7 порад для психічного здоров'я на ведмежому ринку
Немає сенсу ставати криптовалютним багатієм, якщо ти не в собі, тож давай для початку попрацюємо над цим.
Ведмежі ринки можуть бути неприємними.
Навіть якщо ти досвідчений крипто-ветеран, який уже бачив усе це раніше, на тебе чекають складні часи.
Якщо це твій перший цикл, ти багато дізнаєшся про себе в цей період.
Ми тут, щоб допомогти переконатися, що це будуть добрі речі.
Редактор Bankless Джем Хаваджа – справжній ветеран ведмежого ринку.
Він стверджує, що ніколи не продавав жодного ETH. 😱
Ось деякі речі, які він дізнався важким шляхом.
- Bankless
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Zarna, Vezyn4eg)
7 порад для психічного здоров'я на ведмежому ринку
Якщо ти вважаєш себе кимось на кшталт трейдера з наміром грати на ринку, прочитай статтю "Як вижити на ведмежому ринку криптовалют".
Ця стаття для тих, хто має намір пережити крипто-зиму.
Жодна кількість занепокоєння, стресу, паніки, нудьги чи тривоги не змінить ні на йоту ціну криптовалюти.
Хороша новина полягає в тому, що ти можеш перетворити всю цю неефективну внутрішню енергію на позитивну зовнішню енергію, яка може реально вплинути на майбутнє світу.
Все починається з підтримки твого психічного здоров'я. Ось кілька простих способів зробити це, навіть коли ринок виглядає як поганий день у Мордорі.
#1: Перестань дивитися на графіки кожні п'ять хвилин.
Це абсолютно перша та найважливіша річ, яку ти можеш зробити, щоб не втратити голову під час тривалого ведмежого ринку: перестань нав'язливо перевіряти графіки. Так само як легко захопитися перевіркою графіків, коли ринок йде параболою — я багатий, мамо! - для швидкого отримання дофаміну, так і просто втягнутися в перевірку своїх активів, коли вони повільно (а іноді й швидко) зменшуються: "Я все втратив!".
Це все одно, що часто і послідовно протягом декількох місяців повідомляти собі погані новини. Ти що, дослідницький щур у павлівському дослідженні депресії?
Ні, друже. Ти заслуговуєш на більше. Ти людина.
Або відключи сповіщення, або зміни їх так, щоб вони оновлювалися тільки при великих коливаннях.
#2: Зменш масштаб.
Подивись на це
Тепер подивись на це
Тепер зіграймо у гру. Вибери початкову точку на будь-якому з цих графіків. Будь-яку точку: пік, западину, що завгодно. Запам'ятай число.
Перейди на три роки вперед. Число зросло? Так.
Воно виросло набагато? Так.
Ура! Ти виграв.
Питання не в "якщо", а в "коли".
#3: Не будь нетерпимим до втрат.
Існує така річ, доведена психологічна концепція під назвою "неприйняття втрат", отримана в результаті вивчення суб'єктивної ймовірності.
"Реакція на втрати сильніша, ніж реакція на відповідний виграш".
По суті це означає, що люди схильні демонструвати ірраціональну економічну поведінку, сприймаючи втрати гірше, ніж відповідні виграші.
Фактично дослідження, проведене в журналі "Ризик і невизначеність" (так, це реальна річ), показало, що неприйняття втрат означає, що втрата грошей може вдвічі сильніше вплинути на вашу психіку, ніж отримання еквівалентної суми.
Це інстинктивна поведінка, яка, схоже, жорстко закодована у багатьох із нас. Це неефективно у світі. Щоправда, коли все добре, все краще, ніж ти думаєш, а коли все погано, все не так погано, як може здаватись.
Деякі з вас, зможуть розпізнати неприйняття втрат і відключити його, іншим буде важче не вірити власним інстинктам.
Хороший спосіб почати – не ґрунтуй усе своє щастя та самооцінку цифрами з екрана.
Або ще один шлях: просто оціни свій портфель в ETH.
Якщо ти ХОЛДИШ, це число може лише зростати.
#4: Диверсифікуй свій портфель
Є кілька різних причин, з яких ми інвестуємо у криптовалюти.
Іноді це тому, що ми глибоко віримо в технології, що розвиваються.
Іноді — тому, що ми побачили у твіттері якогось “розумника”, що роздув галас, втягнувся в памп і забув продати, поки було ще не пізно.
Ось список хайп-токенів 2017 року, про які ти, напевно, забув: OMG, ICON, MIOTA, TENX, NEM, NXT, DRGN, DASH, WNGS, REQ, AION, XCP, POE, BCC.
Цей список можна продовжувати і далі.
Багато з цих токенів впали на 95% і про них більше не чути. Деякі з них виявились відвертим шахрайством.
Ти можеш бути одружений зі своїм портфоліо, але твоє портфоліо не одружене з тобою. Скороти свої активи до тих токенів, у довговічності яких ти впевнений.
