Не так давно дебати «Модульності проти Монолітності» домінували в розмовах в крипто-просторі. Роллапи і Солана здавалося, представляли абсолютно протилежні підходи до масштабованості. Сьогодні розмова істотно змінилася: з розвитком нових модульних блокчейнів дедалі більше команд намагаються використовувати переваги SVM (Solana Virtual Machine, Віртуальна Машина Солани) для створення високопродуктивних мереж.
Layer 2 рішення прагнуть підвищити продуктивність базових блокчейнів Layer 1, виконуючи транзакції та надсилаючи дані назад до базового шару для розрахунків. Природньо, Layer 2 спочатку розвивалися на Ethereum завдяки його дорожній карті, орієнтованій на роллапи, та тому, що він був першою мережею появи смарт-контрактів. Проте відновлений успіх Солани, яка стала одним з найбільших центрів активності у крипто-сфері, привернув увагу багатьох команд, які білдять в цьому напрямку, як до реальної альтернативи.
SVM: Паралельне виконання транзакцій
Solana з моменту свого створення обрала принципово інший підхід до масштабування, віддаючи перевагу високій продуктивності з мінімальними затримками та витратами для користувачів. Цей підхід в кінцевому підсумку оптимізує програмне забезпечення для максимально ефективного використання продуктивного апаратного забезпечення. Ключовим компонентом, що забезпечує продуктивність Солана, є Solana Virtual Machine (SVM) — основна інфраструктура мережі.
У той час як Bitcoin та EVM використовують механізм послідовної обробки транзакцій, SVM була побудована для паралельної обробки та виконання транзакцій, що забезпечує Solana високою пропускною здатністю (~800 TPS,транзакцій в секунду ) та швидким виконанням (400 мс). Цю паралелізацію забезпечує Sealevel, середовище виконання паралельних смарт-контрактів Solana. Транзакції на Solana заздалегідь визначають, з якими адресами їм потрібно буде взаємодіяти. Це дозволяє Sealevel обробляти кілька транзакцій одночасно, за умови, що вони не перетинаються та не створюють конфліктів у стані мережі.
Як підкреслює Прасад Махадік у статті «Solana The Modular», новий SVM API від Anza відокремлює SVM від середовища валідаторів Solana, що є важливою віхою для виникнення L2 на основі SVM.Розробники тепер можуть використовувати SVM для створення власних високопродуктивних мереж з модульною гнучкістю для обробки та підтвердження транзакцій, забезпечення доступності даних або створення середовищ консенсусу.
Ландшафт SVM L2 на сьогодні
Хоча розширення SVM все ще на ранніх етапах, воно вже відбувається в декількох напрямках:
SVM на Ethereum: L2, що обчислюють транзакції на Ethereum, але використовують SVM для їх обробки.
Специфічна кастомізація додатків: Додатки, які запускають SVM L2, налаштовані відповідно до своїх специфічних потреб.
Розширювані середовища SVM: Кастомні середовища, які розширюють можливості SVM за межі роллапів.
Використання SVM на Ethereum
Продуктивність часто є найбільшою проблемою для EVM L2 сьогодні, чи то затримки у виконанні транзакцій, чи збереження низьких комісій при зростанні активності в мережі та попиту на блок-простір. Це викликало значний інтерес до використання SVM. Ці SVM L2 об'єднують вже наявні ресурси ліквідності та фінансову безпеку Ethereum разом із його спільнотою розробників та набором інструментів, доповнюючи це високопродуктивними можливостями SVM.
Eclipse
Eclipse — це перша мережа, що використовує SVM поза блокчейном Solana.
Якщо вдаватись в деталі то, основна мережа Eclipse використовує SVM для обробки транзакцій, передає дані про транзакції в Celestia (для доступності даних), а завершення транзакцій відбувається на основному рівні Ethereum (L1), де для перевірки використовується технологія RISC-Zero з доказами нульового розголошення (ZK). Використання SVM дає Eclipse можливість користатись перевагами Solana, такими як паралельна обробка транзакцій, локальні комісій і І ефективне управління зростанням мережі.
У підсумку, це означає, що Eclipse забезпечить вищу швидкість обробки транзакцій та більшу пропускну здатність при нижчих витратах, ніж більшість існуючих EVM роллапів, і може стати ще ефективнішим, оскільки Eclipse Labs планує впровадити очікувану реалізацію Firedancer SVM.
