Обіцянки блокчейн-геймінгу
Геймінг стане важливим для криптовалюти. Децентралізація матиме велике значення для геймерів.
Дорога нація Bankless,
Хоча багато хто бачить у блокчейн-іграх головний ключ до масового прийняття криптовалюти, очевидно, що поточний стан цього простору є досить рудиментарним. Ще багато чого належить зробити, і багато чого ще потрібно ввести в ланцюжок.
Сьогодні ми розглянемо стан блокчейн-ігор і те, що саме інновації без потреби дозволу можуть зробити для рядового геймера
- Команда Bankless
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Обіцянки блокчейн-геймінгу
Письменник Bankless: Донован Чой, редактор Bankless
Коли у 2087 році Ethereum остаточно стане мейнстримом, а ФРС перестане існувати, історики будуть досліджувати походження криптовалюти до того фатального моменту у 2011 році, коли компанія Blizzard послабила заклинання "сифонне життя" на персонажі World of Warcraft Віталіка Бутерина.
Як говорить історія, це відкрило 15-річному Віталіку очі на "жахи централізованих сервісів", і так народився Ethereum, остаточно поклавши край безумству централізованих відеоігор.
Принаймні ми рухаємося саме у цьому напрямі.
На жаль, більшість існуючих ігор на блокчейні все одно будуть схильні до вищезгаданого випадку цензури, попри шикарні обіцянки "бездозвільної сумісності" та "справжнього володіння", якими рясніють їхні маркетингові сторінки.
(Неправдиві) обіцянки сьогоднішніх ігор з блокчейном
Давайте на секунду відступимо назад і згадаємо призначення блокчейна.
Блокчейн служить для сприяння досягненню загального консенсусу у розподіленій базі даних. Люди не згодні — саме тому цілі криптоспільноти доклали чимало зусиль, щоб провести розкол ланцюга. Форк вирівнює консенсус між непримиренними розбіжностями.
То навіщо взагалі створювати ігри на блокчейні?
З тієї ж причини: люди докорінно не згодні з тим, як мають бути побудовані ігрові всесвіти, так само, як Віталік не погоджується з рішенням Blizzard понерфити його улюбленого мага. Тому справжня обіцянка ігор на блокчейні полягає в тому, щоб дозволити розколотим ігровим співтовариствам вирішити свої розбіжності.
Проблема в тому, що більшість ігор на блокчейні не справляються із цим завданням. Такі ігри як Axie Infinity або CryptoKitties є іграми, які мінімально прив'язані до ланцюжка. Їхні активи існують у вигляді даних на ланцюжку, але фундаментальна логіка гри (правила гри) та стан (історія ігрових дій) існують поза ланцюжком на централізованому ігровому сервері.
Звичайно, ваші NFT та токени Axie існують вічно як частина даних у незмінному смарт-контракті, поки ви зберігаєте свої закриті ключі в безпеці. Але якщо Sky Mavis, компанія, що створила Axie, закриється, вартість активів Axie теж знизиться. Володіння – це не просто захист частини даних у вашому гаманці. Володіння - це також можливість контролювати і проводити контекст, тобто. правила гри, де є ці дані.
Фінансова цінність цих активів повністю залежить від можливості компанії Sky Mavis успішно реалізувати екосистему Axie Infinity як комерційний продукт. Вони рекламуються як web3, але більше схожі на web 2.5, оскільки гравці практично не контролюють основні правила гри, які знаходяться поза ланцюжком та централізовано плануються.
Архітектура реальних ігор
Як можна почати будувати справді безцензурну та беззупинну блокчейн-гру? Відповідно до "Тези про найсильнішу криптоїгру" Губшипа:
Логіка та стан гри знаходяться на блокчейні. Правила гри — як ви рухаєтеся, б'єтеся, збираєте врожай і споживаєте — повинні бути вбудовані як правила у смарт-контракти з відкритим вихідним кодом та на ланцюжку.
Всі ігрові дані знаходяться в блокчейні, тому вони сумісні.
Гра залежить від клієнта. Якщо завтра основні розробники зникнуть, гравцям не доведеться покладатися на них, щоб грати в гру; люди у спільноті можуть створити свої власні клієнти, які будуть відправляти ходи гравців ланцюжком.
Коли все вищезгадане виконано, починають відбуватися кілька важливих речей.
