The Merge (Частина 1) | все про DeFi
Твоє надійне джерело інформації про DeFi, анонси проєктів та підручники з токеноміки.
Дорога Bankless нація 🏴,
Злиття тут! Злиття тут!
Зрештою, злиття — це все про мережу Ethereum та її довгоочікуваний перехід від механізму консенсусу Proof-of-Work до Proof-of-Stake.
Під злиттям розуміється об'єднання Proof-of-Stake (PoS) Beacon Chain з Proof-of-Work (PoW) mainnet chain. Щоб зрозуміти суть злиття, потрібно уявити два блокчейн-ланцюга, що йдуть паралельно один одному. На одній смузі знаходиться ланцюжок PoW - той самий ланцюжок, з яким користувачі Ethereum взаємодіють з моменту її створення. Ланцюжок Beacon Chain працює поруч із цим ланцюжком PoW, і от після злиття, ланцюжок PoS бере на себе консенсус основної мережі, і мережа Ethereum перейшла на PoS. Звичайно, це величезне спрощення, але ніхто не повинен помітити різниці.
Beacon Chain PoS був запущений 1 грудня 2020 року, і з того часу розробники Ethereum тестують її та шукають помилки. Протягом останніх кількох місяців на різних тестових мережах Ethereum проводилися симуляції злиття, які здебільшого пройшли успішно.
PoW перестав служити механізмом консенсусу для Ethereum, а ланцюжок PoS став засобом виробництва блоків. Переваги злиття неможливо переоцінити: зниження енергоспоживання на 99,95%, можливість шардингу, що дозволяє збільшити потужність мережі та масштабування, а також величезне скорочення емісії нових ETH.
Злиття — складний процес, тому ми присвячуємо йому наступні три випуски. У першому випуску ми розповімо вам про терміни та визначення, які вам необхідно знати, запропонуємо історію PoS, розглянемо зміни в токеноміці ETH. У наступних випусках ми більш детально розглянемо злиття та його наслідки, тому слідкуйте за наступним випуском.
Хоча ми не знаємо напевно, що може принести злиття, ви можете бути впевнені, що Все про DeFi буде тут, щоб розповісти про це. Дякую, що приєдналися до нас на Великому шоу в криптовалюті!
Автори: письменники BanklessDAO (Ap0ll0517, Elemental, helloashpreet, Hiro Kennelly, oxdog, siddhearta, Teeleroo, Jake and Stake)
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Все про DeFi Посібник зі злиття (Частина 1)
Спочатку ми почнемо з невеликої історії Ethereum, включаючи деякі помилкові думки про злиття та візантійську проблему генералів. Після цього ми розберемо деякі основні терміни та поняття, щоб допомогти вам стати грамотним спостерігачем "Злиття". Перша частина все про DeFi Посібник зі злиття закладе фундамент ваших знань про блокчейн.
Сплеск історії
Автор: Jake and Stake
Історія злиття
Proof-of-Stake (PoS) був офіційно представлений Санні Кінгом та Скоттом Надалем у статті у 2012 році, але ранні ідеї обговорювалися на форумах Біткойна з 2011 року. QuantumMechanic представив цю ідею як спосіб знизити комісію за транзакції та прискорити час їх проведення. З того часу кілька блокчейнів реалізували PoS як механізм консенсусу, продемонструвавши надійність протоколу, але жоден з них не має такої економічної цінності, як Ethereum.
У Ethereum алгоритм консенсусу завжди був схильний до змін. На момент випуску Ethereum PoS знаходився на ранній стадії розробки та мав невирішені проблеми, такі як проблема "нічого на коні". Сьогодні Ethereum розв'язує цю проблему за допомогою штрафів за слеш та кореляцію. Докладніше про це пізніше.
Перед запуском Ethereum у 2015 році, 22 липня 2014 року Віталік опублікував повідомлення Ethereum Foundation, в якому йшлося таке:
"Можливо, пізніше ми ухвалимо альтернативні стратегії консенсусу, такі як гібридний proof of stake, тому майбутні патчі можуть знизити рівень емісії".
Насіння для PoS було посаджено ще до створення Genesis блоку.
Хард-форк DAO
У 2016 році проєкт під назвою The DAO (він же Децентралізована автономна організація) залучив 150 мільйонів доларів США в Ефірі, щоб діяти як децентралізована інвестиційна компанія. Контроль над коштами регулювався смартконтрактом та інвесторами, але після запуску його було зламано.
