Усе найважливіше в нашому житті відбувалося завдяки появі в ньому нових людей із зовсім іншим досвідом, оточенням і ресурсами. А якщо простіше, то з іншим соціальним капіталом.
Останніми роками я часто чую запитання, де шукати нове оточення, адже один із найефективніших способів руху з поточної точки до тієї, де ми хочемо опинитися, — оточити себе людьми, які вже перебувають там.
Із самим твердженням я згоден, але дуже бентежить, що люди частіше фокусуються на питанні "де" шукати нове оточення, а не на питанні, а навіщо я потрібен цьому новому оточенню і навіть якщо воно знайшлося, то що робити далі?
Давайте розбиратися, як працює механіка зростання через оточення, де шукати потрібних людей і як викликати в них інтерес.
Соціальний капітал
Але для початку визначимося, що таке соціальний капітал
Соціальний капітал — найцінніший ресурс людини. Бо, на відміну від фінансового капіталу, його неможливо заробити швидко. Насамперед тому, що основа соціального капіталу — це особистий досвід, який люди формують за найневідновлюваніший у житті ресурс — час. Досвід завжди притягує до себе інших людей, внаслідок чого формуються зв'язки, які народжують нові можливості, контакти та інші ресурси.
Наше зростання шляхом оточення відбувається саме за допомогою можливості використовувати соціальний капітал інших людей — їхні знання, зв'язки, репутацію та ресурси.
Хто ці люди та кого шукати
У нас є два підходи.
Перше правило для пошуку людей по життю — притягуй до себе тих, на кого хочеш бути схожим або мати схожий результат (мислення, особисті стосунки, навички, спосіб життя загалом тощо). На відміну від бізнес-завдань, коли я шукаю людей під якийсь конкретний запит, в особистому житті в мене постійно відкрита вакансія на пошук цікавих людей.
Тобто це скоріше мій життєвий принцип — завжди будь відкритий до нових знайомств, навіть якщо їхні перспективи на старті не завжди здаються очевидними.
Бо мій досвід говорить про лінійну залежність між кількістю знайомств і кількістю нових можливостей, які в результаті сформувалися. Я вважаю, що новими можливостями в нашому житті буквально можна керувати шляхом появи в них нових людей. Але не всіх підряд.
Друге правило - притягуй до себе тих, кого не можеш найняти. Воно більше характерне для пошуку менторів або наставників у бізнесі. Це явно тема для окремого посту, тому я позначу зараз коротко тільки сам принцип.
Якщо експертизу можна купити шляхом найму співробітника або послуги консультантів, то потрібно так і робити. Якщо ні, то потрібно шукати партнера або ментора, який проходив цей досвід на 5-10 років раніше або в моменті має доступ до неринкових можливостей (ресурси, захищені канали дистрибуції, зв'язки тощо).
Де шукати таких людей
Як не дивно, але мої найкорисніші знайомства відбувалися в місцях, де нетворкінг у принципі не передбачається або не був основною метою.
1 Найбільше корисних знайомств можна отримати під час різноманітних групових навчань
Особливо в прокачуванні софт-скілс, наприклад, курси публічних виступів в Orator Club і Business Speech, або курси акторської майстерності Gogol School. По-перше, за цими навичками приходять люди, які хочуть йти глибше в розвитку — підприємці, топ-менеджери й навіть чиновники тощо. По-друге, у процесі навчання набагато швидше відбувається зближення і розкриття учасників ніж у бізнес-клубах.
2. Групові подорожі
Це можуть бути авторські тури для підприємців у якісь нетипові місця.
Наприклад, є чудовий проєкт "Бізнес-перевал". Коли збирається команда з підприємців і запрошених спікерів, щоб поєднати відпочинок, знайомства і навчання.
Є чудовий проєкт fram.club - бізнес-спільнота, яка робить дуже круті та інтелектуальні авторські виїзди. Безліч знайомих з-поміж підприємців, інвесторів і топ-менеджерів були в їхніх поїздках.
3. Заходи
Будь-який галузевий або тематичний захід передбачає можливість нетворкінгу.
Але найефективніший спосіб знайомитися на заходах — це тільки виступати на сцені. Пробивайтеся на сцену, привертайте увагу, діліться цінністю й озвучуйте потребу. Так ви отримаєте вхідні запити, замість того щоб ходити в натовпі, мати безліч нецільових рандомних розмов або збирати непотрібні візитівки.
4. Бізнес-клуби та спільноти
Мабуть, це найоптимальніше і найпростіше рішення. Головне вгадати з клубом, оскільки варіантів дуже багато і практично всі продають співтовариство і нетворкінг, як частину свого продукту.
5. Захоплення і спорт.
Що більше інтересів чи захоплень ви реалізуєте, то більше шансів зустріти в них людей, з якими у вас щонайменше вже є спільна тема, що дає змогу розв'язати задачу холодного старту.
Я не прихильник здобувати нові навички або освоювати нові види спорту тільки тому, що це популярно або це спорт мільйонерів. Але принцип працює просто. Що вищий чек за доступ у захоплення, то вищі шанси зустріти там людей вищого рівня.
Холодний старт або як пробивати "фільтри"
Неважливо, як саме ви знайомитеся з людиною: пишете їй на пошту, підходите на заході чи відпочиваєте у спільній компанії, підготовка — це запорука якісного спілкування на старті.
Плюс будь-якому співрозмовнику буде приємно, що ви володієте інформацією про нього. Старий добрий Дейл Карнегі ще на початку минулого століття описав усе це в книжці "Як завойовувати друзів і впливати на людей".
А як ти шукаєш своє оточення? Поділись з нами у коментарях!