The Merge (Частина 3) | Все про DeFi
Після злиття: виведення токенів; Surge, The Verge, The Purge і Splurge; Proto-Danksharding. Як Ethereum буде масштабуватися, справлятися з MEV і виживати в майбутньому.
Шановна нація Bankless 🏴,
Через деякий час після злиття, ми нарешті відчуваємо, що можемо перевести подих і планувати майбутнє. Як ми обговорювали в минулому випуску, перехід Ethereum від proof-of-work до proof-of-stake - це крок до вирішення трилеми масштабованості, створення безпечного, масштабованого і децентралізованого блокчейну.
Ethereum завжди був децентралізованим і безпечним. Насправді після злиття, Ethereum приблизно в 30 разів більш децентралізований, ніж Біткоїн. Але єдине місце, де Ethereum завжди мав проблеми — це масштабованість. Під час "бичачого" зростання мережа була повільною і дорогою, іноді коштувала 100 доларів США в еквіваленті за просту транзакцію.
Саме тому торік так багато уваги було приділено 2-му рівню і бічним ланцюжкам. Але тепер, коли Ethereum готовий до виконання своєї дорожньої карти, масштабування знову в центрі уваги, але цього разу ми масштабуємо на рівні протоколу.
Дорожня карта Ethereum сповнена кумедних назв: Surge, Verge, Purge і Splurge. "U-рівні", як ми їх з любов'ю називаємо, є наступними етапами еволюції Ethereum. Surge фокусується на безпечному масштабуванні; Verge - на спрощенні запуску вузлів; Purge - на очищенні історичних даних; а Splurge, як випливає з назви, є фінальним пакетом важливих оновлень.
У цьому випуску Все про DeFi ми детально розглянемо U-rges і прото-данкшардінг. Ми також обговоримо "коли виведення ETH", важливість самоконтролю, механіку соціального слешингу.
Це наш останній випуск, присвячений злиттю, і в наступному ми перейдемо до теми максимальної видобувної цінності(MEV). Якщо ви думаєте, що дорожня карта Merge й Ethereum складна, просто почекайте, поки ми не дійдемо до MEV. До нових зустрічей, друзі!!!
Автори: BanklessDAO Гільдія письменників (Austin Foss, Chameleon, Hiro Kennelly, siddhearta, Teeleroo, theconfusedcoin, Jake and Stake)
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Це офіційне розсилання новин BanklessDAO. Щоб відмовитися від передплати, відредагуйте налаштування.
Все про DeFi Посібник зі злиття (Частина 3)
У цьому випуску ми зазираємо у майбутнє. Що буде далі, тепер, коли ми завершили злиття? Ми почнемо з найближчого майбутнього: вилучення токенів валідаторів і торкнемося Шанхайського оновлення. Потім ми ще раз підкреслимо важливість самоконтролю і заглянемо в дорожню карту. Наступний набір оновлень буде відбуватися паралельно: The Surge, The Verge, The Purge, і the Splurge.. Нарешті, ми закінчуємо статтю деякими можливими варіантами розвитку подій, включаючи захист Ethereum від атаки OFAC і прото-данкшардінг. Частина III Все про дефі Посібник зі Злиття розповідає про те, що чекає на Ethereum в майбутньому.
Виведення токенів
автор: Jake and Stake
Після завершення злиття валідатори отримають можливість виводити токени з мережі. Виведення токенів може вплинути на екосистему Ethereum з точки зору цінових дій і безпеки.
Чому? Розберімось в цьому.
EIP-4895
Виведення токенів планується включити в наступне велике оновлення Ethereum - Shanghai. Зрештою, стейкхолдери захочуть мати можливість виводити свої ETH з різних причин. Хтось захоче отримати прибуток, а хтось - створити більше валідаторів. Саме для цього була створена Пропозиція щодо вдосконалення Ethereum (EIP).
