Стейблкоїни. Частина перша | DeFi
Твоє надійне джерело інформації про DeFi, анонси проєктів та підручники з токеноміки.
Привіт читач Bankless 🏴,
Не так часто нам вдається включити оголошення про народження до наших інформаційних бюлетенів, але сьогодні все інакше, оскільки ми запускаємо нову розсилку: все про DeFi 🎉.
Все про DeFi фокусуватиметься на основних областях DeFi, таких як стейблкоїни, AMM, ринки кредитування та стейкінг. Ми раді нашій новій розсилці та сподіваємося, що ви теж. Ласкаво просимо до сім'ї Bankless, все про DeFi!
Спочатку орієнтована на новачків у DeFi, ця розсилка призначена для тих, хто хоче ознайомитися з її основними концепціями, прагне інформації про останні проєкти DeFi, цікавиться токеномікою, потребує підвищення рівня безпеки DeFi, а також хоче надати своїм знанням DeFi ігровий характер за допомогою портфельного випробування, надиханого BANK. У міру виходу нових випусків ми неухильно підвищуватимемо складність тем, спираючись на результати нашої попередньої роботи. По суті, мета все про DeFi - перевести читача від новачка в DeFi до компетентного, зацікавленого користувача децентралізованих фінансових протоколів.
Для першого випуску все про DeFi ми просто мали почати зі стейблкоїнів (ця тема розділена на 2 частини). Стейблкоїни є основою DeFi грошей lego, базовим номіналом DeFi – основного примітиву. Стейблкоїни зазвичай відчувають дуже низьку волатильність. Вони є основним складовим будівельним блоком для простих і складніших фінансових продуктів. Складають основу пулів ліквідності, надають нам звичний метод передачі капіталу та зберігання вартості. Легко поєднуються з традиційними фінансами та дозволяють виходити з позицій по ланцюжку, забезпечуючи безпечний притулок під час волатильності ринку
Не існує правильного способу споживання все про DeFi. Ти можеш переглянути його весь за один день, а можеш споживати його шматочками, що легко засвоюються (в стилі a la carte). Наша мета полягає в тому, щоб все про DeFi став основним ресурсом для всього, що пов'язане з DeFi.
Ми сподіваємося, що ти знайдеш багато корисного у цьому першому випуску, і ми будемо раді почути твої відгуки про те, як зробити все про DeFi надійним супутником у твоїй Bankless подорожі.
Автори: письменники BanklessDAO (Bl0ckb0y.eth, d0wnlore, Shame, Jaux, teeLEROO, EthHunter, yofi, senad.eth, Special Agent K, Chameleon, siddhearta, hirokennelly.eth, Jake and Stake)
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це офіційний блог команди BanklessUA. Підписуйся на нас та підтримай розвиток української спільноти!
Все про DeFi - Посібник зі Стейблкоїнів
Починаючи зі стейблкоїнів, переходячи до основ, розбиваючи різні типи та ризики, а потім заглядаючи в майбутнє, Все про DeFi - Посібник зі Стейблкоїнів введе тебе у курс справи з цього фундаментального грошового лего DeFi.
Історія стейблкоїнів – клас 2014 року
Автор: senad.eth
Стейблкоїни — це особлива категорія криптоактивів, які використовують різні механізми підтримки своєї вартості на рівні однієї розрахункової одиниці, як правило, одного долара США або іншої фіатної валюти. Як і криптовалюти, стейблкоіни використовують технологію блокчейну для запуску своїх смартконтрактів. Стейблкоїни зазвичай забезпечені зовнішнім класом активів, але деякі з них покладаються на складні алгоритми для забезпечення стабільності. Перебуваючи в ланцюзі, ці активи отримують безпеку, швидкість та простоту використання базового протоколу, зберігаючи при цьому встановлену вартість на історично нестабільному криптовалютному ринку. Вони також забезпечують стабільні пари для пулів ліквідності та вважаються одним з основних лего DeFi. Ці переваги на ланцюжку — рівень вищий за наявну фінансову інфраструктуру і вирішують багато проблем реального світу.