Щоб полегшити інтеграцію для Solana-розробників, Eclipse повністю сумісний з усіма стандартними інструментами у Solana, включаючи мови програмування (Rust, Python), інтеграцію середовищ розробки (IDE), тестові середовища та підключення гаманців. Крім того, додатки основної мережі Solana можна розгортати на Eclipse за допомогою Solana CLI. Основна мережа Eclipse відкрита для розробників з кінця липня і наразі планується відкрити ії для загального використання в жовтні. Але Eclipse вже доступен,завдяки підключенню до Hyperlane,на usenexus.org .
Atlas
Ellipsis Labs нещодавно представили Atlas, L2, який буде використовувати основну мережу Ethereum для підтвердження транзакцій і застосовуватиме спеціально розроблену версію SVM для обробки транзакцій та виконання смарт-контрактів. На загальному рівні транзакції користувачів надсилаються до Atlas RPC, який перенаправляє запит до Sequencer Node. Sequencer виконує транзакцію та транслює наступний блок разом з відповідними змінами стану до Replay Node потім відповідає за відтворення транзакцій та перевірку того, що їх результати збігаються з обчисленнями Sequencer.
Використання SVM забезпечує кілька ключових проривів для Atlas. По-перше, існуючі програми Solana можна легко розгортати «з коробки», що дозволяє Solana-розробникам та додаткам легко адаптуватися до Atlas, щоб зробити досвід максимально схожим на розгортання на Solana.
Atlas має на меті досягнути 50 мс для формування нових блоків з швидкою мерклізацією стану (процес структурування даних), модульною архітектурою RPC та спеціалізованим середовищем виконання для обробки транзакцій, забезпечуючи безпечне та передбачуване управління змінами стану. Atlas наразі працює у приватному тестнеті, і розробники, зацікавлені в його випробуванні, можуть заповнити цю форму.
Soon (Solana Optimistic Network)
SOON прагне трансформувати екосистему SVM L2 двома ключовими нововведеннями: основною мережею SOON, універсальним Layer 2, і стеком SOON, модульною роллап архітектурою, призначеною для масштабування продуктивності SVM.
Мейннет SOON — це L2, що базується на Ethereum, пропонуючи налаштовану платформу доступності даних (DA), яка може переключатись між Celestia, EigenDA або Avail. Вона використовує OP Stack для генерації пруфів і нативного моста. Команда створила відокремлену архітектуру SVM, де TPU (блок обробки транзакцій) від’єднаний від консенсусу Solana і керується роллап-нодою.
Це нововведення дозволяє уникнути транзакцій, пов'язаних із голосуванням, що зменшує витрати на дані та підвищує ефективність для L2.
Ключовим нововведенням є нативний міст ERC-20 <> SPL, який дозволить пересилати токени ERC-20 безпосередньо до мережі SOON. Зокрема, цей міст дозволить користувачам легко пересилати активи між Ethereum і Solana.
Паралельно, стек SOON є фреймворком з відкритою архітектурою, яка буде сумісна з EVM та SVM. Роллапи, створені з використанням стеку SOON, називаються SOON Chains, і можуть розгортатися на будь-якому підтримуваному базовому рівні, що забезпечує безпрецедентну гнучкість.
У майбутньому SOON планує інтегрувати Firedancer, коли той перейде в мейннет, підвищуючи продуктивність як основної мережі SOON, так і SOON стеку.
Біткоїн L2 увійшов в чату
Окрім EVM, також спостерігається значний інтерес до використання SVM в екосистемі Біткойн L2. Hyperlane вже підʼєднано до EVM L2 на Біткоїні, таких як BOB та Merlin. Подібно до EVM L2, Біткоїн L2 прагнуть отримати "найкраще з обох світів", використовуючи глибоку ліквідність та економічну безпеку базового шару Біткоїна, водночас користуючись можливостями продуктивності, які забезпечує SVM.
Хоча ця сфера ще перебуває на ранній стадії, вже є кілька важливих розробок. Yona — це L2, який підтверджує транзакції у Біткоїні та використовує технологію SVM для обробки, що дозволяє взаємодіяти з екосистемою Біткоїна без необхідності використовувати обгорнуті активи. Molecule розробляє широкий набір продуктів, який включатиме zk-rollup на базі SVM, децентралізовану мережу секвенсерів для SVM-rollupів та SDK SVM (Software Development Kit для SVM), що не залежить від конкретних систем для розробників додатків.