EIP-4895: Виведення коштів з ланцюжка Beacon Chain як операція було оновлено для підтримки виведення коштів валідаторів з Beacon State (рівень консенсусу). Це вводить нову операцію системного рівня в віртуальну машину Ethereum (EVM), збільшуючи баланси валідаторів, які виводять ETH з ланцюжка Beacon.
Попередня пропозиція (EIP-4788) була розроблена з тією ж метою, але EIP-4895 дозволить безгазові зняття коштів для валідаторів. Ланцюжок beacon буде надсилати інформацію до EVM з метою збільшення балансів відповідних одержувачів. Це означає, що валідатори можуть ініціювати зняття коштів з ланцюжка beacon і включати їх безпосередньо в блоки, на відміну від звичайних транзакцій.
Ці операції не потребуватимуть загальних обчислень EVM, тому для внесення оновлень не буде потрібно багато обчислювальних накладних витрат або даних. Тим не менш, ще не було прецеденту переказів з рівня консенсусу на рівень виконання, тому дуже важливо, щоб це працювало безпечно.
Для забезпечення стабільності безпеки виведення коштів буде обмежено, що також вплине на волатильність цін. Якби користувачі могли виводити всі кошти одночасно, тиск на продаж міг би бути значним. Це буде функціонувати як черга для стейкхолдерів, щоб увійти в валідатор і заробити винагороду. В результаті обмеженого виведення коштів вплив на ціну буде приглушеним.
Для валідаторів буде доступно два види зняття коштів:
Часткове зняття коштів
Повне зняття коштів
Часткове зняття коштів
Ефективний баланс валідаторів становить 32 ETH, тому наявність додаткових ETH не призводить до збільшення винагороди або штрафних санкцій. Зайві ETH непродуктивні, тому при частковому виведенні коштів валідатори можуть забрати свою винагороду і 1) продати її або 2) завести нового валідатора.
Я припускаю, що великі стейкінг-провайдери зацікавлені у виведенні коштів з 2 причин:
Перестейкати свої винагороди, щоб отримати більшу частку в мережі
Якщо OFAC заохочує їх до цензури транзакцій, вони можуть вийти зі свого стейкінгу, не завдаючи шкоди своїм клієнтам.
Ці провайдери (Coinbase, Kraken, Binance) можуть схилятися до першого варіанту і не випускатимуть ці токени на ринок. Їм не потрібна ліквідність, яку забезпечують розблокування, але замість цього вони захочуть створити більше валідаторів. Однак, ці біржі разом складають 50%-60% набору валідаторів, тому, враховуючи абсолютну кількість, це все ще становить невеликий ризик для ціни ETH.
Як вже згадувалося раніше, буде обмежена швидкість виведення коштів, при цьому Консенсусні специфікації дозволяють максимум 256 часткових виведень з набору валідаторів за епоху.
Data Always оцінює це так:
"Кількість валідаторів при розблокуванні виведення коштів, ймовірно, буде в діапазоні від 700 000 до 900 000 (змодельовано пізніше в розділі про повне виведення коштів), а кожна доба складається з 225 епох, тому всі активні валідатори повинні мати можливість виводити свій надлишковий баланс принаймні кожні 12-16 днів".
Це може спричинити тиск на ринок, але він буде короткостроковим. Знову ж таки, від Data Always:
Це говорить про те, що ринок Ethereum може зіткнутися з середнім тиском продажу в розмірі:
(34-32) × (225) × (256) = 115 200 ETH / день протягом 16 днів.
Частина з них буде продана, а частина — ротована на нові валідатори. Якщо:
65% валідаторів належать ліквідним стейкінговим рішенням, і вони мають намір продати 10% на відкритому ринку
А соло-стейкери, що володіють іншими 35%, продають 50% свого стейку
Отримуємо наступне рівняння:
(34-32) × (225) × (256) × [(0,65 × 0,10) + (0,35 × 0,50)] = 28 000 ETH / день
Це може призвести до тиску на продаж у 28 000 ETH/день. Це має кілька вбудованих припущень, але оцінка, ймовірно, в цілому правильна. Хоча це, безумовно, не є незначним, але, щоб розглянути це в перспективі, Мессарі оцінює, що за останні 3 місяці "реальний обсяг торгів ETH" становив в середньому 2,40 млрд доларів на день. При середній ціні $1,320.61, це ~1,800,000 ETH торгується щодня.
