Токеноміка 104: Як запустити токен (тактика, питання, коли тощо) Частина 4/1
Для оцінки нових проєктів або запуску власного.
Коли ви починаєте розробляти токеноміку для проєкту або розглядаєте токеноміку іншого проєкту, одне важливе питання полягає в тому, як токени потраплять до рук людей.
Те, як токени випускаються в ринок, може істотно вплинути на довгостроковий успіх проєкту, тому це не те що варто забувати. І якщо ви засновник, який планує свій запуск, вам потрібно переконатися, що у вас є хороший план випуску вашого токена, щоб люди могли його купити, не руйнуючи здоров'я проєкту..
Отже, чи плануєте ви запуск токена або вивчаєте токеноміку проєкту, тут є все, що потрібно обдумати, щоб токени потрапили в руки людей.
Ми розіб'ємо це на три розділи:
Міркування із запуску: у тому числі кількість токенів, які потрібно спочатку ввести в обіг, вимоги до ліквідності, стимули, терміни, пари токенів та час запуску.
Тактика запуску: у тому числі початкові пропозиції монет, початкові пропозиції Dex, початкове завантаження ліквідності, заохочувальна ліквідність, зв'язування ліквідності, винагорода за використання та еірдропи.
Приклад запуску: розбивка стратегій початкового поширення кількох проєктів і те, що, на мою думку, у них вийшло.
До кінця у вас має бути все необхідне для запуску токена або оцінки стратегії запуску нового токена.
Рекомендації щодо запуску
Якщо у вас немає грошей та зв'язків, щоб негайно потрапити на Coinbase або іншу велику біржу, вам доведеться почати із запуску свого токена виключно в мережі з використанням децентралізованої біржі.
Ваша основна мета полягає в тому, щоб люди могли купувати цей токен без зайвої складності, дорожнечі або волатильності.
Це означає, що вам потрібно:
Визнаний, простий обмінник для людей, для покупки токенів
Популярний другий токен, який люди можуть обміняти на ваш токен
Достатня ліквідність для більшості людей, щоб купити ваш токен
А ще треба з'ясувати:
Скільки токенів випустити на ринок
Яку дати первинну оцінку
Чи потрібні вам інші люди, щоб допомогти створити ліквідність для токена
Коли ви повинні запустити його
Визнаний і простий спосіб купити ваш токен
Перше запитання, яке ви маєте поставити: в якій мережі я його випускаю?
У вас, ймовірно, вже є ідея, але якщо у вас її немає, знайдіть час і подивіться різні доступні вам варіанти в залежності від того, для чого ви хочете оптимізувати токен.
Якщо вам потрібна максимальна безпека та ліквідність (добре для DeFi), вам, ймовірно, потрібно використовувати Ethereum. Або, можливо, Арбітрум.
Якщо ви граєте, і вам потрібні швидкі дешеві транзакції, вам, ймовірно, потрібні Polygon, Solana або Avalanche.
Або, можливо, ви відчуваєте себе авантюристом і хочете спробувати привести людей у Moonriver, Celo, Harmony або ще кудись. Я не рекомендую їх, але якщо вони дають вам купу грошей або у вас є підстави вважати, що ви можете залучити людей, робіть так.
Після того, як ви оберете мережу, вам потрібно вибрати біржу. Uniswap та Sushiswap завжди безпечні. По-друге, ви можете вибрати провідну власну біржу для будь-якої мережі, на якій ви будуєте, наприклад, QuickSwap для Polygon, Trader Joe для Avalanche або Raydium для Solana.
Спочатку краще вибрати тільки одну біржу, щоб не дуже сильно розбивати свою ліквідність. Принадно спробувати бути в кількох місцях одночасно, але це тільки ускладнить людям можливість торгувати великими сумами ваших токенів. На початку робіть все простіше.
Після того, як ви вибрали, де ви збираєтеся запустити, наступне питання: з яким токеном з'єднати свій?
Вибір пари токенів для торгівлі
Для будь-якої угоди на децентралізованій біржі потрібно два токени: токен, який ви намагаєтеся купити, і токен, за який ви торгуєте.
Коли ви запускаєте свій токен, вам потрібно буде вибрати інший токен для поєднання з вашим. Основні речі, які вам потрібні для оптимізації цього рішення це::
По-перше: наскільки легко людям купувати ваш токен.Якщо ви оберете звичайний токен з високою ліквідністю, такий як ETH, людям буде дуже легко купити ваш токен, тому що вони, ймовірно, вже мають ETH. Якщо ви виберете незрозумілу пару, це ще більше дратує, оскільки людям, можливо, доведеться спочатку купити цей інший токен.
