Кредитування. Частина перша | все про DeFi
Твоє надійне джерело інформації про DeFi, анонси проєктів та підручники з токеноміки.
Дорогий читач Bankless 🏴,
Ласкаво просимо до другого випуску Все про DeFi! У нашому першому випуску ми зосередилися на стейблкоїнах, що ґрунтуються на грошовому лего. У цьому випуску ми, як і раніше, дотримуємося основ, але починаємо досліджувати трохи того, що робить DeFi таким революційним — в цьому випадку ринки кредитування.
У традиційних фінансах ринки кредитування переважно контролюються банками та іншими успадкованими фінансовими гравцями. Ці установи визначають, хто має право позичати гроші (і у багатьох випадках, хто може давати гроші в борг) – це закрита система з дозволами. Як і у випадку з DeFi, ринки кредитування на основі блокчейну не є закритими, дозволяючи будь-кому запозичувати активи під їхню депоновану заставу. Немає кредитного інспектора, що визначає твою фінансову спроможність, твою здатність отримати кредит. У DeFi, якщо у тебе є застава, у тебе є можливість отримати кредит. І якщо у тебе є активи для кредитування, але ти не зацікавлений у процентних ставках нижче 1%, що виплачуються у місцевій кредитній спілці, у DeFi знайдеться місце і для тебе. Це і є демократизація фінансів.
Протоколи кредитування сильно різняться за принципом роботи. Протоколи кредитування OG, такі як Aave і Compound, по суті дозволяють користувачам надавати ліквідність для отримання доходу (відсотків) або брати позики під заставу, яку вони вносять, виплачуючи плату за стабільність (знову ж таки, відсотки) за задоволення брати цифрові активи, частіше всього стейблкоїни. Хоча ці успадковані протоколи кредитування, як правило, більш консервативні щодо активів, які можуть бути використані як застава, інші протоколи кредитування дозволяють користувачам використовувати практично будь-який цифровий актив як заставу для отримання кредиту. Ми розглянемо переваги та ризики обох типів протоколів, а також деякі більш просунуті концепції, такі як фіксовані відсоткові ставки та ізольовані пули.
Також у цьому випуску ти отримаєш відмінний базовий огляд того, як, чому і навіщо використовувати протоколи кредитування. Також дізнаєшся про пули ліквідності та автоматичне покриття кредитів, різницю між APR та APY, а також про просунуту тактику використання протоколів кредитування для коротких або довгих позицій по активах.
Після прочитання цього випуску ти зрозумієш, що кредитування DeFi - це не просто отримання невеликої прибутковості за вкладом, це набуття більшої самостійності. Гроші не можуть купити вам свободу, але свобода DeFi дозволяє робити більше зі своїми грошима.
Автори: письменники BanklessDAO(Bl0ckb0y.eth, d0wnlore, Elemental, EthHunter, teeLEROO, siddhearta, hirokennelly.eth, Zero Mass, Jake and Stake)
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Все про DeFi Посібник з децентралізованого кредитування
Починаючи з обґрунтування необхідності кредитування DeFi, ролі стейблкоїнів, переходячи до основ, розбираючи різні проєкти та ризики, а потім заглядаючи в майбутнє та інші просунуті концепції, все про DeFi Посібник з децентралізованого кредитування введе тебе у курс справи з цього фундаментального грошового лего DeFi.
Децентралізоване кредитування
автори: Jake and Stake та teeLEROO
Ти не звертаєш увагу на децентралізоване кредитування, поки централізоване кредитування не змусить тебе відчути себе обкраденим. Це як цензура з боку медіакорпорацій: вона не турбує тебе, допоки не зникнуть голоси, які тебе хвилюють. Або підслуховування з боку постачальників послуг. Все добре, поки що це не шкодить.