ETH на суму 60 мільйонів доларів США були викрадені, що змусило спільноту зробити складний вибір: змиритися з тим, що кошти були вкрадені, і продовжити роботу, чи повернути вкрадені кошти, відкотивши історію ланцюжка на момент до злому? Спільнота обрала останнє.
В результаті з'явилися два ланцюжки - Ethereum Classic (ETC) та Ethereum (ETH). Перша – це ланцюжок, до якого увійшли зламані кошти, а друга – це той Ethereum, який ми знаємо сьогодні. Одним із ненавмисних позитивних побічних ефектів злому стало те, що він дозволив більш догматичним членам перебратися до ETC і залишити Ethereum як прогресивнішу спільноту. Новий склад спільноти Ethereum відкритий для зміни механізмів консенсусу, тоді як спільнота, що становить Ethereum Classic, не планує здійснювати такий перехід.
Ранній розкол спільноти сприяв формуванню культури, яку ми спостерігаємо в екосистемі Ethereum сьогодні: культури гнучкості, інновацій та рівності. Звичайно, Ethereum менш жорсткий, ніж Ethereum Classic - навіть попри те, що Ethereum Classic зазнає більш частих атак реорганізації, ніж Ethereum.
The Beacon Chain
Beacon Chain знаменує собою початок переходу Ethereum на PoS. Ланцюжок Beacon Chain був запущений у грудні 2020 року і координує механізм підтвердження PoS. Ланцюжок Beacon Chain прийшов до консенсусу щодо нових валідаторів, але після злиття ланцюжок Beacon Chain також підтверджує виконані транзакції, замінивши ланцюжок PoW.
Ціль злиття — здійснити перехід від Proof-of-Work до Proof-of-Stake, не зупиняючи виробництво блоків. Зупинка виробництва блоків була дуже руйнівною для DeFi, тому весь перехід здійснюється від одного блоку PoW (x) до наступного блоку PoS (x + 1).
У PoW Ethereum оператори вузлів управляють як рівнем виконання (EVM), і рівнем консенсусу (PoW). Якщо злиття пройде успішно, перехід на PoS не торкнеться користувачів. Користувачам не доведеться оновлювати програмне забезпечення або переміщувати свої активи. (Злиття відбулось успішно і поки що ніхто не зазнав втрат)
Що потрібно знати про злиття
Взяти з BanklessHQ:
Користувачі не зможуть вивести свої застейкані ETH відразу після злиття, тому на ринку не буде додаткових ETH, доки не буде створено оновлення для виведення. Передбачається, що оновлення для виведення буде виведено на протокол через шість місяців після злиття, і тоді ETH буде розблоковано.
Злиття не призведе до зниження плати за газ. Це зміна алгоритму консенсусу, а не ринку плати за газ.
Злиття не призведе до прямого підвищення пропускної спроможності транзакцій.
Емісія Ефіру знизиться з поточних 4,3% до 0,43%. Squish Chaos назвав злиття подією Ethereum "Потрійний Halving", оскільки це еквівалентно переходу від 1 → (½) ** 3 = 12,5%.
Користувачі можуть запустити свій власний клієнтський вузол виконання та надсилати транзакції. Це відбувається окремо від валідації, тому немає потреби ставити Ефір на кін!
Проблема візантійських генералів, атаки 51% та Proof of Work,
автор: Jake and Stake
Проблема візантійських генералів
Проблема візантійських генералів – це проблема розподілених обчислень, яка ставить питання: "Як ми приймаємо рішення?". У централізованій системі відповідь очевидна. Хтось ухвалює рішення, і ця людина є джерелом істини. Однак у децентралізованій системі існує безліч незалежних учасників, і відповідь стає складнішою.
Припустимо, кілька візантійських генералів готуються до нападу місто. Армія кожного генерала має власні ресурси та лінії постачання, проте кількість військ, необхідних для успішного взяття міста, більша, ніж у кожної окремої армії. Кожен генерал голосує за атаку чи відступ, і вони діятимуть разом, виходячи з більшості голосів (>50%).
Якщо одні генерали атакують, а інші ні, місто переможе нападників. Щоб вижити, вони повинні атакувати разом чи відступати разом.
Завдання часто ускладнюється наявністю віроломних генералів (поганих акторів). Вони можуть голосувати за неоптимальне рішення чи навіть повідомляти іншим генералам різні відповіді.
