Огляд статусу Web3 Social
Де відбувається дія в криптовалютних соціальних мережах? Розбираємо лідерів, що зростають.
Шановна Bankless нація,
Незалежно від того, що ви думаєте про поглинання Twitter Ілоном Маском, очевидно, що це все ще не дуже децентралізований досвід. Користувачі та творці Twitter завжди були разом з ним, і для того, щоб змінити це, знадобиться фундаментальна зміна структури платформи.
Web3 social досліджує, як такі фундаментальні зрушення в бік соціальних відкритих протоколів можуть вирішити деякі з найбільших проблем сучасних соціальних медіа.
На цьому тижні ми зануримося в деяких з основних гравців і розберемося, що робить ці рішення унікальними.
- команда Bankless
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Посібник для початківців у децентралізованих соціальних мережах
Як відомо — пару місяців тому Ілон Маск купив Twitter. Справа в тому, що Twitter можна купити й продати, тому що Twitter - це приватна компанія, продукт якої — закритий протокол.
Так було не завжди. На початку існування Twitter, його внутрішня частина функціонувала як свого роду відкритий протокол. Це був розширюваний соціальний граф, який дозволяв будь-якому розробнику підключатися до його відкритого API й створювати на його основі інноваційні сторонні додатки. Коли Twitter закрив свої API у 2018 році, ця екосистема зруйнувалася. Засновник Джек Дорсі виявив зацікавленість у повторному використанні відкритого протоколу з bluesky, але Маск поки що не мав що сказати про зусилля з розробки.
Соціальні медіа Web2 сьогодні явно не відчувають нестачі в проблемах. Довільна цензура. Відсутність інтероперабельності соціального капіталу. Відсутність інновацій. Неправильне використання даних. Непрозорі алгоритми. Асиметрична влада в монетизації. Список можна продовжувати.
Децентралізовані альтернативи платформам Big Tech намагаються вирішити ці проблеми роками. Їх прогрес був сумнівним. Але завдяки вдосконаленню технології блокчейн ми починаємо спостерігати прорив у розробці надійних рішень.
Побудова соціальних мереж у web3
Перше, що потрібно знати про децентралізовані соціальні медіа, це те, що зусилля спрямовані на створення протоколів, а не платформ.
Так само, як Ілон Маск не може купити протокол електронної пошти SMTP або інтернет-протокол HTTP і змінити його правила в односторонньому порядку, метою соціальних протоколів web3 є створення децентралізованих, нецензурованих, відкритих протоколів, які дозволять розробникам створювати на їх основі додатки, що налаштовуються.
Одними з найбільших гравців, які зараз працюють у цій сфері, є Lens, Farcaster і DeSo. Вони йдуть дуже різними архітектурними шляхами, але всі вони рухаються до однієї й тієї ж мети.
Давайте подивимось на них ближче.
Lens Protocol 🌿
Lens - це децентралізований протокол соціальних мереж, створений на платформі Polygon ідейним натхненником гіганта DeFi Aave - Стані Кулечовим. Запущений у 2022 році на тлі популяризації NFT, Lens повністю використовує стандарт невзаємозамінних токенів ERC-721 для побудови по-справжньому децентралізованої екосистеми.
Використання NFT пронизує протокол Lens. Коли ви створюєте профіль Lens, він карбується як NFT у вашому гаманці Ethereum. Коли ви стежите за кимось на Ленстері, ви карбуєте NFT "Follower" в ланцюжку. І так далі для будь-яких постів, які ви "збираєте", робите або поширюєте (так зване "віддзеркалення").
Це децентралізований соціальний граф, який існує на блокчейні, що надає користувачам повну відповідальність за свою соціальну ідентичність. Давайте подивимося, що це насправді означає на практиці.
Розглянемо Lenster, додаток, схожий на Facebook, побудований на протоколі Lens. У мене загалом 15 підписників на Lenster. Це означає, що 15 чудових людей в Lenster вирішили натиснути "підписатися" на мій профіль в Lenster і створити NFT підписника.
Тепер припустимо, що Lenster вирішить забанити мене, тому що я знехтував їх правилами модерації контенту, подібно до того, як MetaMask або Uniswap можуть фільтрувати шахрайські токени з їх фронтенду. Якби ця заборона відбулася, я б не втратив своїх 15 лояльних підписників з тієї простої причини, що мій соціальний графік існує не в додатку Lenster, а в базовій базі даних Lens Protocol в незмінних смарт-контрактах Polygon. Вони існують у вигляді NFT, що робить їх повністю інтероперабельними.
