Ретроактивне фінансування суспільних благ (RPGF)
Хочете дізнатись що таке RPGF? Ця стаття для Вас
Примітка: команда "Оптимізму" вже давно шукала рішення, як стабільно фінансувати суспільні блага, і тепер ми маємо структуру нашого першого експерименту завдяки блискучому дизайну Віталіка Бутеріна. Ця публікація є результатом співпраці з Віталіком як запрошеним автором у розділі 2.
Шалено важко створити амбітний проєкт, не маючи бізнес-моделі. Важко знайти фінансування, найняти найкращих і не зупинятися на досягнутому, долаючи труднощі та перешкоди на шляху до створення чогось великого.
Стартапи, як відомо, є складним випробуванням навіть за наявності достатнього інвестиційного фінансування: більшість з них зазнають невдачі. Але вони мають одну важливу перевагу — можливість виходу. Вихід створює стимули для авансового фінансування, найму, мотивації та вирівнювання через капітал, частку у виході. Однак, для неприбуткових організацій, ФОПів та проєктів, що створюють суспільні блага, такого "світла в кінці тунелю" не існує.
З огляду на це, не дивно, що багато найкращих і найяскравіших рок-зірок, навіть тих, хто щиро хоче зробити максимум добра, в кінцевому підсумку стають на шлях комерції, навіть якщо це ставить під загрозу виконання місії. Для багатьох це не просто питання багатства, це питання справедливості. Навіщо працювати над створенням вільного програмного забезпечення, на якому інші отримують величезні прибутки, без жодної вигоди для себе?
Отже... що б сталося, якби раптом для проєктів суспільних благ існував вихід? Вихід, який би визначався не квартальним прибутком, а кількістю суспільного блага, створеного проєктом. Чи побачили б ми більш енергійні інвестиції та інновації в технології, які максимізують суспільну користь? Чи побачимо ми більше неприбуткових організацій, які процвітають, а не виживають?
Нижче ми пропонуємо механізм для досягнення цих цілей. Завдяки доходам від протоколу, ретроактивному фінансуванню суспільних благ та Оракулу результатів ми створимо цикл фінансування проєктів у стилі стартапу для суспільно корисних проєктів. Ми, команда Optimism, зобов'язуємося віддавати весь наш прибуток, отриманий від секвенування (до децентралізації секвенатора), на експерименти з фінансування суспільних благ, включаючи перший вихід суспільних благ.
Як працює ретроактивне фінансування суспільних благ DAO
Автор: Vitalik Buterin
Основний принцип концепції ретроактивного фінансування суспільних благ простий: легше домовитися про те, що було корисним, ніж про те, що буде корисним. Перше все ще часто є джерелом розбіжностей, але це той тип розбіжностей, де ви все ще можете отримати досить хороші судження вищого рівня, використовуючи якийсь існуючий механізм голосування (наприклад, квадратичне голосування або навіть звичайне голосування). Останнє є набагато складнішим. Для прибуткового сектору найкраще, що ми можемо зробити, це створити екосистему, де люди можуть створювати стартапи, інвестувати в них і отримувати винагороду, якщо вони виявляться правильними. Тож замість того, щоб вигадувати велосипед, ми створимо орієнтовану на суспільні блага версію того ж самого механізму.
DAO, яку ми можемо назвати "Оракул результатів", фінансує суспільно корисні проєкти. У довгостроковій перспективі оракул результатів може фінансуватися за рахунок плати за протоколи (наприклад, якщо це реалізується проєктом L2, аукціони секвенсорів є одним з кандидатів). Але на відміну від інших суспільних благ, що фінансують DAO, оракул результатів фінансує проєкти заднім числом, винагороджуючи проєкти, які він визнає такими, що вже принесли користь.
Оракул результатів може надсилати винагороди на будь-яку адресу. Ось кілька можливих ідей щодо того, на які адреси він може надсилати винагороди:
Окремій особі або організації, яка несе основну відповідальність за реалізацію проєкту
Смарт-контракт, що представляє собою фіксовану таблицю розподілу коштів між кількома особами та/або організаціями, які виділили час та/або кошти на реалізацію проєкту
Токен проєкту, пропозиція якого розподіляється між однією або декількома особами та/або організаціями, які вклали час та/або гроші в проєкт, але яким можна торгувати.