Інновації без дозволу
З логікою гри на ланцюжку — по-перше, ігровий світ набуває постійності й продовжує існувати, навіть якщо компанія збанкрутує або припинить розробку, так само, як протоколи DeFi продовжують працювати вічно. Як сказав Ронан Сендфорд, ігри на ланцюжку пропонують "незалежність від реальності".
По-друге, відчиняються двері для інновацій без дозволу. Будь-який гравець може творчо "модифікувати" гру, вводячи правила другого рівня (Curio називає їх логікою користувача) у вигляді смарт-контрактів, які "посилаються" на базові правила гри (тобто "цифрову фізику").
Можливо, це звучить заплутано, але це не так - це просто DeFi composability 101, де розробники створюють нові протоколи поверх коду існуючих протоколів, без обмежень.
Доки правила другого рівня не порушують базові правила, вони допустимі. Варто зазначити, що правила другого рівня - це не те саме, що доповнення/моди в існуючих іграх, які змінюють тільки ваш особистий інтерфейс користувача і локальний досвід; вони вбудовані в ланцюжкові смарт-контракти, які впливають на загальний віртуальний ігровий досвід решти гравців.
Наприклад, у шахівниці на ланцюжку, який прагне зберегти класичний набір рухів шахових фігур, класичні правила будуть закріплені в смарт-контрактах розробника як необговорювані та незмінні. Лицарі можуть рухатися лише у формі літери L, а слони – лише по діагоналі.
Однак кожен може створити нові правила другого рівня поверх цих непорушних цифрових правил. Це можуть бути токени, система гільдій, квест у стилі RPG, де замість того, щоб захопити короля супротивника для перемоги у грі, ви виграєте, перемістивши свого короля на протилежний кінець дошки. Можна ввести систему торгівлі із супутньою валютою у вигляді токенів, які викуповують мертві фігури або обмінюються фігурами з опонентом. Все що завгодно, якщо це допускається логікою базових правил.
Справжня сумісність
У грі на ланцюжку активи не прив'язані до одного суворого набору ігрової логіки та є максимально сумісними у найширшому значенні цього слова. Кожен з них часто існує як ще один токен в ігровому всесвіті, що постійно розширюється, так само, як тисячі токенів в DeFi конкурують один з одним на основі власних правил, тобто моделей токеноміки.
На відміну від цього, Epic може дозволити ігровим активам Fortnite бути "сумісними" в рамках своєї бібліотеки ігор, але вони сумісні лише доти, оскільки розробники дозволяють їм бути такими. Те саме справедливо і для ігрових активів в іграх на блокчейні web 2.5.
Потужні стимули
Це підводить нас до останньої частини головоломки: стимулів. У традиційних іграх є безліч дуже динамічних моддінг-спільнот, але вони працюють з милості основних розробників. Історія Minecraft – найкращий тому приклад. Як я вже писав раніше:
Протягом багатьох років Microsoft використовувала закони про інтелектуальну власність, які дозволяли користувачам Minecraft модифікувати і створювати контент користувача, але забороняли їм продавати офіційно ліцензований код для отримання прибутку, фактично підтримуючи сіру економіку пристрасних фанатів, які жили, щоб служити їм.
З економічної точки зору це слабкі права власності для моддерів, а значить, і слабкі стимули для творчості. Тому моди зазвичай підтримуються ентузіастами та аматорами, що діють з альтруїзму.
Повністю ланцюжкові ігри вирішують цю проблему. В іграх на ланцюжку стимули гравців до створення модів стають сильнішими, оскільки створювані моди є безцензурними і постійними витворами (зазначені вище правила другого рівня), кодифікованими в незмінних смарт-контрактах. Правила володіння, що лежать в основі будь-яких токенів, ігрової механіки, соціальних інститутів або правил, які гравці створюють у грі, повністю знаходяться під їх контролем і не пов'язані з базовим набором дозволеної ігрової логіки та правил. Найголовніше, що вони конкурують з іншими створеними гравцями витворами у рамках ігрової економіки.
У світі ігор на ланцюжку головні- розробники ігор, таким чином зобов'язуються зв'язати собі руки навколо односторонньої зміни фундаментальних правил гри. Це те, що врятує гру Віталіка у World of Warcraft! Минуть часи ігрових диктатур.
Добре, достатньо теорії, тепер розглянемо деякі приклади ігор на ланцюжку.