Наприклад, припустимо, що є дев'ять генералів, і голоси розділилися: чотири за атаку та чотири за відступ, а вирішальний голос у поганого актора, який може надіслати голос за атаку одному генералу і голос за відступ іншому генералу. Це підтасовує рішення, змушуючи деяких генералів атакувати, а деяких відступати, тим самим саботуючи кампанію.
У криптовалютах існує пов'язана з цим проблема: проблема "подвійної витрати" (англійською Double-Spending).
Спочатку трохи передісторії. Блокчейн має дві важливі характеристики:
Децентралізація
Можливість тільки додавати.
Децентралізованість означає, що будь-хто може записувати до бази даних блокчейна та перевіряти правдивість даних.
Можливість тільки додавати означає, що учасники можуть лише додавати записи до блокчейну. Після додавання запису в блокчейн, дані в цьому блоці не можуть бути видалені або змінені. Стан може бути оновлено додатковим блоком, але дані, додані в ланцюг у вихідному блоці, не можуть бути змінені на місці.
Транзакції в блокчейні можна відстежити й переконатися в їхній законності, а користувачі не можуть змінити свій баланс з 1 до 100, не отримавши попередньо кошти з іншого місця в блокчейні. Ці характеристики в сукупності створюють джерело істини, до якого може отримати доступ будь-хто.
Скористаймось протоколом Біткойна як приклад. Як правило, транзакції відбуваються в такий спосіб.
Припустимо, Аліса має 1 біткойн, і вона вирішує заплатити Бобу 1 біткойн за картку з дуже вигідним товаром. Коли Аліса відправляє кошти Бобу, транзакція реєструється вузлом (обчислювальним блоком) мережі блокчейн.
Вузол звіряє транзакцію з попередніми транзакціями в попередніх блоках, запитуючи: "Чи достатньо коштів на цьому рахунку для цієї транзакції?". Якщо на рахунку достатньо коштів, транзакція відбувається успішно. Якщо ні, транзакція відкидається.
Потім вузол додасть транзакцію до блоку, над додаванням якого він працює. Коли вузол вирішує завдання Proof-of-Work, він додає блок блокчейн і отримує винагороду Bitcoin, що видається мережею. Кожен вузол бере участь у перегонах з додавання блоків блокчейн, щоб отримати винагороду, і перевіряє транзакції в процесі.
У нашому прикладі вузол перевірить законність транзакції, перевіривши баланс Аліси, та перерахує кошти на рахунок Боба після того, як вузол виконає вимогу Proof-of-Work.
Повернемося до проблеми подвійної витрати...
Тепер припустимо, що Аліса обіцяє заплатити Бобу та Шарлотті по 1 біткойну (звичайно, за їхні рідкісні карти покемонів). Хоча вона не має коштів, щоб заплатити і Бобу, і Шарлотті, вона може створити дві транзакції на різних вузлах:
1 Біткоїн виплачено Бобу
1 біткойн виплачено Шарлотті
В обох випадках транзакції видаються законними. Один вузол вважає, що Аліса має заплатити Бобу 1 біткойн. Інший вузол вважає, що Аліса має заплатити Шарлотті 1 біткойн.
Якщо обидва блоки будуть додані в ланцюжок, то Аліса витратить удвічі більше коштів, ніж на початку.
У блокчейні вигідно бути першим. Одночасно в ланцюжок може бути доданий тільки один блок, кожен блок пов'язаний з попереднім.
Блоки додаються за принципом "перший прийшов — перший обслужив", і кожен блок має тимчасову мітку, яка показує, в якій черзі він знаходиться. Це дозволяє чітко визначити порядок проведення транзакцій, тому Аліса не може заплатити Бобу та Шарлотті однією і тією ж монетою. (Це розв'язує тривіальну проблему подвійної витрати).
Але все стає цікавіше, коли є нічия (нетривіальна проблема Double-Spending): Що станеться, якщо Аліса якимось чином додасть кожну транзакцію до двох різних блоків з абсолютно однаковою міткою часу?
У цей момент виникає роздоріжжя, і мережа має колективно вирішити, який шлях вибрати.
Якщо вузол отримує обидва блоки, він робитиме дві речі. 1) працювати над блоком, який прийшов першим, і 2) зберігати інший блок у пам'яті на випадок, якщо ланцюжок цієї гілки виявиться довшим і стане джерелом істини.