По-друге: як це впливає на рух ціни вашого токена. Ціни токенів на децентралізованих біржах встановлюються співвідношенням між двома токенами у торговому пулі. Таким чином, будь-який токен, з яким ви поєднуєте свій токен, призведе до зміни ціни вашого токена залежно від зміни вартості іншого токена.
Уявіть, що ваша торгова пара є ETH. Якщо в торговому пулі 1000 ETH та 10 000 YourToken, то YourToken коштує 0,1 ETH. Якщо ETH зросте на 10% у доларах США, а в пулі не буде угод, YourToken також автоматично зросте на 10% у доларах США, оскільки він, як і раніше, коштує ту саму суму ETH.
Тому, якщо ви хочете, щоб ваш токен відстежувала більшість ринку криптовалют, вам слід вибрати торгову пару, наприклад з ETH. Якщо ви хочете, щоб він був більш стабільним або рухався сам собою, під'єднайте його до USDC.
Після того, як ви з цим визначилися, має бути достатньо ліквідності для торгівлі.
Достатня ліквідність для трейдингу
Коли ви додаєте свій токен на DEX, вам потрібно буде забезпечити початкову ліквідність для торгівлі цим токеном.
Чим популярніший ваш запуск, тим більше ліквідності вам знадобиться, щоб люди могли торгувати. Наприклад, якщо хтось хоче купити токенів на суму 10 000 доларів, вам потрібно мати достатньо вашого токена та ETH в пулі, щоб він міг здійснити цю угоду, не відчуваючи величезного ковзання.
Таким чином, яку б найбільшу угоду, на вашу думку, будь-хто не зробив, вам, ймовірно, знадобиться принаймні 10–20-кратна сума ліквідності. Чим менший ваш проєкт, тим менше вам потрібно. Але якщо ви створили багато галасу, вам може знадобитися великий пул коштів.
Якщо ви збираєтеся стимулювати інших людей додавати ліквідність (про що ми трохи розповімо), то вам не потрібно вносити стільки. Але якщо ви хочете володіти всією своєю ліквідністю та не платити іншим людям за внесок, то для початку вам знадобиться чимало коштів.
Припустимо, ви хочете, щоб ваш токен мав ліквідність від 2 до 5 мільйонів доларів. Тим більше якщо це дуже розкручений запуск. Це означає, що вам потрібно щонайменше 1 мільйон доларів ETH (або яка у вас торгова пара) для поєднання з вашим токеном для початкової ліквідності.
Таким чином, вам потрібно вже мати великі кошти, зібрати гроші від інвесторів або створити початкову ліквідність (можливо лише 100–250 тисяч доларів) і стимулювати інших людей додати інше.
В це питання буде включено наступна важлива тема, яку необхідно з'ясувати: скільки токенів ви хочете випустити у відкритий доступ.
Скільки токенів спочатку випустити
Це оманливо складне питання, тому що воно вимагає, щоб ви збалансували цільову початкову ціну, обмеження ліквідності, рівень інфляції та мету вашої громадської власності.
Наприклад, скажімо, у вас є лише 250 000 доларів США в ETH для поєднання з вашим токеном. Якщо ви спочатку випускаєте 10% через LP, то ви встановлюєте FDV у розмірі 2500000 доларів, що досить мало для криптопроєкта.
Хтось може витратити 50 000 доларів на ваш токен, і тепер він матиме 2% пропозиції. Це великий контроль!
Так що, можливо, ви хочете вищий початковий FDV, щоб кит не міг купити все, а потім звалити на людей. Спочатку ви випускаєте лише 2,5% токенів, тож тепер FDV становить 10 000 000 доларів. Отже, ви розв'язали проблему з китами, але тепер вам потрібно з'ясувати, як емітувати решту 97,5% токенів.
Оскільки в обігу знаходиться всього 2,5% ваших токенів, ви майже гарантовано зіткнетеся з величезним рівнем інфляції, яка карає перших покупців. Токену буде важко підтримувати свою ціну, коли на ринок виходить так багато нових токенів, тому ви покарали перших покупців.
Отже, ви хочете випустити 10% і отримати FDV у розмірі 10000000 доларів. Тепер вам потрібний $1 млн ліквідності, з яким ви могли б це зробити! Бачите проблему?
Ваш вибір, по суті:
Ризик передчасної втрати контролю для зниження інфляції та обмеження вимог до ліквідності
Отримати тонну початкової ліквідності, щоб ви могли керувати інфляцією та контролювати її.
Зберігати контроль та використовувати обмежену ліквідність, але отримати високий рівень інфляції, який карає ранніх покупців.