Чому світу потрібні стейблкоїни
Для криптовалютних трейдерів (інституційних та роздрібних) наявність стабільного активу, який можна вводити та виводити при торгівлі такими активами, як Bitcoin, Ether або Dogecoin, необхідна для обліку та як надійна гавань для виходу з позицій. Зазвичай як засіб обміну використовуються долари США, але їх не можна перевести з однієї криптовалютної біржі на іншу без зняття грошей у традиційних банках; це створює дві проблеми: банківські комісії та комісії за обмін.
Можливість зберігати долари на блокчейні під час торгівлі усуває проблеми, пов'язані з переказом коштів на банківські рахунки та назад, скорочуючи комісійні збори та час. Банківські депозити з бірж проходять через кілька днів і можуть бути уповільнені святами та вихідними, тоді як блокчейн працює 24/7/365.
Ці проблеми створюють оптимальний варіант використання стейблкоїнів: переказ грошей по всьому світу без проблем, безпечно та з низькою комісією. Багато людей, які живуть за кордоном, відправляють гроші додому друзям, родичам або діловим партнерам, а надсилати гроші банківськими переказами на порядки складніше, ніж за допомогою технології блокчейн.
У США вартість міжнародного переказу становить близько $45 або 3% від загальної суми (залежно від того, що більше). За даними Світового банку, якщо хтось захоче використати традиційні платіжні канали для переказу 200 доларів за кордон, це коштуватиме йому в середньому 30 доларів. При використанні стейблкоїнів пересилання тисячі доларів обійдеться у кілька доларів, а на деяких блокчейнах – менш ніж у пенні.
Переказ грошей не лише дешевший, а й набагато швидший: транзакції завершуються за секунди чи хвилини, а не за два-п'ять днів, як за традиційних методів грошових переказів.
Ми також потребуємо стейблкоїнів через їхню безпеку; шахрайство з банківськими переказами зростає по всьому світу і лише у 2020 році коштуватиме споживачам сотні мільйонів доларів. Банки можуть довільно вилучати кошти, створюючи проблеми та знижуючи економічну свободу. Це може статися в країнах без суворого банківського регулювання і трапляється досить часто.
Блокчейн пропонує набагато більший рівень безпеки, ніж традиційна банківська система: транзакції захищені криптографічно та відправляються безпосередньо у гаманці користувачів. Щоб зробити транзакцію через блокчейн, достатньо правильно ввести адресу свого гаманця, і переказ пройде гарантовано без ризику крадіжки. Єдиний ризик – це помилка користувача, оскільки у тебе немає посередника (банку), який міг би відмотати будь-які помилки. Ця особиста відповідальність – благо для безпеки та ризик людських помилок; новий світ криптовалютних переказів потребує особистої відповідальності.
Стейблкоїни виходять на ринок
Стейблкоїни з'явилися на ринку у 2014 році з появою BitUSD, NuBits та RealCoin (Tether). Відмінності між цими трьома валютами полягали у механізмі прив'язки, використовуваному задля забезпечення стейблкоїнів. RealCoin (Tether) використовував для забезпечення свого стейблкоїна фіатні гроші та інші активи, такі як комерційні папери, скарбничі векселі та облігації; BitUSD використовував нативний токен Bitshares та інші криптовалюти; а NuBits був першим в історії алгоритмічним стейблкоїном, створеним та спаленим на основі складного набору алгоритмів у смартконтракті. Зараз, у 2022 році, існує безліч криптовалютних проєктів, що випускають стейблкоїни. Але що сталося з такими лідерами, як BitUSD та NuBits?
Почнемо з огляду трьох стабільних монет, які були випущені у 2014 році – "клас 2014 року". Спойлер: лише один із них досі торгується на ринках, демонструє величезне зростання і нині є третьою за величиною криптовалютою за ринковою капіталізацією.
