Привіт Bankless нація,
тут ви знайдете багато крипто термінів. Запам'ятай їх, інакше не зрозумієш про що говорять твої колеги 😉
Словник кожного тижня буде поповнюватись новими термінами.
Підпишись на Substack і ти будеш на 100% впевнений що не пропустиш головного
A
AIRDROP — спосіб залучення проєктом нових користувачів, що передбачає безплатну роздачу криптовалюти. Токени можна отримати просто так або за виконання нескладних завдань. Наприклад, проходження реєстрації на платформі, що проводить AirDrop, або за запрошення до реєстрації інших трейдерів.
All-Time High (ATH) — найвище значення ціни за весь час, яку будь-коли досягала будь-яка монета або токен. Наприклад: ATH Біткоїна - 60 012 $. Ця ціна була зафіксована 13 березня 2021 р. Попередній ATH був 32 947 $ - 2 січня 2021 р.
All-Time Low (ATL) — це найнижче значення ціни за весь час, яку будь-коли досягала монета або токен.
Алокація — максимальна сума, на яку учасник може купити токени.
Altcoin (Альткоїн) — всі криптовалюти крім біткоїна. Біткоїн максималісти називають альткоїни — щиткоїнами.
Ask Me Anything (AMA) — формат інтерв'ю з СЕО або іншим представником проєкту.
B
Blockchain (Блокчейн) — база даних, що складається з ланцюга послідовних блоків. Кожен блок зберігає потрібну інформацію (наприклад, транзакції в біткоїні). Для того, щоб дані в минулому не можна було підмінити, кожен блок несе в собі ще й інформацію про попередній блок. Зрештою, щоб змінити щось у минулому — треба переписати всі наступні блоки.
Block Confirmation (Підтвердження блоку) — додавання транзакції до блоку — підтвердження її успішності. Коли після блоку з вашою транзакцією буде ще кілька блоків — транзакцію можна вважати повністю підтвердженою та невідмінною.
Block (Блок) — набір інформації всередині блокчейну. У кожному блоці записана певна інформація, і дані про попередні блоки для неможливості заміни блоків у минулому.
Block Explorer (Блок-провідник) — інструмент для аналізу блокчейну, за допомогою якого можна вивчити дані в блоках, і залежно від блокчейну — наприклад, стежити за транзакціями, гаманцями, завантаженість мережі та інші дані про блокчейн.
Вестінг — період, за який поступово отримуєш токени. Лінійний вестинг 10 місяців отримання 10% токенів протягом 10 місяців.
Bitcoin Pizza — піца, яка була куплена за 10 000 біткоїнів, 22 травня 2010 року. Це була перша покупка за допомогою біткоїнів. Тепер 22 травня — «Bitcoin Pizza Day»
Bitcoin Dominance (домінація Біткоїна) — відсоток капіталізації Біткоїна до решти крипторинку.
Bounty (Баунті програма) — це нагорода, як правило токенами проєкту, за виконання певних завдань. Наприклад активність в соціальних мережах, написання та переклад статей, створення відео контенту, мемів, звіти про баги.
Волатильність — зміна курсу з часом. Чим вище стрибки курсу, тим більший показник волатильності. Це один з найважливіших фінансових показників в управлінні фінансовими ризиками.
Bear Market (Ведмежий Ринок) — це час, коли крипторинок знаходиться в стагнації або зовсім падає. *антонім – bull market (або булран).
C
Cold Wallet (холодний офлайн гаманець) — використовується як сховище для криптовалют. Також зберігає адресу користувача, приватний ключ і не має доступу до Інтернету, цим він захищений від онлайн-зломів та експлойтів. Приклади холодних гаманців: Ledger Nano, Trezor.
Confirmation time (Час підтвердження) — час, необхідний для попадання транзакції в блок, що означає підтвердження транзакції.
Crypto Tracker (крипто трекер) — додаток, який дозволяє стежити за криптовалютами в реальному часі. Його використовують для відстеження свого портфоліо.
D
DAO — децентралізована автономна організація. Форма колективного управління організацією. Рішення у DAO приймаються не одним супербосом — а всіма учасниками DAO. Це і є децентралізація. Рішення виконуються автоматично, без залучення додаткових осіб, виконавчих органів.
dAPP – програма, яка працює без бекенда, в децентралізованій комп'ютерній системі, наприклад, на блокчейні. Тобто всі необхідні обчислення проводяться не через програмно-апаратну частину програми, а за допомогою безлічі комп'ютерів у мережі блокчейн, що робить їх набагато швидше, прозоріше та надійніше.
