Що таке Hash Rate?
Швидкість хешування — це кількість спроб додати блок до таймчейну, які конкурують між собою за секунду
Станом 17 липня 2023 року, хешрейт біткоїна становить 367,06 EH/с або 367 060 000 TH/s. Найвищий показник хешрейту біткоїна, якого він коли-небудь досягав, становить 538,05 EH/с, або 538 050 000 TH/s. Але що це взагалі означає і чому це важливо? Перш ніж ми розберемо ці загадкові цифри, давайте обговоримо основи.
Основи хешування
Для досягнення консенсусу в блокчейні Біткоїн використовується метод підтвердження роботи (PoW). Це означає, що обчислювальна потужність витрачається на те, щоб першим успішно вгадати відповідь на складну математичну задачу, яка називається хеш-функція, метою якої є криптографічне зв'язування блоків між собою. Люди, які застосовують свої обчислювальні потужності, щоб спробувати вирішити цю математичну задачу першими й, таким чином, заробити біткоїни для забезпечення безпеки мережі, відомі як "майнери", і саме звідси походять терміни "майнери біткоїнів" і "видобуток біткоїнів".
Простий спосіб зрозуміти хешрейт: чим більше людей видобуває біткоїн, тим вище хешрейт. Більше вгадувань — хеш зростає, менше вгадувань — хеш падає. Крім того, протокол Біткоїн регулює складність хешування відповідно до цієї зміни попиту, про що ми поговоримо трохи нижче.
Спочатку розглянемо простий приклад з реального світу, коли Китай заборонив майнінг біткоїнів у травні 2021 року. Це призвело до того, що багато майнерів пішли в офлайн, закрили майнінг і переїхали до більш дружніх юрисдикцій. Зменшення кількості майнерів одразу ж знизило кількість вгадувань за секунду (швидкість хешування) більш ніж на 50%, що після подальшого коригування складності значно полегшило розгадування хешу для меншої кількості майнерів біткоїнів.
Підписуйтесь до нашого україномовного блогу про криптовалюти, де ми розкриваємо всі аспекти цифрових активів: новини, аналізи, технології та інвестиційні можливості. Будьте в курсі розвитку крипторинку !
Десятихвилинна медіана
Коли хеш занадто складний, майнери біткоїнів витрачають більше десяти хвилин на його розгадування. Коли хеш занадто простий, майнери біткоїна можуть розгадати його менш ніж за десять хвилин. Чому саме десять хвилин? Протокол був розроблений таким чином, щоб він сам коригував свою складність, намагаючись розгадувати один хеш приблизно кожні десять хвилин. Це математичне налаштування для збереження безперервного часу блокування. Якщо це на рівні протоколу, то це в коді, так як же цей код виконує сам себе?
Таймчейн біткоїна
Кожні 2 016 блоків, або приблизно кожні два тижні, блокчейн Біткоїн змінює складність свого хешу, щоб досягти оптимального часу блокування. Коли складність хешу є правильною, блокчейн Біткоїн генерує новий блок кожні десять хвилин. У цій статті Марті Бента, опублікованій у 2019 році, він знайшов оригінальний запис, написаний Сатоші Накамото, який фактично називає блокчейн Біткоїна "таймчейн". Нещодавня стаття в Bitcoin Magazine підтримала цю назву, оскільки вона є більш логічною, зрозумілою і прямолінійною для новоприбулих біткойнерів.
Біткоїн, як такий, є ланцюжком часу, що постійно самокорегується.
Падіння хешування в Китаї
З 9 травня по 28 червня 2021 року швидкість хешування (кількість спроб розгадати головоломку за секунду) впала з 191 EH/с до 69 EH/с, що означає падіння потужності хешування більш ніж на 50%. Як вже згадувалося, багато людей закрили свої магазини, і це вивело багатьох майнерів біткоїнів з гри в здогадки. До речі, як повідомляє BBC, багато з них опинилися в Техасі.
Через два тижні після цього 50%-го зниження потужності хешування біткоїн знизив складність своєї "хеш-пазла" на 28%, що полегшило решті майнерів підлаштуватися під оптимальний час блокування, встановлений протоколом. Погляньте на 3-річний спред на цьому хеш-графіку, а потім на графік за весь час під ним, щоб побачити, як ця подія вплинула на падіння швидкості хешування.
У травні 2021 року в Китаї сталося те саме, що й у США, що призвело до припливу нових майнерів, яких привабила відкрита юрисдикція та більша ймовірність розгадати хеш і отримати винагороду в біткоїнах. До 25 грудня 2021 року хешрейт біткоїна повернувся до 182 EH/с.