Клас 2014 року
BitUSD
У липні 2014 року Ден Ларімер та Чарльз Хоскінсон випустили на блокчейні Bitshares перший в історії стейблкоїн під назвою BitUSD, який був забезпечений власним токеном Bitshares BTS та іншими криптоактивами. Обидва засновники добре відомі у криптпросторі. Чарльз Хоскінсон є одним із засновників Ethereum, а Ден Ларімер був технічним директором та основним розробником у Block One, яка заснувала EOS у 2017 році.
Після створення BTS використовувався як застава інших стейблкоїнів, які були забезпечені місцевими валютами, такими як філіппінське песо. Щоб BitUSD залишався стабільним, кількість BTS, що використовуються як застава, мала як мінімум удвічі перевищувати вартість одного долара.
Прив'язка BitUSD порушилася у 2017 році через високу загальну волатильність криптовалютного ринку та миттєвих ліквідацій, і токен більше активно не торгується.
NuBits
NuBits був представлений у вересні 2014 року як стейблкоїн системи "Seigniorage Style". NuBits не був прив'язаний до будь-якого активу, а натомість покладався на арбітраж і теорію ігор для підтримки прив'язки до долара. NuBits працював аналогічно алгоритмічним стейблкоінам, які створюють та спалюють нові токени залежно від складних алгоритмічних процесів для підтримки стабільної ціни.
Нижче наведений графік цін від CoinMarketCap показує, як страждав NuBits під час високої волатильності на загальних криптовалютних ринках.
CoinMarketCap. 2022. Ціна NuBits
Прив'язка NuBits вперше була порушена в травні 2016 року, після того, як трейдери та власники NuBits були захоплені стрибком ціни BTC. Вони обміняли велику кількість NuBits на Біткойн. Цей великий розпродаж NuBits збільшив пропозицію, знизив ринкову вартість, і ціна одного NuBits впала нижче одного долара. Ціна падає тільки в тому випадку, якщо організація, що випустила стейблкоїн (у цьому випадку NuShares, що випустила NuBits), не має необхідного капіталу для викупу нової пропозиції NuBits на ринку. Так було, коли прив'язка зламалася вдруге 2018 року. З того часу NuBits так і не відновився повністю і торгується близько до нуля, що зрештою викликано відсутністю віри людей у NuBits. Це призводить до зменшення кількості покупців NuBits та збільшення тиску на продаж через відсутність тиску на покупку.
Tether (RealCoin)
Третім та останнім стейблкоіном класу 2014 року є Tether. Tether був заснований у листопаді 2014 року на біржі Bitfinex під назвою "RealCoin" і був ребрендований того ж місяця після запуску, щоб уникнути асоціації з альткоїнами. Tether - централізована криптовалюта, забезпечена фіатом, що означатиме, що кожен новий токен Tether (USDT), випущений на блокчейні, підкріплений реальним активом у скарбниці компанії. Як стверджується, так було не завжди, і за останні кілька років Tether та Bitfinex стали свідками кількох атак та поганої преси. У 2016 році Bitfinex була зламана на $72M, що досі є одним із найбільших зламів в історії криптовалют, за ним пішов злом Tether у 2017 році на суму $31M. У 2018 та 2019 роках проводилися розслідування після того, як Tether звинуватили у маніпулюванні ринком. Переходимо до 2022 року, а довкола управління скарбниці Tether все ще точаться суперечки.
Більш стабільне майбутнє
Стейблкоїни залишаться, і вони пройшли довгий шлях з того часу, як вперше з'явилися на криптовалютних ринках у 2014 році. Інвестори та трейдери використовують їх для зберігання своїх грошей у менш волатильних активах та для торгівлі на біржах. Необхідно знати про ризики, пов'язані з інвестиціями у стейблкоїни. Під час високої волатильності шанси порушити прив'язку зростають особливо для тих стейблкоїнів, які не підкріплені достатньою кількістю активів у скарбниці. Це особливо тривожно, коли ми розуміємо, що висока волатильність на криптовалютних ринках є дуже поширеним явищем. Однак у міру зростання загального обсягу криптовалютного ринку та диверсифікації активів скарбниці для підтримки своїх криптовалют, проблема втрати прив'язки стабільних монет з часом має зменшитись, і криптовалюти зможуть розраховувати на стабільніше майбутнє.
