Криптобанки — найгірше з двох світів
Як централізовані організації стають нелегальними через невизначеність у регулюванні
Централізовані криптобіржі (часто звані криптобанками), такі як FTX, Binance, Voyager, Celsius та BlockFi, схоже, потрапляють у сіру зону регулювання, яка сприяє непідзвітності та може завдати потенційної шкоди роздрібним інвесторам та галузі загалом.
Хоча багато роздрібних інвесторів вважають, що ці компанії — зареєстровані в різних юрисдикціях і іноді публічно торгуються — підлягають нормативному контролю та вимогам захисту прав споживачів, це часто не так. Якщо компанія може спонсорувати рекламу Super Bowl або брендувати спортивну арену, то чому б роздрібному інвестору не припустити, що в компанії діють відповідні процеси управління ризиками чи дотримання нормативних вимог? На жаль, коли зараза від Three Arrows Capital поширилася на різні криптобанки, стало очевидним, що, як і у випадку з інвестиційними банками у 2008 році, регулятори були надто зайняті скаргами на DeFi, щоб реально регулювати ці зареєстровані криптоорганізації.
Головним серед криптобанків, орієнтованих роздрібну торгівлю, був Celsius Network. Після свого створення у 2018 році Celsius перетворився на одного з найбільших керівників активами у криптовалюті, під керуванням якого станом на травень 2022 перебувало близько 12 мільярдів доларів. Хоча Celsius не була компанією, що публічно торгується, її токен (CEL) використовувався так само, як і акції, тільки він був повністю нерегульованим. Відсутність належного регулювання у поєднанні з іншими факторами призвела до подій червня 2022 року – Celsius подала заяву про банкрутство, заморозивши кошти клієнтів та призупинивши виведення коштів. Після подання заяви про банкрутство роздрібні інвестори були змушені нести основний тягар величезних втрат своїх інвестицій.
Щоб було зрозуміло, "криптобанк" Celsius насправді не є банком
Celsius та інші подібні компанії не регулюються, як традиційні банки та брокерські фірми, тому інвестиційні втрати не застраховані Федеральною корпорацією страхування депозитів та не захищені Корпорацією із захисту інвесторів у цінні папери. За словами Ендрю Брука, колишнього виконувача обов'язків генерального прокурора Нью-Джерсі:
ЧЕРЕЗ ВОЛАТИЛЬНОСТІ КРИПТОВАЛЮТНОГО РИНКУ І ВІДСУТНІСТЬ НОРМАТИВНОГО НАДЗОРУ ЦІ ПЛАТФОРМИ ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ ПІДВИЩЕНИЙ РИЗИК ВТРАТИ ДЛЯ ІНВЕСТОРІВ.
По суті Celsius та інші криптобанки не підлягають нагляду з боку регуляторів ні інвестиційного, ні банківського секторів. Однак, оскільки Celsius використовував свій рідний токен CEL як пропозицію акцій — часто таким чином — він повинен був піддатися нагляду з боку регуляторів у фінансовій галузі; на жаль, цього не сталося.
Безпека чи небезпека?
Регуляторний контроль часто пов'язаний з активами, які класифікуються як цінні папери, однак у заяві Celsius про відмову від ризиків стверджується, що токен CEL не є цінним папером:
Токени [CEL] не були й не збираються бути зареєстрованими відповідно до Закону про цінні папери США, Закону про фінансові послуги та ринки Великобританії або чинного законодавства будь-якої іншої юрисдикції. Без нормативної ясності існує ризик того, що Токени можуть розглядатися як цінні папери, фінансові інструменти, певні інвестиції або інші регульовані інструменти. У будь-якому такому випадку Токени не можуть бути запропоновані або продані інакше, як відповідно до звільнення від вимог реєстрації, передбачених чинним законодавством, або в рамках угоди, на яку не поширюються такі вимоги. Ці обмеження можуть обмежити можливість передачі, вартість та ліквідність Токенів. Celsius не має наміру і не зобов'язується реєструвати Токени для торгівлі на будь-якій біржі цінних паперів.