Ми вважаємо, що є найкращий спосіб робити речі — використовувати прозоре середовище, яке потребує довіри чи дозволу. Це не означає, що ми застраховані від того, що нас можуть обікрасти, відключити мікрофон або завдати іншої шкоди. Ці ризики є наслідком самосуверенітету; відхід від центральної влади — це лише початок.
Цей випуск Все про DeFi присвячений децентралізованому кредитуванню.
Припустимо, що ти відкриваєш власне підприємство. Це ризиковано, але це найкращий спосіб забезпечити себе, свою сім'ю та суспільство. Ти не можеш покладатися на потік платежів від стороннього роботодавця. Ти маєш створити його сам.
Однак, є деякі ресурси, які ти можете отримати через традиційну систему:
Бракує робочої сили? Працюй додаткові години.
Не можеш дозволити собі консультанта? Зателефонуй другу, який має такий досвід.
Банківський рахунок закінчується? Візьми у борг за допомогою кредитної картки.
Але що відбувається, коли ресурси, необхідні для реалізації твого задуму, виходять за межі того, що доступне твоєму найближчому оточенню? Коли середньому бізнесу потрібні гроші, він не може відмовитися від права власності, залучаючи венчурних інвесторів.
Ні. Якщо тобі потрібні гроші, тобі доведеться постати перед централізованим кредитором та відстоювати свої інтереси.
Вони запитають, чи є у тебе якісь активи, і ти показуєш докази того, що вони є, збираєш звіти, що підтверджують твою прибутковість. І все це для того, щоб показати їм свій відшліфований бізнес-план, щоб кредитор знав, що ти зробив всю необхідну роботу у своїй сфері.
Збір, оформлення та подання інформації забирає багато часу, іноді навіть доводиться подавати інформацію повторно, оскільки бюрократія успадкованих систем просто приголомшує. Часто тобі здається, що твоє приватне життя порушується, коли у тебе вимагають особисту інформацію, і зрештою процес здається фікцією. Клочок паперу, що підтверджує зайнятість, навіть якщо він припиняється наступного дня після підписання кредиту, може поставити тебе на перше місце.
Дивлячись на стіл переговорів, ти знаєш, що кредитний інспектор, суддя, банк та інші позови не поділяють твоїх інтересів.
Якщо кредит схвалено, ти будеш пов'язаний дрібним шрифтом угоди, включаючи нарахування відсотків та інші умови, вигідні кредитору. Останнім кроком є звільнення від платежів, але якщо тобі відмовили, ти повинен перейти до наступного кредитора, щоб повторити пісню та танець.
Децентралізоване кредитування може розв'язати цю проблему. Воно дозволяє будь-якій людині отримати кредит, ґрунтуючись виключно на активах у його гаманці. Він доступний 24/7/365 і не дискримінує по вигляду чи вірі. Всіх оцінюють за тими самими параметрами, і це займає лічені хвилини.
Принадність DeFi в тому, що воно робить доступ до складних фінансових послуг таким же простим, як доступ в Інтернет, а кредитування DeFi перевершує кредитування TradFi за декількома параметрами:
Надійна нейтральність: Користувачам не потрібно звертатись до централізованих третіх осіб для отримання кредитів під свої активи. Смартконтракти розв'язують усі питання, включаючи відсоткові ставки, забезпечення та ліквідацію.
Не потрібно питати дозволу: Усі отримують однаковий доступ до кредитів, і кожен може стати кредитором. Поки у вас є капітал, процентні ставки для вас будуть такими ж, як і для людини, яка знаходиться на іншому кінці земної кулі. Раса, релігія, стать та зовнішність не мають жодного значення для вашої кредитоспроможності.
Швидкість: Користувачам більше не потрібно чекати на схвалення своїх кредитів. Це прискорює процес видачі позик, оскільки, поки користувач має необхідну заставу, він може брати позики. Єдине, що необхідно користувачам для отримання позики, — це гроші та підключення до Інтернету.
Прозорість: Оскільки всі транзакції, кошти, контракти та діяльність здійснюються на ланцюжку, кожен може бачити зміни у системі та зміни ринкових умов.
