Криптовалютна конфіденційність – це гуманізм
Якщо ви живете в умовах авторитаризму, криптоприватність – це різниця між життям та смертю.
Дорога Bankless нація,
Криптовалюта означає для людей різне.
Це залежить від того, звідки ви.
Якщо ви живете в США, Великобританії або Сінгапурі, це може бути смішним способом спекулювати на шиткоїнах і купляти мавпові JPEG.
Але якщо ви знаходитесь у Росії, Нігерії чи Афганістані, криптовалюта може стати засобом виживання.
Авторитарні уряди не думатимуть двічі, перш ніж повернути фінансову систему проти незгодних.
Це буквально питання життя та смерті.
Сьогодні Нірадж Агравал із Coin Center доводить, чому конфіденційність криптовалют – це не лише право, а й гуманітарна необхідність.
Перевірте свої фінансові привілеї.
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Конфіденційність криптовалют – це гуманітарне завдання
Запрошений автор: Нірадж Агравал, директор з комунікацій Coin Center
Фінансові посередники можуть стати інструментами гноблення. Криптовалютна конфіденційність – єдиний вихід.
Не секрет, що цифровий авторитаризм зростає у всьому світі. Наш Інтернет структурований навколо точок доступу та централізованих сховищ даних.
Більшість основних видів діяльності в Інтернеті проходять через сервери таких компаній, як Facebook, Google або Amazon. Фінансова діяльність також відбувається через мережі посередників, таких як PayPal та банківська система. Зрештою, ці компанії можуть контролюватись державою.
Заманлива пропозиція для лідера, який бажає контролювати своє населення.
Саме тому нещодавній крок Міністерства фінансів США щодо введення санкцій проти криптовалютного інструменту конфіденційності Tornado Cash викликає ще більше занепокоєння.
Залишимо осторонь аргументів, які висуває Coin Center у своєму судовому оскарженні санкцій, про те, чи є автономний смарт-контракт взагалі об'єктом санкцій. Ця санкція відкрила ширшу розмову про фінансову конфіденційність загалом.
Криптовалютний скептик може запитати, навіщо взагалі потрібний такий інструмент. Звичайно, це останній приклад того, "навіщо потрібна конфіденційність, якщо вам нема чого приховувати". Це факт, що більшість криптовалютних операцій відбувається на публічних блокчейнах, які можна легко відстежити.
І це факт, що більшість дій, які відбуваються на цих блокчейнах, не є незаконними.
Тому скептик може сказати, що людина, яка не хоче, щоб її фінансова діяльність була публічною, має просто використати традиційного посередника, який не передає його інформацію. Хоча це й усуне ризик аналізу блокчейну, але у випадку, якщо посередник якимось чином буде захоплений або працюватиме проти вас, це означатиме, що ви йдете проти себе.
Можливо, ця ідея видасться дурною тим із нас, кому подобається жити в демократичній країні з верховенством закону. Але держава контролює фінансову систему і не всі держави цінують свободу слова та асоціації.
Збройові посередники
Коли в Білорусі спалахнули протести проти фальсифікації виборів, уряд, який підтримує Путін, швидко перейшов до репресій. Особливим елементом цих репресій було фінансове покарання. Протестувальники отримували великі штрафи. На роботодавців чинився тиск за інакодумство їхніх співробітників, внаслідок чого протестувальники втрачали роботу.
Некомерційна організація BYSOL почала надавати протестувальникам фінансову допомогу.
Ця група була створена у Бельгії, тому що, оскільки протест був названий незаконним, вони технічно фінансували незаконну діяльність. Це зручне використання кримінального позначення – те, що ми часто бачимо. Тепер їхній банк, не маючи іншого вибору, окрім як залишатися в рамках закону, конфіскував би їхні кошти та заморозив їхній рахунок. Посереднику не можна довіряти.
Але як доставити гроші до рук протестувальників? Усі електронні перекази відстежуються в ім'я запобігання незаконній діяльності, а готівка конфіскується на кордоні.