#5: Активно борись з вигорянням.
Вигоряння – це відсутність двох елементів: балансу та винагороди.
Я знаю, що ми говоримо про ведмежі ринки як про ринки будівництва, але якщо ти не розробник або глибоко не розбираєшся в криптовалюті, є шанс, що ти не побачиш багато такого будівництва. Якщо твоєю основною метрикою або KPI криптовалют є ціна, то твої синапси винагороди не будуть зміцнюватися протягом тривалого часу, і твій мозок буде погано працювати.
Є безліч інших способів знайти винагороду в криптовалюті: вивчати нові проєкти, приєднатися до DAO, брати участь у нових продуктах Web3, бути першим у новій технології, встановлювати людські зв'язки, зловити airdrop, зробити свій власний внесок, знайти роботу в криптовалюті, зустріти людей Web3 в метасвіті.
Поговорімо про баланс. Тримати активи під час ведмежого ринку – це 65% нудьги, 25% відвертої паніки та 10% марного, широко розкритого оптимізму.
Якщо криптовалюта стала головним у твоєму житті, можливо, варто знайти баланс в іншому місці: сім'я, друзі, хобі або, ну знаєш – відчувати життя, а не його цифрову копію.
Підійде буквально все, аби це було легально.
Зараз літо. Вийди на вулицю. Погладь їжачка. Він чарівний! 🦔.
#6: Звертайся до власного макро.
Як криптовалютний ринок залежить від макроекономіки, так і твоє власне психічне здоров'я щодо криптовалют залежить від твоєї макропсихології.
Допустимо, у тебе зі справами не все добре. Уяви на секунду, що ETH виріс до $20 тис., і ти продав все. Ти, ймовірно, все ще будеш збентежений, хоча й багатший.
Наприклад: Якщо у тебе є адиктивний характер, то, швидше за все, ти дивишся на можливість торгівлі на ведмежому ринку, як собака на Слім Джима. Всього один швидкий кидок на гарячу монетку з дрібною капіталізацією, правда?
Але стій! Це мегашвидкий спосіб розорити себе, чи то ведмежий, чи бичачий ринок.
Зрештою, проблема не в криптовалюті. Справа у психології. Ти можеш екстраполювати це поняття на будь-яку кількість психологічних примх: депресія, тривога, гнів і т.д.
Якщо твої стосунки з криптовалютами — це судина для глибшої проблеми, то зрештою тобі доведеться розв'язувати цю проблему, щоб досягти успіху. Так що розберись зі своїм макро, а потім із ясною головою знову займись своїм ставленням до криптовалютного ринку.
#7: Не виходь, а придивляйся.
Якщо ти вплутався у гру з криптовалютами заради швидкого збагачення, у мене для тебе погані новини... Ти зробив це неправильно. Тому давай натомість поговоримо про схеми "повільного збагачення".
Буде багато моментів, коли у тебе виникне спокуса відмовитись від криптовалют та Web3, пообіцявши собі, що ти повернешся, коли буде спекотно.
Проблема в тому, що до того часу, коли люди зрозуміють, що ситуація загострюється, вони вже проґавлять усі можливості для багатства покоління. Видатні проєкти наступного "бичачого" циклу будуть запущені в самих глибинах цього "ведмежого" періоду.
Тому замість того, щоб відсторонитися від справ, займись підвищенням рівня своїх знань та участі. Знайди спосіб привнести у справу свої власні навички. Затверди цілі. Перевір свої джерела інформації: Чи впевнений ти, що Криптотрейдери – це гарне використання твого часу? Чи є твоя версія криптовалютного Twitter більш місячною та драматичною, ніж змістовною?
Найголовніше: переконайся, що ти налаштований на те, що з'являться можливості. Для цього не потрібно мати навичок ракетобудування, достатньо мати ясну голову і пильне око. З урахуванням твого психічного здоров'я, у тебе буде більше шансів працювати з тим та іншим у цій грі.
Висновок
У попередніх "ведмежих" циклах існувала загроза, яка нависла, що технологія блокчейн — це пародія, яка може зникнути в нікуди абсолютно непомітно, і ми всі назавжди розоримося.
На цей раз існує буквально 0% ймовірність того, що ця технологія зникне. Усі знають, що вона працює. Справа лише у масштабуванні та розвитку, і все це відбувається швидкими темпами.
Друже, ми живемо у невизначені часи.
Загалом, це все невизначені часи.
Але якби все було однаковим, не було б жодних можливостей.
Дії
🐻 Прочитай, Як вижити на ведмежому ринку криптовалют.
🐻 Прочитай про 5 причин бути в захваті від ведмежого ринку
Біо автора
Jem Khawaja – редактор інформаційного бюлетеня Bankless. Він обіймав редакторські посади у Vice, The Guardian, ConsenSys, Solana та Gemini. Його п'ять великих кохань це: Прог-рок, техно, футбольний клуб "Ліверпуль", пакистанська команда з крикету та Ethereum.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.