Доступність: Доступ до програм можливий у будь-який час з будь-якого комп'ютера, що має підключення до Інтернету. Немає банківських свят і немає потреби у співробітниках для виконання транзакцій.
Податкові наслідки: Протоколи кредитування дозволяють користувачам отримувати кредитне плече на свої криптоактиви, не створюючи оподатковуваної події на їхню заставу.
Децентралізоване кредитування перебуває в ранній стадії. Воно не пропонує всього того, що пропонує централізоване кредитування, але може перевершити неефективність традиційного фінансування і використовувати творчі уми, залучені до Web3. Ми вважаємо, що це неминуче. Читай далі, щоб дізнатися про децентралізоване кредитування.
Значення стейблкоїнів у DeFi кредитуванні
автор: Jake та Stake
У попередньому випуску ми торкнулися одного з основних будівельних блоків DeFi: стейблкоїнів. Стейблкоїни дозволяють користувачам входити та виходити з позицій на ланцюжку, дозволяючи робити спрямовані, деноміновані у фіаті ставки на ринку. Ця можливість стала одним з основних сценаріїв використання кредитних продуктів DeFi, таких як Maker, Compound та Aave. Ці протоколи кредитування + стейблкоїни дозволяють користувачам робити кредитні ставки на криптоактиви з важелем, спрямовані, деноміновані у фіаті.
Стейблкоїни – найпопулярніші активи в протоколах кредитування. Вони особливо корисні, оскільки дозволяють користувачам робити спрямовані ставки на свою заставу. Вони можуть збільшити позитивну або негативну експозицію активів. Ось деякі стратегії, які ви можете використати:
Позитивна експозиція
Депозит ETH на суму 10 000 доларів США у протокол кредитування
Зайняти 5 000 доларів США
Купити 5,000 USD в ETH
Негативна експозиція
Внести 10 000 доларів США у кредитний протокол
Зайняти 5 000 в ETH
Продати ETH за 5 000 доларів США
У першому випадку ти робиш ставку на те, що ціна ETH зросте і буде більшою, ніж взятий тобою кредит (плюс відсотки). У другому випадку ти робиш ставку на те, що ціна ETH впаде. Це еквівалентно довгій та короткій позиції щодо акції відповідно.
Ринки кредитування також пропонують привабливу прибутковість для криптоінвестицій через потребу протоколу ліквідності.
Попит на стейблкоїни в протоколах DeFi величезний, тому кредитні платформи стимулюють користувачів додавати ліквідність стейблкоїнів (серед інших видів) у свої протоколи за допомогою стимулів прибутковості. Компанія Compound стала піонером цього підходу завдяки використанню свого токена COMP, коли протокол використовував його підвищення ліквідності.
Compound значною мірою приписують початок DeFi літа, оскільки додаткові винагороди призвели до припливу нових активних користувачів. Інші протоколи незабаром наслідували цей приклад, зробивши стимулювання прибутковості стандартною стратегією зростання в ігровій книзі DeFi.
Користувачі можуть вкладати свої стейблкоїни в кредитні протоколи та отримувати дохід на свої активи від відповідних позичальників. Це дозволяє користувачам хеджуватися від ринкових спадів, зберігаючи свої активи у грошовому еквіваленті, і продовжувати заробляти більшу прибутковість, ніж та, яку можна отримати у традиційній фінансовій системі, наприклад, на ощадних рахунках.
Простіше кажучи, без стейблкоїнів ринки кредитування не існували б.
Основи кредитування DeFi
Автори EthHunter, Elemental, та Jake and Stake з редагуваннями від hirokennelly.eth
APR та APY
автор: EthHunter
APR - це абревіатура від Annual Percentage Rate(Річна процентна ставка), яка є сумою доходу (відсотків), яку отримує вкладник протягом календарного року за даною інвестицією. Наприклад, якщо ти розмістиш DAI на суму 1 000 доларів США в Aave, який пропонує 5% APR на вклади DAI, то сума доходу, отримана за цим вкладом за рік, становитиме 50 доларів США, або 5% від суми вкладу.
