Стаття Хіро Кеннелі. Відредаговано Trewkat та Tomahawk
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Навіть якщо ви зовсім новачок у криптовалютах, ви напевно чули про мережі Bitcoin та Ethereum. Можливо, ви навіть читали про Solana, Avalanche, Binance Smart Chain, Fantom, Cardano або Algorand або взаємодіяли з ними. Крім цих популярних блокчейнів, у криптовалютному середовищі існують сотні (тисячі?) інших блокчейнів.
Блокчейн – це основне технологічне досягнення, яке дозволяє створити наш світ web3. Найбільш активні блокчейни мають ряд основних характеристик. Серед цих атрибутів наступні 14 основ блокчейну є ключем до розуміння того, що робить блокчейн таким революційним.
Блокчейн побудований на технології розподілених книг
Технологія розподіленої книги (DLT) є основою всього, що ми робимо в криптовалюті. У найпростішому вигляді DLT є групою комп'ютерів, розташованих у різних місцях, які використовують різні правила підтримки канонічної, синхронної копії підтверджених даних транзакцій у мережі. За допомогою цих правил, які називають механізмом консенсусу, дані додаються до загальної бухгалтерської книги. Блокчейн робить DLT ще один крок уперед, криптографічно записуючи дані в хронологічному порядку в блоки(з англійської Block), які потім "зв'язуються"(з англійської Chained) разом із цією хронологією. Звідси й термін "Blockchhain". Блокчейн — це, по суті, криптографічно захищена розподілена та децентралізована база даних перерахованих хронологічно транзакцій.
Блокчейн також:
Географічно розподілений
Легко сплутати терміни "розподілений" та "децентралізований", але блокчейн є і тим, і іншим. Розподіл означає, що валідатори, що становлять мережу блокчейну, знаходяться в географічно різних регіонах — тобто, підключені комп'ютери, на яких синхронно зберігаються копії даних блокчейну, "вузли"(з англійської nodes), знаходяться в різних фізичних точках по всьому світу. Розподіл є життєво важливою характеристикою; Ви можете мати мільйон комп'ютерів, на яких запущено копію даних блокчейну, але якщо всі вони знаходяться в одному поштовому індексі, і цей район постраждає від стихійного лиха, блокчейн вийде з мережі.
Децентралізований
Децентралізація валідаторних вузлів мережі необхідна для того, щоб жодна фракція не могла контролювати блокчейн, що ставить під загрозу його безпеку. Усі блокчейн-мережі існують на різних рівнях децентралізації, тобто деякі блокчейни більш децентралізовані, ніж інші. Оскільки всі вузли, що становлять мережу блокчейн, мають синхронну копію стану системи, жоден вузол або організація не відповідає за всю мережу. Це дуже стійка до збоїв конструкція.
Прозорий
Однією з ключових особливостей блокчейн є те, що інформація, записана в них, є прозорою, тобто доступною для загального огляду. Хоча всі ми можемо отримати доступ до даних публічного блокчейн-ланцюжка через такі інтерфейси, як Etherscan, навіть приватні блокчейн-ланцюжки надають повні права на перегляд будь-кому, кому надано доступ до ланцюжка. Прозорість блокчейна дуже корисна як для простих функцій, таких як відстеження користувачами історії своїх транзакцій, так і для складнішої аналітики, наприклад, яка використовується для затримання кіберзлочинців.
Незмінний та безпечний
Незмінність, заснована на криптографічному хешуванні (по суті, алгоритм, що дозволяє створити безпечний цифровий підпис), означає, що після запису даних у ланцюжок вони не можуть бути змінені або модифіковані. Таким чином, блокчейн також стійкий до цензури. Як тільки інформація потрапляє до ланцюжка, її практично неможливо видалити.
Незмінність блокчейна означає безпеку транзакцій, але вартість цієї стабільності може бути виміряна швидкістю емісії його власного токена — винагороди, що виплачується валідаторам за обробку транзакцій шляхом пропозиції та підтвердження нових блоків у блокчейні. Теоретично, це забезпечує кінцеву кількість транзакційної вартості, "бюджет безпеки", якщо хочете, який безпосередньо залежить від ціни емітованого активу. Наприклад, якщо ціна біткоїна подвоюється, то за інших рівних умов доларова вартість, яку забезпечує мережу біткоїна, також подвоюється. Чим децентралізованіша мережа і чим більше в ній вузлів, тим безпечнішим може бути блокчейн, завдяки підвищеній стійкості до атак.
