Які блокчейни насправді заробляють гроші?
Які мережі L1 і L2 приносять найбільший дохід і прибуток? Занурюємося в це глибше.
Два тижні тому Bankless писали про протоколи з сильними фундаментальними показниками, такими як великий дохід або пропозиція токенів, які були багатообіцяючими на тлі останньої хвилі зростання цін.
Зараз ми застосовуємо той самий підхід, заснований на фундаментальних показниках, щоб зануритися глибше в L1 і L2.
Незалежно від того, чи це приплив інституційних інвестицій, чи загальне розчарування від запуску токенів з високою FDV, нещодавній сплеск надає потенційну можливість ближче познайомитися з фундаментальними основами блокчейнів в цілому, включаючи не тільки їх дохід, а й прибуток.
Сьогодні ми розглянемо саме це, проаналізувавши 4 найбільших L1 і L2 за доходами, перш ніж заглибитись у вивчення того, яку частку доходів ці блокчейни насправді утримують, якщо взагалі утримують.
Примітка: Як і в TradFi, існує безліч складних способів відфільтрувати доходи різних проєктів. Для сьогоднішньої статті ми зробимо простіше, визначивши прибуток як загальний дохід за вирахуванням емісії токенів (кількість нативних токенів, розподілених серед користувачів) і операційних витрат (витрати на розробку, підтримку і модернізацію протоколу).
Які блокчейни L1 є прибутковими?
Без зайвих сумнівів, давайте подивимося на цифри.
▪️ Ethereum
За обсягом отриманого доходу Ethereum значно випереджає всі інші блокчейни, як L1, так і L2, принісши $2,22 млрд за минулий рік.
Однак, незважаючи на значний дохід, Ethereum зафіксував чистий збиток у розмірі $15 млн. Чому? Ця втрата в першу чергу пов'язана з випуском нових токенів, що випереджає його доходи, що призвело до від'ємного прибутку в цьому році після сильних показників у другій половині 2023 року. Це значною мірою пов'язано з переміщенням транзакційної активності на L2, що зменшує комісійні, які сплачуються безпосередньо до світового комп'ютера. Як наслідок, ця міграція призвела до падіння доходів Ethereum, незважаючи на значний обсяг транзакцій і активність мережі.
▪️ Tron
Тихий гігант Tron посідає друге місце за загальним доходом, принісши $1,4 млрд доходу за минулий рік.
Цей успіх можна безпосередньо віднести до активної діяльності мережі зі стейблкоінами, яка посідає друге місце серед мереж з найбільшою кількістю стейблкоінів після Ethereum, завдяки значному використанню стейблкоінів у країнах, що розвиваються, таких як Аргентина, Туреччина та різні африканські країни, де висока інфляція залишається постійною проблемою. Хоча дехто може назвати це "трюком одного поні", цей "трюк" приніс $271 млн прибутку за минулий рік, що робить його найприбутковішим блокчейном на сьогоднішній день.
▪️ Solana
Як і слід було очікувати, Solana також входить до топ-протоколів за прибутковістю, принісши $157 млн доходу за минулий рік.
Його популярність як хаба для мемкоїнів, зростання капіталу від емісії, технологічні оновлення для вирішення проблем зі спамом і підтримка провідних трендів, таких як штучний інтелект, - все це сприяло його популярності і високим доходам в цьому циклі. Однак це зростання не призвело до отримання прибутку. Якщо врахувати випуск токенів для стейкхолдерів та операційні витрати, то за останні чотири повних квартали Solana зазнала значних чистих збитків у розмірі $2,53 млрд, що повністю знищило її дохід і призвело до глибокого мінуса.
▪️ Avalanche
L1 з власним фондом мемкоїнів, Avalanche, посідає четверте місце з доходом у 69 мільйонів доларів США, отриманим за минулий рік.
Відома своїм рішенням для масштабування підмереж і орієнтацією на ігрову індустрію, Avalanche планує велике оновлення під назвою ACP-77, яке покращить досвід розгортання та управління підмережами, зробивши їх більш доступними і, таким чином, потенційно збільшивши доходи. Незважаючи на це, ланцюжку ще належить пройти довгий шлях, оскільки за минулий рік він зіткнувся з чистими збитками в розмірі $860,6 млн через випуск токенів і операційні витрати.sts.