Часто найкращою стратегією є повторне внесення отриманої прибутковості назад в основну суму, щоб "скласти" прибутковість та отримати більший дохід. Однак кожен протокол відрізняється від іншого, і протокол, в який ти вклав основну суму, диктує твою можливість зняти прибутковість, а також те, як часто прибутковість може бути забрана. Важливо також зазначити, що транзакції, необхідні для отримання винагороди за дохідність, тягнуть у себе комісійні збори як у погашення, так і за ставку чи внесення коштів у протокол. Для дрібних інвесторів плата за транзакцію часто зводить нанівець прибутковість, що отримується від депозиту, тому ця форма прибутковості більше підходить для великих інвестицій. Таким чином, виникає потреба у новій формі прибутковості. Тут ми підходимо до APY.
APY - це абревіатура від Annual Percentage Yield(Річна процентна дохідність), яка якраз і є продуктом для вирішення цього сценарію, оскільки він автоматично генерує прибутковість для збільшення основної суми ваших інвестицій. APY - це прибутковість, яка "автоматично складається" у твій початковий вклад через заздалегідь визначений інтервал часу. Таким чином, створюється сценарій, при якому кожен цикл до основної суми вкладу додається ще більше доходу, що дозволяє накопичувати актив та збільшувати суму вкладу з часом. Розуміння різниці між APR та APY змінить твої інвестиційні стратегії та зробить тебе більш повноцінним інвестором.
Пули ліквідності
автор:EthHunter
Пули ліквідності є невід'ємною частиною децентралізованих фінансів, оскільки дозволяють торгувати активами на децентралізованих біржах. Пулами ліквідності є набір пар або груп токенів, заблокованих у смартконтрактах. Згадай USDC/ETH або DAI/USDC/USDT/FEI. Ці пули забезпечують ліквідність угод, які відбуваються за протоколом, і дозволяють користувачам здійснювати обмін конкретними токенами, які входять у пул.
Чим вище ліквідність пулу, тобто що більше кожного токена в пулі, тим менше угода впливає на відносну кількість токенів в пулі й зміну ціни токена під час торгівлі. Іншими словами, більша кількість токенів у пулі означає менше прослизання при кожній угоді. Прослизання (Slippage) — це кількість вартості, що втрачається при переході від одного токена до іншого.
Причина існування пулів ліквідності полягає у заміні старої моделі купівлі та продажу активів, відомої як "Книга заявок". Ця модель використовувалася традиційними фондовими біржами з їх створення. Покупці намагаються купити конкретний актив за мінімально можливу ціну, а продавці намагаються максимізувати суму, яку вони отримують за конкретний актив. У цій моделі є час відкриття та закриття торгів, і покупцю та продавцю необхідно знайти ціну, з якою вони готові працювати, перш ніж укласти угоду.
На допомогу приходять АММ або автоматизовані маркет-мейкери. AMM дозволяють торгувати токенами, використовуючи пули ліквідності замість ринку покупців та продавців, і є ключовою технологією, що лежить в основі децентралізованих бірж. AMM дозволяють користувачам торгувати автоматично та без потреби питати дозволу, не вдаючись до послуг посередників. У цьому і є справжня сила AMM: користувачі криптовалют не залежать від централізованих трейдерів та книг заявок.
Існує три загальні типи AMM: ті, що зустрічаються на Uniswap, Curve та Balancer. Модель Uniswap є найпоширенішою та дозволяє користувачам створювати пули ліквідності з будь-якою парою токенів у співвідношенні 50/50. Curve створює пули ліквідності з подібних активів, а Balancer дозволяє створювати пули активів із восьми різних токенів. Хоча моделі відрізняються одна від одної, ефект той самий: системи, що дозволяють користувачам обмінюватися токенами з усіма зручностями моделі книги заявок, але з цілодобовою роботою децентралізованого блокчейну без потреби питати дозволу.
