Початковою обіцянкою біткойна була «однорангова електронна грошова система».
Вона повинна була дозволити відправити онлайн-платежі напряму з однієї сторони до іншої без необхідності пройти через довірену третю сторону.
У фізичному світі ми можемо платити один одному без необхідності довіряти третій стороні, використовуючи готівку. Коли ми використовуємо Venmo, Paypal або будь-який інший некриптовалютний онлайн-сервіс, ми довіряємо цьому сервісу захистити наші гроші та відшкодувати їх пізніше.
Ми не можемо здійснювати однорангові платежі в Інтернеті, оскільки не існує цифрового аналога передачі будь-якої готівки. Ви можете пообіцяти надіслати їм готівку поштою, але на такій довірі та відстрочці платежу важко побудувати бізнес. Тому замість цього ми використовуємо такі сервіси, як Stripe та VISA, для обробки платежів за нас та платимо їм близько 3% від кожної транзакції за цю послугу.
На початковому етапі свого існування біткойн добре функціонував як форма цифрової готівки. Платежі були дешеві, а розрахунки відбувалися приблизно за 10 хвилин замість двох днів, які потрібні для розрахунку за кредитною карткою.
Але зі зростанням популярності мережі ці транзакційні збори збільшувалися, і тепер використовувати мережу Bitcoin для чогось, крім великих транзакцій, занадто дорого. Сьогодні посилання платежу до BTC обійдеться комусь у 65 доларів, тому, якщо ви не купуєте щось на тисячі доларів, плата за обробку платежів від VISA, Stripe або інших сторонніх сервісів є набагато дешевшою.
Однак це не означає, що обіцянки системи електронних грошей Peer-to-Peer є мертвими. Мережа просто має адаптуватися. Основна мережа Bitcoin, можливо, не спромоглася забезпечити недорогу платіжну інфраструктуру для дрібних транзакцій. Проте вона створила найнадійнішу та найстабільнішу систему безпеки для децентралізованої платіжної інфраструктури.
І тепер, коли безпека та стабільність базового рівня Біткойна добре забезпечені, поверх нього можуть бути побудовані інші рівні, подібно до мереж другого рівня, які будуються поверх Ethereum.
Найбільш перспективним та захоплюючим з них на даний момент є Lightning: "децентралізована система для миттєвих мікроплатежів великого обсягу", яка здійснює розрахунки в мережі Біткойн. Використовуючи Lightning, можна відправляти частки цента практично миттєво і з незначними комісіями, що дає перший погляд справжню однорангову систему електронних грошей.
У цій статті я поясню, що це таке і як вона працює, а потім розповім про деякі цікаві додатки, які її використовують сьогодні, і про те, що вона може дати в майбутньому.
Що таке Lighting?
Замість того, щоб записувати кожну окрему транзакцію в основному блокчейні біткойнів, Lightning дозволяє двом сторонам налаштувати платіжний канал між собою, де вони можуть записувати платежі вперед і назад, а потім розраховуватися за ці транзакції пізніше.
Якби ви захотіли платити мені 0,10 доларів на день за доступ до цього блогу, це було б непомірно дорого в мережі Біткойн. Але на Lightning ми можемо відкрити цей платіжний канал і змусити його відправляти $0,10 щодня, поки ви не закінчите підписку, після чого платежі між нами можуть бути врегульовані в основній мережі Bitcoin.
Але це ще краще. Хоча вам потрібен канал платежів між усіма, з ким ви хочете обмінюватися коштами, він не обов'язково має бути прямим. Якщо A і B мають канал платежів та B і C мають канал платежів, то A і C можуть платити один одному через B. Їм не потрібно встановлювати окремий канал між ними.
Кожен такий платіж в мережі Lightning коштує так мало, що його практично неможливо помітити, і ви можете переказати всього 0,00000001 біткоїну (нині близько $0,0002). Мережа також може обробляти мільйони транзакцій за секунду, що набагато перевищує можливості VISA, які становлять приблизно 25 000 TPS. Solana, інший конкурент у сфері швидких та дешевих платежів, може обробляти лише 60 000 TPS. Таким чином, Lightning має значну перевагу.