Розберімо це з прикладу. Припустимо, що вузол Node1 отримує транзакцію Боба і починає працювати над блоком B, а вузол Node2 отримує транзакцію Шарлотти й додає її до блоку C. Якщо обидва блоки задовольняють вимогу Proof-of-Work з однаковою міткою часу, вони зв'яжуться, передадуть свої блоки мережу та продовжать роботу над своїми ланцюжками.
Підсумовуючи, можна сказати, що блокчейн захищає від проблеми подвійного витрачання, використовуючи тимчасові мітки для визначення порядку транзакцій. Коли два вузли додають блок одночасно, в результаті утворюється нічия, інші вузли будуть працювати над блоком, який вони отримали першим, зберігаючи блок, який вони отримали другим.
Нічия порушується, коли один ланцюжок стає довшим за інший. Якщо вузол працював над більш коротким ланцюжком, він відкидає свою роботу і починає працювати над новим ланцюжком. Якщо другий набір блоків також пов'язаний, процес триває до тих пір, поки один ланцюжок не стане довшим за інший.
Ці два ланцюги аналогічні двом рішенням, запропонованим візантійським генералам. Вузли повинні діяти в унісон, щоб зберегти цілісність блокчейну, як і генерали повинні діяти в унісон, щоб успішно провести кампанію. Результат дії визначається за правилом більшості. Іншими словами, рішення приймається за консенсусу >50%.
Атака 51%
Ця система працює, коли більшість вузлів – чесні гравці. Якщо більшість вузлів – несумлінні гравці, вони можуть використати свою міць, щоб забрати вже зроблені платежі.
Наприклад, зловмисник, який володіє більшістю обчислювальних потужностей, може працювати на одному блоці (з уже здійсненими платежами) і перемикнутися на інший блок. Зловмисник може побудувати конкурентний ланцюжок швидше, ніж інші вузли мережі, оскільки він контролює більшу частину обчислювальної потужності.
Якщо поганий гравець робить це, він делегітимізує цінність мережі. Ніхто не захоче вкладати свої гроші у систему, яка може забрати їх за своїм бажанням.
Для боротьби з цим блокчейн пропонує винагороду за успішне додавання блоків до ланцюга. У цей момент зловмисник може вибрати: забрати винагороду та поповнити власне багатство чи забрати платежі та знецінити власне багатство.
"[Атакуючий] повинен знайти більш вигідним грати за правилами, такими правилами, які сприяють йому отримати більше нових монет, ніж усім іншим разом узятим, ніж підривати систему та обґрунтованість свого власного багатства." -Сатоші Накамото (Біткойн: однорангова система електронних грошей)
Основні терміни
Автори: Ap0ll0517 & Jake and Stake
Proof-of-Stake
Proof-of-Stake (PoS) – це механізм консенсусу, який дозволяє одноранговій (децентралізованій) мережі асинхронно визначати загальний стан. Загальний стан включає порядок та результати транзакцій. Інакше кажучи: Як ми можемо визначити стан світу, якщо кілька людей кажуть, що відбулися різні події?
У Proof-of-Work (PoW) майнери демонструють свою відданість мережі за допомогою витрат енергії. Вони спалюють електрику, щоб запустити алгоритми хешування для генерації золотого несу. Зазвичай це порівнюють із рішенням "обчислювальних головоломок" чи "математичних завдань".
У цьому прикладі як вхідні дані використовуються рядки, але в системах PoW вхідними даними є заголовок блоку.
У системі Proof-of-Stake зобов'язання капіталу демонструється не через хеш-потужність, а через сам актив усередині протоколу. Що стосується Ethereum: Ether. Це позбавляє необхідності у спеціалізованому обладнанні та високих енерговитратах, навіть підвищуючи безпеку.
Можливість створення блоку дуже сильна. Криптоекономічні алгоритми консенсусу дозволяють нам слушно вибирати виробника блоку без централізованої третьої сторони.
Випадковість
Комп'ютери за своєю природою детерміновані; якщо дати функцію і вхідні дані, то на виході завжди буде отримано той самий результат.
PoW обходить цю проблему, використовуючи алгоритм хешування як джерело випадковості, щоб зробити виробництво блоків та їх винагороду справедливим. Але PoS не використовує хешування визначення наступного виробника блоків. Він вибирає наступного виробника блоків алгоритмічно. Щоб зробити цей процес справедливим і безпечнішим, нам потрібне інше джерело випадковості.