Комісія за стабільність
автор:Elemental
Комісія за стабільність – це щорічна плата зі змінною ставкою, що стягується з залишку позикових коштів. За своєю концепцією вона схожа на змінну річну відсоткову ставку кредитної картки, однак у разі, наприклад, запозичення DAI за допомогою Maker Vault, плата за стабільність безперервно нараховується кожну секунду. Кредитні картки, як правило, компаундують (додають нараховані відсотки до залишку основного боргу) щомісяця.
Наприклад, якщо ви позичите 1 000 DAI з комісією за стабільність 2,5%, через рік ви будете винні Maker 1 025 DAI. Якщо ви погасите кредит менш ніж за рік, сума нарахованих відсотків буде пропорційно меншою і розраховуватиметься до початку операції погашення.
Коефіцієнт забезпеченості
автор:Elemental
Коефіцієнт забезпечення — це вартість застави, наданої за кредитом, поділену на вартість непогашеного боргу, виражену у відсотках. Кредитні протоколи зазвичай встановлюють мінімальні коефіцієнти забезпечення, що перевищують заставне забезпечення боргу. Тобто вони вимагають значно більшої застави, ніж надають у кредит. Найчастіше мінімальний коефіцієнт застави для позики Dai з допомогою Maker Vault становить 150-185%.
Коефіцієнт забезпечення = (вартість забезпечення/вартість боргу) x 100
Наприклад, якщо ти розмістив ETH на суму $1 000 у Maker Vault з мінімальним коефіцієнтом забезпечення 150%, і ти позичив $500 у DAI:
($1,000/$500) x 100 = 200%.
Ти маєш належне надлишкове забезпечення з коефіцієнтом забезпечення 200%. Якщо коефіцієнт забезпечення опускається нижче за необхідний протоколу мінімум для даного кредиту (він же коефіцієнт ліквідації), кредит буде вважатися недостатньо забезпеченим і може бути автоматично ліквідований. Позичальники можуть виявити, що наближаються до мінімального коефіцієнта, коли вартість внесеної застави падає. У наведеному вище прикладі кредиту, якщо ціна на ETH знизиться настільки, що внесена застава ETH тепер коштуватиме 750 доларів, борг у 500 доларів у стейблкоінах DAI залишиться незмінним:
($750/$500) x 100 = 150%.
Увага! Цей кредит має мінімальний коефіцієнт забезпечення та перебуває під загрозою ліквідації
Модель зі змінною процентною ставкою
автор: Jake and Stake
Моделі процентних ставок використовуються для визначення того, скільки платять постачальникам активів за їхні вклади та скільки позичальники повинні платити за активи, які їм позичають. У моделі є три змінні, які вона намагається збалансувати:
Ліквідність пулу
Ставка запозичення
Ставка пропозиції
Загальна модель процентної ставки, що використовується в DeFi, є кусковою функцією з двома різними нахилами. Ідея полягає в тому, щоб створити умови, за яких пул є капіталефективним, але при цьому має достатню ліквідність, щоб люди могли входити та виходити з пулу. Різні пули націлені різні коефіцієнти використання, але загалом відсоткова ставка служить інструментом підтримки цільового коефіцієнта використання.
Ось приклад із Compound:
У наведеному вище прикладі пул прагне коефіцієнту використання 90%, що свідчить перегин лише на рівні 90%.
Якщо коефіцієнт використання низький (між 0% та 90%), модель стимулюватиме запозичення за допомогою низьких ставок. Такі ставки залучать користувачів до запозичення активів з пулу, що підвищить коефіцієнт використання.
Але якщо коефіцієнт використання високий (вище 90%), ставка за позиками різко змінюється, роблячи запозичення дорожчим. Це стимулює позичальників повертати свої активи та уникати високих ставок, повертаючи коефіцієнт використання до 90.