У вас може виникнути спокуса сказати: "Ну й що?" Що цікавого у швидких, безкоштовних платежах, які можуть масштабуватися до часток цента? Хіба це лише для мікроплатежів? Міжнародних грошових переказів? Але я думаю, що відповідь полягає в тому, що це може не тільки замінити всі наші платіжні інфраструктури, але й зробити їх радикально ефективнішими.
З одного боку, це відкриває можливості для міжнародних платежів, яких сьогодні просто не існує. Ви можете купувати речі за допомогою кредитних карток за кордоном, але навіть при використанні такої послуги, що добре зарекомендувала себе, як Wise, ви все одно платитимете великі комісії за платежі між фізичними особами. Таким чином, це може ще більше покращити те, як добре ми платимо та працюємо з людьми у різних країнах.
Крім того, є типи платежів, які вона дозволяє здійснювати. Дуже маленькі платежі не мають сенсу в наших нинішніх системах кредитних та дебетових карток, і особливо в системі ACH, тому немає можливості для мікроплатежів або невеликих потокових платежів. Неясно, чи стане це колись популярною формою оплати, але ми ще не знаємо, тому що не змогли перевірити це на практиці. Якщо ми зможемо надсилати людям пів долара безкоштовно за прочитання статті, чи ми це робитимемо? Можливо.
Але найбільша перевага полягає в усуненні податку на обробку платежів та затримок, які існують у системі сьогодні. Зараз ви втрачаєте близько 3% з кожного платежу, який ви обробляєте за допомогою системи кредитних та дебетових карток, і вам доводиться чекати день або два, поки він буде оброблений. Якщо ж платіж проходитиме миттєво і без комісії, це буде значним кроком уперед в ефективності платежів для цифрових компаній. Враховуючи, що багато компаній працюють із рентабельністю всього 10-15%, це може підвищити їхню рентабельність на 20-30%.
Потенціал стає ще очевиднішим, якщо подивитися, як технологія вже використовується. Декілька команд вже почали створювати продукти на базі Lightning, тому розгляньмо їх далі.
Що будується на Lightning
Надавши інфраструктуру для безкоштовних миттєвих однорангових платежів, навколо Lightning з'явилося багато програм, що дозволяють використовувати цю технологію різними способами.
Це чудовий приклад того, як основна, оманливо проста інновація може породити неймовірну кількість нових програм. Якщо платформа смарт-контрактів дозволяє створювати "вічні децентралізовані програми", то, можливо, суть Lightning полягає в "миттєвих безкоштовних платежах".
Так що ж команди роблять із цим, і як ви можете грати з цим?
Гаманці Lightning
Перший і найпростіший спосіб випробувати Lightning - це встановити гаманець Lightning і зробити платіж іншій особі або надіслати іншій особі рахунок на оплату.
Я використовую програму BlueWallet на своєму телефоні (хоча існує безліч інших, з якими можна пограти), і всім, хто має досвід використання криптовалют, але ще не пробував Lightning, я рекомендую спробувати. Завантажте додаток-гаманець, налаштуйте гаманець Lightning і надішліть комусь рахунок для оплати, в ідеалі - комусь, хто знаходиться поряд з вами особисто. Побачивши, як швидко відбувається розрахунок, ви відчуєте себе чарівником у порівнянні з чимось в основній мережі Bitcoin або в мережах смарт-контрактів, таких як Ethereum. Це дуже швидко. Це навіть не схоже на криптовалюту.
Гаразд, це досить елементарно, а що ще.
Crypto Venmo
Це природний наступний крок, оскільки, як я вже пояснював вище, ви не обов'язково хочете відкривати прямий платіжний канал з усіма. Ефективніше зв'язати їх разом, щоб вам було простіше платити та отримувати платежі від усіх, з ким ви хочете здійснювати угоди.
Strike - це додаток Lightning-native Cash App або конкурент Venmo, який дозволяє вам платити людям безпосередньо в криптовалюті за допомогою мережі Lightning і навіть отримувати зарплату в їхньому додатку для часткової конвертації в біткоїн. Вони також інтегровані з такими сервісами, як Twitter, щоб дозволити давати чайові в мережі Lightning, і з Shopify, щоб дозволити продавцям приймати платежі в біткоїні, отримуючи при цьому долари. Раніше не було можливості проводити такі дрібні транзакції з використанням Біткойна, тому це чудовий приклад того, як Lightning розширює кількість місць, де можна використовувати мережу.