Обсяг торгів ETH (Messari)
Ринок повинен бути в змозі впоратися з таким тиском продажів, за винятком якихось ринкових подій. Якщо розглядати цю цифру в 28 000 в перспективі, то попередні винагороди за підтвердженням роботи призводили до того, що в екосистему надходило приблизно 14 000 ETH / день, або близько 100 000 ETH / тиждень.
Повне виведення коштів
Повне виведення коштів передбачає повний вихід з набору валідаторів. Це означає, що всі 32 ETH та винагороди будуть вилучені. При цьому кількість валідаторів, які можуть вийти, також обмежена, що зменшує тиск на продаж.
Цей тиск може бути значною мірою компенсований шляхом порівняння кількості валідаторів, які хочуть увійти в пул, і набору валідаторів, які хочуть вийти з черги. Чистий ефект від повного вилучення можна розрахувати, знайшовши різницю між цими двома показниками:
(кількість валідаторів у черзі на вхід — кількість валідаторів у черзі на вихід) = тиск на купівлю/продаж
Довжина вхідної черги також може відігравати певну роль. Якщо черга довга, існуючі валідатори повинні враховувати альтернативну вартість виходу з набору валідаторів, а саме отримання винагороди та очікування повторного входу.
Це ще не все, тому я настійно рекомендую прочитати статтю Data Always, щоб отримати повне уявлення про те, як виведення коштів вплине на ціну.
Висновок
Вплив виведення коштів валідаторами на ціну ETH має багато різних факторів, які слід враховувати:
Кількість виходів
Обмеження ставки для виходів (ліміт відтоку)
Довжина черги на активацію (кількість стейкхолдерів, які бажають пройти валідацію)
Повне виведення коштів проти часткового виведення
Наслідки виведення коштів пов'язані з кількістю валідаторів, що забезпечують безпеку мережі. Загалом, чим менше валідаторів, тим легше маніпулювати ланцюжком, тому виведення токенів вплине на стан безпеки Ethereum. Але, як і тиск на продаж, я бачу це як дуже незначний наслідок.
В цілому, я розглядаю це як "купуй чутки, продавай новину", результатом чого є невеликий тиск на ціну (не фінансова порада). Тим не менш, багато хто в спільноті Ethereum з нетерпінням чекає розблокування.
Важливість самозахисту
автор: theconfusedcoin
У сучасній фінансовій сфері поширеною є практика, коли треті особи (банки, біржі тощо) здійснюють зберігання наших активів. Зберігач визначається як юридична або фізична особа, яка має законне право управляти та доглядати за грошима, інвестиціями або фінансами іншої фізичної або юридичної особи. На перший погляд це може здатися звичайною справою, але вона пов'язана зі значним ризиком. Ми чули численні історії про те, як люди не могли забрати власні гроші з банків, тому що банк не мав ліквідності або перебував у фінансовій скруті. У TradFi єдиним варіантом для самостійного зберігання та володіння власними активами є готівка або неліквідна нерухомість. Однак, з урахуванням того, що грошовий принтер за останні десятиліття вийшов з-під контролю, готівка вже не є тим надійним активом, яким вона була раніше.
Криптовалюта змінює це. Вона знову вводить концепцію самоопіки. Самостійне зберігання означає повний контроль над власними активами без необхідності залучення третьої сторони. Додатки, які дозволяють здійснювати самоконтроль, називаються некастодіальними гаманцями. Деякі приклади включають MetaMask, Phantom, Trust Wallet і Ledger. У світі, де часто трапляються банкрутства банків, біржові банкрутства та зловмисні хакерські атаки, вкрай важливо забезпечити безпеку ваших активів та їх збереження у вашому володінні. Крім душевного спокою, самостійне зберігання має ряд переваг.