Така ж динаміка існує між ставкою пропозиції та коефіцієнтом використання, де постачальники стимулюються (шляхом високої прибутковості) вносити активи в пули, коли коефіцієнт використання високий, та менш стимулюються вносити активи, коли коефіцієнт використання низький.
Динаміка між цими трьома параметрами (ставка запозичення, ставка пропозиції та коефіцієнт використання) балансує ліквідність пулу та підвищує ефективність капіталу пулу.
За допомогою набору для розробки програмного забезпечення (Software Development Kit - SDK), що надається компанією Market.xyz, будь-хто може створити ізольований пул (докладніше про це в розділі "Ізольовані пули") і встановити модель процентних ставок на свій розсуд. Все, що їм потрібно зробити, це встановити такі параметри у контракті:
BaseRatePerYear: Річна базова ставка, коли коефіцієнт використання дорівнює 0.
MultiplierPerYear: Нахил процентної ставки, коли коефіцієнт використання нижче перегину.
JumpMultiplierPerYear: Нахил процентної ставки, коли коефіцієнт використання вище перегину.
Перегин: Точка, за якою додається множник стрибка.
Дах: Коефіцієнт використання, після якого ставка запозичення стає фіксованою.
BlocksPerYear: кількість блоків на рік, що передбачається моделлю процентної ставки.
Ось формула для розрахунку APY (ставка за кредитом) з ізольованими пулами Market.xyz:
Ліквідація
автор: Elemental
Коли вартість внесеної застави досягає рівня, при якому коефіцієнт забезпечення падає нижче за мінімальний, кредитна платформа автоматично продає заставу позичальника для погашення непогашеної заборгованості та будь-яких комісій або штрафів, які можуть бути нараховані. Будь-яка застава, що залишилася після погашення заборгованості, повертається позичальнику.
Продовжуючи розглядати наведений вище приклад кредиту, ваші варіанти уникнути ліквідації такі:
Підвищити коефіцієнт забезпечення, повернувши частину позикових DAI.
Підвищити коефіцієнт забезпечення, додавши більше застави ETH.
Закрити сховище, продавши заставу на погашення боргу.
Закрити сховище, виплативши весь борг за допомогою DAI.
Ціна ліквідації
автор: Elemental
Це ринкова ціна заставного токена, за якої вартість внесеної застави впаде нижче за мінімальний коефіцієнт забезпечення кредиту. Більшість зовнішніх інтерфейсів для протоколів кредитування показують ціну ліквідації, але ти можеш розрахувати її вручну за допомогою цієї формули:
Ціна ліквідації = (непогашена заборгованість x (мінімальний коефіцієнт забезпечення/100))/кількість токенів забезпечення
Використовуючи наш приклад, наведений вище, якщо ціна ETH становила $2 000, коли ви відкрили сховище, внісши 0,5 ETH ($1 000), щоб зайняти 500 DAI:
(500 x (150/100)) / 0,5 = $ 1500 це ціна ліквідації
Нещодавня волатильність цін на ETH показує, як швидко запозичення з використанням кредитного плеча може перейти від належного надлишкового забезпечення ризику ліквідації. Важливо постійно стежити за ринковою ціною вашої застави й бути готовим вжити заходів, щоб уникнути ризику ліквідації.
Штраф за ліквідацію
автор: Elemental
Багато кредитних платформ додають процентний збір поверх боргу, який має бути виплачений як штраф за ліквідацію. Цієї комісії часто можна уникнути, якщо вручну продати заставу, щоб сплатити борг до того, як розпочнеться ліквідація. На жаль, це, швидше за все, означає продаж застави за нижчою ціною, ніж ти його вносив.
Термінові позики (флеш кредити)
автор: Jake and Stake
DeFi-кредитування сприяло появі "флеш-кредитів". Флеш-кредити дозволяють користувачам запозичувати активи без надання застави на дуже обмежений час (не більше одного блоку). Ці кредити зазвичай використовуються для арбітражних можливостей між різними протоколами DeFi.
