Шановна нація Bankless!
Самоврядування – це філософський ідеал.
Протягом історії він тією чи іншою мірою втілювався на практиці, але ніколи не був повністю актуалізований.
Чому?
З початку часів людством керували великі імперії та національні держави.
Починаючи з того, як ми робимо угоди й закінчуючи тим, як ми володіємо власністю, національні держави диктували правила, які керували нами за допомогою сили.
Але вперше в історії поєднання цифрових технологій та криптографії дозволяє нам звільнитися від панування національної держави, про що найбільш популярно розповів Баладжі Шрінівасан у книзі "Мережева держава".
Сьогодні Елвін поринає у філософські нетрі того, як криптовалюти дозволяють реалізувати концепцію суверенної особистості.
- Bankless Team
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Суверенна криптовалюта
Автор: Елвін Лі, євангеліст DeGate DAO
Ми живемо в божевільному світі.
Україна та Росія перебувають у стані війни, а Китай та Тайвань загрожують один одному. Політика у США та багатьох розвинених країнах стає дедалі поляризованішою, а лідери вкрай лівих і правих сил перемагають помірніші політичні еліти. Гойдалки на ринку криптовалют – це екстремальне відображення загальної волатильності ринку, реакція на екстремальне друкування грошей після Великої фінансової кризи.
На тлі тіні майбутньої глобальної рецесії, передбаченої такими великими інвесторами, як Майкл Беррі, і різкого падіння цін на криптовалюти, за яким відбувся різкий відскок, здається, що ми знаходимося на самому початку ведмежого ринку.
Що робити прихильникам криптовалют?
Як слід мислити та орієнтуватися у цьому дивному світі, в якому ми живемо?
І найголовніше, де у кризі ховається можливість?
У криптонативів є відповідь, яка ґрунтується на особистій свободі та особистій відповідальності: керуйте своїми особистими фінансами, розлучіться зі своїм банком і будьте сувереном над власним світом.
Але як саме це зробити?
Ця стаття ґрунтується на цій інтуїції та описує деякі ключові ідеї та мислителів про суверенітет особистості за останні 25 років. Ми розглянемо деякі тенденції майбутнього та основні проблеми, які ще доведеться вирішити криптонативам як світовій спільноті.
Суверенна особа переходить на криптовалюту
Декілька великих мислителів нашого часу глибоко задумалися про те, як волелюбні люди повинні взяти під контроль свою фінансову долю у світі, що змінюється.
Мабуть, канонічним текстом є книга 1997 року "Суверенний індивід" Джеймса Дейла Девідсона та Вільяма Ріс-Могга, кохана кіберпанками у 2000-х роках. Книга, що стала сьогодні культовою класикою, визначила мега історичні тенденції, які відкривають вікно можливостей для індивідуумів вільно вибирати, де і як їм жити, і більше не бути пов'язаними будь-яким одним податковим режимом.
Книга "Суверенний індивід" з'явилася раніше криптовалют і водночас передбачила багато їх основних ідей. Досі люди захоплюються його численними прогнозами, такими як цифрова готівка (подібна до біткоїну), поява мобільних телефонів з сенсорними екранами, важливість глобальних пандемій для зміни світової політики та багато іншого.
Основна ідея книги полягає в тому, що технологічні зміни збільшують або зменшують владу держави щодо людини. Виникнення централізованих національних держав у Європі у 1500-х роках відбулося тому, що королі могли застосовувати насильство у великих масштабах, зміцнюючи свою владу над феодалами.
Промислова революція, що послідувала за цим, призвела до збільшення віддачі від масштабів економічного виробництва, що призвело до появи великих підприємств і Великого збагачення. До 20 століття ефективне виробництво у великих масштабах та фіксовані інвестиції у фізичний капітал дозволили урядам легко залучати великий профіцит та керувати тісно пов'язаними національними державами.
Інформаційна епоха 21 століття і надалі віщує зниження залежності від інвестицій у фізичну інфраструктуру та обладнання.
“Суверенний індивід" передбачає, що, якщо не буде необхідності у великих підприємствах з фізичним місцезнаходженням, люди будуть все більш вільно уникати поганих урядів з високими податками шляхом переїзду і вибирати між конкуруючими урядами або дрібнішими юрисдикціями, які можуть запропонувати кращі умови.
Таким чином, "суверенний індивід" - це свого роду герой-лібертаріанець, який може вільно жити й подорожувати, володіючи грошовим суверенітетом, керуючи своїми підприємствами та іншими починаннями через Інтернет.
Звучить знайомо?
Багато прихильників криптовалют підтримують цей ідеал низьких податків, незалежності від місцеперебування, віддаленої роботи та самоконтролю над фінансами. Але проведіть деякий час на Балі, у Лісабоні чи Мельбурні, і ви побачите, як ця концепція кінця 1990-х років вже набула форми сучасних цифрових кочівників.