Соціальні медіа Crypto та обмін повідомленнями
Компанія Sphinx застосувала справді цікавий підхід до створення крипто-нативної платформи для чату та монетизації.
По-перше, це повністю Lightning native, включаючи обмін повідомленнями, який шифрується за принципом "рівний-рівний", так що ніхто не може отримати доступ до ваших повідомлень. Але, крім того, з кожного повідомлення стягується крихітна плата за транзакцію, щоб запобігти розсилці спаму або ботів у мережі. Для звичайних користувачів ці витрати компенсуються.
Нарешті, ви можете розміщувати будь-який контент, яким хочете поділитися з аудиторією або клієнтами, і приймати оплату в біткоїнах через мережу Lightning, тому якщо ви захочете створити фонд типу Patreon, ви зможете зробити це і там.
Програми мікроплатежів
Оскільки Lightning дозволяє стягувати дуже невеликі суми грошей за окремі транзакції, замість того, щоб залучати когось до підписки або періодичного щомісячного рахунку, щоб усе це підсумовувати, це дає можливість існування деяких нових типів додатків.
Особливо цікавий бот DALLE-2 Lightning Bot . Ви надсилаєте йому запит на створення зображення DALLE-2, він надсилає вам рахунок-фактуру Lightning на суму приблизно 0,20 доларів США, а потім, коли ви оплачуєте рахунок, ви отримуєте своє зображення.
Все це відбувається автоматично через Telegram, а якщо ви використовуєте гаманець типу BlueWallet, він може автоматично сканувати QR-код у буфері обміну, так що оплата рахунків відбувається дуже швидко. Це чудовий спосіб отримати доступ до мистецтва, що створюється AI, якщо ви ще не використовуєте DALLE-2 або Midjourney.
Більш просунуті фінансові послуги
Lightning не може підтримувати повноцінні додатки DeFi, але він може забезпечити фінансові відносини для будь-якої людини у всьому світі, щоб швидко та дешево отримати доступ до централізованих фінансових послуг. Це дозволяє використовувати кілька гібридних підходів до існування напівопікунських послуг, доступ до яких і вихід з них можливий через Lightning, і які вимагають певної довіри, але не вимагають збереження звичайного тривалого процесу документування, як у випадку з установами TradFi.
Одним із таких сервісів є Kollider, який дозволяє торгувати дериватами з маржою до 20x, використовуючи свій гаманець Lightning для фінансування та виходу з позицій. Що особливо цікаво у їх пропозиції, так це те, що вам не потрібно попередньо поповнювати торговий рахунок. Ви створюєте позицію, яку хочете відкрити, сплачуєте рахунок зі свого гаманця, і позиція відкривається. Коли ви її закриваєте, гроші повертаються на ваш гаманець. Таким чином, їм потрібно зберігати ваші кошти лише тоді, коли у вас відкрита позиція. Вам не потрібно нічого депонувати в проміжний період.
В даний час ви можете торгувати тільки BTC та ETH, але вони планують додати значно більше деривативів у майбутньому.
Якщо ви хочете знайти більше програм для перевірки,, історія найпопулярніших публікацій Stacker News є чудовим місцем для початку. Також є чудова підбірка від DarthCoin , а також у них є хороший посібник із початку роботи .
Миттєві безкоштовні платежі
Lighting все ще знаходиться в зародковому стані, але кількість додатків, які вже з'явилися, щоб скористатися перевагами швидких та безкоштовних платежів, дуже велика.
Це одне з тих покращень ефективності, які здаються незначними, на перший погляд, але можуть відкрити абсолютно новий світ цифрової комерції, якого ми ще не бачили, тому мені цікаво буде подивитися, як він розвиватиметься.
На цей час Lightning набагато перевершує всі інші криптовалюти, що пропонують швидкі, безкоштовні та дуже маленькі платежі. Якщо їй вдасться зберегти це лідерство, вона зможе домінувати у цій новій галузі комерції та стати основою для нової платіжної інфраструктури Інтернету.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.