Decentralization (децентралізація) — всі завдання, функції та інші роботи розподілені між учасниками системи, де немає керівного органу який регулює.
DeFi — це децентралізовані фінансові інструменти у вигляді сервісів та програм, створених на блокчейні. Основний задум DeFi — створення незалежної та прозорої фінансової екосистеми, яка не схильна до впливу регуляторів та людського фактора.
DUMP (дамп) — падіння ціни токена. Одночасний продаж великої кількості монет, найчастіше відбувається після того, як ви скупились.
Dominance (домінація) — Відсоток капіталізації певної монети до всього крипторинку. Найчастіше — bitcoin dominance.
DYOR (Do Your Own Research DYOR) — провести власне дослідження. Перевірити проєкт самостійно, переконатися у його легітимності. Зрозуміти чи проєкт не скам.
E
ERC-20 — є стандартом для взаємозамінних токенів у мережі Ethereum, підтримує смартконтракти та використовується в децентралізованих додатках. Зараз це найпопулярніший стандарт токенів, який використовується всюди.
F
Faucet (Кран) — це вебсайт або програми, які роздають безоплатно невелику кількість тестової крипти на кожен гаманець для тестування мереж або нових додатків Крани потрібні для отримання токенів у цих мережах.
FIAT — випущена урядом валюта, яка не забезпечена фізичним товаром, таким як золото чи срібло, а скоріше урядом, який їх випустив. Більшість сучасних паперових валют це фіатні валюти: долар США, євро та інші основні світові валюти.
FOMO — абревіатура англійської фрази «fear of missing out» що означає синдром втрачених можливостей. Саме страх упустити вигоду найчастіше призводить до того що ми втрачаємо прибуток.
FUD — «fear uncertainty and doubt» — «страх, невпевненість і сумніви». Використовується у вигляді «XXX поширює FUD знову». Наприклад: «Джемс Даймон з JPMorgan поширює FUD, коли говорить, що Bitcoin — це «піраміда» яка в кінцевому підсумку лопне»
G
Gas (газ) – одиниця, використовується для вимірювання ціни транзакції — комісії майнерам. Наприклад, в Ethereum вона називається gwei. 1 Gwei = 0.000000001 ETH. І навпаки 1 ETH = 1 млрд gwei!
Gas limit — ліміт газу, який можна витратити для виконання транзакції. Більші витрати = швидша транзакція.
GEM (ГЕМ) — дорогоцінний камінь. Так називають проєкт із низькою капіталізацією, які потенційно можуть дати багато іксів. Зазвичай ти дізнаєшся про них після того, як монета виросла.
H
HALVING — механізм, який знижує нагороду за майнінг криптовалюти. Наприклад, у мережі Bitcoin халвінг відбувається приблизно раз на чотири роки. Востаннє це сталося у травні 2020 року, після чого винагорода за видобування одного блоку зменшилася з 12,5 до 6,25 BTC.
Hold — зберігати, тримати. Фраза «Hold On for Dear Life» означає «тримай так, ніби від цього залежить життя». Криптотрейдера, який купує токени, але найближчим часом не збирається їх продавати, називають «холдером монет»
Hot Wallet (гарячий гаманець) — онлайн гаманець, дозволяє зберігати, відправляти та отримувати монети й токени. Гарячі гаманці мають відкритий та закритий ключ. Приклади гарячих гаманців: Metamask, 1-inch, Rainbow та Argent.
I
ICO — Initial coin offering (первинне розміщення монет). Це форма залучення інвестицій в нові технологічні проєкти та стартапи у вигляді емісії та продажу інвесторам нових криптовалют.
IEO (Initial Exchange Offering) — це захід зі збору коштів, який проводиться і контролюється централізованою біржею. Ризики для користувачів нижчі, ніж на ICO завдяки належній обачності бірж (наприклад Launchpad на Binance)
IDO (Initial DEX Offering) — це захід зі збору коштів, який проводиться в децентралізованій манері. Зазвичай стартапи залучають кошти та після цього додають ліквідність у пул, наприклад Uniswap або SushiSwap
ICO (Initial Coin Offering) — метод збору коштів, який був популярний у 2016–2017 роках. ICO проводить сама команда стартапу. Користувач, який вкладає гроші, отримує токен перед лістингом на біржах
IPO (Initial Public Offering) — це процес переходу компанії від приватної до публічної. Це вперше, коли акції приватної компанії пропонуються публічним інвесторам та трейдерам. Після цього акції компанії можна буде торгувати на вторинних ринках
IoT (Internet of Things) — технологія, що забезпечує мережу передачі даних між фізичними об’єктами («мовами»), оснащена вбудованими засобами та технологіями для взаємодії один з одним або із зовнішнім середовищем
Інфляція — тривале зростання загального рівня цін, що відображує зниження купівельної спроможності грошової одиниці. В нашому випадку криптовалюти.