Хоча CEL може вважатися або не вважатися цінним папером з боку регулюючих органів, Celsius виразно використовувала його як цінний папір. Це найкраще пояснюється у статті Seeking Alpha від 2021 року:
[CEL] використовується компанією в якості цінного паперу (як акція) і корисного токена ... за допомогою якого Celsius може проводити продаж токенів зі скарбниці для залучення грошей, він може використовуватися для забезпечення застави, забезпечення ліквідності та кредитування. Він також використовується для виплати щотижневих дивідендів з доходів компанії. Ці дивіденди мають форму зворотного викупу, коли компанія купує токени CEL на відкритому ринку і кладе їх на ваш рахунок щопонеділка.
Крім того, у документі SEC 2019 Framework for "Investment Contract" Analysis of Digital Assets - публікації, спрямованої на визначення того, який цифровий актив вважається цінним папером, — наголошується, що певні характеристики, хоч і не обов'язково визначальні, підвищують ймовірність того, що цифровий актив є цінним папером через фактор опори на "зусилля інших" (активного учасника):
Активний учасник [Active Participant (AP)] створює або підтримує ринок ціни цифрового активу. Це може включати, наприклад, AP, який: (1) контролює створення та випуск цифрового активу; або (2) робить інші дії для підтримки ринкової ціни цифрового активу, наприклад, обмежує пропозицію або забезпечує дефіцит, наприклад шляхом викупу, "спалювання" або інших дій.
Постійні викупи Celsius та інші механізми обмеження пропозиції та підвищення ціни явно підходять під цей опис. За даними Arkham Intelligence, Celsius використовував CEL декількома способами, що підтримували його ринок і, можливо, маніпулювали ціною токена.
Під маніпулюванням ринком розуміється будь-яка спроба втручання у вільну та справедливу роботу ринку. Хоча законодавство проти маніпулювання ринком існує, воно не поширюється на криптовалюти чи організації, подібні до Celsius. У компаніях, що публічно торгуються, правила маніпулювання ринком зазвичай забороняють учасникам ринку торгувати на основі інформації, чутливої до ціни (інформація, яка може вплинути на ціну акцій конкретної компанії), або штучно підштовхувати акції до продажу. Відповідно, як інвестор, ви не можете скористатися тим, що інші інвестори не мають інформації, чутливої до ціни, яку маєте ви.
На жаль, криптобанки не мають таких же гарантій захисту від інсайдерської торгівлі, як банки або компанії, що публічно торгуються. Проте ситуація може змінитись. Нещодавно Міністерство юстиції США (Мін'юст) звинуватило колишнього менеджера з продуктів Coinbase та двох його спільників у шахрайстві та інсайдерській торгівлі. У прес-релізі Мін'юсту стверджується, що співробітник поділився інформацією про те, які криптоактиви Coinbase будуть включені до лістингу до фактичного включення до лістингу. SEC також висунула звинувачення проти трьох осіб, пов'язаних із тими самими звинуваченнями в інсайдерській торгівлі. Невизначеність регулятора щодо кваліфікації CEL як корисного токена порівняно з цінним папером може зрештою призвести до звинувачення генерального директора Celsius Алекса Маншинського та інших інсайдерів.
Навіть у стані банкрутства компанія коштує 1 мільярд доларів (хоча й у токенах, які вони не можуть продати)
На момент подання заяви про банкрутство Celsius стверджувала, що мала більше 1,7 млн користувачів і до 4,72 млрд доларів її боргу в заблокованих коштах клієнтів. Криптоактиви компанії становили всього $1,75 млрд, не рахуючи її запасів токенів CEL, які вона оцінила в $600 млн (658 млн токенів CEL). Компанія заборгувала клієнтам 279 мільйонів із цих токенів, внаслідок чого у фірми залишився надлишок у 379 мільйонів. При короткому стисканні ринку в 15 серпня 2022 чиста вартість позиції CEL компанії Celsius склала б близько 1 мільярда доларів, що майже вдвічі більше, ніж на момент подання заяви про банкрутство.