Нещодавно Баладжі Шрінівасан, колишній технічний директор Coinbase і важливий мислитель у криптосфері, просував ідею лібертаріанської "мережевої держави" (шанувальником якої, з важливими застереженнями, є і Віталік Бутерін).
Під "мережевою державою" Шрінівасан має на увазі будь-яку мережеву спільноту, зосереджене навколо спільних інтересів або переконань, яке отримує все більший суверенітет над своїм способом життя, включаючи фізичне заняття землі, де їхні переконання є звичаєм, а іноді й законом.
Спираючись на розвиток технології блокчейн, Шрінівасан випустив свою власну версію концепції "Суверенного індивіда":
"Мережева держава — це соціальна мережа з моральними інноваціями, почуттям національної самосвідомості, визнаним засновником, здатністю до колективних дій, особистим рівнем цивілізованості, інтегрованою криптовалютою, консенсусним урядом, обмеженим соціальним смартконтрактом, архіпелагом краудфандингових фізичних територій, віртуальним капіталом та переписом на ланцюжку, який доводить досить велике населення, дохід та площу нерухомості для досягнення дипломатичного визнання”.
У той час як "Суверенний індивід" наголошує на індивідуальній свободі вибору між податковими режимами, мережева держава Шрінівасана визнає, що людей об'єднують не лише гроші та економічні стимули: вони також хочуть бути поряд з людьми із загальними переконаннями та мораллю, у спільноті.
Подібним чином Віталік Бутерін визнає цю потребу в спільних переконаннях і спільноті:
"Мережеві держави також можна розглядати як спробу накинути можливий ширший політичний наратив для крипто простору. Замість того, щоб залишатися у своєму власному куточку інтернету, відірваному від ширшого світу, блокчейн може стати центральним елементом для нового способу організації великих шматків людського суспільства".
У що вірять криптонативи?
Книга "Суверенний індивід" була опублікована 25 років тому, але вона започаткувала сучасний крипто-рух, яким ми його знаємо.
Щоб зрозуміти, що означає бути криптонацією, згадайте про "гіки", які були до нас. Ранніми інвесторами в біткойн і ширшу криптоіндустрію були "гікі", такі як Хел Фінні, які були заінтриговані криптографічними принципами, що лежать в основі блокчейну; люди у костюмах та з фінансовим мисленням, такі як брати Вінклвосс, які розглядали це як асиметричну ставку на новий фінансовий світ; та лібертини, такі як Роджер Вер, які бачили у криптовалюті можливість вирвати контроль у держави.
Справжні крипто-носії об’єднані вірою у свободу та інклюзивність .
Свобода означає можливість вибирати дії, які є правильними для вас та максимізують ваше власне щастя. Як запропонував філософ-утилітарист Джон Стюарт Мілль, наша свобода має закінчуватися там, де вона шкодить іншим у процесі її досягнення.
Крім свободи, криптонатив також вірить в інклюзивність.
DAO є хрестоматійним прикладом інклюзії.
DAO дають можливість навіть найменшим членам безбар'єрного, заснованого на коді способу формувати напрямок розвитку своїх спільнот, у яких вони беруть участь добровільно. Наприклад, навіть за умов санкцій OFAC проти Tornado Cash будь-який розробник може зламати його вільно доступний код і створити нову версію протоколу.
Ці протоколи DeFi за своєю природою не мають дозволів, оскільки будь-хто може взаємодіяти з ними. Будь-хто може створити свій власний токен ERC20 на Uniswap, зареєструвати його та активно торгувати ним на безлічі платформ, що не потребують дозволу.
Нація Bankless як мережева держава
На мій погляд, Bankless Nation та Bankless DAO як група крипто-родичів є яскравим прикладом мережевої держави.
Тисячі членів спільноти Bankless працюють над безліччю різних проєктів у галузі криптоутворення, ЗМІ, консалтингу, фінансів, управління, створення інструментарію DAO тощо. (Див. тут список кращих проєктів Bankless DAO). Проте, всі учасники поділяють загальне розуміння навколо основного набору філософських переконань щодо фінансового суверенітету та інклюзивності, а також загального засобу обміну (BANK).
Єдиний недостатній інгредієнт (в розумінні Баладжі мережевої держави) - це фізична батьківщина або ряд родимок, хоча можна вважати щорічну конференцію Permissionless, інші конференції Ethereum та зустрічі.
Мати подвійне громадянство в криптосвіті
У муках нинішнього ведмежого ринку для крипто-родичів немає кращого часу для будівництва. Приєднуйтесь до DAO, читайте криптоінформаційний бюлетень, пишіть статті у блозі, освоюйте технічні навички, ведіть подкаст, вирішуйте практичні завдання.
