Посібник із рішень для Gitcoin, частина 2.
Гіперцерти: Новий примітив для фінансування суспільних благ
Дорога нація Bankless,
минулого випуску ми поговорили про Підтримку мережі суспільних благ та новітній протокол Allo, сьогодні ж розберемо новий примітив для фінансування суспільних благ — Гіперцерти
Автори: Рохіт Малекар, Карл Червоне та Хольке Браммер
Над перекладом працювали ваші перекладачі від BanklessUA - Romko та Yura_Teslya
Всі проєкти Core Round, що беруть участь у бета-раунді Gitcoin Grants, тепер мають право створювати гіперцерти для своєї роботи. Якщо ви є учасником проєкту, ви отримаєте листа з інструкціями. *ЗАУВАЖЕННЯ: Якщо ви брали участь у Featured Round, оператори раунду зв'яжуться з вами безпосередньо, якщо вони вирішать взяти участь.
Кожен, хто передав проєкту понад 1 долар під час грантового раунду, автоматично потрапляє до списку претендентів на отримання гіперцерту. Більш детальну інформацію про процес подання заявок на участь у бета-раунді буде надано найближчим часом.
Якщо у вас виникли проблеми або питання підтримки, перегляньте це відео або приєднуйтесь до цієї групи Telegram.
Останнє оновлення 11 травня 2023
Гіперцерт x Gitcoin
Hypercerts Foundation запропонував усім відповідним проєктам, які брали участь в альфа-раунді програми Gitcoin, мінтити гіперцерти за свою минулу роботу та розподіляти частки своїх гіперцертів серед списку прихильників.
Це були перші офіційні гіперцерти в історії!
Hypercerts Foundation створив свою реалізацію гіперцертів з використанням напіввільного токена ERC-1155, а вказана вище інформація зберігається у вигляді метаданих на IPFS. Протокол доступний на Optimism. (Ви також можете спробувати його на Goerli Testnet).
Фонд також створив dApp, який отримує всі дані, необхідні для мінта гіперцерту проєкту, безпосередньо з протоколу Gitcoin Allo. Власники проєкту можуть уточнити властивості, підправити оформлення та переглянути механізм розповсюдження.
Після мінта гіперсертифікату Gitcoin Round кожен, хто підтримав проєкт внеском не менше 1 долара DAI, може підключитися та отримати свої фракції. Ці гіперцерти прив'язані до людини – ви не зможете їх продати чи передати. Проте проєкти можуть на власний розсуд додавати пільги для власників гіперцертів.
Самі проєкти залишають собі 50% кожного гіперцерту, вони можуть бути передані чи продані один раз, тобто. від майнера до прихильника. Ця функціональність поки що недоступна в dApp, але буде додана пізніше.
Навіщо потрібні гіперцерти?
Уявіть собі світ, у якому позитивний вплив є одним із найвищих цінностей творінь нашого суспільства; в якому підприємці, які прагнуть радикального поліпшення суспільства за допомогою "місячних проєктів" з високим ступенем невизначеності, винагороджуються безпосередньо за цей вплив; у якому люди прагнуть стати меценатами і з гордістю демонструють це; в якому методи оцінки впливу є надійними, прозорими та піддаються незалежній перевірці.
Такий світ може здатися далеким, але ми можемо до нього прагнути.
Яскраво виражений розкол між приватним та державним секторами призвів до давньої боротьби за фінансування суспільних благ. Нам кажуть, що приватний сектор має орієнтуватися виключно на отримання прибутку, а некомерційний – на надання послуг суспільству, не зважаючи на ринкову економіку.
Це хибна дихотомія. І настав час її зруйнувати.
Нестача ресурсів та недостатнє фінансування стримують розвиток некомерційного сектору. Більше того, багато представників некомерційного сектору не звертають уваги на ту роль, яку можуть відіграти нові ринкові майданчики та механізми фінансування у розширенні суспільних благ та послуг. Ринки, наприклад, дозволяють отримати цінні відомості про розподіл ресурсів та ефективні системи надання послуг, що, у свою чергу, може підвищити якість та доступність громадських товарів та послуг.
Ми хотіли б бачити більше ринків впливу та інновацій у способах фінансування суспільних благ.
Для того, щоб це сталося, нам потрібні протоколи для відстеження та фінансування впливу. Будучи напіввільними токенами ERC 11-55, гіперцерти створюють єдину, відкриту, загальну та децентралізовану базу даних для різних механізмів фінансування впливу. Однак для цього необхідні протоколи для відстеження та фінансування впливу.
Традиційні джерела фінансування суспільних благ
Від зміни клімату до безпечного штучного інтелекту – світ стикається з безпрецедентними проблемами, які потребують мільярдного та навіть трильйонного фінансування суспільних благ. Двома найбільшими джерелами фінансування є уряди та фонди.
Для урядів найпоширенішим шляхом залучення коштів є стягування податків. Проте деякі стверджують, що високі податки обтяжують громадян та бізнес, що призводить до зниження економічного зростання та споживчих витрат. Уряди також можуть надавати гранти та субсидії організаціям та приватним особам, які підтримують суспільні блага та послуги, такі як освіта, охорона здоров'я та наукові дослідження. Як і податки, гранти та субсидії також піддаються критиці, пов'язаній з корупцією та неефективністю.