1. Право власності
Для того, щоб зробити криптовалюту більш доступною для широкого загалу, з'явився ряд централізованих бірж і додатків, змодельованих за принципами TradFi. Такі біржі, як Coinbase, Kucoin і Kraken, зберігають право власності на ваші активи, навіть якщо вони з'являються на вашому рахунку після того, як ви їх придбали. Як і у випадку з Voyager, якщо будь-яка з цих бірж збанкрутує, ви можете втратити все. Однак, якщо ті ж самі токени будуть переведені на некастодіальний гаманець, такий як MetaMask, ви будете спати спокійно, знаючи, що ви володієте всіма своїми активами.
2. Контроль над вашими активами
Ви несете повну відповідальність за свої активи, і жодна третя сторона не може накласти обмеження або ліміти на ваші транзакції. Ніяких дозволів не потрібно, і ви можете вільно купувати або продавати будь-яку кількість цифрових активів. Для того, щоб вивести власні токени з бірж, більшість з них вимагають від вас заповнити форму KYC. При самостійному зберіганні такі документи не потрібні, і ви можете вільно використовувати свої активи на свій розсуд.
3. Необмежена кількість транзакцій
У некастодіальному гаманці немає обмежень на суму і кількість транзакцій, які ви можете здійснювати. Часто централізовані біржі встановлюють обмеження на суму, яку ви можете зняти, і на те, кому ви можете передати свої токени. Ці обмеження не застосовуються, коли ваші цифрові активи зберігаються в некастодіальному гаманці.
4. Безпека
Коли третя сторона управляє вашими активами, завжди існує ризик неналежного поводження з ними. Це може бути у формі хакерських атак або нецільового використання довірених їм активів. Ми бачили достатньо прикладів того, як це відбувалося протягом останніх кількох місяців (Celsius, Voyager, банки в Лівані тощо).
Клієнти вриваються в ліванські банки, які утримували депозити
При самостійному зберіганні безпека знаходиться в руках власника. Власник приватного ключа є єдиним, хто має доступ до гаманця та його коштів. Однак, несамостійні гаманці також піддаються злому, але це в основному пов'язано з тим, що користувач взаємодіє з децентралізованими додатками, які є небезпечними та легко експлуатуються.
Для того, щоб цього не сталося, в залежності від способу використання, існує два типи недискретних гаманців:
Гарячі гаманці
Ці гаманці, як правило, являють собою розширення для браузера або мобільні додатки, з якими користувачі добре знайомі. Вони дозволяють зберігати ваші цифрові активи й легко взаємодіяти з усіма різними децентралізованими додатками. Гарячі гаманці прості у використанні, оскільки вони завжди підключені до Інтернету, і транзакції можна легко здійснювати без необхідності фізичного підключення будь-якого пристрою до телефону або ноутбука.
Однак, оскільки вони завжди підключені до Інтернету і взаємодіють з багатьма додатками, вони вразливі до зломів. Зберігання великих обсягів криптовалюти в "гарячому гаманці" є ризикованим.
Холодні гаманці
Холодні гаманці є найбільш безпечною формою зберігання цифрових активів. Більшість холодних гаманців прикріплені до апаратного забезпечення, як правило, це середні або малі USB-накопичувачі, які слугують формою двофакторної автентифікації. Лише особа, яка фізично володіє гаманцем і знає пін-код, може отримати доступ до коштів. Оскільки вони не підключені до Інтернету, їх набагато важче зламати. Це робить їх одним з найбезпечніших способів самостійного зберігання коштів. Деякі приклади - Ledger, Trezor та KeepKey.
5. Доступ до децентралізованих додатків
Концепція самозберігання знайомить нас з некастодіальними гаманцями, які необхідні для доступу до децентралізованих додатків. За допомогою цих додатків ми можемо вкладати токени для отримання додаткового доходу, обмінювати токени на DEX, торгувати NFT і грати в Web 3 ігри. Хоча це і непряма перевага самозабезпечення, але вона дуже важлива!