І в першому, і в другому випадку оракул результатів просто надсилає кошти одержувачам. Обидва варіанти можуть бути реалізовані у вигляді таблиць розподілу, контрактів, які приймають кошти і негайно перерозподіляють їх між одержувачами відповідно до певного розподілу.
Проєктні токени є більш радикальною ідеєю, по суті, створюючи ринок прогнозів щодо того, що фінансуватиме оракул результатів. Оракул результатів може використовувати свої кошти для встановлення мінімальної ціни токена: якщо він виділяє винагороду в розмірі $X, а проєкт має загальну пропозицію N токенів, то він публікує відкрите замовлення на купівлю всієї пропозиції цих токенів за ціною $X/N за токен.
Фінансування шляхом встановлення мінімальної ціни (на відміну від одноразової виплати) дозволяє оракулу винагороджувати один і той самий проєкт кілька разів. Це також дозволяє токену проєкту отримувати винагороду як від оракула результатів, так і з інших джерел (наприклад, інші грантові механізми, колекційна цінність, подібна до NFT, власна економічна модель проєкту, якщо він згодом її отримає). Множинні винагороди можна отримати, знявши кошти з попереднього замовлення і зробивши нове замовлення з вищою мінімальною ціною, використовуючи об'єднані кошти.
Оскільки будь-хто може створити таблицю розподілу або токен проєкту для будь-чого, існує ймовірність розбіжностей щодо рівнів внесків у проєкті, що може призвести до появи кількох конкуруючих таблиць розподілу (або токенів проєктів) для одного проєкту. У такому випадку оракул результатів повинен вирішити не тільки, який проєкт є цінним, але і який токен проєкту або таблиця розподілу (або який розподіл між кількома токенами/таблицями) є кращим показником того, хто зробив внесок. Такого роду суджень не можна уникнути повністю, хоча, сподіваємось, вони будуть потрібні лише у виняткових випадках.
Дякуєм Віталіку! - sekretne slovo — СпіЛьнота
Початкове фінансування
Те, що ми пропонуємо вище, є багатошаровою екосистемою, і важко швидко побудувати нову екосистему з нуля! Існує кілька стратегій, які різні учасники можуть застосувати, щоб допомогти екосистемі розпочати свою роботу:
Грантові програми від проєктів та фондів
Проєкти, що продають свої токени суспільного блага на Uniswap
Квадратичне фінансування
Висновок
Некомерційна модель може добре працювати для підтримки вже створеної кодової бази, але початкова фаза запуску проєкту є надзвичайно складною. Переважна більшість стартапів не доходять до якогось виходу, а для FOSS-проєктів це ще складніше. Часто це повільна праця любові невеликої групи відданих своїй справі людей. Пожертви не є достатньо стабільним джерелом фінансування для команди, щоб прорахувати злітно-посадкову смугу. Грантових грошей недостатньо, щоб запропонувати конкурентоспроможну зарплату. Робота десь з "правильних міркувань" не оплачує рахунки.
В альтруїзмі цих героїв є своя краса, але як завзяті користувачі того, що вони створюють, хіба ми не повинні хотіти, щоб їм теж платили?
Забезпечивши проєктам відкритого суспільства вихід, ми фактично стимулювали появу джерела фінансування. Працюючи у зворотному напрямку від виходу, проєкти з відкритим вихідним кодом тепер можуть бути прибутковими!
Сподобалась стаття? Потребуєш поради? Приєднуйся до нашого телеграм каналу або ж одразу до чату, де тобі завжди раді допомогти
Оригінал статті знайдеш тут!
Над перекладом працювали гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.
Гарне доповнення до того, що ви розповідали про діяльність Оптимізму на АМА, дякую!
Вау, не знав, що інсують такі проєкти, які фінансують стартапи у крипті. Дуже круто, приділю цьому більше уваги! Дякую за матеріал