PoS використовує механізми для збирання випадкових даних від учасників. Beacon chain Ethereum підтримує змінну RANDAO, яка оновлюється при кожній пропозиції блоку. Протокол використовує цифрові підписи валідаторів для оновлення змінної RANDAO; ці підписи є джерелом випадковості і є непідробними.
Наведена вище діаграма, що демонструє оновлення RANDAO. Підпис над номером епохи — це розкриття RANDAO, яке пропонує до свого блоку. Це хешується, потім поєднується з наявними RANDAO за допомогою операції xor.
Слоти
Час Ethereum ділиться на слоти, кожен із яких триває близько 12 секунд. Протягом кожного слота валідатор пропонує блок, який потім транслюється іншим учасникам мережі. Потім випадково обирається комітет валідаторів, які голосують за правдивість блоку (подають атестат).
Епоха
Епоха складається з 32 слотів або приблизно 6 хвилин та 24 секунд. Перший блок у кожній епосі є "контрольною точкою", де валідатори голосують за завершення двох блоків. Раніший з цих двох блоків вважається "обґрунтованим", а останній - "завершеним". У наступній епосі новий блок буде "обґрунтований", а раніше обґрунтований блок буде переведено до категорії "завершених".
Валідатори
Валідатори мають першорядне значення для безпеки та цілісності Beacon Chain, оскільки вони перевіряють дані транзакцій. Валідатори з'єднані один з одним в однорангову мережу та передають один одному повідомлення. Основними повідомленнями, які вони передають один одному, є блоки, за які голосують інші валідатори.
Валідатори відповідають за обробку обчислень транзакцій, створення блоків (тобто колекцій) транзакцій та зберігання результатів у блокчейні. Валідатори зберігають стан EVM і вносять до нього оновлення. Без валідаторів консенсус був би неможливим.
Щоб стати валідатором, ви повинні внести 32 ETH до стейкінг-контракту та запустити клієнтське програмне забезпечення на своєму комп'ютері. Рекомендується, щоб у вас був спеціальний пристрій, призначений лише для запуску цього програмного забезпечення. Ви також повинні підтримувати постійне підключення до Інтернету, щоб відповідати вимогам валідатора. Якщо ви виконуватимете свої обов'язки якісно та своєчасно, ви отримаєте додаткову винагороду у вигляді ETH. Якщо ви не виконаєте своїх обов'язків, ви втратите ETH.
Beacon Chain (Ланцюг маяків)
Beacon Chain — це механізм, який забезпечує роботу нового механізму PoS, координуючи роботу валідаторів. Для цього випадково вибираються валідатори, які пропонують блоки даних з призначеного(их) шарда(ів).
Після злиття новий механізм консенсусу PoS замінив минулий алгоритм консенсусу Proof-of-Work (PoW).
Він відповідає за висування ініціаторів блоку, збір підтверджень, розподіл винагород за блок та відсікання ETH від зловмисників. Пізніше ланцюг Beacon Chain буде використовуватися для координації додаткових модернізацій масштабування, таких як шардинг.
Proposer
У кожному слоті Beacon Chain вибирає випадкового валідатора, який пропонуватиме блок, та випадковий набір валідаторів (званий комітетом) для голосування про правдивість блоку. У першому блоці кожної епохи, званому контрольною точкою, що пропонує блок також відповідає за те, щоб запропонувати своє бачення ланцюжка решти мережі для остаточного затвердження.
Slashing
Валідатори, які поводяться чесно і своєчасно виконують свої обов'язки, отримають винагороду в ETH, додану до їх стейкінгового балансу ETH. Валідатори, які знаходяться поза мережею протягом деякого часу або не підтверджують поточний стан блокчейна, можуть втратити частину свого балансу ETH. Це спричиняє штрафи за неактивність, не плутати з "Slashing". Як правило, ці штрафи невеликі та дуже незначні.
Однак деякі порушення свідчать про злий намір. До таких дій належать:
пропозиція кількох блоків для одного і того ж слота
підтвердження кількох блоків для одного і того ж слота
суперечність попереднім контрольним точкам
Всі ці дії вважаються "косими" порушеннями й спричиняють більш серйозні покарання. Слешування включає знищення Ефіру валідатора і видалення його з мережі. Цей процес займає ~36 днів після початкового слешингу, і валідатор продовжуватиме отримувати штрафи доти, доки не вийде з мережі.