Попри цей виграш, більша частина пропозиції токенів CEL заблокована на платформі, а ліквідність пари CEL на біржах, ймовірно, занадто мала для підтримки великих угод. Це особливо актуально, оскільки, за прогнозами, кошти Celsius закінчаться до жовтня 2022 року. Однак якщо компанія спробує (або навіть зможе) продати частину своїх токенів CEL, щоб покрити частину дефіциту балансу, ціни (які були штучно завищені через зворотний викуп насамперед), швидше за все, впадуть. "Активи холдингу CEL, ймовірно, стануть нуль", - сказав Томас Брезіел, засновник 507 Capital - інвестиційної компанії, яка надає фінансування у зв'язку з банкрутствами та реорганізаціями. Він також додає, що зобов'язання все ще існують, оскільки власники токенів CEL, ймовірно, висунуть претензії до Celsius у суді у справах про банкрутство.
Як оцінити криптобанк?
За винятком централізованих криптокомпаній, які вирішили розкрити свої фінансові активи, ви не можете точно оцінити їхню фінансову вартість.
На жаль, КРИПТОБАНКИ НЕ МАЮТЬ ТАКИХ ГАРАНТІЙ ВІД ІНСАЙДЕРСЬКОЇ ТОРГІВЛІ, ЯК БАНК АБО ПУБЛІЧНО ТОРГОВАНА КОМПАНІЯ.
У спадкових фінансах найпоширенішим способом оцінки вартості акцій є розрахунок відношенні ціни компанії до прибутку (P/E). Коефіцієнт P/E дорівнює відношенню ціни акцій компанії до її прибутку на акцію, отриману за останніми даними. Низький коефіцієнт P/E означає, що інвестор, який купує акції, отримує привабливу вартість. У такій компанії, як Celsius через відсутність вимог до розкриття інформації роздрібні інвестори не знали, що відбувається з їхніми коштами, поки вони знаходяться у Celsius. Хоча, на відміну від банку чи інвестиційної компанії, Celsius була пов'язана стандартними практиками управління ризиками та дотримання нормативних вимог під час інвестування коштів роздрібних інвесторів.
Celsius використовував токен CEL як де-факто цінний папір, і його ціновий насос створював враження, що справи компанії йдуть добре, що також значно завищувало загальну оцінку Celsius. Хоча досі точаться суперечки про те, які токени є цінними паперами і як вони повинні регулюватися, централізовані криптобанки, що працюють в "сірих" зонах регулювання, не повинні випускати токени, які маскуються під де-факто капітал, через потенційну можливість зловживань.
Більше банкрутств попереду?
У той час як криптовалютний ринок ще не повністю оговтався від краху таких провідних компаній, як Celsius та Three Arrows Capital, у листопаді 2022 стався крах ще однієї криптовалютної біржі, FTX. Банкрутство FTX послідувало за звітом CoinDesk, в якому йшлося про потенційні проблеми з кредитним плечем та платоспроможністю пов'язаної з FTX торгової фірми Alameda Research. Хоча факти, що лежать в основі банкрутства FTX, значно заплутаніші, ніж у випадку з Celsius, основною причиною краху FTX стало те, що більша частина чистого капіталу, використовуваного Alameda/FTX як позикових коштів, була в рідному токені FTX - FTT, який, як і CEL або, можливо, будь-який інший біржовий токен, стає функціонально неліквідним під час кризи довіри.
Це ще раз демонструє деякі з основних проблем з так званими криптобанками та їх регуляторними проблемами. Все це ще більше наголошує на необхідності належного регулювання у криптопросторі, щоб тримати централізовані організації під контролем, не дозволяючи їм вийти з-під контролю.
Ця стаття спочатку з'явилася в інформаційному бюлетені BanklessDAO "Децентралізоване право" 31 серпня 2022 року.
Біо автора:
lawpanda американський адвокат з активною судовою та консультаційною практикою. Він є членом юридичної гільдії BanklessDAO, LexDAO, LexPunkArmy, а також членом/консультантом/співавтором різних DAO та протоколів. Зв'язатися з ним можна на Twitter, LinkedIn або через пошту lawpanda.eth@gmail.com.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.