Тому, коли я переходжу до іншого додатку на Lens Protocol, наприклад, до додатку Phaver, схожого на Twitter, мій соціальний вплив залишається незмінним. До тих пір, поки інші додатки Lens інтерпретують свої показники кількості підписників, відображаючи кількість випущених Follow NFT, це повинно виглядати так само.
Те ж саме стосується контенту, скажімо, відео на LensTube, додатку на зразок YouTube на Lens Protocol. На початку цього року канал Bankless YouTube був випадково видалений з YouTube. Ми панікували протягом вихідних.
Але якщо LensTube видаляє моє відео, це незначна незручність. Відео все ще існує в базі даних Lens Protocol, і тому доступне для перегляду через Lenster, Phaver або будь-яку іншу програму, яка призначена для вилучення даних відео. Додатки Lens - це лише інтерфейсні програми, а не додатки!
Магія Lens полягає в інноваціях на рівні розробників та користувачів.
Подумайте про негнучкість YouTube сьогодні. Творці не мають іншого вибору, окрім як використовувати YouTube Studio для управління монетизацією, аналітикою або упорядкування своїх плейлистів. Тим часом, глядачі YouTube примушені до одного способу споживання.
Lens розв'язує цю проблему шляхом розділення інструментів створення та інструментів споживання. Це дозволяє розробникам створювати додатки, підключаючи й відтворюючи безліч інструментів Web3 і Web2, або мережевих і позамережевих даних, пов'язаних між собою за допомогою LensAPI.
Додаток, який потребує цифрової ідентичності, може вільно вибирати між POAP, ENS або Proof of Humanity. Для розміщення зображень додатки можуть вибирати децентралізовані варіанти, такі як IPFS і Arweave, або традиційні варіанти, такі як AWS. Додатки для соціальних мереж можуть вибирати XMTP або Dialect для прямих повідомлень і Push або Notify для сповіщень. Для функціональності DeFi додатки можуть підключатися до будь-якого додатку DeFi.
З іншого боку, користувачі можуть вільно переглядати відео на будь-якій платформі на свій вибір. Якщо ви завантажуєте безготівкове відео на Lens, ви можете вільно переглядати його в будь-якому додатку, який підтримує цей протокол. Як розробники, так і користувачі можуть налаштовувати свій досвід створення/користування, не будучи ізольованими.
Коротше кажучи, створюйте як завгодно, споживайте як завгодно - це інновація на рівні творців та користувачів. Основою додатків Lens є складна суміш даних, що генеруються в рамках протоколу Lens, на блокчейні та позамережевих даних для надання єдиного досвіду роботи з Lens.
Поточний ризик централізації Lens полягає в управлінні системою за допомогою декількох підписів. Станом на грудень 2022 року Lens має в цілому ~98 тис. користувачів з ~35 тис. щомісячних активних користувачів. Всього з червня через безгазовий API-реле Lens було оброблено 7,9 мільйона транзакцій, що становить ~4% від усіх транзакцій Polygon. Зверніть увагу, що справжня кількість всіх транзакцій Lens вища, оскільки не всі додатки Lens використовують цей API!
Farcaster 🚣🏻♂️
Соціальні мережі генерують багато даних. Для протоколу web3, який намагається бути "повністю децентралізованим", зберігання кожного допису, посту та вподобання в ланцюжку є дорогим, громіздким і є серйозною проблемою для масштабування. Можливо, включення всього цього — це перебір. Можливо, все, що нам потрібно в ланцюжку — це найнеобхідніші примітиви, такі як ідентифікація особи й можливість читати та записувати дані.
Це, у двох словах, і є підхід Farcaster. Основна відмінність Farcaster від Lens - це мінімалістичний підхід до зберігання даних в ланцюжку, що колишні засновники Coinbase Ден Ромеро і Варун Шрінівасан називають "достатньою децентралізацією".
Farcaster - це протокол якому не потрібний дозвіл, де дані та API є пропрієтарними. Це означає, що будь-який розробник може запитувати дані з Farcaster і створювати різні кастомізовані клієнти (додатки) на основі рівня даних Farcaster, так само як Gmail, Apple Mail або Outlook створюються на основі поштового протоколу SMTP.
Створення профілю на Farcaster генерує початкову фразу й ідентифікатор в тестовій мережі Ethereum Goerli, де Farcaster вирішив розмістити ідентифікатори користувачів, тобто свій глобальний реєстр даних. Все інше в соціальному графіку відбувається поза ланцюжком на централізованих серверах, відомих як хаби. Користувачі Farcaster платять газовий збір лише один раз за створення профілю, на відміну від його конкурентів Lens або DeSo, де всі дії тягнуть за собою газовий збір і вимагають підпису.