Розглянемо ігри на ланцюжку
Dark Forest – це, мабуть, головний приклад гри на ланцюжку. Створена Gubsheep в 0xPARC Foundation, Dark Forest - це розрахована на багато користувачів стратегічна гра на космічну тематику, розгорнута на ланцюжку Gnosis з 2019 року.
Вся ігрова логіка та стан Dark Forest містяться на ланцюжку. Немає централізованого сервера чи бази даних, які обробляють дії гри чи зберігають її стан, на відміну традиційних сучасних онлайн-ігор.
Як уже пояснювалося, магія ігор на ланцюжку полягає в емерджентних порядках, які можуть спонтанно виникати внаслідок використання гравцями властивостей ланцюжка. У Dark Forest немає межі таким прикладам. Гравці Dark Forest створили внутрішньоігрові ринки, які дозволяли торгувати внутрішньоігровими ресурсами без необхідності розробникам ядра вводити патч для торгової системи або аукціонного будинку.
У Dark Forest не було вбудованої системи гільдій, тому група гравців (DFDAO) взяла на себе працю створити власну систему гільдій без права доступу на ланцюжку за допомогою зовнішніх смарт-контрактів. Це дозволило безлічі дрібних гравців координувати і об'єднувати свої ресурси без довіри, щоб стати конкурентоспроможними на дошках лідерів, де домінували досвідчені гравці. Як повідомляється в блозі DFDAO:
У четвертому раунді... ми розгорнули The Astral Colossus, гравця з розумним контрактом, який дозволяв іншим гравцям грати як команда, віддаючи йому [ресурси]. Це усуває елемент довіри між гравцями, оскільки весь код того, що відбувається, знаходиться в смарт-контракті, який ви можете прочитати і знати, що він робитиме, що робить процес без довіри і без дозволу".
DFDAO також повністю форкнула гру Dark Forest на інший ланцюжок. Їхня форкнута версія, названа Dark Forest Arena, представила різні нові ігрові режими. У будь-якій іншій MMORPG усі ці дії вважалися б незаконними, угодами на чорному ринку чи "зломом". У грі на ланцюжку, такому як Dark Forest, все було дозволено та працювало на коді.
Приклади емерджентних порядків під керівництвом спільноти можна знайти і в OPCraft – он-чейн версії Minecraft на Optimism, створеній командою Lattice. У ході раннього тестового запуску OPCraft гравці створювали плагіни для автоматизації збору ресурсів, спілкування один з одним, телепортації по карті та зміни кольорової гами світу.
Один гравець під ніком SupremeLeaderOP створив комуністичну республіку із супутнім набором правил, розгорнувши внутрішньоланцюжковий смарт-контракт. Будь-який гравець, що добровільно приєднався до республіки, відмовлявся від усього наявного майна, а його запаси зливались у загальну скарбницю, згідно з соціалістичною філософією.
Звичайно, приклади емерджентних порядків в іграх не є новим. Гравці Eve Online координували офлайн-соціальні спілки через Discord, якщо ігрові дизайнери не створювали внутрішньоігровий інструмент гільдій. Гравці Everquest та World of Warcraft розробили неформальні системи соціальної валюти - "DKP" (очки за вбивство дракона) - для управління та винагороди гравців залежно від їхнього часу, витраченого на участь у внутрішньоігрових рейдах.
Відмінність цих систем у тому, що вони створюються без дозволу та вбудовуються в ланцюжок завдяки відкритому складу гри. Гравці в комуністичній республіці OPCraft поняття не мали, хто він такий, але їм не потрібно було довіряти йому, щоб він виконав свою частину угоди.
У Conquest, дипломатичній стратегічній грі на Gnosis Chain, гравці використовують жетони xDAI для виробництва космічних кораблів, створення альянсів та напади один на одного у стилі Civilization. Знову ж таки, можливість створення смарт-контрактів на ланцюжку означає, що альянси гравців пов'язані з реальною вартістю активів на кону, що гарантує, що гравці вкладають свої гроші туди, куди вони говорять, і демонструє довірчу взаємодію між альянсами гравців.
Перешкоди на шляху до створення повністю он-чейн ігор
Найочевидніша перешкода, з якою стикаються ігри на ланцюжку, - це масштабованість. Відправлення кожної дії гравця на ланцюжок потребує великих обчислювальних витрат, тому більшість ігор на ланцюжку - це покрокові ігри, а не ігри Ethereum mainnet. Незмінний код, що постійно живе на ланцюжку, також означає, що експлойти, що виникають через недогляд розробників, буде важко виправити.
