Як уникнути непостійних втрат (impermanent loss)
5 порад та рекомендацій щодо пом'якшення непостійних втрат
Привіт читач Bankless,
Ти хочеш забезпечити ліквідність, але турбуєшся про непостійну втрату.
Я розумію... непостійні втрати дратують.
Простіше кажучи, непостійна втрата – це різниця у показниках твого портфеля при наданні ліквідності AMM (наприклад, Uniswap або Balancer) у порівнянні зі зберіганням цих активів у вашому гаманці.
Для більшості АММ, якщо існує стійка розбіжність цін між моментом, коли ти надаєш ліквідність, і моментом, коли ти її вилучаєш, то ти відставатимеш від простої стратегії покупки та утримання... ти втратиш гроші у порівнянні з утриманням (у народі говорять HODL).
Це ризик для LP (постачальників ліквідності). Навіщо комусь хотіти надавати ліквідність, коли він може просто холдити та робити краще?
Чи є спосіб зменшити ризик непостійних втрат?
На щастя, існують деякі поради та хитрощі, які дозволять тобі пом'якшити та навіть уникнути непостійних втрат уже сьогодні.
Вільям досліджує деякі з них.
- RSA
Як уникнути непостійних втрат
Письменник Bankless: Вільям М. Пістер, вкладник Bankless і автор Метаверсал
Непостійні втрати, що спричиняють втрату вартості при наданні ліквідності автоматичним маркет-мейкерам (АММ), - це ризик, притаманний DeFi. Розуміння того, як впоратися з цим явищем допоможе тобі частіше залишатися в плюсі як постачальнику ліквідності.
У цій тактиці Bankless буде викладено кілька різних стратегій, які навчать тебе, як пом'якшити непостійні втрати під час твоєї активності в DeFi.
Мета: навчитися захищатися від непостійних втрат
Навичка: середня
Зусилля: змінюються залежно від використовуваних стратегій
Рентабельність інвестицій: запобігання втратам і безпечніший yields фармінг
Що таке непостійна втрата?
Децентралізовані біржі екосистеми DeFi започаткували модель автоматизованого маркет-мейкера (AMM). У центрі AMM знаходяться пули ліквідності, які працюють на основі постачальників ліквідності (LP), які постачають криптоактиви в ці пули для торгівлі.
Основна ідея? Трейдери можуть обмінювати потрібні їм токени, коли вони хочуть, а LP можуть отримувати частку всіх торгових зборів, коли вони використовуються.
Однак для багатьох пулів ліквідності далеко не гарантовано, що їх LP отримає прибуток від торгових комісій протягом певного проміжку часу. Це зв'язано з так званими непостійними втратами (IL) - фундаментальним ризиком надання активів пулам ліквідності через фундаментальний характер роботи АММ і волатильність криптовалют.
Простіше кажучи, AMM, такі як Uniswap використовують спеціальні алгоритми для автоматичного підтримання балансу співвідношення даного пулу ліквідності, наприклад, співвідношення 50/50 для пулу ETH/WBTC. Продовжуючи цей приклад, коливання цін на ETH та WBTC можуть призвести до ребалансування, при якому LP зазнають серйозних втрат коштів проти своїх початкових депозитів.
Цей досвід отримав назву" непостійних" втрат, оскільки ці втрати стають реалізованими, тобто. постійними тільки якщо LP закривають свої позиції, коли вони в мінусі. Наприклад, твоя позиція LP може сьогодні потрапити до IL, а завтра вийти з неї через волатильність ринку, і так "по колу".
Отже, який найпростіший спосіб зрозуміти IL?
Це відбувається, коли вартість позиції LP знижується в порівнянні з вартістю токенів, що входять в пул. Іншими словами, непостійні втрати — це коли ви отримали більше прибутку, просто тримаючи ETH і WBTC у своєму гаманці, а не ETH/WBTC LP на Uniswap.
Приклад IL
Якщо ти все ще намагаєшся зрозуміти IL, ось короткий приклад, який тобі допоможе.
Припустимо, ти заходиш на Uniswap і хочеш вкласти в пул ETH/USDC $1 000. Якщо ми порахуємо, що поточна ціна ETH становить $1000, а ціна USDC - $1, то ти внесеш $500 в обидва активи для балансу співвідношення, тобто в результаті у тебе буде ~0.5 ETH та ~500 USDC.
Потім, скажімо, протягом кількох тижнів ціна ETH впаде до $500. В результаті ребалансування позиції LP у тебе залишиться 0,71 ETH та 353,55 USDC, що в сумі становитиме 707,11 долара США. Однак якби ти просто тримав свої початкові 0,5 ETH і 500 USDC до сьогодні, у тебе було б $750, тобто на ~$42,89 більше. Таким чином, у цій конкретній гіпотезі LP ти зіткнувся б із непостійними втратами у розмірі ~5,72%.
Якщо ти зацікавлений у проведенні власних розрахунків та гіпотез IL, зверніть увагу на інструмент Uniswap-Centric - Impermanent Loss Calculator від dailydefi.org.
Стратегії пом'якшення непостійних втрат
Тепер, коли ми знаємо, що таке IL, як з ним боротися? У багатьох пулах ліквідності IL є неминучою реальністю, але, безумовно, існує ряд стратегій, які можна використовувати, щоб пом’якшити або навіть повністю уникнути наслідків IL.
