Я заробив $3 млн на криптовалюті. Ось 26 правил, яким я навчився.
26 правил Рена та Генріха
Я познайомився з технологією блокчейн на початку 2016 року. Тоді ж я купив свої перші криптовалюти. Я переглянув тонни відеороликів на YouTube, прочитав безліч статей, щоб дізнатися, як насправді працює блокчейн та різні алгоритми консенсусу, прочитав тонни whitepapers, щоб вивчити різні проєкти на основі блокчейну. Накопичуючи знання, я також вступав до торгових груп, сподіваючись отримати максимальний прибуток, вірив рекомендаціям анонімних людей в інтернеті та інвестував свої гроші наосліп. У мене були й втрати, і прибутки. Ймовірно, прибуток, який я отримав, ніщо порівняно з багатьма експертами з криптотрейдингу. У мене немає Lambo чи розкішної вілли. Але це суттєво допомогло мені щодо поліпшення якості життя. Наприклад, мені не доводиться працювати по 40-60 годин на тиждень, щоб звести кінці з кінцями. Я нарешті можу дозволити собі купити гідну нерухомість для своєї сім'ї, я можу брати своїх дітей на короткі канікули щоразу, коли є довгі вихідні під час навчального семестру та довгі канікули в літню пору.
У цій статті я узагальнив 26 пунктів або правил, які допомогли мені отримати прибутки.
1. Знайте актив, у який ви інвестуєте. Якщо ви вирішили купити Bitcoin, спочатку прочитайте "білу книгу" Сатоші Накамото, дізнайтеся, як працює технологія blockchain, що таке відкритий і закритий ключ, що таке PoW й т. д. Якщо ви купуєте Ethereum, дізнайтесь про смартконтракти, про те, як працюють первинні пропозиції монет і децентралізовані фінансові платформи й т.д. В Інтернеті є безліч безкоштовних ресурсів зі зрозумілими поясненнями.
2. Знайте правила регулювання криптовалюти у вашій країні. Які криптовалюти можна купувати й тримати у вашій країні? Які документи необхідно надати для купівлі криптовалюти? Як працює податкове регулювання криптовалюти? Коли ви хочете продати криптовалюту, завжди заздалегідь зв'язуйтеся з вашим крипто-брокером/біржею, щоб дізнатися про процедуру переведення в готівку, заздалегідь зв'яжіться з вашим банком, щоб дізнатися, що вам потрібно надати у випадку, якщо на ваш рахунок надійде велика сума грошей. Пам'ятайте, завжди вивчайте ці питання заздалегідь, навіть якщо ви не плануєте продавати одразу, тому що цим установам, ймовірно, знадобиться дуже багато часу, щоб усе перевірити та підтвердити.
3. Не вкладайте більше, ніж ви можете дозволити собі втратити. Не використовуйте гроші на нагальні потреби, тому що ціни на криптовалюти дуже мінливі, і ви можете не отримати свої гроші назад, коли вони вам терміново знадобляться. Інвестуйте суму, яка не поставить вас у скрутне становище, якщо ви її втратите.
4. Ніколи не ставте на все. Після того, як ви визначилися із загальною сумою, яку хочете інвестувати, для першої інвестиції витратите лише частину цієї суми на покупку тієї криптовалюти, яку ви вивчили та вважаєте перспективною. Завжди майте під рукою трохи грошей, щоб купити криптовалюту на падінні. Це також знижує ризик втрати всіх грошей, якщо ваші очікування не виправдаються.
5. Зберігайте свої криптовалюти в апаратному гаманці та бережіть свої приватні ключі та сід фрази. Ніколи не залишайте свої криптовалюти на біржах, тому що вони можуть бути зламані чи збанкрутувати. У цьому випадку ви втратите все, і ніколи не зможете повернути.