Якщо ваш валідатор був збитий, ви не зможете увійти до набору валідаторів з тими самими ключами та стейкінгом. Ваш валідатор назавжди виключається з набору валідаторів, і це незворотно, що означає, що ви повинні згенерувати нові ключі та стейкінг для повторної валідації.
Клієнти з увімкненою функцією слешера валідаторів можуть виявляти та поширювати події слешера. У проєкті після злиття для забезпечення цілісності мережі має бути лише один чесний слешер.
Остаточність
Блоки, що досягли остаточності, не можуть бути скасовані. За остаточність блоків голосують валідатори під час контрольних точок (перший блок кожної епохи), причому для оновлення контрольних точок потрібна більшість у дві третини (66%) голосів. Остання контрольна точка оновлює блок до "обґрунтованого"; попередній "обґрунтований" блок тепер оновлюється до "завершеного".
Фіналізовані блоки вважаються канонічною історією консенсусу. Інакше кажучи, це блоки, у яких блокчейн упевнений.
Щоб скасувати остаточно затверджений блок, зловмисникові знадобиться щонайменше третина всіх поставлених Ефірів. Для остаточного затвердження блоку потрібна більшість у дві третини (66%) голосів, тому зловмисник з однією третиною (33%) голосів може запобігти остаточному затвердженню блоку, що викличе безліч проблем.
Однак існує захисний механізм, що запобігає успішності цього типу атаки. Коли ланцюжок не фіналізується понад чотири епохи, активується витік бездіяльності. Це повільно виснажує стейкінг ETH у будь-якого валідатора, який голосує проти більшості. Врешті-решт частка атакуючого зменшується, і більшість у дві третини голосів може знову досягти консенсусу і завершити блокчейн.
Вузол (нода)
Згідно з сайтом ethereum.org, вузол — це "будь-який екземпляр клієнтського програмного забезпечення Ethereum, підключений до інших комп'ютерів, на яких також встановлено програмне забезпечення Ethereum, утворюючи мережу". Будь-яка людина може керувати вузлом, навіть той, хто не має ETH!
Щоб запустити вузол, вам не потрібно заощаджувати ETH або бути валідатором. Рекомендується запустити власний вузол, з ETH або без нього.
Існує два типи клієнтів, які ви можете запустити: один для рівня виконання, а інший для рівня консенсусу. Клієнт виконання прослуховує нові транзакції, обробляє їх та передає решті мережі. Ці клієнти відповідають за збереження стану EVM.
Клієнти-виконавці:
Akula
Besu
Erigon
Geth
Nethermind
Клієнти консенсусу спілкуються один з одним і досягають консенсусу за станом EVM. Ці вузли реалізують алгоритм Proof-of-Stake та перевіряють дані від клієнта виконання.
Клієнти консенсусу:
Lighthouse
Lodestar
Nimbus
Prysm
Teku
Існують також різні категорії вузлів, що базуються на споживанні ними даних:
Full Nodes: Ці вузли зберігають "повні" дані блокчейну, які періодично обрізаються. Ці вузли підтверджують блоки та перевіряють стан блокчейна. Цей вузол працює з усіма вигодами, обслуговує мережу та надає дані на запит.
Light Node: Ці вузли завантажують лише заголовки блоків (хеш, виробник блоку і т.д.). Легкі вузли дозволяють користувачам брати участь у роботі мережі без вимог до апаратного забезпечення та високої пропускної спроможності. Ці вузли не беруть участь у консенсусі й не одержують винагороди за блоки, але вони можуть отримати доступ до блокчейну Ethereum, так само як і повнофункціональні вузли. Тепер вузли виконання light мають обмежену функціональність, а клієнтів консенсусу light не випущено.
Archive node: Ці вузли зберігають усі дані блокчейну та вимагають терабайти пам'яті для зберігання даних. Вони менш корисні для звичайних користувачів, але відмінно підходять для дослідників блокчейну, продавців гаманців та аналітиків ланцюжка.
Запуск власних вузлів дозволяє вам отримувати винагороди, самостійно перевіряти всі дані блокчейну, не покладаючись на третю сторону, використовувати Ethereum більш безпечно та приватно, з низькою затримкою, а також надавати послуги, що залежать від даних блокчейну Ethereum.
"Запуск вузла дозволяє вам безпосередньо, безпечно та приватно використовувати Ethereum, одночасно підтримуючи мережу, роблячи її більш надійною та децентралізованою".