Наразі вже існує щонайменше 30 додатків, побудованих на протоколі Farcaster - від аналітичних інструментів та інструментів управління подіями до соціальних мереж.
Farcaster відмовляється від типового фінансового рівня стимулювання, характерного для web3, де валідатори вузлів отримують винагороду в токенах за виконання завдання. Замість цього, однорангова мережа концентраторів формує рівень даних Farcaster, подібний до вузла Ethereum, який зберігає дані, перевіряє дії та поширює дані на однорангові вузли.
"Децентралізація" Farcaster залежить від того, що будь-хто може створити хаб і чесно ним керувати. Стимули для створення чесних хабів працюють аналогічно тому, як сьогодні традиційні установи керують серверами електронної пошти або веб-сайтами. Farcaster робить ставку на те, що клієнти хостингу будуть чесно керувати власним хабом, щоб найбільш ефективно обслуговувати своїх користувачів.
Модерація контенту також здійснюється на клієнтському рівні. Подібно до того, як відповідальність за модерацію контенту на Lens лежить на розробниках додатків, розробники Farcaster на клієнтському рівні аналогічно прийматимуть суб'єктивні рішення щодо управління контентом.
Ризики централізації Farcaster сьогодні полягають у тому, що ці хаби все ще не мають відкритого вихідного коду. Команда планує відкрити дані та API хабів Farcaster до січня 2023 року, а до лютого — мігрувати на мейннет Ethereum.
Станом на грудень 2022 року Farcaster налічує 6,7 тис. користувачів, а середньомісячна активність користувачів становить 3,5 тис. щомісяця. Детальніше про Farcaster читайте в офіційних документах тут і тут.
DeSo 📱
Якщо Farcaster дотримується мінімалістичного підходу, то DeSo (скорочення від Decentralized Social) йде в абсолютно протилежному напрямку максималізму. DeSo - це блокчейн L1, створений спеціально для децентралізованих соціальних додатків.
Чому абсолютно новий L1?
На відміну від Lens, DeSo (офіційно відомий як BitClout) був запущений у 2019 році в епоху після ICO, ще до того, як NFT стали реальністю. DeSo був побудований з нуля як блокчейн "нескінченного стану" з великим об'ємом пам'яті, на відміну від існуючих сьогодні L1 загального призначення, які розроблені для "кінцевого стану" і зберігають тільки залишки на рахунках. Такий дизайн дозволяє DeSo недорого зберігати всі необроблені дані в ланцюжку, щоб їх можна було швидко індексувати і робити запити, подібно до пошукової системи Google.
Будуючи безпосередньо на інфраструктурі, це дає DeSo повний контроль над своєю стратегією масштабування.
DeSo схожа на Lens в одному важливому відношенні: кожна дія — це транзакція в ланцюжку, яка коштує газу. Деякі додатки Lens намагаються обійти це в короткостроковій перспективі, оплачуючи додатки користувачів через свій "диспетчерський" безгазовий релейний API. DeSo, з іншого боку, не турбується, оскільки більшість транзакцій майже безкоштовні — менше $0,00002, що є свідченням інфраструктурного дизайну DeSo.
Завдяки своїм майже безкоштовним транзакціям, додатки DeSo відкриті для експериментів з різновидом мережевої гіперфінансизації, яка не обтяжена необхідністю постійно оплачувати транзакції. Розглянемо Diamond, найпопулярніший додаток DeSo, схожий на Twitter.
Інфлюенсери в Instagram не можуть монетизувати своїх підписників безпосередньо, і їм доводиться вдаватися до неофіційних способів, таких як спонсорські угоди, щоб монетизувати своїх підписників. На Diamond це простіше. Користувачі можуть давати один одному чайові, купуючи унікальну "монету творця" іншого користувача за допомогою DESO. Монета творця — це, по суті, своєрідний токенізований соціальний вплив, який сумісний з багатьма іншими додатками DeSo. Чим більше людей купують вашу монету творця (за допомогою DESO), тим більш цінною вона стає, і навпаки.
Які ризики централізації DeSo? Такі ж, як і у будь-якого L1: економічна безпека. Якщо ціна токена DESO різко падає, то ланцюжок стає більш вразливим до атак. На щастя, розподіл токенів DESO розподілений справедливо. Продаж токенів DESO був здійснений через ICO, а не збір коштів через венчурні фонди: топ-власники токенів DESO володіють не більше 3,12% від загальної пропозиції DESO станом на грудень 2022 року.
Ланцюжок DeSo також наразі перебуває на консенсусі proof-of-work з щонайменше 1 тис. майнерів, з планами перейти на proof-of-stake до січня 2023 року.