6. Зберігайте свої закриті ключі та seed-фрази у безпеці. Ніколи не зберігайте свої закриті ключі та seed-фрази в ноутбуці чи смартфоні, тому що вони також можуть бути зламані. Ви можете записати їх на аркуші паперу та покласти у таке місце, яке зможете знайти тільки ви.
7. Не займайтеся денною торгівлею. Якщо тільки ви не дуже досвідчений трейдер, не варто займатися денною торгівлею, тому що ви торгуєте проти незліченних ботів та китів, які можуть впливати на ринок. Є ймовірність, що ви втратите багато грошей.
8. Не використовуйте кредитне плече. Багато платформ пропонують торгівлю з високим кредитним плечем, що робить прибуток дуже привабливим. Але якщо у вас немає великого досвіду в торгівлі з кредитним плечем, то є ймовірність, що ваша позиція буде ліквідована.
9. Накопичуйте знання про крипто/блокчейн простір, такі як нові протоколи, нові розробки, нові проєкти, нові правила, загальні настрої, цінові моделі тощо. Блокчейн та криптовалюти все ще знаходяться на ранній стадії розвитку. Тому й можливостей у цьому просторі дуже багато. Ринок змінюється дуже швидко, щодня з'являється безліч новин та подій. Саме це робить весь простір захоплюючим та цікавим. Витратьте трохи часу на читання новин, вам не потрібно читати всі подробиці, достатньо просто заголовків та короткого змісту.
10. Зосередьтеся на довгостроковій перспективі. Довгострокова перспектива означає все, що завгодно, від року до 5 років чи навіть більше. Давайте подивимося на біткоїн, який на цей час має найбільшу ринкову вартість. За останній тиждень він звалився більш ніж на 50%; (дані на момент написання оригінальної статті, але суті це не міняє) Десятки тисяч трейдерів ліквідували свої позиції за короткий проміжок часу. Однак якщо ви збільшите масштаб і подивіться на довгостроковий розвиток ціни, то побачите, що кожен, хто тримає біткоїн понад 4 років, перебуває в прибутку.
11. Не продавайте в паніці, коли ціна швидко падає, якщо ви вже не перебуваєте у значному прибутку і не думаєте про вихід. Зазвичай кити використовують цю стратегію, щоб отримати дешеві монети. Не попадайтесь на цей прийом. Також на ціну криптовалюти впливають негативні новини, такі як банкрутство біржі, заборона будь-якої країни на використання та видобуток криптовалюти. У минулому ціни, як правило, відновлювалися через деякий час.
12. Не купуйте, коли ціна щойно досягла історичного максимуму. Тому що всі люди, які купили раніше за низьку ціну, прагнуть продати свої монети на цьому рівні, щоб отримати прибуток. Зазвичай після параболічного зростання цін слід або сильний спадний тренд, або корекція цін.
13. Не купуйте, коли ціна знаходиться у низхідному тренді. Тому що ціна, швидше за все, опускатиметься дедалі нижче. Краще почекати, доки ціна стабілізується, а потім розмістити ордер на покупку.
14. Не здавайтесь, коли ціна досягає дна, зазвичай у цей час починається накопичення.
15. Періодично накопичуйте, щоб усереднити вартість. Ціна більшості криптовалют слідує за ціною Біткойна. Ніхто не знає, зросте чи впаде ціна Біткойна завтра. Лінива стратегія полягає в тому, щоб витрачати невелику частину своєї місячної зарплати на накопичення у певний день щомісяця.
16. Встановіть реалістичну мету щодо прибутку та стратегію виходу. Пам'ятайте, що ви тут не для того, щоб максимізувати прибуток, а для того, щоб збільшити свою купівельну спроможність у фіаті. Неможливо купити точно на дні й продати на самому верху, все, що ми робимо, це купуємо на низькому рівні й продаємо на високому, щоб отримати прибуток під час розвитку висхідного тренду. Ось хороше відео від DataDash про стратегію виходу, яке я б вам рекомендував.
17. Виведіть початкові інвестиції, як тільки отримаєте прибуток. Таким чином, ви отримаєте свої гроші назад, навіть якщо ви програєте, ви втратите лише отриманий прибуток.