Основи Стейблкоїнів
Стейблкоїни із забезпеченням поза ланцюжком
Автор: Jaux
Це стабільні монети, забезпечені традиційними активами, такими як цінні папери та сировинні товари, для зберігання яких потрібний кастодіан. Ці заставні активи перебувають у володінні емітента стабільних монет.
Позаланцюгове забезпечення — один із найбільш капіталоефективних видів стейблкоїнів, оскільки вони не вимагають надмірного забезпечення активами, як DAI. Стейблкоїни із позаланцюжковим забезпеченням підкріплюються різними активами, такими як долари США, облігації, кредити чи інші грошові еквіваленти.
У нас є різні класи позаланцюжкових забезпечених стейблкоїнів, а саме;
1. Стейблкоїни забезпечені фіатом
2. Стейблкоїни забезпечені товаром
Стейблкоїни з фіатним забезпеченням
Стейблкоїни забезпечені фіатом, — це найбільш використовувані та поширені в криптоекосистемі стейблкоїни, які підтримують резерв фіатної валюти, такий як фунт стерлінгів або долар США. Ідея, що лежить в основі стабільних фіатних монет, полягає в тому, що на кожну одиницю фіату повинен бути створений долар стейблкоїну. Це означає, що у резерві стейблкоїна має бути рівне співвідношення фіатної валюти задля забезпечення його прив'язки. Існують й інші стабільні монети, прив'язані до євро, японської єни та інших основних валют.
Tether, один з перших стейблкоїнів, був створений у 2014 році та з того часу продовжує зростати й досягати найвищої капіталізації, займаючи 4-е місце серед усіх криптовалют і є найбільшим стейблкоїном з ринкової капіталізації. Він також опинився в центрі уваги регуляторів через його передбачувану приналежність до bitfinex і через його історію непрозорості щодо його забезпечення.
USD Coin (USDC) – ще один популярний стейблкоїн. USDC управляється Center – консорціумом, створеним Circle, до якого входять такі учасники, як Coinbase та Bitmain. USDC - це приватна компанія, яку не слід плутати із цифровою валютою центрального банку (ЦВЦБ). Центр має намір перетворити глобальний фінансовий ландшафт, зв'язавши кожну людину, торговця, фінансову послугу та валюту на планеті. На їхньому сайті йдеться, що вони забезпечені "цілком зарезервованими активами". Компанія Circle відома своєю прозорістю у наданні інформації про те, якими активами забезпечені її монети.
Інші стабільні монети, забезпечені фіатом, включають BUSD, True USD та PAX.
Стейблкоїни із товарним забезпеченням
Це стейблкоїни, забезпечені іншими видами взаємозамінних активів, такими як золото, дорогоцінні метали, нафта та нерухомість. Ці стейблкоїни дають інвесторам можливість торгувати матеріальними активами, і навіть здатність накопичувати вартість з часом. Оскільки багато з цих видів забезпечення є товарами, їх важко транспортувати та зберігати. Деякі стверджують, що ці забезпечені товарами стабільні монети пропонують найкраще із фізичного та цифрового світів. Вони дають інвесторам можливість інвестувати у ці товари, роблячи їх доступнішими.
Одним з найбільш поширених прикладів стейблкоїнів, забезпечених товарами, є PAX Gold, який є цифровим активом. Кожен токен pax забезпечений однією тройською унцією золотого зливка вагою 400 унцій.
Ризики
Стейблкоїни залежать від стану активу, до якого вони прив'язані. Якщо вартість долара США знижується, це впливає на вартість USDT та інших стейблкоїнів, забезпечених поза ланцюжком.
