Як заповнюється ліквідність
Звідки з'являються ті самі ікси після паблік сейлу і як працює ліквідність?
Привіт, люди Bankless.
Сьогодні розберемо, як працює ліквідність на uniswap/pancakeswap і звідки ж беруться ікси після TGE. Розберемо в рамках вигаданого проєкту X, ціна на IDO якого була 0.1$ за 1 токен, припустимо.
TGE - Token Generation Event це діловий і технічний акт обмеженої тривалості, який передбачає технічну генерацію токена в мережі на основі блокчейну і його запуск на ринок, як правило, у формі публічного продажу, приватного продажу або первинної пропозиції монет (ICO, IDO).
Поїхали.
Це офіційний блог команди BanklessUA. Підписуйся на нас та підтримай розвиток української спільноти! Пізнай світ відкритих фінансів разом з нами
Ви виграли в IDO і забронювали за собою 3000 токенів по 0.1$, витративши на це 300$. І чекаєте поки опублікують посилання на юнісвап, щоб швидше їх злити. Але що відбувається далі?
Проєкт, який заливає ліквідність у пул юніка/панкейка — заливає її за ціною паблік сейлу. За 0.1$. І заливають туди, припустимо 2.000.000 токенів. Тобто вони повинні покласти в пул 2млн токенів і на 200к еквівалента в ETH/BNB залежно від мережі. Так формується ліквідність. Вони кладуть 2млн токенів + 200к в ETH = сформований пул і з цього пулу можна почати викуповувати. Але навіщо давати викуповувати стороннім покупцям за цією ціною, якщо це можна зробити самим? Правильно, немає потреби. Тут і приходить на допомогу снайпер-бот проєкту, який після залиття ліквідності влітає в той самий блок транзакції і першою транзакцією відкриття торгів викуповує частину цієї самої ліквідності, тим самим задираючи ціну.
Як це працює на практиці:
Залили ліквідність по 0.1$. Влітає бот проєкт, який кидає в цей пул 200к$ і забирає з пулу ~ 1.500.000 токенів. Чому не всі 2 млн токенів, якщо ціна була 0.1$?тому, що в пулах існує така річ як price impact.
Вплив на ціну (price impact. з анг.) - це термін, який використовується для визначення зміни ціни на ринку, що відбувається, коли трейдер купує або продає актив. Загальна ідея полягає в тому, що при купівлі активу ціна зростає, а при продажу — знижується. Наскільки високою чи низькою буде ціна, залежить від ліквідності активу. Якщо він має високу ліквідність, то на ціну це не сильно вплине. І навпаки, активи з низькою ліквідністю матимуть сильніший вплив.
Іншими словами, якщо ви дуже багато викуповуєте або зливаєте однією транзакцією - то в рамках цієї транзакції ви викличете зміну ціни, оскільки ви вигрібаєте величезну кількість токенів або ліквідності з пулу.
Це дуже турбує торгові компанії, тому вони намагаються керувати ситуацією, вивчаючи залежність між впливом торгівлі та її розміром. Крім того, ці торгові фірми досліджують процеси моніторингу та контролю ринку.
Отже, бот викупив ліквідність і співвідношення в пулі змінилося. Тепер там лежить 200к+200к (початкова ліквідність + ті 200к, які додав бот) і 500.000 токенів (бо 1.5млн від 2 млн він щойно викупив). Значить яку ціну токена ми отримуємо? - Правильно, 0.8$. І це вже 8 іксів. А після цього вже влітають налаштовані боти покупців і наздоганяють ціну до великих іксів за лічені секунди. Або сам бот проєкту викуповує не 75% ліквідності, а всі 90%+, розганяючи ціну до образних 3.5$.
Вуаля, ми зробили х35 на токен сейлі! Звісно, було б круто, якби все було так просто. Але зазвичай це не так.
"Проєкт космос! Проєкт ракета! Якщо він так швидко зробив х35, значить далі тільки на місяць!" - саме з такими думками далі в ці х35 влітають хом'яки і починають відкуповувати по 3.5$ розігріваючи ціну ще вище. А щойно ціна доходить до 4.5-5$ - бот починає потроху продавати. Він не може продати все відразу, оскільки в рамках price impact сильно продавить ціну і багато не заробить. Тому йому потрібні покупки, що штовхають ціну вгору, щоб він міг продавати невеликими частинами і заробляти гроші.
І тут уже набуває чинності те, наскільки проєкт доніс свою цінність до ком'юніті.
Є ті проєкти, які зробили чудовий маркетинг і на 30+ іксах, і відкуповують так, що мама не горюй, адже в людей є віра і вони готові брати токени з ринку, сподіваючись на подальше зростання. А є ті проєкти, які вийшли з поганим маркетингом і їх не відкуповують навіть на х2-х3.
Плюс токени з IDO і пресейлу роздаються завжди із затримкою. Зазвичай у 30-40 хвилин, щоб дати нетерплячим закупитися після залиття ліквідності. Навіщо позбавляти людину шансу заплатити 5$ за те, що за півгодини коштуватиме 2.5$?) І ось після того, як токени роздають на руки, - тоді й треба фіксувати реальні ікси, а не ті віртуальні, які задер бот, але ні в кого при цьому токенів на руках не було, щоб за цією ціною злити.
Сподіваюся, ця стаття дала вам трохи більше інформації про те, як працюють DEX's і ця механіка вам стала трішки зрозумілішою.
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.