Розширення Solana завдяки кастомізації
Все більше розробників додатків на Solana також досліджують можливості створення власних SVM L2. Основні мотиви для цього відрізняються від L2-рішень, які працюють в інших екосистемах, оскільки SVM забезпечує значні покращення продуктивності порівняно з їх рідними віртуальними машинами.
Solana-розробники зосереджуються на запуску L2 для економічних та специфічних цілей: кастомного блок простору, який не конкурує за включення з іншими подіями на базовому рівні, впровадження механізмів накопичення вартості, а також інші налаштування для досягнення продуктивності наступного рівня без перевантаження Solana L1. Будування на кастомному L2 також дозволяє командам набагато ефективніше впроваджувати оновлення інфраструктури, ніж чекати на Solana, яка стала занадто великою для швидких змін.
Ончейн CLOB DEX: Bullet та Zeta X
Zeta Markets, Solana DEX для торгівлі безстроковими контрактами, нещодавно анонсував Bullet, "справжній L2” на Solana. На відміну від попередніх проектів, Bullet не використовуватиме стандартну систему обробки транзакцій SVM. Замість цього він застосовуватиме власну віртуальну машину zkVM, яка відповідатиме за виконання транзакцій. При цьому важливі дані будуть зберігатися та підтверджуватися в основній мережі Solana L1. Флагманським додатком Bullet буде Zeta X, або ZX, оптимістичний роллап, що пропонує повністю децентралізований ончейн DEX. Трейдери на ZX подають транзакції до секвенсера, відповідального за впорядкування транзакцій, узгодження угод та формування блоків. Після упорядкування та виконання транзакцій секвенсер публікує ZX бло́би до смарт-контракту Solana DA для врегулювання.
Zeta Markets,що існує з 2021 року та досягла понад 11 мільярдів доларів обсягу торгів за цей час, бачить ZX як рішення для надання оптимального "CEX-подібного" торгового досвіду, зберігаючи при цьому основні переваги торгівлі ончейн. ZX будується в тісній співпраці з командою Sovereign Labs, а запуск мейннету наразі заплановано на перший квартал 2025 року.
Ефемерні Роллапи: MagicBlock
MagicBlock представляє новий підхід до масштабування блокчейнів, використовуючи технологію ефемерних роллапів. Цей метод схожий на модель "rollup-on-demand", але його особливість полягає в тому, що він фокусується на конкретних облікових записах.
Завдяки паралелізації SVM, обрані облікові записи можуть активувати спеціальний режим, у якому їхні транзакції обробляються швидше. Це означає, що вони отримують можливість виконувати свої операції з меншою затримкою. Водночас всі інші транзакції, які не беруть участі в цьому режимі, продовжують оброблятися на основній мережі Solana (Solana L1), що забезпечує стабільність і безпеку мережі.
Це стало можливим завдяки тому, що користувачі можуть блокувати довільні акаунти на Solana і запускати спеціальне середовище виконання, яке працює тільки з цими акаунтами.Це стало можливим завдяки наданню користувачам можливості блокувати довільні акаунти на Solana та запускати спеціалізоване середовище, яке працює лише з цими акаунтами. Ця модель дозволяє реалізувати широкий спектр варіантів використання — від повністю ончейн-ігор у реальному часі до CLOB(Central Limit Order Book), які зберігають ліквідність на Solana і запускають механізм узгодження на Ефемерному роллапі.
Розробники продовжують розгортати додатки та активи на Solana L1, зберігаючи повну композитність з існуючими. Тим часом транзакції, які виконуються оффчейн, отримують переваги від спільного розташування валідаторів (для затримки в реальному часі) та налаштувань під час виконання. Цей підхід призначений для всіх випадків використання, що вимагають швидкої обробки даних і мінімальних затримок (ігри, фінанси тощо), без фрагментації ліквідності та з легкістю у розробці.