Фонди та приватна філантропія, маючи у своєму розпорядженні більший капітал, здатні заповнити порожнечі, залишені державними витратами, однак вони також залежать від забаганок окремих донорів , що ускладнює планування та реалізацію довгострокових ініціатив. Крім того, фінансування з боку благодійних організацій не завжди відповідає пріоритетам і потребам товариств, що обслуговуються.
Ретроспективне фінансування
Через відсутність стимулів у нашій домінуючій системі фінансування суспільних благ ми часто не беремо до уваги невизначені та високоприбуткові починання. Навіть системи винагород, засновані на етапах - рідкісні і, зазвичай, зосереджені на діяльності (яку можна легко розіграти), а не на результатах.
Нам необхідно частіше вдаватися до "місячних проривів", коли очікувана позитивна віддача дуже висока.
Одним з нових механізмів фінансування впливу є ретроспективне фінансування, яке винагороджує проєкти щодо створюваного ними впливу після того, як цей вплив став помітним. Ретроспективне фінансування стимулюватиме авторів до участі у проєктах суспільних благ з потенційно високим, але невизначеним впливом; забезпечить зворотний зв'язок для отримання уроків з успіхів та невдач; приверне більше талантів у сектор суспільних благ за рахунок покращення оплати праці на основі результатів. Ми вважаємо, що можемо досягти більшого.
Представляємо гіперцерти
Хоча гіперцерти можуть бути корисними для будь-якого механізму фінансування, ми вважаємо, що вони особливо цінні для ретроспективного фінансування. Будучи єдиною, відкритою, загальною та децентралізованою базою даних, вони дозволяють різним механізмам фінансування взаємодіяти між собою.
На мікрорівні один гіперцерт - це напівпрозорий токен, який враховує роботу, спрямовану на вплив, і право власності на який може бути роздроблене і навіть передано за певних умов.
Замість того, щоб нав'язувати конкретні механізми фінансування, гіперцерти надають базові інваріантні гарантії, завдяки яким вимоги не будуть забуті при появі та виході з моди різних механізмів. Саме тому гіперсерти є особливо корисними для будь-яких ретроспективних механізмів фінансування - ми можемо застосовувати фінансування до вимог минулого.
Кожен гіперцерт є унікальною заявою про вплив, що містить таку інформацію:
обсяг робіт та відповідний йому обсяг впливу
тимчасові рамки для виконання роботи та її результатів
набір контриб'ютерів - організації або люди, які стоять за роботою
набір прав, які ви отримуєте, володіючи гіперцертом
Гіперцерти полегшують ретроспективне фінансування, оскільки претензії на вплив ідентифікуються, відстежуються та можуть бути передані (за певних умов). Творці можуть продавати частини своїх гіперцертів потенційним фінансистам, щоб отримати необхідне фінансування свого проєкту. Після оцінки впливу проєкту ретроспективні фінансисти можуть викупити гіперцерти у творців та потенційних фінансистів, якщо вони зберегли частину своїх гіперцертів.
(Джерело: Гіперцерти: новий примітив для фінансування суспільних благ)
Координувати роботу кількох фінансуючих організацій по тому самому проєкту може бути складно. Гіперцерти полегшують координацію фінансування, створюючи основу для квадратичних голосувань, переговорних рішень, голосувань у стилі DAO, винагород за проходження етапів та простих безумовних грантів.
Гіперцерти не вирішують проблему координації власними силами, але створюють основу для різних механізмів прийняття рішень та фінансування, як показано нижче. Квадратичне голосування, переговорні рішення, голосування у стилі DAO, винагороди по етапах та прості безумовні гранти – всі вони мають свої сильні сторони. Гіперцерти не фіксують будь-якої конкретної схеми прийняття рішень для фінансуючих організацій.
Подальший шлях
Для створення повного пакету протоколів імпакт-фінансування необхідно зробити велику роботу. До основних завдань входять:
Реєстрація та верифікація різних типів вкладників
Призначення більш надійних "прав" на володіння гіперцертами, включаючи випадки, коли гіперцерти можуть бути продані або передані, вираховані з бази оподаткування, виведені з обороту для отримання вуглецевих кредитів і т.д.
Створення децентралізованої, нейтральної мережі експертів з оцінки впливу, які можуть перевіряти різні заяви про вплив та зміцнювати репутацію.
Створення ринкових майданчиків та інтеграція нових механізмів фінансування для придбання та обміну гіперцертів
Створення різних онтологій впливу та норм для опису та оцінки роботи в різних галузях (наприклад, опис та оцінка вкладу у програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом може сильно відрізнятися від опису та оцінки кліматичних рішень)
Якщо гіперцерти стануть основним засобом фінансування в системі фінансування впливу, це призведе до прозорості та створення колективного розуму, що дозволяє фінансистам приймати оптимальні рішення на основі даних про фінансування інших людей.
Детальнішу інформацію про ггіперцерти можна знайти на сайті hypercerts.org, а завантажити технічний документ можна тут.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.