DeSo може похвалитися вищою щомісячною кількістю активних користувачів, ніж у всіх своїх конкурентів - ~130 тис. станом на жовтень 2022 року. В даний час існує більше 50 додатків, побудованих на DeSo, найактивнішим з яких є додаток Diamond, схожий на Twitter.
🏆Почесні згадки:
Існує занадто багато інших децентралізованих протоколів соціальних мереж, які я не можу детально описати в цій короткій статті. Тим не менш, ось деякі з інших гравців у цьому просторі.
Cyberconnect
Cyberconnect - це протокол соціальних мереж, розгорнутий на Ethereum, BNB Chain і Polygon. Дизайн його протоколу дуже схожий на Lens в тому, що він використовує формат токенів ERC-721 NFT для представлення даних соціального графіка. Де він дещо відрізняється, так це в його базових модулях. Модулі Lens, наприклад, орієнтовані на соціальні мережі (відстежувати, збирати, посилатися), в той час як модулі Cyberconnect використовують більш відкритий дизайн, який дозволяє розробникам налаштовувати токени різними способами, наприклад, NFT, прив'язаний токен, обліковий запис, що перевіряється, і т.д.
В даний час Cyberconnect управляється за допомогою мультипідпису. За даними Dappradar, Cyberconnect має загалом 17,5 тис. щомісячних активних користувачів з 30+ додатками, побудованими на його протоколі.
Mastodon 🐘
Драма, що сталася з Твіттером торік, призвела до відтоку користувачів до альтернативних Твіттер-мереж. Одним з таких прикладів є Mastodon, соціальна мережа, запущена у 2016 році на основі відкритого протоколу ActivityPub. Будь-хто може створювати сторонні додатки на основі відкритого протоколу Mastodon.
Архітектура Mastodon має найбільшу схожість з федеративною моделлю Farcaster, де тисячі приватних і краудфандингових серверів, відомих як "екземпляри", розміщують дані і вибирають, спілкуватися з іншими екземплярами (або ні) або залишатися повністю приватними. Користувачі повинні вибрати екземпляр, до якого вони хочуть приєднатися, подібно до Discord або Reddit. Оскільки екземпляри Mastodon приймають суб'єктивні рішення щодо того, який контент буде видимим для іншого екземпляра, користувацький досвід Mastodon має тенденцію бути фрагментарним, а не публічним, як на традиційних платформах соціальних медіа.
Відмінність Mastodon від Farcaster полягає в тому, що в останньому ідентифікація користувача базується на незмінному смарт-контракті на Ethereum, тоді як облікові записи користувачів Mastodon можуть бути піддані односторонній цензурі або заборонені операторами будь-якого екземпляра.
За словами генерального директора компанії Євгена Рочка, станом на листопад 2022 року Mastodon може похвалитися вражаючою кількістю активних користувачів - 1,02 млн. щомісяця.
DSCVR 🗺️
DSCVR (discover) - це Reddit-подібний соціальний додаток, побудований на протоколі Social Fabric, який існує на блокчейні Internet Computer L1. Спеціальний соус DSCVR схожий на DeSo в тому, що всі дані зберігаються в ланцюжку. Це стало можливим завдяки технології Wasm, що лежить в основі Internet Computer, яка оптимізована для дешевого зберігання даних і забезпечує повний HTTP-доступ до смарт-контрактів L1.
Наразі на Social Fabric зареєстровано близько 163 тис. користувачів, з яких 10-12 тис. щодня є активними користувачами.
Хто переможе?
Одне з поширених питань, яке виникає в децентралізованих дискусіях у соціальних мережах: "Хто з них переможе?".
Я думаю, що правильна відповідь: жодна з них. Платформи Big Tech завоювали домінуючу частку ринку в першу чергу тому, що вони використовували дозволені технології, які спричинили появу "закритих садів". Ці "закриті сади" породили мережевий ефект, який працював на позитивних зворотних зв'язках, створюючи природний економічний сенс для користувачів тяжіти до однієї платформи в грі "все або нічого", а згодом зробивши вихід з неї дорогим для користувачів.
Технологічне ядро протоколів соціальних мереж Web3, з іншого боку, складається з бездозвільних блокчейнів з меншою вартістю виходу (при збереженні позитивного зворотного зв'язку), тим самим ускладнюючи накопичення мережевих ефектів.
Це добре, тому що це свобода вибору споживача. І в цьому, зрештою, вся суть криптовалют.
Біо автора
Донован Чой - редактор журналу Bankless, співавтор книги "Liberalism Unveiled". Ви можете слідкувати за ним у Твіттері тут.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.