Бездозвільні ігри також відкривають шлюзи для опортуністичних гравців та ботів. Існуючі блокчейн-ігри, такі як Axie і Pegaxy, певною мірою пом'якшують цю проблему за допомогою дорогих вхідних бар'єрів, а традиційні ігри вирішують її за допомогою методів KYC та вибіркової заборони, але ці централізовані важелі недоступні для ігор без дозволу на ланцюжку.
У певному сенсі, проблеми он-чейн ігор проводять разючу паралель з недосконалими інститутами реального світу, які важко змінити через соціальне закріплення та проблеми колективних дій (згадайте імперську систему чи демократичну політику). Цим проблемам мають протистояти як спільнота, так і основні розробники, знаходячи підприємницькі рішення та креативні механізми для стримування поганої поведінки, а не для прямої цензури.
Невелике зауваження щодо ігор на ланцюжку
Ігри на ланцюжку все ще існують в основному як пробна концепція. Розробники досі намагаються знайти оптимальні способи масштабування, а термінологія розрізнена.Lattice називає це автономними світами, Bibliotheca DAO - вічними іграми, Etherplay - нескінченними іграми, а Topology - "внутрішньоланцюжковими реаліями". Ви вловили ідею.
Вище наведено лише кілька прикладів порядків, що виникають в іграх на ланцюжку, але можливості безмежні. Подібно до того, як композитність DeFi з відкритим вихідним кодом дозволяє токенам бути сумісними та нарізаними різними способами, тому що корінь кожного dapp існує як загальний стан на блокчейні, те саме буде справедливо і для ігор, які повністю використовують блокчейн.
Створіть свій власний токен ERC20 як внутрішньоігрову валюта. Створіть будь-яку соціальну структуру, яку тільки можна уявити - релігії, нації, фракції - і помістіть її на ланцюг. Пишіть власні квести з нагородами та покараннями в токенах і прив'язуйте їх до незмінного смарт-контракту.
Називати це "внутрішньоігровою економікою" було б неправильно, тому що вони не відокремлені від реального світу, як у традиційних іграх. Це економіка реальних цінностей, що стирає межі між творцями та гравцями. Вони постійно існують у блокчейні. Вони здатні безперервно розвиватися внаслідок незліченної кількості спонтанних рішень приватних осіб, що дозволяють їм вільно експериментувати з новими способами виробництва та торгівлі, надаючи гравцям безмежні можливості для одержання економічної цінності.
На закінчення
У цій статті я різко відгукнувся про існуючі блокчейн-ігри, але варто зазначити, що веб-ігри 2.5, як і раніше, пропонують сильніші права власності, ніж традиційні ігри. Веб 2.5 гри принаймні надають гравцям свободу виходу. На відміну від традиційних ігор, де активи захищені як інтелектуальна власність і не можуть бути продані, гравці можуть продати свої внутрішньоігрові токени та отримати винагороду за витрачений час.
Однак те, що робить веб-2.5 ігри краще традиційних аналогів, також є їх недоліком у порівнянні з повністю он-чейн іграми. Позаланцюгова логіка гри не дозволяє їй повною мірою використовувати потенціал технології блокчейн. Тільки ігри, повністю засновані на технології блокчейн, можуть серйозно використовувати людську винахідливість, яку дозволяє відкрита інфраструктура блокчейн, що не вимагає дозволу.
Деякі з найбільших відеоігор та жанрів стали побічним продуктом емерджентних порядків. У них простежується загальна закономірність: ентузіасти та любителі ігор займалися "пограти та впізнати". Обидва дико популярні жанри - MOBA (Dota) і Tower Defense - виникли з творінь спільноти моддінгу ігри користувача Warcraft 3. PUBG: Battlegrounds спочатку була модом у FPS-шутері DayZ, який сам був модом з іншого FPS-шутера Arma 2. Counter-Strike була модом із Half-Life, однією з найпопулярніших ігор 90-х років.
Ігри на ланцюжку просто виводять це на новий рівень.
Особлива подяка ludens, Ronan Sanford, guiltygyoza, lordOfAFew та cha0sg0d_ за корисні коментарі до цієї статті.
Кроки до дії
📖 Прочитайте “класичну статтю Губшипа "Найсильніша теза про крипто-геймінг".
📖 Прочитайте статтю Еда Томсона "Товщина та тонкість ігрових архітектур блокчейну".
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.