Перенесення ваших активів з централізованих бірж на некастодіальний гаманець може здатися складним і страшним на перший погляд. Однак переваги цього кроку значно перевищують початковий дискомфорт. Ви не можете залишатися на передовій, якщо не перебуваєте на кордоні!
Криптовалюта побудована на ідеї фінансової свободи, і самоконтроль є важливим кроком на шляху до її досягнення. Ми занадто довго були у владі кастодіанів, і настав час взяти під контроль те, що належить нам по праву.
The Surge
автор: Jake and Stake
[...] екосистема Ethereum, швидше за все, буде орієнтована на роллапи (плюс трохи плазми і каналів) в якості стратегії масштабування на найближче і середньострокове майбутнє. - Віталік (Дорожня карта Ефіріуму, орієнтована на роллап)
Роллапи
Rollups: Обчислення і зберігання виходять з ланцюжка, але дані залишаються в ланцюжку. Повна сумісність з EVM. Вже зараз оптимістичні роллапи, такі як Arbitrum та Optimism, зменшують витрати в ~3-8 разів, а роллапи ZK матимуть ще більше стиснення даних, зменшуючи витрати в ~40-100 разів.
Масштабованість збільшиться шляхом роллапів і шардингу. Згортання буде набагато дешевшим і швидшим за допомогою одного лише L1. Це частина дорожньої карти, орієнтованої на згортання.
Зрештою, L1 Ethereum стане рівнем даних, куди дані можна буде додавати зі швидкістю 2 МБ/с. Це гарантує, що дані є загальнодоступними, але не інтерпретує їх. Якщо ви використовуєте роллапи в якості рівня виконання, базовий рівень може зосередитися на доступності даних і консенсусі (безпеці).
The Surge
Ethereum більше не буде обробляти стан і замість цього делегує цю відповідальність роллапам. Це виявиться набагато безпечніше для Ethereum, ніж виконання шардінгу (як в оригінальному дизайні "eth2"). Асинхронна вибірка доступності даних з використанням ZK-доказів набагато безпечніша, ніж шардові обчислення EVM.
Мета полягає в тому, щоб впорядкувати час блоків різних шардів, так що завжди є блок, який пропонується в межах декількох сотень мілісекунд від попереднього блоку. Ethereum як і раніше буде зосереджений на послідовному оновленні даних, але роллапи мають можливість працювати на декількох шардах, зменшуючи затримку.
Короткострокове розширення CALLDATA: Додайте більше простору для даних при виклику функцій, щоб зробити роллапи дешевшими. Вартість транзакцій згортання залежить від даних, які вони відправляють в мережу Ethereum. (X транзакцій)/(Y газових зборів) = (Z вартості роллап-транзакції).
EIP-4488 (https://github.com/ethereum/EIPs/pull/4488) знижує вартість CALLDATA з 16 до 3 газів за байт і додає обмеження на CALLDATA в кожному блоці.
EIP-4490 (https://github.com/ethereum/EIPs/pull/4490) знижує вартість CALLDATA з 16 до 6 газів за байт.
Ці дані будуть зберігатися у квитанції про транзакцію, яка включає: хеш транзакції, номер блоку, кількість використаного газу, адресу контракту тощо. Ця інформація зберігається в ланцюжку, тому дане оновлення може збільшити обсяг пам'яті, необхідний для історії Ethereum в довгостроковій перспективі. Від EIP:
Пропускна спроможність ланцюжка не збільшується в результаті цієї пропозиції (фактично, вона дещо зменшується). Однак, середня ємність даних збільшиться. Це означає, що вимоги до сховища для зберігання історії зростуть. Найгіршим сценарієм буде теоретичний довгостроковий максимум ~1 262 861 байт на 12-секундний слот, або ~3,0 ТБ на рік. Ми рекомендуємо впровадити EIP-4444 або аналогічну пропозицію щодо закінчення терміну дії або одночасно, або незабаром після цього EIP, щоб зменшити цей ризик.