Спільна послідовність: Hypergrid та Sonic
Hypergrid — це фреймворк SVM-ролапів, який впроваджує напівавтономні середовища, відомі як «Grids». Grids — це мережі, орієнтовані на конкретні застосунки, розроблені для високонавантажених сценаріїв використання, таких як ігри, при цьому вони використовують Solana L1 для досягнення консенсусу та фіналізації. Кожен Grid має власний zk-копроцесор, середовище виконання SVM, газовий механізм та генератор мерклевих дерев. HyperGrid Shared Sequencer Network (HSSN) містить мережу кількох валідаторів, які управляють процесом підтвердження zk-пруфів для Grids. Grids можуть обслуговувати різні категорії користувачів з різними потребами та вподобаннями, тоді як HSSN зрештою виконує роль шару консенсусу, комунікаційного хабу та кластеру управління станом всіх Grids.
Sonic — це перша неділима SVM-мережа, побудована на основі фреймворку Hypergrid, яка пропонує високу продуктивність і низьку вартість для ончейн ігор серед усіх ігрових L1. Для того щоб,проводити транзакції на Sonic розробникам не потрібно повторно розгортати програми та облікові записи ,що вже задеплоїні на Solana. Завдяки інтерпретатору HyperGrid, децентралізовані застосунки з EVM-мереж також можна розгортати на Solana. Sonic запустив свою тестову мережу Odyssey цього літа, а нещодавно оголосив про залучення $12 млн у раунді фінансування серії A. Імовірно, їхня основна мережа буде запущена в четвертому кварталі 2024 року або в першому кварталі 2025 року.
Децентралізований ШІ: Grass Network
Grass створює децентралізовану мережу для збору публічних веб-даних і перетворення їх на структуровані набори даних, які використовуються для навчання моделей ШІ. Дозволяючи кожному запускати ноду на звичайному пристрої, наприклад, на ноутбуці або мобільному телефоні, Grass повинен обробляти десятки мільйонів запитів на збору даних з вебу щохвилини — масштаб, який наразі жоден L1 не може забезпечити.
Ключовим компонентом забезпечення надійності зібраних даних є призначення перевірених метаданих кожному набору даних, які деталізують його джерело, час збору та методи обробки. Для зберігання всіх цих даних у ефективний і масштабований спосіб Grass запускає перший L2-роллап даних. Grass L2 функціонуватиме як zk-роллап, групуючи метадані в пруфи для врегулювання та зберігання на Solana L1. Хоча жодні дати ще не підтверджені, вважається, що Grass запуститься до кінця 2024 року або на початку 2025 року.
Розширення SVM за межі роллапів
Хоча тема роллапів часто переважує в обговореннях масштабованості, можливості розширення SVM виходять за їх межі. Наприклад, Termina є платформою "SVM-as-a-Service", яка дозволяє будь-кому легко розгортати кастомізовані середовища Solana у вигляді SVM-роллапів, Batchers або SPEs. Хоча це звучить складно, відмінності досить прості для розуміння.
Batchers — Batchers — це мережі, які агрегують транзакції оффчейн, але виконують їх на Solana L1. Хоча це створює затримку у виконанні, кошти користувачів завжди залишаються на базовому рівні. Відомі команди, які працюють над Batchers, включають Code — мережу для рівноправних платежів, та Cube — гібридну біржу на ланцюзі та поза ним.
SPEs — Як визначає Фонд Solana, Solana Permissioned Environments (SPEs) — це "кастомізовані приватні версії Solana Virtual Machine". Ця модель націлена на підприємців та інституційних клієнтів, які бажають зберегти повний контроль над критично важливою мережевою інфраструктурою під час виконання коду Solana. Зокрема, SPEs надають повний контроль над наборами валідаторів, функціональністю мережі та впровадженнями газових токенів. Pyth Network's Pythnet є першим активним SPE, що має свій власний кастомний набір валідаторів і токен PGAS, при цьому використовуючи потужності паралельної обробки SVM для підключення до різних зовнішніх джерел даних у великому масштабі. Ще один приклад - Iron, який розробляє ончейн банківську систему, та Rimark, який розробляє SPE для токенізації фінтех активів. Нещодавно Sphere Labs представила SphereNet, яка буде середовищем з обмеженим доступом для координації діяльності між регульованими фінансовими установами по всьому світу.
Крім того, хоча функціональні можливості SVM були в центрі уваги, також з’явився інтерес до розширення інших частин базового шару Solana, включаючи його консенсусний шар. Наприклад, Rome Protocol розробляє широкий набір продуктів і послуг для L2, які працюють на базі Solana. Це включатиме Shared Sequencer Network, кастомну реалізацію EVM, Rome L2 та інше. Rome вказує на швидкі часи підтвердження транзакцій, високу пропускну здатність і незмінні гарантії порядку транзакцій як на деякі з найважливіших причин для використання Solana.