Наявність більшої кількості вузлів у мережі потрібна для забезпечення надійності та безпеки. Наявність більшої кількості вузлів у мережі підвищує стійкість мережі, покращує децентралізацію, сприяє різноманітності мережі та дозволяє відновити суспільство у разі атаки.
Атестати
Атестація — це голосування валідатора про поточний стан блокчейну і даних, що містяться в ньому. Кожну епоху кожен валідатор має голосувати за двома аспектами блокчейну. Вони повинні засвідчити останній обґрунтований блок і перший блок поточної епохи. Якщо вони створюють, підписують та транслюють атестати кожної епохи, вони можуть заробити винагороду в ETH. Якщо вони не атестуються, можуть втратити винагороду ETH.
Атестація відбувається у такі етапи:
Генерація: Кожен валідатор генерує атестацію.
Розповсюдження: Ця атестація передається іншим вузлам у підмережі.
Агрегація: Валідатори вибираються випадковим чином, щоб зібрати атестації валідаторів у своїй підмережі.
Розповсюдження: Агрегатори передають свою інформацію до мережі.
Включення: Наступний автор пропозиції блоку збирає ці сукупні атестації та включає їх у свій пропонований блок.
Токеноміка злиття
Автор: oxdog
Кожні чотири роки біткоїн скорочує винагороду за видобуток блоку вдвічі. Ця подія називається "халвінг", яка відіграє важливу роль у криптоекосистемі та призводить до значних змін цін. Після злиття Ethereum також зменшить винагороду за видобуток блоку у мережі. Але замість скорочення вдвічі Ethereum зменшує винагороду за блок на 90%! Це значне скорочення дорівнює трьом зменшенням біткоїна вдвічі; тому його часто називають "потрійним халвінгом".
Сильне скорочення емісії призводить до трьох основних питань. Який вплив він має на безпеку мережі? Як це вплине на кількість ETH? Як впливає EIP-1559 на пропозицію PoS ETH?
Мережева безпека
Як стимули пов'язані з безпекою мережі
З точки зору протидії цензурі та захисту від атак, безпека мережі блокчейн значною мірою залежить від кількості та різноманітності виробників блоків. Щоб стимулювати більше людей працювати як майнери (PoW) або валідатори (PoS), необхідно передбачити відповідну винагороду.
Ці стимули виникають із винагороди за блок при видобуванні нового блоку. Чим вище винагорода за створення блоків, тим більша привабливість. Приєднання більшої кількості людей веде до збільшення кількості ETH у мережі та підвищення ступеня децентралізації. Оскільки зловмиснику або шкідливій стороні необхідно мати не менше 51% капіталу (у вигляді накопичених ETH), щоб завдати шкоди мережі Ethereum PoS, атакувати її стає все складніше, оскільки все більше валідаторів, керованих різними людьми, накопичують більше ETH.
Скорочення винагороди за блок на 90% викликає питання, чи це призведе до зниження участі у мережі, отже, і зниження безпеки мережі.
Чи означає меншу винагороду слабкішу безпеку?
У системах Proof-of-Work майнери змагаються одна з одною, вирішуючи складну математичну головоломку для видобутку наступного блоку. Для участі у цій гонці потрібне потужне обладнання та багато електроенергії. Чим більше хеш-потужність вашого арсеналу, тим вища ймовірність видобутку наступного блоку. Через цю гонку озброєнь операційні витрати на утримання майнера величезні. Тому майнерам потрібні великі винагороди, щоби їх зусилля окупалися.
Замість покладатися на майнінгові установки, що перемелюють електрику, Proof-of-Stake використовує для захисту мережі силу капіталу, укладеного в ETH. Щоб брати участь як валідатор у створенні блоку PoS, ви повинні поставити на кін не менше 32 ETH, які можуть бути знищені (зрізані) мережею, якщо ви дієте зловмисно. Стейкінг ETH - це насправді обіцянка, що ви дієте сумлінно. Рішення про те, хто створить наступний блок, приймається випадково, але якщо у вас більший стейкінг, то ймовірність того, що ви будете вибрані для створення наступного блоку, вища.
Завдяки цьому іншому механізму валідатори споживають на 99% менше енергії, оскільки їм не потрібно запускати важке обладнання та витрачати велику кількість електроенергії, перебираючи складні математичні головоломки. За менших фізичних вимог валідаторам потрібна менша винагорода, щоб бути прибутковими.
Найменша емісія не веде до зниження безпеки. Фактично, після злиття мережа Ethereum збільшиться з 11 тисяч майнерів до більш ніж 300 тисяч валідаторів. Це 30-кратне зростання!