Група звернулася до біткоїну. Протестувальники змогли отримати кошти на особисті гаманці Bitcoin, а потім здійснювати невеликі обміни з місцевими жителями, щоб залишитись непоміченим апаратом фінансового спостереження.
Зброя посередників за допомогою закону стала улюбленою тактикою. У Росії політична опозиція Путіна була названа екстремістською групою, тому пожертвування цієї організації були заборонені фінансовими посередниками, які дотримуються антитерористичних законів.
У М'янмі хунта почала впроваджувати суворі правила "Знай свого клієнта", змушуючи всіх користувачів цифрової банківської системи повніше ідентифікувати себе для своїх постачальників. Одночасно з цим було запроваджено обмеження на доступність фізичної готівки. Тепер вся економічна діяльність переведена в систему ретельнішого спостереження, яка характеризується агресивним і, здавалося б, довільним заморожуванням банківських рахунків з мінімальним правом на відшкодування, оскільки уряд намагається зупинити грошові потоки, що йдуть до бійців опору.
Це питання може стати навіть у США, що, можливо, для декого немислимо.
Нещодавнє скасування рішення Roe v. Wade поставила під загрозу доступ до абортів. Якщо надання фінансових послуг для фінансування аборту стане незаконним, неважко уявити, що постачальники платіжних послуг втратять доступ до бізнесу, порушивши цей закон. Або, якщо не повністю заморозити діяльність, надати правоохоронним органам докази того, що "злочин" мав місце.
Багато сайтів, присвячених таблеткам для аборту, використовують такі послуги, як PayPal і Stripe, для обробки платежів.
Це область, що розвивається, але якщо PayPal доведеться їх відключити, криптовалюта все одно працюватиме.
Криптовалютам необхідно випереджати авторитаристів
Якщо авторитаризм зростає, а довіра до посередників падає, отже, люди, яким необхідно здійснювати угоди, неугодні державі, почнуть використовувати більше готівки та, можливо, більше криптовалюти. Готівка — це здорово, але вона обмежена особистими транзакціями.
Для цифрової епохи нам потрібні цифрові гроші, і криптовалюта — наш найкращий вибір щодо цього.
У таких випадках, як у Білорусі, Росії, Нігерії, Афганістані, Китаї та багатьох інших країнах, криптовалюта стала рятівним колом для інакодумства та виживання. Однак сумна правда полягає в тому, що ця технологія виявилася корисною, попри свої обмеження щодо конфіденційності.
Хоча блокчейн, доступний для публічного читання, є чудовим інструментом для правоохоронних органів, що дозволяє відстежувати справді шкідливу діяльність, він також корисний для авторитарного режиму, який намагається відстежити потік пожертв активістам.
Про можливості спостереження за блокчейном у більшості країн мало відомо, але ми можемо припустити, що такі складні інтернет-цензори, як Китай і Росія, швидко розробляють тактику в цій галузі. Китай зокрема відомий тим, що експортує свої інструменти для технологічного авторитаризму.
Неважко уявити, що влада Білорусі чи М'янмі виявить інтерес до інструментів, здатних закрити криптовалютний пролом у їхній системі стеження.
Ми повинні заохочувати такі інструменти конфіденційності, як Tornado Cash, які можуть допомогти людям, коли весь державний апарат звернений проти них.
Посередницька фінансова система є легкою метою для спостереження та контролю. За наявності правильних інструментів криптовалюта може стати стримуючим фактором для цієї влади й рятувальним клапаном для людей, що зневірилися.
Конфіденційність у криптовалюті – це активний процес, над яким ви постійно працюєте та підтримуєте. Це також право, яке кожен може взяти у свої руки, використовуючи кроки, подібні до наведених вище порад. Не всім потрібно ставати анонімом, але якщо вам це потрібно, тоді ви знаєте як розпочати цей шлях у криптовалюті.
Дієві кроки
📖 Прочитайте керівництво Вільяма Пістера з криптовалютної конфіденційності
📺 Подивіться відео "Смерть криптовалют?" з Джейком Червінськи
Біо автора
Нірадж Агравал – директор з комунікацій у Coin Center, аналітичному центрі з питань криптовалютної політики. Ви можете стежити за ним у Твіттері тут.