Ось найголовніші із цих стратегій:
1. Уникай пулів нестабільної ліквідності
Криптоактиви, такі як ETH, не прив'язані до вартості зовнішнього активу як стабільні монети, тому їх вартість коливається в залежності від ринкового попиту.
Зверни увагу, що пули ліквідності, зосереджені навколо волатильних активів, є найбільшими джерелами ризику IL. І хоча "блакитні фішки" криптовалют, такі як ETH і WBTC, можуть бути волатильними, набагато менші монети мають ще більше шансів зіткнутися із сильними внутрішньоденними коливаннями цін, тому вони набагато ризикованіші з погляду непостійних втрат.
Якщо тобі головне — уникнути непостійних втрат, то одним з мудрих кроків може стати відмова від волатильних пулів ліквідності.
2. LP для пулів ліквідності активів з однаковою прив'язкою
Стейблкоїни, такі як USDC та DAI, прив'язані до вартості долара США, тому ці токени завжди торгуються близько позначки ~$1. Потім йдуть інші стабільні активи, такі як sETH і stETH, які прив'язані до ETH, WBTC і renBTC, які прив'язані до BTC.
У пулах ліквідності активів з однаковим прив'язуванням (наприклад, пул USDC/DAI) волатильність між парами токенів дуже мала. Така динаміка природним чином призводить до того, що LP практично не зазнають постійних втрат. Тому, якщо ти хочеш заробляти комісійні як LP, але тебе не влаштовує робота з великою кількістю IL, пули з одноранговою ліквідністю можуть бути хорошим варіантом.
3. LP для пулів одностороннього стейкінгу
Не всі можливості постачальників ліквідності DeFi пов'язані з пулами ліквідності з двома токенами. Дійсно, іншим популярним джерелом доходу для LP є стабфонди, які часто використовуються для гарантії платоспроможності протоколу та приймають вклади лише одного типу активів. Наприклад, розглянемо пул стабільності кредитного dapp Liquity.
Для забезпечення платоспроможності Liquity користувачі поставляють у пул стабільності стабільні монети LUSD, а натомість LP отримують частку від нарахованих ліквідаційних комісій Liquity. У такому пулі немає IL, тому що немає балансу співвідношення між двома активами!
4. LP для нерівномірних пулів ліквідності
Пули нерівномірної ліквідності – це пули, які використовують співвідношення активів за межами традиційного розподілу 50/50. Balancer найбільш відомий тим, що створив такі гнучкі пули, які, зокрема, можуть мати співвідношення активів, як-от 95/5, 80/20, 60/40 тощо.
Ці співвідношення впливають на IL. Наприклад, розглянемо випадок пулу 80/20 AAVE/ETH. Якщо ціна AAVE зростає щодо ціни ETH, то, враховуючи, що LP в основному працюють з AAVE (80% пула), волатильність цін має менший вплив на IL, ніж якщо вони б надавали ліквідність для пулу 50/50 AAVE/ETH.
Таким чином, пули нерівномірної ліквідності є одним зі способів пом'якшення IL, хоча, звичайно, все залежить від показників базових активів.
5. Брати участь у програмах майнингу ліквідності
У наші дні програми видобутку ліквідності — коли протоколи розподіляють токени управління серед постачальників початкової ліквідності — поширені в DeFi. Чому? Вони дають цим протоколам простий спосіб децентралізації управління, створення ліквідності та завоювання сердець своїх перших користувачів.
Однак ліквідні програми майнингу пропонують ще одну перевагу, яка полягає в тому, що у багатьох випадках їх винагороди за токени можуть компенсувати будь-які втрати IL, з якими стикаються LP. Справді, що таке 5% непостійних втрат упродовж двох місяців, якщо за цей час ви заробили 25-100% на свій початковий депозит за допомогою винагород за токени?
Щонайменше, ці винагороди можуть компенсувати IL, тому, як LP, завжди пам’ятайте про заохочувальні пули ліквідності.
Зменшення масштабу
Оскільки популярність AMM продовжує зростати, непостійна втрата є явищем, з яким доведеться боротися все більшій кількості людей. Хороша новина полягає в тому, що існують стратегії, які допоможуть вам робити це вміло й обережно.
У перспективі, запуск Uniswap V3 вивів на передній план DeFi концентровану ліквідність – LP у певних цінових діапазонах, а не вздовж усієї цінової кривої.
Зосереджена ліквідність збільшує прибуток LP і IL, тому це нова і більш потужна парадигма LP, з якою потрібно мати справу. Очікуйте ще багато дискусій щодо управління IL, оскільки ця модель концентрованої ліквідності продовжує набувати подальшого поширення!
Етапи дії
Прочитай статтю що таке АММ для більшої обізнаності.
Надай ліквідність AMM для експериментів і відстеження непостійних втрат
Виконай деякі з перерахованих вище стратегій, щоб пом’якшити потенційні втрати
Біо автора
Вільям М. Пістер — професійний письменник і творець Metaversal — нового інформаційного бюлетеня Bankless, присвяченого появі NFT в криптоекономіці. Він також нещодавно публікував контент для Bankless, DeFi Pulse Farmer та інших!
Оригінальна стаття тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.