Які блокчейни L2 є прибутковими?
▪️ Base
Незважаючи на те, що Base, L2 Coinbase, запущений разом зі стеком OP, існує менше року, він швидко встиг заявити про себе, згенерувавши $66,6 млн доходу з моменту заснування.
Примітно, що Base вдалося утримати 63% цього доходу, заробивши за цей же період $42 млн. Цей успіх можна пояснити двома ключовими факторами.
По-перше, Base значно скоротила витрати, впровадивши блоби через EIP-4844, що дозволило знизити ці витрати з $9,34 млн у першому кварталі 2024 року до лише $699 тис. у другому кварталі 2024 року.
По-друге, відсутність власного токена робить Base ще більш конкурентоспроможною, дозволяючи уникнути витрат, пов'язаних з дистрибуцією, які несуть інші L2.
▪️ Arbitrum
Arbitrum, найбільший L2 за версією TVL із заблокованими $17,2 млрд, за минулий рік отримав $61,14 млн доходу.
Провідні протоколи DeFi, такі як GMX і Pendle, називають Arbitrum своїм домом, а його SDK слугує основною інфраструктурою для L3, таких як Sanko, Degen chain і Xai. Хоча Arbitrum все ще не досягла рівня доходів Base, за минулий рік вона заробила $21,8 млн, особливо відзначившись у другому кварталі, коли її витрати скоротилися до $613 тис. порівняно з $20 млн у першому кварталі.
▪️ zkSync Era
zkSync Era, одна з провідних L2 на базі ZK, принесла $53,3 млн доходу за минулий рік.
Після випуску ефіру в червні 2023 року в мережі спостерігався значний сплеск TVL, оскільки ZK додав близько $850 млн, хоча цей показник поступово знизився, оскільки користувачі продали свої токени, що були випущені в ефір. Мережа залишається прибутковою, заробивши $15,3 млн за минулий рік і $17,5 млн за останні чотири повних квартали. Це робить zkSync третьою найприбутковішою L2, незважаючи на те, що вона є восьмою за величиною.
▪️ OP Mainnet
Optimism, центр супермережі, за минулий рік отримав $44,6 млн доходу від секвенсорів на своїй основній мережі, а також від секвенсорів у мережі, таких як Zora та Base.
У другому кварталі 2024 року Optimism досяг рекордної активності в мережі. Середньоденна кількість активних адрес зросла до 121,6 тис., збільшившись на 37% у порівнянні з попереднім кварталом, незважаючи на падіння ринку, а щоденна кількість транзакцій зросла до 601 тис. - на 28% у порівнянні з попереднім кварталом. Що стосується інших L2, то значний внесок у це зростання зробив EIP-4844, який призвів до зниження комісій, що збільшило активність мережі, і в результаті підвищило чисту прибутковість Optimism більш ніж на 150%.
Незважаючи на це зростання, "Оптимізм" все ще залишається глибоко в мінусі, зазнавши чистих збитків у розмірі 239 млн доларів США за минулий рік через ретроактивні аеродропи, програми заохочення і операційні витрати.
Наративи та основи
Переглядаючи ці цифри, пам'ятайте, що, як і в TradFi, прибутковість розповідає лише частину історії. Ніхто не ставить трильйони на поточні фінансові показники Nvidia; саме наратив забезпечує її зростання.
Інвестування на основі наративу часто є стандартним для покупців криптовалют, які роблять ризиковані ставки, сподіваючись на надприбутки, але важливо пам'ятати, що все ще існують мережі, які будують значні бізнеси на активності, що відбувається сьогодні.
Занурившись глибше в дохід і прибутки провідних L1 і L2, ми можемо отримати більш чітке уявлення про фундаментальне здоров'я цих мереж і їх місце в конкурентному ландшафті.
Сподобалась стаття? Потребуєш поради? Приєднуйся до нашого телеграм каналу або ж одразу до чату, де тобі завжди раді допомогти
Оригінал статті знайдеш тут!
Над перекладом працювали гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.