Спад криптовалютних стартапів
Вивчаємо останні тенденції венчурного інвестування в криптовалюту за допомогою інсайтів від Рейчел Сакс
Запрошений автор: Рейчел Сакс
2023 рік, можливо, був роком значного відновлення криптопростору, але ви не дізнаєтесь про це, дивлячись на інвестиційний ландшафт стартапів.
За даними Galaxy Digital, у третьому кварталі 2023 року було інвестовано менше 2 мільярдів доларів, що стало мінімумом нового циклу і найнижчим показником з четвертого кварталу 2020 року. Однак з нещодавно відновленим оптимізмом на ринку, викликаним інституційним ажіотажем навколо спотового ETF на BTC, настав час замислитися, коли цей імпульс повернеться до криптовалютних стартапів.
Я звернувся безпосередньо до венчурних інвесторів, щоб відповісти на деякі актуальні питання, такі як: куди йде весь цей капітал? Які типи компаній насправді отримують фінансування? Які тренди ми побачимо в найближчі кілька років (підказка: це не SocialFi) і відповіді на головне питання...
Ми повернулися? Чи ми все ще в дупі?
Куди йдуть всі ці венчурні гроші?
Ось дещо, чого ви, можливо, не знаєте: за останні два роки на криптовалютні стартапи було залучено понад 10 мільярдів доларів США, і менше 30% з них було освоєно. Це означає, що все ще існує понад 70% від $10 млрд, готових до інвестування в криптостартапи. Але чому так багато залишилося?
За словами Махеша Рамакрішнана, співзасновника EV3 Ventures: "Регулювання значно ускладнило запуск нових проєктів. Тому кількість проєктів, які існують, поки [індустрія] продовжує зростати, зростає знизу, а не зверху".
Більшість фінансування отримують стартапи на стадії pre-seed та seed, а ті, хто залучив кошти під час "бичачого ринку" рік-два роки тому, застрягли, оскільки перебувають у середині тієї грошової оцінки, яку можуть надати фонди.
Він продовжив пояснювати:
"Зміни починаються знизу, і зараз на верхівці воронки занадто багато грошей. Частина з них стоїть на місці, а частина йде на раунди з божевільними оцінками. Деякі з них спрямовуються в різні індустрії, в яких вони [венчурні інвестори] можуть не мати експертизи. Але я думаю, що в кінцевому підсумку це застосування компетенції, тому що люди збирають кошти на те, чого вже просто не існує. І люди сидять і думають: "Куди ж нам вкласти наші гроші?".
Наші венчурні інвестори сказали, що багато речей, які, здавалося, мали відповідність ринку у 2021 році, насправді мали лише ілюзорну відповідність ринку. Отже, на даний момент ми маємо справу з наслідками того, що вкладено занадто багато грошей і недостатньо користувачів. На думку венчурних інвесторів, хороших можливостей стало більше, а ідей, які працюють, - менше. Через це вони не вкладають стільки капіталу.
Через це венчурні фонди сидять на цій військовій скрині з сухим порохом, а засновники намагаються підняти Серію А і далі. А як щодо засновників серій A та B? Як вони зараз почуваються на цьому ринку? Те, що відбувається, може вас здивувати: Позабіржові продажі стартапів серій A та B. Це спосіб для засновників підтримувати життя, а для венчурних інвесторів - отримати компанії з клієнтами та доходами зі знижкою 40-50%.
Чи ставка на ведмежому ринку все ще на інфраструктуру?
Інфраструктурні проєкти з їхньою моделлю SaaS, схоже, домінують на ринку web3 під час ведмежого періоду. Тому я хотів би знати, чому.
Ані Пай, партнер Dragonfly Capital, запропонував таке пояснення, чому кожна нова криптовалютна компанія, яка піднімається, здається, базується на інфраструктурі:
"Люди зосередилися на інфра-технологіях, тому що у них не було сильної тези про споживача. Отже, це дуже агностична ставка. Тому що люди просто переходять з web2 на web3, AWS заробляє тонни грошей, модель SaaS є привабливою, і я думаю, що венчурні інвестори розуміють це феноменально добре".
Ще однією причиною, яку він назвав, є те, що ми, як споживачі, відіграємо певну роль. Ми постійно запитуємо "wen token?", і це не просто середньостатистичний деген. Пай каже, що венчурні інвестори також шукають проєкти, засновані на токенах; "багато з цих токенів різко зростають в ціні. Існує значна дельта між вартістю капіталу і вартістю токена. Ви часто бачите це навіть у просторі ZK, де багато людей можуть інвестувати в проєкт ZK, тому що вони вірять, що токен буде рости, а не через велику фундаментальну цінність технології".
Ваш середньостатистичний венчурний інвестор не так вже й відрізняється від вас, аноне. Вони також роблять ставки на проєкти, засновані на спекуляціях навколо токена, а не обов'язково на технологіях чи утилітах.