Розширення SVM: прискорене Hyperlane
Більше 2 років тому ключові учасники Hyperlane зробили ставку на розширення модульних блокчейнів. Ключове усвідомлення полягало в тому, що, розділивши основні функції блокчейнів (консенсус, виконання, врегулювання, доступність даних), розробники більше не обмежені можливостями будь-якого єдиного базового шару. Натомість вони можуть використовувати різні компоненти з різних архітектур, щоб найкраще відповідати специфічним потребам конкретних випадків. Пройшовши до сьогодні, модульне блокчейн-середовище активно розвивається, з багатьма новими L2 та апчейнами, які вже запущені або в стадії розробики.Тепер ми спортерігаємо за схожим розширенням, але воно відбувається у зв'язку з ростом SVM L2
Розширення SVM вже активно просувається, але не всі SVM L2 однакові. Деякі можуть використовувати Solana для врегулювання, в той час як інші — Ethereum чи Bitcoin. Можливо, в майбутньому з'являться SVM L2, які регулюватимуться в зовсім нових мережах, або ж SVM апчейни, або SVM суверенні роллапи.
Великою проблемою, яка постає в цьому контексті, є питання: як усі ці мережі можуть взаємодіяти одна з одною в різних середовищах?
Hyperlane довершує модульний стек блокчейн-технологій, забезпечуючи безперешкодну інтероперабельність. Створений як відкритий фреймворк, який не залежить від середовища, Hyperlane пропонує найбільш широкий спектр вибору для розробників в нових мережах та емітентів активів, що дозволяє підключатися з першого дня без накладення будь-яких обмежень на основні компоненти інфраструктури.
З розширенням Hyperlane у SVM тепер будь-хто може бездозвільно розгортати Hyperlane на будь-якому новому SVM L2, забезпечуючи зв'язок між L2, Solana та будь-якою іншою екосистемою. А після підключення, розробники L2 та розробники додатків отримують свободу створювати будь-який токен-міст та налаштовувати міри безпеки, що використовуються.
У цілому є кілька ключових причин, чому Hyperlane є остаточним рішенням для інтероперабельності для команд, які активно розробляють SVM L2:
Бездозвільне розгортання = Швидкий ріст
З розширенням Hyperlane до SVM, тепер кожен може бездозвільно розгортати Hyperlane на будь-якому новому SVM L2, забезпечуючи зв'язок між L2, Solana та іншими екосистемами. Після підключення, розробники L2 та додатків отримують свободу створювати будь-які токен-мости та налаштовувати міри безпеки на свій розсуд.
Розгортання Hyperlane в новому середовищі є повністю бездозвільним процесом — можна додати новий блокчейн до мережі шляхом розгортання з готового набору інструментів. Hyperlane надає необхідні інструменти для розробників, які запускають блокчейни, та емітентів активів для налаштування власних токен-бріджів(які називаються Warp Routes), у тому числі для SVM, а також готові шаблони інтерфейсу для Warp Route.
Більше того, з ростом екосистеми SVM їй потрібно буде залучати розробників та ліквідність із різних середовищ, що підкреслює потребу в безшовній взаємодії між різними віртуальними машинами. SVM L2, що використовує Ethereum для остаточного підтвердження транзакцій, має легко взаємодіяти з Solana або SVM L2, що підтверджує свої транзакції на Solana.
Як найгнучкіший протокол взаємодії на сьогодні, Hyperlane доступний на більшій кількості віртуальних машин, ніж будь-яке інше наявне рішення.
Значно усуваючи перешкоди в розгортанні міжмережевої інфраструктури, команди можуть зосередити свої ресурси та зусилля на найважливіших завданнях. А для тих, хто не хоче займатися питаннями інтеграції міжмережевої інтеграції, є можливість отримати додаткову підтримку від Hyperlane.
Безмежне розширення з Warp Tokens
З Warp Tokens емітенти активів можуть брати участь у розширенні SVM через бездозвільні мережі та віртуальні машини, під'єднані до Hyperlane. Warp Tokens — це токени, які можуть бути як взаємозамінними(fungible), так і не взаємозамінними(non-fungible), і їх можна легко пересилати та проводити транзакції між мережами, підключеними до Hyperlane.