Ризик втрати коштів відсутній, оскільки якщо кредит не погашається у тій самій транзакції, він вважається недійсним. Флеш-кредити, розроблені компанією Aave, повинні вимагатися користувальницьким смартконтрактом, який виплачує кредит плюс відсотки в одній транзакції. Ці позики призначені в першу чергу для розробників, але такі інструменти як DeFi saver пропонують кінцевим користувачам доступ до цієї нової технології.
Їх можна використовувати для покриття боргових позицій, забезпечених падаючою заставою, без сплати штрафів за ліквідацію. Якщо позиція знаходиться на межі ліквідації, порівняйте вартість ліквідації (13%) із вартістю флеш-кредиту (газ).
від DeFi Saver:
Загалом, флеш-кредити можна використовувати у тих випадках, коли тобі потрібен тимчасовий кредит, який, ти зможеш повернути наприкінці угоди. Деякі з потенційних випадків використання включають:
Створення повністю леверіджованої позиції
Обмін заставного забезпечення чи боргових активів
Закриття позиції
Створення позиції з видобутку ліквідності
Флеш-кредити — це неймовірні арбітражні інструменти, що унікально використовуються технологією блокчейн, але були серйозні випадки їх використання для експлуатації протоколів через атаки управління та реентерабельності.Подивіться на ці статті про Beanstalk та CREAM від Rekt News.
Багато з цих атак можливі без використання флеш-кредитів, але флеш-кредити зменшують капітал, необхідний для їх проведення, і дозволяють масштабувати атаки. Частота атак із використанням флеш-кредитів останнім часом зменшилася, але список атак залишається довгим.
Загалом атаки з використанням флеш-кредитів швидше виявляють уразливості. Флеш-кредити безпосередньо призвели до розвитку DeFi, оскільки виявлення одного пролому в системі безпеки дозволяє іншим проєктам знайти та усунути ту саму вразливість у своїй системі.
Висновок
Зрештою, флеш-кредити пропонують фінансовий інструмент, який був би абсолютно недоступним (і некорисним) до появи блокчейн. Флеш-кредити можна використовувати як інструмент для великих арбітражних можливостей, а також створити можливість для дослідників безпеки проводити тести на проникнення, які були б неможливими без необхідних коштів.
Проєкти кредитування
Maker
автор: Jake and Stake
Maker вважається першим проєктом DeFi та постійно утримує найбільшу кількість заблокованих ETH. Використовуючи стейблкоїн DAI для створення забезпечених боргових позицій, Maker дозволяє користувачам вносити схвалену керівництвом заставу у сховище Maker, надаючи боржникам можливість змінтити/займати DAI. Ці позичальники платять "плату за стабільність" з прив'язаних до долара США DAI, який є процентною ставкою за кредитом.
Кредити Мaker мають надмірне забезпечення, тобто користувачі повинні надавати більше застави, щоби взяти кредит. Коефіцієнт забезпечення становить 150%, тобто користувачі можуть запозичити до 66% від вартості застави. Наприклад, користувачі можуть внести 9000 доларів в ETH, щоб зайняти 3000 доларів DAI для надійності, або піти на повний деген, та зайняти 4500 доларів DAI й молитися, щоб ETH тільки ріс. Якщо вартість застави падає настільки, що коефіцієнт забезпечення стає нижчим за 150%, позиція підлягає ліквідації.
Під час ліквідації застава продається на ринку стороннім суб'єктам, які називають "охоронцями", зі знижкою 3% для погашення кредиту позичальника. За такої ліквідації також стягується штраф у розмірі 13%, який додається до загальної суми непогашеного кредиту при ліквідації. Зберігач може подати DAI під час аукціону, щоб зробити ставку на вартість сховища.
