Біткоїн, задуманий особою або групою осіб під псевдонімом Сатоші Накамото, з'явився у 2009 році як перший блокчейн.
Побудований на одноранговій мережі, біткоїн сприяє використанню цифрової валюти BTC без центрального органу влади. BTC пропонує прямі та безпечні транзакції між приватними особами без участі банків чи інших фінансових посередників.
Крім того, обмежена пропозиція біткоїна в 21 мільйон монет і широке світове визнання позиціонують його як засіб збереження вартості та хеджування від інфляції, подібно до цифрового золота.
Як працює Bitcoin
Блокчейн Біткоїн працює як незмінний реєстр транзакцій, який підтримується мережею вузлів.
Транзакції групуються в блоки і перевіряються майнерами за допомогою процесу, який називається "Доказ роботи" (Proof of Work, PoW). Майнери вирішують складні математичні задачі для підтвердження транзакцій і додають нові блоки до ланцюжка, отримуючи за це біткоїни як винагороду. Цей децентралізований механізм консенсусу забезпечує безпеку і запобігає подвійному витрачанню BTC.
Пояснення рішень для масштабування Bitcoin
Біткоїн, як і Ефіріум, може масштабувати пропускну здатність своїх транзакцій за допомогою зовнішніх середовищ виконання. І хоча можливості масштабування Біткоїна наразі набагато менші, ніж у Ефіріума, у нього з'являється все більше претендентів. Деякі з цих проєктів включають
Lightning Network - протокол платіжних каналів, який дозволяє здійснювати швидкі та недорогі транзакції BTC безпосередньо між користувачами.
Stacks - блокчейн першого рівня (L1), який часто розглядається як біткоін другого рівня (L2), що розширює можливості смарт-контрактів на основі біткоїна без зміни його основного протоколу.
BitVM - система, орієнтована на розширення функціональності Біткоїна за рахунок виконання програм поза ланцюжком, зазвичай використовується для мінімізації довіри до Біткоїна.
Bison - zk-rollup L2 для Bitcoin, який використовує криптографічні докази STARK в поєднанні з технологією Ordinals для полегшення зберігання даних.
Пульс біткоїна
🟠 Ціна BTC: ~$52,000(зростання на 110% за останній рік)
📈 Ринкова капіталізація BTC: $1 трлн(в 3 рази більше поточної ринкової капіталізації ETH)
🔌 Щоденний хешрейт біткоїна: ~600 Ehash/s(близько до історичного максимуму)
🌐 Глобальна кількість вузлів біткоїну: ~54 000(порівняно з піком у 200 тис. у 2018 році)
Здатність мережі Lightning: ~$250 млн(близько позначки ATH)
Як почати працювати з біткоїном
Щоб почати користуватися біткоїном, вам знадобляться дві речі: BTC і біткойн-гаманець.
Найпростіший спосіб отримати BTC - це придбати їх на криптовалютній платформі, наприклад, Coinbase або Kraken. Вам не обов'язково купувати цілий BTC за один раз, натомість ви можете купувати дробові суми на свій розсуд. Наприклад, на момент останнього оновлення цього посібника 215 доларів США принесли б вам 0,005 BTC за поточним курсом BTC/USD.
Після того, як у вас буде готова сума BTC, вам потрібно буде покласти її на особистий гаманець, який ви контролюєте. Якщо ви шукаєте досвід, схожий на той, до якого ви звикли в екосистемах Ethereum або Solana, зверніть увагу на гаманці-розширення для браузера, такі як Leather, Magic Eden або Xverse. Всі три гаманці підтримують BTC, Ordinals, BRC-20 і рідкісні сати.
Екосистема біткоїн NFT
Вперше NFT-активи з'явилися в біткоїн-спільноті ще в 2012 році в рамках концепції "Кольорових монет". Розвиток подій почався у 2014 році, коли був запущений Counterparty - протокол, призначений для створення цифрових активів на основі біткоїна.
Однак найбільший сплеск активності в екосистемі NFT Bitcoin на сьогоднішній день спостерігається навколо Ordinals- системи для створення цифрових артефактів повністю на біткоїні, яка була вперше представлена в січні 2023 року.
Зокрема, Ordinals створюються шляхом запису даних на окремі сатоші - процес, який робить їх окремими та доступними для торгівлі як NFT на основі біткоїна. Ця інновація перетворила сатоші на предмети колекціонування, наприклад, "рідкісні сатоші", і проклала шлях для таких інновацій, як рекурсивні написи, які можуть зробити колекції біткоїн NFT динамічними.
Поява Ordinals в Біткоїні призвела до величезного сплеску активності навколо NFT-сцени Біткоїна, надихнувши на інновації, такі як BRC-20s і Runes, і відродивши інтерес до старих проєктів, таких як Bitcoin Stamps. Серед NFT-проєктів, які нещодавно вийшли на перший план, - NodeMonkes, Bitcoin Puppets, Bitmap та Pizza Ninjas.
Майбутнє біткоїна
На відміну від амбітної дорожньої карти розвитку Ethereum, біткоїн підтримується більш консервативно і не має жодних серйозних оновлень мережі на горизонті. Ця консервативність зробила біткоїн більш прийнятним для мейнстріму, про що свідчить нещодавнє схвалення BTC ETF у США.
Тим не менш, мережа стала міцною основою для зовнішніх протоколів, таких як Ordinals і Stacks, які можуть розширити її функціональність для нових цілей. У найближчі роки очікується сплеск проєктів, побудованих на біткоїні та навколо нього за допомогою таких додаткових шарів, оскільки інтерес до них відновився з 2023 року.
Втім, виклики все ще залишаються. Наприклад, винагорода за майнінг біткоїна зменшується вдвічі кожні чотири роки, і це може зробити невигідним забезпечення безпеки ланцюжка в далекому майбутньому, якщо доходи від комісії за транзакції не зростуть достатньо, щоб компенсувати дефіцит. Крім того, здається ймовірним, що тиск на біткоїн буде зростати, щоб він перейшов на більш екологічну модель консенсусу Proof-of-Stake (PoS), оскільки екологічні проблеми, пов'язані з майнінгом PoW, продовжуватимуть посилюватися.
Загалом, зі зростаючим визнанням біткоїна як засобу збереження вартості та платформи для технологічних розробок, майбутнє видається світлим. Прихильність біткоїн-спільноти до збереження основоположних принципів мережі, експериментуючи з новими рівнями функціональності, обіцяє зберегти оригінальний блокчейн на передовій криптоекономіки в осяжному майбутньому.
Сподобалась стаття? Потребуєш поради? Приєднуйся до нашого телеграм каналу або ж одразу до чату, де тобі завжди раді допомогти
Оригінал статті знайдеш тут!
Над перекладом працювали гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.