За допомогою Hyperlane розробники мереж можуть налаштувати маршрути синтетичних токенів для створення нових Warp Tokens у цільових мережах, які представляють токени з вихідної мережі. Коли синтетичні Warp Tokens випускаються на Solana, їх можна створити як стандартні активи SPL або активи Token2022, що дозволяє розробникам на Hyperlane налаштовувати додаткову логіку та функціональність для своїх активів, якщо вони цього бажають.
Безпека, орієнтована на майбутнє
Оскільки на горизонті з'являється безліч нових SVM L2 та L2 фреймворків, зростає нагальна потреба в безпечній та безперебійній взаємодії між ними. Завдяки модульній архітектурі безпеки Hyperlane, команди можуть налаштовувати параметри безпеки відповідно до своїх вимог, обираючи з широкої бібліотеки Модулів Міжмережевої Безпеки (ISM) Hyperlane.
Потужність цієї структури полягає в тому, що вона намагається бути стійкою до майбутніх викликів: команди завжди можуть вказати, який механізм перевірки вони хотіли б використовувати, тому, коли з'являються нові перевірки взаємодії, вони можуть перейти них.
Наприклад, раніше були дослідження щодо Diet Clients на SVM, які б дозволили легку перевірку транзакцій і цілісності мережі, покладаючись на fraud proofs. Це відображає те, як light clients підтримують перевірку в IBC сьогодні. Якщо ця ідея реалізується в майбутньому, будь-хто зможе додати Diet Client як ISM Hyperlane.
Крім Diet Clients, ви можете використовувати Hyperlane ISMs для налаштування різних видів кастомної безпеки: мости для EVM-роллапів або навіть свої власні валідатори для конкретних додатків та економічної безпеки, а також обмеження швидкості. Знову ж таки, підтримка від команд розробників доступна на пряму або в розділі #developers у Discord.
Розширення SVM в дії
Нещодавноі Hyperlane зробив перший крок у світ розширення SVM разом з Eclipse, першим SVM L2 поза межами Solana. Як L2, що використовує обробку на SVM та узгодження на EVM, Eclipse вимагає з'єднання активів, які є нативними для обох екосистем.
Завдяки спільним зусиллям між Hyperlane і розробниками Eclipse, Hyperlane тепер забезпечує основний міст до і з Eclipse, що дозволяє безперешкодно пересилати активи між EVM та SVM. Юзери можуть тепер пересилати токени в Eclipse з Ethereum, але можуть виводити їх з Eclipse до Solana. Це лише один з багатьох прикладів того, що може дати Hyperlane командам, які будують SVM L2 сьогодні. Детальніше про інтеграцію з Eclipse можна прочитати тут.
Hyperlane пропонує розробникам найшвидший і найзручніший спосіб взяти участь у розширенні SVM сьогодні. Бездозвільні розгортання та налаштування, які пропонує Hyperlane, роблять його найбільш масштабованим рішенням для зростаючого попиту на взаємодію між SVM L2, підтримуючи найбільшу мережу між блокчейнами та VM доступну на сьогодні. В майбутньому нові SVM-мережі зможуть легко користуватись інтероперабельністю та швидкими токен-бріджами завдяки Hyperlane, підєднаному до більш ніж 60 різних мереж на 6 різних віртуальних машинах.
Розширення SVM.
Велика подяка Прасаду Махадіку з Delphi Digital за його роботу над Solana The Modular.
А також особлива подяка Гаррету Харперу з Squads, Рену з Eclipse, Рахулу з SOON, Андреа з MagicBlock, Джаррі Сяо з Ellipsis Labs, Джо Кофілду з Anza та Мейсону Найстрому з Pantera Capital за зворотний зв'язок та підтримку.
Більше про Hyperlane
Hyperlane - це відкритий фреймворк інтероперабельності. Він дозволяє розробникам підключатися до будь-якої мережі і створювати додатки, які можуть легко і безпечно обмінюватися даними між декількома блокчейнами. Важливо, що Hyperlane має повністю відкритий вихідний код і надає змогу для бездовільної інтероперабельності .
Веб-сайт | Документи | Твіттер | Discord | Кар'єра
Сподобалась стаття? Потребуєш поради? Приєднуйся до нашого телеграм каналу або ж одразу до чату, де тобі завжди раді допомогти
Оригінал статті знайдеш тут!
Над перекладом працювала команда BanklessUA (Uanderson,Yura_Teslya)
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.