Можливо, найголовніше – налагоджуйте стосунки. Ведмежий ринок відсіяв крипто-туристів і залишилися люди, які є справжніми крипто-корінними жителями. Справді, будівництво на ведмежому ринку — це надійний спосіб зустріти однодумців, які серйозно належать до своїх переконань.
Простіше кажучи, коли хвилювання бичачої вечірки закінчилося, ведмежий ринок – найкращий час, щоб закріпити своє друге громадянство у криптовалютному світі. Подібно до того, як китайська чи єврейська діаспора існує як єдине ціле незалежно від того, якої національності вони дотримуються, криптогородяни мають "подвійне громадянство", одне "офіційно" у своїй фізичній національній державі, а інше "неофіційно" у криптосвіті за своїм вибором.
Блокчейн уможливлює, що все більша частина нашого життя буде проходити в цьому другому громадянстві та ідентичності через місця, де ми зупиняємося, як ми зберігаємо наші фінанси і як ми взаємодіємо один з одним.
У якомусь сенсі, це метаверсальне існування вже існує, завдяки безлічі анонів, які тримають суд у Crypto Twitter зі своїми multi-ETH PFPs, або проносяться через Sandbox та інші ранні метаверси. У фізичному світі ми також бачимо, як крипто-дружні міста, такі як Мальта, пропонують друге громадянство за інвестиції та купівлю нерухомості в маленькій півмільйонній країні.
Але що це означає… для світу?
Якщо криптовалюти настільки великі, як вважають їхні прихильники, і загрожують зруйнувати традиційні інститути, чи зможе світ пережити їхні наслідки?
Скільки часу знадобиться для встановлення стійкої рівноваги між національними державами реального світу та світом криптовалют після його руйнування? Що робити з дедалі більшою нерівністю або з дестабілізованим світовим порядком, який дає привілеї криптовалютним "першопроходцям", але не решті світу?
Одним зі способів розв'язання цієї проблеми є "завіса невігластва". Ця ідея, висунута філософом Джоном Ролзом, виглядає приблизно так: Уявіть, якби ви народилися у світі, де ви не знали б своєї раси, інтелекту, соціального походження, зросту чи статі – які типи інститутів ви створили б?
Для Ролза ідеальний світ, який виник би через цю "завісу невігластва", був би тим, який допускає існування нерівності доти, доки нижні стають багатшими.
Такий світ міг би допускати існування податкових притулків для надбагатих, за умови, що менш забезпечені верстви населення також насолоджуватимуться зростаючим процвітанням і, можливо, будуть захищені загальним базовим доходом/мережею безпеки.
Реальність змусить знайти компроміс між цими двома поняттями. Стосовно криптовалютів це вимагає більш інклюзивного інституційного дизайну, який справедливо прийматиме нових користувачів, зменшуючи при цьому владу китів та інсайдерів.
Щодо самого світового порядку, то зі зростанням дружніх криптовалютам малих держав, таких як Мальта та Сальвадор, ми починаємо бачити зачатки нової рівноваги. Великі авторитарні режими, такі як Китай, можуть взяти під контроль блокчейн, надавши його контролю над усіма індивідуальними транзакціями, що є повною протилежністю свободи.
Великі номінальні демократії, такі як США, намагатимуться регулювати криптоекономіку, захищаючи своє право на оподаткування. Логіка національної держави, яка прагне зберегти свою владу будь-якими засобами, призведе до того, що криптобіженці масово йдуть в економічно вільні суспільства, де їх тимчасово терплять.
Але з гіперінфляцією і популярністю криптоекономіки великі держави вживатимуть більш рішучих заходів проти цих дрібних економік, що беруть участь у регулятивному арбітражі. Якась форма компромісу, наприклад, внесок у глобальні суспільні блага з боку невеликих криптодружніх юрисдикцій, може бути неминучим, з загрозою глобальної війни.
Майбутнє Суверенів
Попри всі ці випробування та негаразди, джин випущений з пляшки.
Поєднання суверенних ідеалів із технологією блокчейн призведе до нового способу життя та зростання індивідуальної автономії.
Напрямок – до більшої свободи для тих людей, які здатні зрозуміти та взяти на себе відповідальність за свої фінанси. Для крипто-родичів наша країна – це код, і настав час створити нову рівновагу між людьми та державою.
Етапи дії
📺 Дивіться Balaji Srinivasan on the Rise of the Network State
🌍 Прочитайте про токеноміку та оцінку криптовалют, якщо пропустили це.
Біографія автора
Елвін є проповідником DeGate DAO, протоколу ZK DEX на Ethereum. Раніше він працював на керівних посадах у Міністерстві фінансів та Міністерстві торгівлі та промисловості Сінгапуру.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.