Одним з моїх співрозмовників був @Trace з Figment Capital. Figment інвестує лише в інфраструктуру, тому він мав інший погляд на те, що відбувається в цій вертикалі.
Він зазначив, що під час буму було більше інтересу до інших ланцюжків, але зараз погляд трохи консервативніший, і венчурні фонди продовжують інвестувати в інфраструктуру, побудовану на Ефіріумі.
"Тож [під час буму] люди більш охоче розширюються, пробують нові речі та інвестують в інші сфери. Отже, було розширення, а тепер відбулося скорочення, і значна частина цього скорочення припала на теорію, а потім лише на кілька інших екосистем. Принаймні, на відносній основі, більше інвестицій робиться в екосистему Ethereum".
Коли споживчі інвестиції?
В кінці тунелю з'явилося світло: Пай каже, що "споживчі інновації знову з'являться, а за ними піде хвиля інновацій у децентралізованій фізичній інфраструктурі та маркетингу, оскільки багато споживчих проектів потребують відстеження".
Один з наших венчурних інвесторів зазначив, що після friend.tech інтерес до споживачів зріс. З іншими проєктами, такими як Stars Arena, під новим керівництвом, буде цікаво подивитися, що відбувається в цій вертикалі.
У США все ще гаряче?
У 2023 році на криптостартапи з США припало понад 43% всіх укладених угод і вони залучили понад 45% капіталу, інвестованого венчурними фірмами.
Що стосується венчурного фінансування, то багато угод відбувається в Азії, але вони переважно укладаються з азійськими фондами, оскільки вони краще розуміють, що відбувається на місцях. Якщо поглянути на останнє десятиліття в TradFi, то люди, які намагалися інвестувати в ринки, що розвиваються, але насправді не жили там, не мали уявлення про те, що відбувається, і багато хто з них обпікся.
Засновники, особливо у сфері криптовалют, все більше прагнуть будувати свої проєкти за кордоном і шукають ринки, які можуть надати їм більше підтримки та кращу регуляторну базу.
Рамакрішнан сказав: "Ми залучили стільки довбаного капіталу для криптовалют, а ідей для них не так вже й багато. Засновники можуть поїхати куди завгодно, але американські капіталісти знайдуть спосіб їх знайти, якщо тільки вони не в Китаї. Але в Китаї є свої специфічні обмеження щодо криптовалют".
Він уточнив: "Коли ви дивитеся на прибутковість інвестицій, є відома робота, в якій говориться, що від 70 до 75% прибутковості інвестицій фактично визначається географією, в яку ви інвестуєте. У США 75% прибутковості інвестицій за останні, здається, 80 років були зумовлені географією".
Що далі?
DePin був названий двома різними венчурними інвесторами, які брали участь в інтерв'ю. DePin - це децентралізований бездротовий зв'язок і телекомунікації. Уявіть собі більш децентралізовану версію Starlink та альтернативи Comcast, Verizon, Optimum, Spectrum тощо. Це мережі, які повертають владу в руки споживача і створюють цифрові товари у великих масштабах. Наразі існує 630 проєктів DePin, тоді як два роки тому їх було лише кілька.
Існує також потенціал для децентралізованих мереж; наприклад, Nosh (доставка їжі) і Brain Trust (користувацька мережа талантів) вже приносять мільйони доларів доходу.
"Обчислення, зберігання даних і пропускна здатність - це три товари, які будуть рушійною силою наступної хвилі децентралізації", - вважає Рамакрішнан.
Ми повернулися?
Більшість венчурних інвесторів поводилися стримано, але простежувався оптимізм щодо компаній, які будуть наступними, і того, що відбуватиметься у венчурному просторі у 2024 році. Якщо біткоїн залишиться таким, яким він є, то, швидше за все, бичачий ривок буде не за горами.
tl;dr
За останні два роки на криптовалютні венчури було залучено понад $10 млрд, і менше 30% з них було освоєно.
DePin, або децентралізований бездротовий зв'язок, - це сектор, що стрімко розвивається, налічує 630 проектів і продовжує зростати.
Обчислення, зберігання та пропускна здатність - це три товари, які стануть основою наступної хвилі децентралізації.
70-75% інвестиційних прибутків зумовлені географією.
Для споживачів з'явилося світло в кінці тунелю, особливо для тих, хто очолює SocialFi, наприклад, Friendtech.
Генеративний ШІ та криптовалюта не такі переоцінені, як можна було б подумати.
У просторі 2024 року з'явився новий оптимізм.
Сподобалась стаття? Потребуєш поради? Приєднуйся до нашого телеграм каналу або ж одразу до чату, де тобі завжди раді допомогти
Оригінал статті знайдеш тут!
Над перекладом працювали гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення