Відстеження можливостей LayerZero
Ми пізнаємо LayerZero: протокол, за допомогою якого блокчейн хоче стати більш дружелюбним один до одного.
Дорога нація Bankless,
Більшість блокчейнів не люблять одне одного. Хоча мости полегшують переміщення активів в інші мережі, існує безліч проблем із поточним статусом міжланцюжкової взаємодії.
Сьогодні ми розглянемо LayerZero – новий протокол, покликаний допомогти мережам налагодити стосунки один з одним. Ми розглянемо обіцянки, підводні камені та потенційних конкурентів.
- Команда Bankless
Реальність така, що блокчейн не завжди добре грає один з одним.
Рішення щодо забезпечення сумісності бувають різних форм і розмірів, але всі вони мають одну спільну мету: забезпечити безперебійний зв'язок між різними блокчейнами. Здатність цих мереж обмінюватися інформацією та передавати одна одній цінність стала вирішальним фактором для довгострокового розвитку криптовалют.
Попри те, що сьогодні у сфері міжланцюжкових рішень з'явилося багато інновацій, у них, як і раніше, є основні проблеми. Візьмемо, наприклад, стандартний міст "lock and mint" - найчастіше використовуване рішення передачі токенів з ланцюжка A в ланцюжок B.
Такі обернені активи призводять до фрагментації ліквідності, розподіленої за різними ланцюжками, dApp та екосистемами, що може підірвати колективну силу активу. Мости також стали метою деяких із найбільших експлойтів у DeFi. Лише у 2022 році на мостах було втрачено до 2 млрд доларів США – 64% усіх вкрадених коштів у DeFi за той рік!
У міру поширення блокчейн-технологій потреба у безперебійній взаємодії, особливо між ланцюжками EVM і не EVM, зростатиме.
Сьогодні ми розглянемо LayerZero, особливий тип примітиву для міжланцюжкової взаємодії, який дозволяє ланцюжкам спілкуватися один з одним без використання обернених активів, сайдчейнів чи інших посередників. 👀
Вступ до LayerZero ✨
Попри свою назву, LayerZero - це не блокчейн і новий тип ланцюгів, подібний L1 і L2. Він також не має жодного відношення до шоу Layer 0 компанії Bankless 🙃.
LayerZero - це інфраструктурний протокол для крос-ланцюжків, який є простою модульною основою, на якій програми можуть будувати крос-ланцюгові рішення. Формально його можна визначити як узагальнений міст для передачі повідомлень, що дозволяє передавати активи та інші дані між різними ланцюжками.
Саме модульність LayerZero робить його унікальним – протокол надає необхідну основу та інструменти для обміну повідомленнями між ланцюжками, але дозволяє проєктам самостійно вибирати варіанти реалізації.
Зрештою LayerZero прагне з'єднати всі ланцюжки, описуючи себе як "мережну тканину, що лежить в основі повністю пов'язаної омнічейнової екосистеми майбутнього". Незважаючи на те, що це завдання не з легких, і лише час покаже, наскільки воно відповідає дійсності, це, безумовно, амбітний проєкт, який заслуговує на подальше вивчення!
Принцип роботи LayerZero 🔬
У LayerZero для передачі повідомлень між ланцюжками використовуються дві незалежні сутності - Oracle та Relayer, які забезпечують їх достовірність та доставку в ланцюжок призначення. Ланцюжки, що підтримуються LayerZero, використовують кінцеві точки зв'язку з іншими ланцюжками LayerZero. Кінцеві точки - це, по суті, набори інструментів для ланцюжків, які визначають, як вони обробляють міжланцюгові комунікації.
У життєвому циклі транзакцій LayerZero транзакція складається з двох частин - заголовка блоку (це ідентифікатор транзакції) та докази транзакції (дані, які гарантують, що транзакція є дійсною). Оракул відповідає за прийом та передачу заголовка блоку, а ретранслятор – за прийом та передачу доказу транзакції.
Для повноти картини наведемо приклад життєвого циклу транзакції з використанням LayerZero у контексті обміну активу з ланцюжка А на ланцюжок Б. (Якщо для вас це не має великого значення, не хвилюйтеся – все, що потрібно знати користувачам, це те, що вони можуть переводити активи між ланцюжками одним клацанням миші)
Користувач ініціює транзакцію за додатком на ланцюжку A, який поділяється на заголовок блоку та доказ транзакції.
Транзакція відправляється через кінцеву точку на ланцюжку A
Кінцева точка повідомляє Oracle і Relayer про транзакцію та її призначення (ланцюжок B).
Оракул пересилає заголовок блоку в кінцеву точку ланцюжка B, а ретранслятор відправляє доказ.
Після того, як доказ підтверджено на ланцюжку призначення B, повідомлення надсилається за адресою призначення, і транзакція завершується.
Слід пам'ятати, що LayerZero має еталонний ретранслятор і за умовчанням використовує такі оракули, як Chainlink і Band, але програми, створені на основі LayerZero, можуть використовувати будь-який оракул або ретранслятор на свій розсуд. Можливість самостійного вибору програм робить LayerZero особливо унікальним.
Безпека 🔐
Насамперед передбачається, що ретранслятор і оракул завжди мають бути двома незалежними сутностями - такий поділ праці є сигналом того, що транзакція дійсна та доставлена. Ні оракул, ні ретранслятор нічого не знають один про одного, тому вони можуть зосередитися на виконанні своєї роботи (передачі даних по ланцюжку!).
У випадку, якщо ретранслятор і оракл є шкідливими і, скажімо, управляються однією і тією ж організацією, це буде небезпека тільки для додатків, які використовують даний конкретний ретранслятор або оракл. Нагадаємо, що програми, створені поверх LayerZero, можуть використовувати будь-який Relayer або Oracle. Це означає, що у випадку експлуатації Oracle A та Relayer B програми, які використовують Oracle X та Relayer Y, не будуть порушені.
У LayerZero також вбудована функція, що дозволяє підвищити рівень безпеки та запобігти зламу до того, як він відбудеться. Pre-Crime - це функція, що дозволяє релейникам, по суті, проводити тестування транзакції в безпечному середовищі перед передачею адресату. Якщо говорити більш конкретно, то це включає форк ланцюжка призначення і виконання транзакції локально.
Чому LayerZero важливий?
LayerZero - це світ, де всі ланцюги пов'язані між собою, і користувачі можуть взаємодіяти між різними ланцюгами, навіть не усвідомлюючи цього.
Однак, враховуючи, що в даний час на DefiLlama відстежується 197 ланцюжків, а в розробці знаходиться низка нових L1 і L2, виникає питання, наскільки реалістичним є таке бачення.
Підхід LayerZero полягає в тому, щоб спростити життя розробникам та додаткам, надаючи їм ефективний крос-чейн фреймворк, який вони можуть налаштовувати відповідно до своїх уподобань. LayerZero дозволяє dApps використовувати єдиний інтерфейс та кодову базу для всіх своїх крос-ланцюжків, замість того щоб писати окремі кодові бази та розвивати екосистеми самостійно, що може швидко стати некерованим.
Додаткам dApp необхідно реалізувати лише функцію send для формування повідомлення для ланцюжка призначення та функцію receive для інтерпретації повідомлення.
Для розробників модульність конструкції LayerZero означає простоту та інтуїтивну зрозумілість реалізації. Для користувачів це означає, що міжланцюгова взаємодія стає простішою, дешевшою та безпечнішою. Безпрограшна ситуація.
Обмеження та альтернативи
Як і будь-яке інше нове технічне рішення, LayerZero має обмеження. Насамперед, необхідно зазначити, що оракули та ретранслятори здійснюють процес отримання та зберігання даних про транзакції поза ланцюгом. Хоча цей механізм був розроблений для зниження високих витрат на цей процес у ланцюгу, він створює додаткові передумови для довіри, оскільки користувачі не можуть просто перевірити ланцюг, щоб самостійно переконатися в достовірності даних транзакцій.
Хоча Chainlink та інші авторитетні організації навряд чи діятимуть зловмисно, немає жодної гарантії, що невеликі програми, які вирішили використовувати свій власний Oracle/Relayer, не діятимуть зловмисно або розгортатимуть код з помилками, наражаючи на ризик своїх користувачів.
Враховуючи, що вибір реле все ще досить обмежений, виникає дилема. Хоча програми можуть реалізувати власні Oracle і Relayer, це потребує великих ресурсів і операційних ризиків. І все ж, щоб LayerZero був справді децентралізованим за своєю природою, необхідно, щоб кількість ретрансляторів з часом зростала. Якщо за перевірку більшості транзакцій, що проходять через LayerZero, відповідають ті ж кілька оракулів і ретрансляторів, то на практиці протокол не настільки децентралізований.
Фонд Uniswap вказав на цей недолік у своєму нещодавньому звіті про оцінку мосту і тому вирішив, що LayerZero наразі не відповідає їхнім вимогам щодо крос-чейн управління. Однак варто зазначити, що ця оцінка не враховує останні та майбутні оновлення, над якими працює LayerZero, і що Uniswap Foundation каже, що переоцінить, «коли нова конфігурація буде працювати принаймні три місяці та досягне прийнятний рівень використання».
Інші протоколи обміну повідомленнями
Крім LayerZero, існує кілька протоколів обміну повідомленнями, орієнтованих на забезпечення ефективної та безшовної міжланцюжкової взаємодії, як це робить LayerZero. Серед найбільш помітних конкурентів можна назвати Axelar, Connext та Celer.
Хоча кожен з них має свої переваги і недоліки, варто зазначити, що LayerZero - єдиний протокол, який нейтральний до механізму консенсусу, що використовується для підтвердження транзакцій, що означає:
a) немає жодного проміжного ланцюжка, що бере участь у передачі повідомлень між ланцюжками джерела та призначення
б) не існує специфічного консенсусу або мережевого дизайну, який був би призначений виключно для роботи на LayerZero (на відміну, наприклад, від ланцюжків швидкого фіналу на IBC Cosmos).
Поточний стан прийняття
Хоча децентралізація та безпека оракулів та ретрансляторів будуть визначати довговічність протоколу LayerZero з часом, ключовим фактором для досягнення успіху в DeFi є прийняття. З моменту запуску 2022 року протокол LayerZero отримав:
Понад 70 проєктів у Екосистемі LayerZero, і понад 30 підтримуваних ланцюгів
переведено 38 538 713 повідомлень під час написання статті
Варто зазначити, що активність у LayerZero зросла з квітня цього року, що, ймовірно, було викликано спекуляціями навколо ейрдропу токена $ZRO, і ця модель використання схожа на ту, що спостерігалася в Arbitrum та інших можливих ейрдропах.
Але якість перевищує кількість, коли йдеться про впровадження, і LayerZero встановила міцні партнерські відносини з багатьма авторитетними учасниками цього ринку:
Stargate Finance – композитний міст нативних активів та флагманський dApp LayerZero.
Circle створює USDC на основі нового стандарту LayerZero Omnichain Fungible Token (OFT), який дозволяє використовувати USDC у різних ланцюжках.
Avalanche створила Btc.b – міст, що дозволяє здійснювати транзакції у BTC.
Також майте на увазі, що Chainlink і Band є постачальниками оракулів за замовчуванням для LayerZero.
Нові інновації
Незважаючи на те, що Stargate Finance є флагманським додатком LayerZero, трон в екосистемі ще не зайнятий, оскільки з'являються нові програми з інноваційними рішеннями. Altitude DeFi створює уніфікований міст ліквідності, аналогічний Stargate, але з підвищеною безпекою, продуктивністю та зручністю. Tapioca Dao створює омніканальний грошовий ринок, де користувачі зможуть безперешкодно брати/позичати в різних ланцюжках, використовуючи власні активи.
У міру зростання та розвитку блокчейнів сумісність і надалі буде вирішальним фактором загального успіху галузі. Настроювання простих рамок LayerZero, крім кількох партнерських відносин, може дати можливість LayerZero стати основоположною частиною цього бачення. Але покаже лише час! 🥂
Кроки дії
Оригінал статті знайдеш тут!
Автор: Пол Тимофєєв | розкриття інформації
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.
Ви вірите у дроп LayerZero?