J
*тут скоро буде новий термін
K
KYC — процес верифікації користувача. Наприклад, на Binance або Bitfinex трейдер має надати фотографії документів, щоб збільшити ліміти виведення коштів
L
Ledger (леджер) — апаратний фізичний гаманець для зберігання криптовалют.
Ліквідність — економічний термін, який показує, як швидко можна продати щось за ринковою вартістю. Також це можливість швидкого переводу активу в готівку без істотної втрати його вартості.
Long — позиція, яка відкривається якщо трейдер припускає що на ринку буде рух в гору. Зазвичай довгі позиції відкриваються трейдером, якщо він вірить у проєкт або криптовалюту і вважає, що вона значно зросте в ціні через тривалий час.
Listing (Лістинг) — процес, коли певна монета вперше з'являється на біржі.
M
Majority Attack (Атака 51%) — атака на блокчейн, відбувається, коли понад 50% обчислювальної потужності мережі контролюється однією стороною. Зловмисники створюють для себе шахрайські блоки транзакцій та роблять інші транзакції недійсними у мережі
Mainnet — основна мережа певного блокчейна. Лише у цій мережі актив має цінність.
Mint — це перетворення звичайної картинки, гіфки або треку у NFT, поява у твоєму гаманці та разом з тим вихід його на ринок.
«Змінтити NFT» фактично означає у мережі заявити свої права на конкретний предмет мистецтва. Щоб змінтити знадобиться комісія для цієї операції.
N
*тут скоро буде новий термін
O
*тут скоро буде новий термін
P
Phishing atack — виманювання в користувачів мережі персональних даних. Наприклад, надсилають електронні листи з пропозиціями підтвердити реєстрацію облікового запису, що містять посилання на сайт, зовнішній вигляд якого повністю копіює дизайн відомих ресурсів.
Q
*тут скоро буде новий термін
R
*тут скоро буде новий термін
S
Scam — шахрайська практика заохочення інвесторів до покупки певного активу як спосіб збільшення ціни штучно. Після «розігріву» відбувається обвал курсу.
Shiller (Шиллер) — відома в криптовалюті особистість, яка рекламує токени або проєкт.
Seed Phrase (сід фраза) — набір 12-24 слів, які дають доступ до гаманця з активами. Фразу необхідно зберігати надійно. Хто знає фразу, той має доступ до гаманця і може керувати активами.
Shilling (Шилінг) — реклама проєкту або токена. Просування проєкт у всіх соціальних мережах.
Short — позиція яка відкривається, коли трейдер припускає, що на ринку буде падіння. Шорт ордер припускає, що трейдер займає у біржі токени, продає їх, а коли графік досягає найнижчої точки — купує цю валюту і повертає її біржі.
STAKING — спосіб примусити криптовалюту працювати та приносити дохід. Це процес, який передбачає залучення криптоактивів для підтримки мережі блокчейн і підтвердження транзакцій. Доступний для криптовалют, які використовують модель Proof-of-Stake для обробки платежів.
T
Transaction fee (комісія за транзакцію) — комісійні збори, які стягуються за транзакції та угоди.
U
*тут скоро буде новий термін
V
*тут скоро буде новий термін
W
WAGMI — це абревіатура фрази «we all gonna make it». Зазвичай використовується в ситуаціях, коли є надія, що ринки та монети почнуть рости або коли багато хороших новин про ринок виходять у світ.
Whale (кит) — учасник ринку з великим обсягом активів. Зазвичай, це ранні користувачі Біткоїна, інвестори ефіру, біржі та інші багаті дядьки.
Whitelist (Вайтліст) — це список учасників, які допущені до різноманітних подій: сейл, IDO, IEO. Учасники можуть бути схвалені через електронну пошту, обліковий запис у телеграмі, дискорді або адресу гаманця.
Whitepaper (Вайтпейпер) — це документ, який складають на ранній стадії криптостартапи. У ньому викладено основну проблему, яку вирішує стартап, розв'язання проблеми, основні механізми роботи платформи та токеноміка.
X
*тут скоро буде новий термін
Y
*тут скоро буде новий термін
Z
*тут скоро буде новий термін
Етапи дії
Читайте: Як розрахувати ціну криптовалюти?
Вивчайте всі терміни, які є у цій статті!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.