Без потреби довіряти
Завдяки незмінній природі блокчейна "відсутність довіри" означає, що вам не потрібен посередник або довірена третя сторона для посередництва в транзакціях або для забезпечення безпеки ваших активів. У децентралізованих фінансах користувач може взаємодіяти з кодом смартконтракту для своїх фінансових послуг та усунути потребу у зберігачі коштів. Довірчий характер блокчейну також забезпечує безперешкодне проведення однорангових транзакцій, які лежать в основі більшої частини того, що відбувається у web3. Наявність власних закритих ключів має вирішальне значення для забезпечення цієї роботи, оскільки саме їхньому власнику завжди можна довірити збереження коштів (ця ідея втілена у фразі "не ваші ключі, не ваша криптовалюта").
Без потреби питати дозвіл
Публічні блокчейни, з якими ми взаємодіємо в web3, в принципі не повинні вимагати будь-якого дозволу на використання, що означає відсутність адміністратора мережі, який не дозволить вам брати участь у проєкті (або допоможе вам, якщо у вас виникнуть проблеми). Децентралізовані програми просто відкриті та готові до підключення вашого гаманця, і ви можете санкціонувати взаємодію, якщо кошти доступні. У системі без дозволів будь-хто може вільно читати й писати в блокчейн, брати участь у механізмі консенсусу під час створення блоку чи продовжувати будувати екосистему.
Ці перші сім характеристик належать до природи блокчейну, всеосяжних цілей, для досягнення яких створені системи, і до того, чому технологія є настільки революційною.
Наступні сім характеристик ґрунтуються на перелічених вище, і хоча вони не є більш складними концепціями як такими, вони вимагають трохи більшого розуміння.
Ступінь децентралізації
У той час як розподіл важливий для стійкості мережі, децентралізація — це метрика, на яку звертають увагу більшість криптовалют. Чим більше вузлів, де зберігаються копії даних, тим більше децентралізований блокчейн. Більш децентралізований блокчейн – це безпечніший блокчейн.
Як видно з наведеного вище графіка, не всі блокчейни створені однаковими. BSC, власне, є централізованим блокчейном, тоді як Solana дещо краща. Біткоїн приблизно в сім разів більш децентралізований, ніж Solana, а після злиття Ethereum став децентралізованішим, ніж Біткойн, в 30 разів. Нині у мережі proof-of-stake мережі Ethereum налічується понад 430 000 валідаторів.
Слідкуйте за розробниками
Ключовим показником, на який слід звернути увагу при виборі місця розміщення капіталу на ланцюжку, є кількість розробників, які активно будують в екосистемі. Чим більше розробників активно працюють в екосистемі, тим більше проєктів створюється. Чим більше проєктів створюється, тим більше користувачів в екосистемі. Що більше користувачів, то більше розробників... і цикл триває. Як видно з наведеного нижче графіка, екосистема Ethereum приваблює найбільшу кількість розробників.
Механізми консенсусу
Механізм консенсусу – це метод, за допомогою якого валідатори мережі – ті, хто організує транзакції, будує блоки та зберігає синхронні дані – досягають угоди про те, які дані включати в ланцюжок. Діючий механізм консенсусу гарантує, що всі валідатори мережі мають однакові дані на своїх комп'ютерах.
Першим механізмом консенсусу був доказ роботи у Біткоїні, що ґрунтується на використанні валідаторами великих обчислювальних потужностей для вирішення складних алгоритмів, відомих як хеш-функції. Кожен блок у ланцюзі має певну хеш-функцію, і перший майнер, який вирішив цю функцію (що схоже на пошук випадкового числа у величезному наборі даних), створює блок і отримує винагороду в біткоїнах. Інші мережні валідатори можуть запустити хеш-функцію для перевірки роботи, таким чином зберігається цілісність даних у блокчейні. Багато великих блокчейнів нині використовують підтвердження роботи, хоча ситуація починає змінюватися. Ethereum недавно перейшов на новий механізм консенсусу під назвою proof-of-stake.
За оцінками, proof-of-stake на 99% енергоефективніше, ніж proof-of-work. При використанні proof-of-stake валідатори мережі роблять ставку на рідну валюту блокчейна для забезпечення безпеки мережі. Цей капітал, ця ставка, може бути зменшена або знищена — так званий "слеш" - якщо валідатор поводиться нечесно чи ліниво. Нечесність означає, що валідатор намагається включити шахрайські транзакції, а лінь означає, що валідатор не пропонує блоки або його вузол занадто довго простоює.