Регулювання завжди становить ризик цих централізованих, позаланцюжкових забезпечених стейблкоїнів. Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) може вплинути на вартість позаланцюжкового забезпеченого стейблкоіна через його зв'язки з урядом США. Наприклад, Basis, стабілізатор без забезпечення, який зібрав $133 млн у грудні 2018 року, був змушений закритися і повернути кошти, коли регулятивні інструкції дали зрозуміти, що він не може уникнути віднесення до категорії цінних паперів відповідно до законодавства США про цінні папери.
Коли йдеться про позаланцюгові забезпечені активи, завжди існує ризик контрагента. Якщо фінансових резервів підприємства немає, ціна стейблкоїна падатиме по спіралі. Користувачам слід звертати увагу на звіти про прозорість. Деякі стейблкоїни, такі як TrueToken та Winklevoss Gemini Dollar, регулярно випускають звіти про прозорість, щоб переконати користувачів у наявності активів, що забезпечують їх токени.
Цінова атака (атака маніпулювання цінами) також є ризиком для стейблкоїну, часто відомим як маніпулювання вторинним ринком. Після атаки на Tether у жовтні 2018 року криптоаналітик, відомий як Стівен, стежив за подіями на ринку та прогнозував, що подальші атаки на стейблкоіни стануть більш поширеними.
Стейблкоїни які забезпечені криптовалютою
Автор: Shame
Стейблкоіни, забезпечені криптовалютою, як випливає з назви, — це стейблкоїни, забезпечені криптоактивами на ланцюжку. Цими активами можуть бути такі монети, як Ether (ETH), стейблкоїни, такі як USDT та USDC, або навіть токени LP та інші токени, які дають дохід. На відміну від фіатних стабільних монет, що випускаються центральним органом, криптовалютні стабільні монети децентралізовані, тобто вони мінтяться (створюються) користувачами, які вносять криптовалюту до протоколу DeFi.
Наприклад, найпопулярнішим стейблкоіном із криптовалютним забезпеченням зараз є DAI, який живе користувачами, що вносять такі активи, як ETH і USDC, як забезпечення протоколу Maker. Користувачі фактично беруть кредит у DAI під заставу своїх криптоактивів.
Оскільки криптоактиви зазвичай нестабільні, криптовалюти, забезпечені стабільними монетами, мають надлишкове забезпечення, щоб гарантувати збереження прив'язки до долара США. Наприклад, щоб змінтити $100 у DAI, необхідно внести як заставу понад $170 в ETH. Це гарантує, що у разі обвалу ціни на ETH залишиться достатньо активів для підтримки прив'язки DAI.
Сильні сторони
Без необхідності довіри.
Оскільки криптоколлатералізовані стейблкоїни забезпечені виключно криптоактивами на ланцюжку, відсутній ризик контрагента, пов'язаний з тим, що може не вистачити застави для підтримки ціни. Вам не потрібно довіряти, що третя сторона має достатньо крипто-застави для підтримки прив'язки, оскільки процес забезпечення запускається кодом смартконтракту, який можна перевірити на Etherscan.
Відсутність дозволів, цензури та регуляторів
Завдяки децентралізованій природі того, як мінтяться та управляються стейблкоїни (через DAO), стабільні монети з криптозабезпеченням, як правило, стійкі до цензури та державного регулювання. Це означає, що:
Ніхто не може завадити вам використовувати ці стейблкоїни.
Урядам дуже важко закрити ці стейблкоїни.
Слабкі сторони
Труднощі з підтримкою прив'язки та компроміси для їх подолання
Попри те, що криптовалютні стейблкоїни мають надлишкове забезпечення для управління волатильністю, вони все ще не такі хороші у підтримці ціни, як фіатні стейблкоїни. Це було видно під час обвалу у березні 2020 року, коли ціна DAI підскочила до $1,10 у порівнянні з USDC, що впав до $1,06. Для покращення прив'язки деякі протоколи, такі як Maker, додали додаткові механізми, які дозволяють арбітражникам постійно торгувати для підтримки прив'язки.
