mars Protocol, який можна розглядати як примітив важеля з кредитними рахунками, матиме свій власний appchain для управління та координації примітивів, але при цьому розгортати смарт-контракти на всіх підтримуваних appchain через так звані аванпости, починаючи з Osmosis.
Потім IBC буде використовуватися як для переміщення ліквідності з одного аппчейна в інший, так і для перенаправлення зароблених комісій назад в аппчейн Mars.
IBC також ідеально підходить для створення оракулів на ланцюжку. Замість того, щоб покладатися на позаланцюгові системи, цінові оракули з Osmosis DEX можна використовувати у всьому Космосі.
Наближається ATOM 2.0
Ідея ATOM 2.0 полягає в тому, щоб запустити ефект маховика, коли ATOM стає все більш бажаним та корисним в екосистемі.
Все починається і закінчується на ICS - чим більше його приймають, тим економічно привабливішим стає ATOM. Ліквідний стейкінг допомагає в цьому відношенні, оскільки він посилює монетарну політику та посилює роль ATOM як застави за умовчанням та бажаного забезпечення.
Interchain Allocator і Interchain Scheduler не безпосередньо приноситимуть цінність власникам токенів ATOM, але вони надаватимуть цінні послуги та фінансування екосистемі, що призведе до збільшення попиту на ICS. Якщо прийняття ICS буде недостатнім, інфляція ATOM повернеться, щоб компенсувати валідатори.
ATOM 2.0 — це багаторічна робота з високим ступенем складності.
Його успіх чи невдача не будуть очевидними у найближчі один-два роки, враховуючи, скільки часу знадобиться для адаптації графіка інфляції.
Ми поки що не впевнені, що ці зміни призведуть до масового збільшення вартості ATOM. У Cosmos існуватимуть альтернативні підходи до безпеки ICS з різними компромісами, у той час, як дохідність ATOM 2.0 матиме більш високий профіль ризику через ліквідний стейкінг та потенційний слешинг валідаторів у кількох споживчих ланцюжках.
Проте, екосистема Cosmos, схоже, має найкращі шанси довести тезу appchain до фінішу, а також одне з найбільш залучених угруповань для коригування курсу на цьому шляху.
Етапи дії
📚 Дізнайтеся більше про Космос 2.0
Біографія автора
Longsolitude є частиною інвестиційної команди Zee Prime Capital . Як свідчить останній виступ у подкасті Bankless , Зі Прайм купив потрібні монети в потрібний час і загалом любить розважати нудними та ненадихаючими ідеями.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.