Хоча існують десятки інших механізмів консенсусу, proof-of-work та proof-of-stake є найпоширенішими.
Нативні токени
Усі блокчейни мають нативний токен, що дозволяє оплачувати транзакції у мережі. Для біткоїна це біткоїн (BTC), для Ethereum – ефір (ETH), для Solana – SOL, для Avalanche – AVAX, для Polkadot – DOT, а для Cardano – ADA. Хоча ці токени служать валютою блокчейна, вони також є окремими активами, що торгуються, котируються на різних централізованих і децентралізованих біржах. Кожен із цих токенів має сильних прихильників та певну історію, пов'язану з його властивостями та цінністю. Біткоїн називають сховищем вартості, він також відомий як цифрове золото, в той час, як ефір часто називають чарівними інтернет-грошима або надзвуковими грошима. Але головний висновок у тому, що рідна валюта використовується для транзакцій, але може мати й вторинні характеристики.
Мости
Міст – це назва протоколу, який дозволяє користувачам переміщати криптовалюти між різними мережами блокчейн. Мости дозволяють користувачам переміщувати активи або дані в незв'язані екосистеми, наприклад, мости між ефіром та мережею Solana; або всередині екосистеми Ethereum - до рішень масштабування другого рівня та бокових ланцюжків. Примітно, що при використанні нерідного токена іншого блокчейна цей токен буде обернутий. По суті це синтетична версія, яка відстежує рідний токен. Як приклад можна навести wBTC, який дозволяє використовувати біткоїн на Ethereum, або wETH, який дозволяє використовувати ефір інших блокчейнах. Мости також дозволяють користувачам підключатися до dApps (децентралізованих програм) в інших екосистемах. Мости можуть бути централізованими або децентралізованими та покладаються на ліквідність для переміщення активів туди та назад. Порада: хороша практика полягає у перевірці ліквідності мосту перед передачею активів, і, як правило, ви хочете використовувати як міст тільки власні токени.
Форки
Форк у термінах блокчейна – це зміна протоколу. Форки зазвичай використовуються розробниками блокчейну для оновлення блокчейну, хоча вони також використовуються для відкату блокчейну. Існує два типи форків блокчейна: хард та софт форки.
Хард форк - це оновлення зі зворотною несумісністю, тобто вузли старого блокчейн-ланцюга не можуть підтвердити блоки нового ланцюга, і так само новий ланцюг не може підтвердити блоки старого ланцюга. Іноді хард форки відбуваються через розбіжності у спільноті, як у випадку з Bitcoin Cash, який виник через розбіжності з приводу масштабування у спільноті Bitcoin. Ethereum зазнав хард форку після зламування The DAO Hack, і був створений Ethereum Classic.
На відміну від хард форка, софт форк сумісний із форком, тобто розділені блокчейни можуть взаємодіяти після форка. При хард форку всі валідатори повинні погодитися зі змінами, інакше станеться розкол, про що йшлося вище. При софт форкуі тільки більшість валідаторів повинні погодитися зі змінами.
Активні адреси
Кількість активних адрес гаманців на блокчейні – ще один чудовий спосіб визначити обсяг мережної активності. Активна адреса визначається як унікальна адреса, яка або відправила, або отримала криптовалюту протягом певного періоду часу. Не варто дивуватися з того, що кількість активних адрес зростає і падає разом із загальним станом криптовалютного ринку.
Основи блокчейну іноді не такі вже й прості
Залежно від вашого досвіду, деякі з більш складних концепцій блокчейну, такі як механізми консенсусу, форки та мости, можуть здатися не такими вже й базовими. Саме тут ми маємо розширити наші уявлення про те, що таке основи. Життя та робота на передньому краї технологічного світу означає, що треба засвоювати багато інформації. Хоча не весь цей матеріал простий, він все ж таки є базовим, оскільки розуміння цих принципів абсолютно необхідне для того, щоб впевнено орієнтуватися в цій системі, що розвивається.
Витратьте час на вивчення цих базових понять зараз, щоб, коли ви зіткнетеся з цими термінами або готові зануритися глибше, у вас був фундамент, на якому ви зможете продовжити навчання. Як і блокчейн, наша освіта в області web3 – це серія будівельних блоків, на які ми складаємо та пов'язуємо наші знання. Як і у всьому, що стосується web3, ми йдемо далі.
Біо Автора:
Хіро Кеннеллі - письменник, редактор і координатор у BanklessDAO та головний редактор у Good Morning News. Він також допомагає створити організацію, орієнтовану на гранти, у DAOpunks.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.