Якщо вартість застави падає занадто швидко, Maker мінтить і продає свій токен управління (MKR), щоб залучити більше застави. Щоб збалансувати цей механізм і зменшити пропозицію MKR, частина додаткових зборів DAI, що збираються протоколом, використовується для викупу MKR, який згодом спалюється. Решта додаткових зборів DAI направляється до казни DAO.
Maker також має функцію під назвою DAI Savings Rate, коли власники DAI можуть внести DAI на депозит, щоб отримати змінну відсоткову ставку, що формується коштом комісії за стабільність. Нині ставка становить 0,1% річних.
Maker – один із найстаріших проєктів DeFi. Він існує із 2014 року, витримавши кілька ринкових циклів. Це не лише зміцнило його позиції на ринку як одного з найкращих протоколів, а і як найбезпечнішого. Його контракти тестувалися протягом останніх 8 років, і з кожним роком ймовірність їх виживання збільшується.
Compound
автор: Jake and Stake
Кредитори можуть розміщувати свої застави на Compound та отримувати змінну відсоткову ставку на свої активи. Це діє як децентралізований криптовалютний ощадний рахунок. Compound випускає сToken ERC20 в обмін на заставу. Цей cToken – відсотковий токен, які використовується для відстеження активів у Compound та збільшується в ціні у порівнянні з базовим активом (на основі обмінного курсу cToken-Token). Цей обмінний курс збільшує кожен блок і може бути використаний для розрахунку загальної суми APR.
Вартість запозиченої суми завжди повинна бути меншою від вартості застави, помноженої на коефіцієнт застави. Якщо сума позики стає понад 50-75% вартості застави, зберігачі можуть ліквідувати свої позиції зі знижкою 5%.
Finematics
Compound випустила свій керуючий токен COMP у червні 2020 року, давши старт польоту DeFi. Вони використали COMP для стимулювання ліквідності на своїй платформі.
Aave
автор: Jake and Stake
Aave випускає aTokens для вкладників. Вони схожі на cTokens від Compound, але обмінюються на базовий токен за курсом 1:1. Вкладники заробляють відсотки за допомогою розподілу aToken за протоколом Aave. Ці токени постійно видаються власникам за змінною чи стабільною відсотковою ставкою.
Як і інші протоколи, Aave пропонує кредити із надлишковим забезпеченням. Спочатку користувачі вносять свої токени до пулів ліквідності Aave, після чого активи можуть бути запозичені з протоколу. Кожен актив має свій власний пул ліквідності на платформі Aave, деякі активи вважаються непридатними для використання в якості застави.
Aave використовує токен AAVE як заставу останньої інстанції. Якщо застава Aave несподівано знижується, токен AAVE використовується для повторного забезпечення системи. Користувачі можуть закласти свої токени AAVE, що дозволяє використовувати їх як страховку в обмін на прибутковість. У разі нестачі коштів ці токени продаються на ринку.
Aave також експериментувала з використанням напівфіксованої ставки, яка називається кредитами зі "стабільною" процентною ставкою. Оскільки процентні ставки коливаються відповідно до кривої процентних ставок, користувачі можуть створювати кредитні позиції, в яких ставки не змінюватимуться, за винятком ринкових умов. У звичайних ринкових умовах доступна стабільна ставка може коливатися, але як користувач приймає позику, стабільна ставка встановлюється.
Компанія Aave стала першопроходцем у галузі флеш-кредитування. Це позики, які мають бути погашені у межах однієї транзакції. Нижче ми докладніше розглянемо флеш-кредити та механізм стабільних процентних ставок Aave.
..у наступній частині ми продовжимо говорити про проєкти криптокредитування такі як: Rari Fuse, Alchemix, Voltz Protocol, Euler Finance та Notional.
Також розберемо більш просунуті концепції:
Ізольовані пули
Модель фіксованої(або стабільної) процентної ставки
Позики з фіксованою ставкою
Перерозподіл прибутковості
Автоматичне покриття кредитів
І звісно поринемо у майбутнє DeFi кредитування та позик
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.