Стейкінг ETH
Як уже згадувалося, валідатори повинні надати стейкінг, щоб дозволили їм брати участь у створенні блоку. Ця ставка робиться у формі ETH і може бути зменшена, якщо вони будуть поводитися недобросовісно. За допомогою таких сервісів, як Rocketpool і Lido, будь-хто може поставити стейкінг на ETH і отримати винагороду за ставку в розмірі близько 4% річних.
Щоб гарантувати, що не весь стейкінг буде вилучені після злиття, ETH залишається заблокованим протягом 6-12 місяців, доки мережа повністю не оновиться. Таким чином, застейкані ETH та винагороди за блокчейн залишаються поза ринком, зменшуючи пропозицію та стимулюючи зростання ціни Ethereum. Після вивільнення коштів стейкери повинні чекати у черзі, щоб зняти ставку та отримати свою винагороду.
Скорочення емісії у тандемі з ЕІП-1559
Ще одним привабливим аспектом є симбіоз скорочення емісії PoS та EIP-1559. При випуску ETH як винагороду за блок — будь то PoW або PoS - загальна пропозиція поступово збільшується, що означає поступове роздування Ethereum. При скороченні емісії на 90% та EIP-1559 Ethereum зрештою стане дефляційним активом.
Як це можливо, та що таке EIP-1559?
Що таке EIP-1559
EIP-1559 - це пропозиція щодо покращення Ethereum, реалізована 5 серпня 2021 року. Цей EIP змінив економіку газових зборів Ethereum, розділивши вартість транзакції на базовий збір + пріоритетний збір та додавши ще один життєво важливий механізм.
Кожна транзакція у мережі Ethereum має оплачувати комісію за газ. Починаючи з EIP-1559, кожна транзакція повинна витратити мінімальну базову плату, що визначається мережею. Ця базова плата поступово адаптується до активності мережі. Щоб гарантувати, що вашу транзакцію буде підтверджено швидше, ви можете поповнити свій газ шляхом плати за пріоритет, яка діє як хабар валідаторам за пріоритет вашої транзакції.
Унікальна частина та життєво важливий механізм EIP-1559 полягає в тому, що кожна транзакція спалює базову плату. Більше транзакцій у мережі означає більше сплачених базових комісій та більше спалених ETH. З моменту впровадження рік тому було спалено понад 2600000 транзакцій. Останні статистичні дані можна переглянути на сайті ultrasound.money.
Як EIP-1559 може зробити ETH дефляційним
Виробник блоку отримує ETH як винагороду за кожен блок, доданий у ланцюжок. Постійно видобуваючи блоки, видобувається більше ETH, що підвищує загальну пропозицію. EIP-1559 протидіє цій інфляції, спалюючи ETH при кожній транзакції. З одного боку, ETH надходить ринку через емісію. З іншого боку, ETH йде з ринку шляхом спалювання.
Як ми виявили, EIP-1559 спалює більше ETH, коли мережа більш завантажена. Оскільки емісія PoS дорівнює лише десятій частині емісії PoW, щоб спалити більше ETH, ніж було випущено, необхідно менше транзакцій.
Чи є Ethereum інфляційним чи дефляційним, залежить від активності мережі. За поточної активності ведмежого ринку Ethereum все ще трохи інфляційний. У наступному пункті ви знайдете дані про поточний рівень інфляції. Зверніть увагу, що навіть попри низьку активність в Ethereum зараз, щоб спалити достатню кількість ETH, щоб зробити Ethereum дефляційним, потрібно не так багато транзакцій.
Рівень інфляції у порівнянні
Не дивно, що категорія фіатів роздмухується найбільше — на 12,88%, а долар США — на 9,22%. За нею слідує Ethereum PoW з 4,21% до злиття. На графіку видно, який значний вплив рівень інфляції надає зміна механізму консенсусу Ethereum на Proof-of-Stake. При зниженні емісії до десятої частини PoW щорічний приріст загального обсягу пропозиції ETH близький до нуля. Залежно від активності мережі він може навіть стати негативним завдяки EIP-1559.
Дії.
📖 Прочитайте "Злиття"| The Ethereum Foundation
⛏️ Покопайтеся в Гаспері | Віталік
🎧 Слухайте Злиття Ethereum | Фінематика
🎧 Слухайте Злиття Ефіріуму! Все, що вам потрібно знати | BanklessHQ
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.