Це компроміси, і, на жаль, їх неможливо оминути. Вам доведеться вибрати свій шлях.
Проте, як ви повинні вирішити, на яку ціну орієнтуватися?
На яку ціну орієнтуватися
Це, мабуть, найскладніше питання, на яке тут неможливо відповісти, оскільки ви гарантовано помилитеся в тому чи іншому напрямку.
Ви можете встановити занадто низьку ціну і втратити мільйони, які могли б заробити на вигідніших цінах.
Або ви завищите ціну, і будь-хто, хто отримає токени, одразу їх скине, ніхто не купить, і ви втратите свою первинну ліквідність.
Однак у мене є пара ментальних структур, які допоможуть.
По-перше, я думаю, що краще ставити ціну нижче. Люди будуть щасливішими, ви, як і раніше, отримуватимете вигоду від інших токенів, які у вас є, і це позбавить вас від хвилюючої сверблячки «ми рано».
По-друге, припускаючи, що ви не хочете запускати ICO, я думаю, вам слід почати з доступної ліквідності та цільового початкового відсотка, а потім подивитися, де ціну лихоманить. Якщо у вас є 500 000 доларів для забезпечення ліквідності, і ви хочете спочатку випустити лише 10% своїх токенів, тоді ваш FDV складає 5 000 000 доларів.
По-третє, варто подумати, як ви хочете, щоб початкова партія токенів була розподілена. Чи збираєтеся створити пул ліквідності? Передпродаж? Вони обидва можуть дати вам початкову ціну для цілей. Або, якщо ви проводите еірдроп, то потрібно враховувати, яка ціна досить низька, щоб вона не спонукала всіх негайно скидати свої еірдроп-токени.
Обмірковуючи цю частину, ви можете зрозуміти, що вам потрібні інші люди, щоб забезпечити ліквідність. Отже, поговоримо про це далі.
Вам потрібні інші люди, щоби допомогти забезпечити ліквідність?
Можливо, ви зробили розрахунки вище і зрозуміли, що у вас просто недостатньо коштів, щоб зробити пул достатнім, щоб люди могли торгувати, і вам потрібні залучені кошти.
Ви маєте кілька варіантів. Ви можете провести попередній продаж або ICO (хоча зараз ми так це не називаємо), щоб зібрати небагато коштів, а потім використовувати ці засоби для створення початкової ліквідності.
Ви також можете використовувати пул початкового завантаження ліквідності (про яке я розповім нижче) для збору коштів таким чином, що безпосередньо допомагає фінансувати ліквідність і допомагає з'ясувати, з якої ціни повинен стартувати токен.
Або ви можете стимулювати ліквідність одразу після запуску. Це хороший варіант, якщо у вас є лише 100–250 тис. коштів, але ви знаєте, що у спільноті є люди із засобами, які хотіли б обробити ваш токен, і вас влаштовує кілька днів дуже різкого руху на графіку. Чесно кажучи, мені найбільше подобається ця стратегія для бутстрап-команд, і пізніше поясню чому.
Добре час для останнього розгляду: Коли.
Коли Токен?
Тут немає ідеальної відповіді, тому я скажу: якомога пізніше, враховуючи ваші потреби у функціональності та фінансуванні.
Якщо ви команда-початківець з обмеженими коштами, вам, можливо, доведеться запустити його раніше, щоб фінансувати розробку. Багато команд зробили це, і все пройшло добре, багато хто зробив це, а потім розвалився.
Інше питання — корисність токена. Якщо це потрібно для будь-якої активності в додатку, вам, очевидно, потрібно буде запустити його до запуску цієї функції. Якщо це токен управління або вартості, що представляє економіку загалом, ви зможете запустити його пізніше.
Але я б безперечно застеріг від спроб запустити його відразу. Якщо він вам не потрібен, і якщо ви можете дозволити собі якийсь час будувати без нього, немає причин запускати його раніше. Чим довше ви чекаєте, тим від меншого обсягу своєї частки ви відмовитеся, тим стабільнішим буде проєкт і тим довше ви зможете розробляти, не відволікаючись на ціну токена. Як тільки ціна токена починає впливати на настрій спільноти, розробка стає зовсім іншою.
Тож чекайте якомога довше. Якщо вам не потрібні гроші чи інші ресурси, чекайте.
Добре, тепер ви знаєте все, що потрібно враховувати під час запуску токена:
Де його запустити
З чим поєднувати
Скільки ліквідності додати
Скільки випустити
На яку ціну орієнтуватися
Чи потрібна вам стороння допомога
Коли його запускати
Далі поговорімо про деякі стратегії та інструменти, які є у вашому розпорядженні.
Автор оригінального тексту Nat Eliason
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.