Наприклад, Maker представив модуль Peg Stability, який дозволяє користувачам обмінювати інші стейблкоїни (переважно забезпечені фіатом) безпосередньо на DAI замість того, щоб брати кредит, вносячи криптозаставу. Поряд з цим, вони також запровадили фіатні стейблкоїни, такі як USDC та GUSD, як дозволені типи забезпечення для DAI. Це знижує проблеми, пов'язані з мінтингом DAI, і допомагає DAI підтримувати прив'язку. Однак DAI також змушений брати на себе контрагентські та регуляторні ризики, пов'язані з цими стейблкоїнами. Якщо USDC або GUSD втратить свою прив'язку або будуть закриті, це також вплине на прив'язку ціни DAI.
Неефективність капіталу
Ефективність капіталу в даному контексті відноситься до кількості застави, яка має бути заблокована для забезпечення стейблкоїнів. Стейблкоіни, забезпечені криптовалютою, є найменш капіталефективним типом стейблкоїнів, оскільки вони потребують надмірного забезпечення. Для мінтингу DAI вартістю $1 вам знадобиться приблизно $2 ETH (або навіть більше, якщо ви хочете перестрахуватися, щоб захистити себе від ліквідації).
Алгоритмічні стейблкоїни
Це найскладніший тип стейблкоїнів із трьох. Щоб зрозуміти, що таке алгоритмічні стейблкоїни, спочатку визначимо, що таке алгоритм. Алгоритм — це список інструкцій, які використовує комп'ютер для виконання певного завдання. Завдання, яке потрібно виконати, зазвичай повторюється. Як випливає з назви, алгоритмічні стабільні монети використовують переваги алгоритмів підтримки прив'язки ціни. Для цього вони модулюють пропозицію стейблкоїнів за допомогою різних механізмів. Найпоширенішим механізмом, що використовується алгоритмічними стейблкоїнами, є середній рівень.
Алгоритмічні стейблкоїни Seigniorage
Seigniorage - це різниця між номінальною вартістю валюти та витратами на її виробництво. Наприклад, вартість банкноти в 10 доларів США дорівнює 10 доларів мінус матеріальні та друкарські витрати, пов'язані з її виробництвом. Якщо вартість виробництва 10-доларової купюри становить 0,01 долара США, її вартість дорівнює 9,99 долара США.
Ця концепція була застосована до алгоритмічних стейблкоїнів шляхом створення механізму, який дозволяє людям мінтити або спалювати стейблкоїни за ціною $1. Коли ціна стабільної монети коливається від $1, сейнорадж створює арбітражну можливість, яка, бувши реалізованою, повертає стабільну монету назад до $1.
Найбільш популярним прикладом алгоритмічного стейблкоїну з seigniorage є екосистема Terra (блокчейн), де є два основні токени, пов'язані один з одним: LUNA (рідна монета блокчейна Terra, аналог ETH) і UST (рідний стейблкоін блокчейна Terra).
Кожен UST може бути викарбуваний шляхом спалювання LUNA вартістю $1. Якщо UST втрачає прив'язку до долара і стає понад 1 долара, люди, які володіють LUNA, отримують стимул спалити LUNA для мінту UST, а потім продати UST, щоб отримати прибуток від сеньйоражу. Для карбування 1 UST, який нині коштує понад 1 долар, потрібно 1 місяць, тому якщо вони продадуть UST на відкритому ринку, то отримають арбітражний прибуток. Тиск продажів штовхає ціну UST назад вниз не менше, ніж до $1, оскільки, як тільки UST повернеться до $1, процес сеньйоражу перестане бути прибутковим.
З іншого боку, спалюючи 1 UST, можна викарбувати LUNA вартістю $1. Коли вартість UST нижча за $1 (наприклад, $0,95), у людей з'являється стимул спалювати UST і скорочувати його пропозицію для карбування LUNA, одержуючи прибуток від спалювання LUNA (прибуток у розмірі $0,05 буде отриманий за кожен спалений UST). Скорочення пропозиції UST штовхає його ціну назад до рівня не більше $1, оскільки, як тільки UST повернеться до рівня $1, процес списання також перестане бути прибутковим.