18. Знайте співвідношення ризику та винагороди. Монета з більшою ймовірністю перетвориться з $1 на $2, ніж із $1000 на $2000, навіть якщо збільшення становитиме 100%. Якщо вашої мети з прибутку досягнуто, немає сенсу чекати, поки монета зросте з 3 тисяч до 6 тисяч, хоча вона справді може досягти 6 тисяч, ви також ризикуєте втратити свій прибуток, тому що ринок непередбачуваний.
Додаток 24.09.2021: Дякуємо за всі ваші відгуки. Я зрозумів, що цей пункт потребує додаткового роз'яснення. Як зазначили деякі люди, це справді має більше відношення до ринкової капіталізації, ніж до ціни. Якщо криптовалюта має загальну ринкову вартість, скажімо, $100 млн., її потенціал подвоїтися і досягти $200 млн. набагато вище, ніж у валюти з ринковою вартістю $500 млн.
Однак, якщо ви новачок у криптовалютах, я рекомендував би почати з усталених монет і проєктів, таких як Bitcoin і Ethereum. Тільки після того, як ви набудете деякого досвіду, вам слід зосередитися на інших, дрібніших монетах.
19. Диверсифікуйте. Не кладіть усі яйця в один кошик. Щоб знизити ризики, зосередьтеся на великих криптовалютах, які справді мають реальні приклади використання. Також не завадить диверсифікація в інші активи, такі як акції та золото.
20. Не слідуйте рекомендаціям випадкових користувачів соціальних мереж і не купуйте незнайомі вам токени чи монети. Багато людей пишуть у соціальних мережах: "Токен X стане місячним до кінця цього місяця" або "Монета Y - наступний єдиноріг". Не слідуйте жодній з цих порад, поки не проведете власне ретельне дослідження.
21. Не слідуйте всьому, що говорять великі інфлюенсери. Багато хто з них хоче отримати кліки та перегляди та збільшити кількість своїх передплатників. У результаті вони завжди кажуть, що люди хочуть почути. Наприклад, після сильного падіння ціни біткоїну, деякі з них кажуть: "Біткоїн завтра зросте", тільки тому, що багато людей, чиї портфелі перебувають у мінусі, хочуть це почути.
22. Читайте/слухайте думки з різних джерел, як позитивні/бичачі, так і негативні/ведмежі. Ніхто не знає всього. Тому важливо дослухатися різних джерел. Якщо ви стежили за №1 та №9, то у вас уже достатньо знань, щоб винести власну думку. І якщо ви знаходитесь у цьому просторі досить довго, ви зможете відрізнити надійні джерела від ненадійних.
23. Не слідуйте за групами, що займаються "пампом та дампом". Вони дуже ризиковані. Зазвичай, коли ціна досягає певного рівня, кит скидає її й ціна дуже швидко падає. Є шанс, що ціна ніколи не відновиться і ви втратите гроші.
24. Не трапляйтеся на шахраїв. Наприклад, безкоштовні роздачі, які вимагають відправити вашу криптовалюту на іншу адресу, коментарі у Twitter і YouTube, де люди кажуть, що заробили $$$ з якоюсь людиною, пародії на великих авторитетів. Ось історія, яку я написав про те, як мій друг Стів втратив $20 000 через криптовалютну аферу, і чому ви можете навчитися:
25. Контролюйте свої емоції, не заздри іншим, коли вони заробляють багато грошей. Радійте за них і навчайтеся на чужому досвіді. Не засмучуйтесь, якщо ви втрачаєте гроші. Навчайтеся на своїх помилках. Це тривалий процес навчання. Я теж втрачав гроші після того, як почав купувати криптовалюти.
26. Терпіння – це ключ. Якщо ви ось-ось втратите терпіння, поверніться до правила №10, збільште графік ціни Bitcoin та подивіться на довгостроковий тренд.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.