Розкриття криптографічної природи хешрейтів
Згідно з сайтом SoFi.com, "хешрейт біткоїна — це кількість обчислювальної та процесорної потужності, що додається до мережі за допомогою майнінгу". Щоб розбити це трохи далі: Investopedia визначає швидкість хешування як "вимірювану кількістю хешів (або вгадувань) в секунду в мережі блокчейн". Отже, якщо є тисячі здогадок в секунду, це означає, що швидкість хешування буде вимірюватися в кілохешах KH/s. Якби було мільйони хешів за секунду, то швидкість роботи блокчейну PoW вимірювалася б у мегахешах MH/s. Мільярди — в гігахешах, або GH/s. Трильйон вгадувань в секунду вимірюється в терахешах TH/s. Квадрильйон - у пета-хешах за секунду, або PH/s. А квінтильйон вимірюється в екзахешах за секунду, або EH/s.
Повертаючись до загадкового числа вище, на момент написання цієї статті щосекунди відбувається 367 екзахешів в секунду, або 367 920 000 квінтильйонів здогадок в секунду, які намагаються вирішити хеш-головоломку в блокчейні Біткоїна. Один квінтильйон — це тисяча квадрильйонів, або 1 з 18 нулями після неї. Інший спосіб виразити це — степінь 10¹⁸, або мільйон мільйонів мільйонів. За оцінками вчених, на землі живе 10 квінтильйонів комах; на сьогоднішній день для розгадування хешу і додавання блоку до ланцюжка блоків Біткоїна відбувається в 36 мільйонів разів більше вгадувань в секунду, ніж існує комах у світі.
Економічний вплив щорічних витрат на енергію для майнінгу біткоїнів
Створення такої кількості здогадок часто споживає багато енергії. Кембриджський індекс споживання електроенергії для майнінгу біткоїнів оцінює поточне використання біткоїнів на рівні ~140 терават на годину (ТВт/год) на рік. У доларовому еквіваленті середня ціна електроенергії у світі становить 5 центів за кіловат-годину. Терават - це мільярд кіловат. При ціні 5 центів за кіловат на годину, 140 терават на годину (ТВт/год) щорічно коштують 613,2 мільярда доларів.
{[(140 ТВт/год * 24 години) * 365 днів] / 0,05 цента} / 100 центів = 613,2 мільярда доларів
Оновлення від 17.9. - При ціні 5 центів за кіловат на годину, 140 терават щорічно коштують 7 млрд. $
Наразі ринкова капіталізація біткоїна становить 580 мільярдів доларів(Ред автора - з падінням біткоїну його ринка капіталізація на 11.09.2023 становить 490 млрд). Цей майже паритет не є випадковістю. Ринкова капіталізація біткоїна причинно пов'язана з вартістю видобутку біткоїна. Чим вища вартість біткоїна, тим більше здогадників, які полюють за хешем, тим більші витрати. Менша вартість біткоїна — навпаки.
Таким чином, відставання складності хеш-рахунку біткоїна причинно пов'язане з вартістю одного біткоїна. Те ж саме стосується і видобутку золота. Це дослідження показує, що цінова оцінка золота аналогічно впливає на собівартість видобутку золота.
Співвідношення ринкової вартості та собівартості майнінгу
Цікаво, що я отримав середні витрати на електроенергію для системи PoW, екстраполювавши вартість тера-хешів на годину на загальну річну суму, порівняно з оціночною вартістю в 5 центів за кіловат-годину. Було цікаво виявити, що ця цифра виявилася настільки близькою до ринкової капіталізації біткоїна на coinmarketcap.com. Можливо, додаткову розбіжність у 33 мільярди доларів можна пояснити неелектричними витратами, такими як зміна цін на ASIC, а також реальною необхідністю оренди складських приміщень. Незалежно від цього, якщо ціна зросте, ми, ймовірно, продовжимо спостерігати зростання хеш-курсу, оскільки все більше майнерів біткоїнів приходять в мережу, щоб отримати цю солодку, солодку винагороду у вигляді блоку.
Стаття Frank America | За редакцією Trewkat та Hiro Kennelly | Обкладинка by Chameleon
-Над перекладом працювали ваші перекладачі від BanklessUA - Romko та Yura_Teslya
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.
Помилка в розрахунках!
При ціні 5 центів за кіловат на годину, 140 терават на годину (ТВт/год) щорічно коштують 7 млрд. $