З механізму двостороннього спалювання стає ясно, що якщо він працює так, як задумано, то ціна UST завжди досягатиме рівноваги в 1 долар.
Сильні сторони
Не потрібно довіряти третій стороні
Як і криптовалютні стейблкоїни, алгоритмічні стейблкоїни не мають ризику контрагента. Механізм сеньйоражу визначається перевіреним кодом смартконтракту з відкритим вихідним кодом, з яким може ознайомитись кожен.
Ефективний капітал
Оскільки нема потреби в зберіганні застави, алгоритмічні стейблкоїни є найбільш капіталоефективними з усіх трьох типів стейблкоїнів. Ви можете побачити ефективність використання капіталу у дії, поглянувши на історичний показник TVL (загальна вартість заблокованого забезпечення) компанії Terra. Станом на 8 травня Terra займала 2-е місце серед усіх блокчейнів за обсягом заблокованої вартості, перебуваючи трохи нижче за Ethereum у списку лідерів блокчейнів. З початку 2021 року її TVL збільшилася у 450 разів (з $53,16 млн до $23,96 млрд). Домінування Terra раптово припинилося внаслідок події UST щодо депеггінгу 9 травня.
Слабкі сторони
Неперевірені та високоризиковані
Багато алгоритмічних стейблкоїнів пройшли через це. Такі стабільні монети, як Empty Set Dollar (ESD), покладалися на стимули, які були нестійкими для підтримки їхньої ціни, і втратили більшу частину, якщо не всю свою вартість (ESD зараз торгується на рівні <$0,01).
Останнім і найбільшим алгоритмічним крахом стабільних монет став UST 9 травня, коли внаслідок великого розпродажу на відкритих ринках його ціна впала до $0,70. Як згадувалося вище, падіння курсу нижче за $1 призвело б до того, що арбітражери спалили б 1 UST, щоб видобути LUNA вартістю $1, скоротивши пропозицію UST, що дозволило б підняти ціну до $1. Однак зацікавлені сторони Terra почали втрачати впевненість у тому, що UST відновить свою прив'язку, оскільки обсяг сеньйоражу почав би гіперінфляцію пропозиції LUNA. Це призвело до виникнення негативного зворотного зв'язку, наведеного нижче.
Ця петля негативного зворотного зв'язку дуже схожа на банківські прогони, які можуть відбуватися у традиційних фінансових установах. У цьому випадку депеггінг UST був названий "Спіраллю смерті", що призвело до повного краху екосистеми Терри, оскільки ціна UST впала до <0,04 долара, а ціна LUNA - до менш ніж одного пенні (<0,01 долара).
Подібність до фіатних грошей
Після краху UST з'явилося досить багато критики на адресу алгоритмічних стейблкоїнів і того, чи вони насправді є "стабільними" взагалі. Впевненість і віра, необхідні для підтримки стабільної монети у прив'язці до долара, призвели до порівнянь алгоритмічних стабільних монет з фіатними валютами, які також не підкріплені жодними твердими активами. У випадку з UST компанія Terraform Labs була аналогом Федеральної резервної системи США, але без практично необмеженого обсягу капіталу, який був би необхідним для підтримки валютної прив'язки, заснованої на вірі.
..Залишайся з нами, та дізнайся у наступній частині про майбутнє стейблкоїнів. Також поговоримо про централізовані фінанси, тенденції DeFi та тенденції стейблкоїнів. А в кінці дізнаєшся про ризики, які з цим всім повязані.
Кроки дій
📖 Прочитай нашу попередню статтю про еволюцію грошей, та подумай як це пов’язане зі стейблкоїнами.
🙇Дай відповідь на питання: які типи стейблкоїнім ми розібрали у цій статті? Та чим вони відрізняються
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.