Базовий шардинг I (декілька шардів): Почніть додавати шардинг для збільшення доступності даних. Ноди повинні будуть завантажувати всі дані транзакцій з усіх шардів. Це період, коли роллапи починають перебудовуватися навколо цієї нової парадигми.
Базовий шардинг II (багато шардів): "Навчальні колеса" знімаються і ми суттєво збільшуємо кількість шардів. Не всі вузли повинні завантажувати все, а замість цього покладатися на комітети, вибірку доступності даних і т.д.
Додаємо вибірку доступності даних: Клієнти можуть перевірити, чи всі дані опубліковані, шляхом випадкової перевірки випадкових фрагментів без необхідності завантажувати все. Це підвищує безпеку цих оновлень масштабованості.
Все, що потрібно зробити користувачам — це перенести свою активність з L1 на L2 і спостерігати, як транзакції стають дешевшими. Жодне з цих оновлень не покращує затримку. Час підтвердження транзакцій, як і раніше, становитиме ~12 секунд або, можливо, навіть 16 секунд.
Однак пропускна здатність (TPS) значно покращиться:
Ethereum Mainnet сьогодні: 15-40 TPS (https://ethtps.info/)
Роллапи: 1 500-4 000 TPS
Роллапи + шардінг: 100 000 TPS
Таке збільшення пропускної здатності транзакцій означає, що ланцюжок зможе обробляти більше взаємодій користувачів, зменшуючи конкуренцію за блокчейн-простір і знижуючи комісію.
TL; DR: Ефіріум буде дешевший, тому що буде вища пропускна здатність транзакцій.
The Verge
Автор: Siddhearta
Проєктування для децентралізації
Метою дорожньої карти Ethereum є збільшення масштабованості мережі Ethereum без шкоди для децентралізації. У той час як деякі частини дорожньої карти, такі як Surge, зосереджені на масштабованості без шкоди для безпеки, Verge фокусується на тому, щоб дозволити більшій кількості людей і більшій кількості вузлів брати участь в перевірці блокчейну.
Verge реалізує два технічних оновлення:
Оптимізація зберігання даних шляхом впровадження дерев Веркле
Розширення децентралізації за рахунок клієнтів без громадянства
У міру масштабування Ethereum особливо важливо демократизувати доступ до якомога більшої кількості валідаторів мережі. Впровадження дерев Веркле зменшує кількість валідаторів даних, необхідних для перевірки блоків, а клієнти без громадянства спрощують участь валідаторів в мережі.
Проєктування для децентралізації - це проєктування для безпечної, масштабованої мережі.
Представляємо Дерева Verkle
Стан Ethereum - це база даних всіх облікових записів, смарт-контрактів, балансів, коду, всього, що зберігається в блокчейні Ethereum. Ця величезна база даних в даний час має розмір трохи менше 1 ТБ, і доступ до неї мають всі контракти, користувачі та додатки, побудовані на основі Ethereum.
Для ефективного і безпечного шифрування даних блокчейну в даний час використовуються дерева Меркла-Патриції. Дерева Меркла використовують великі докази (від 10 МБ до 400 МБ) для ефективної перевірки цілісності даних, зменшуючи при цьому вимоги до пам'яті валідатора.
Дерево Меркла або хеш-дерево дозволяє ефективно та безпечно перевіряти вміст великої структури даних. Хеш-дерево є узагальненням хеш-списку та хеш-ланцюга.
Хеш-дерева можуть використовуватися для перевірки будь-якого виду даних, що зберігаються, обробляються і передаються в комп'ютерах і між ними. Вони можуть допомогти гарантувати, що блоки даних, отримані від інших однорангових комп'ютерів в одноранговій мережі, отримані неушкодженими і незмінними, і навіть перевірити, що інші однорангові комп'ютери не брешуть і не надсилають фальшиві блоки. -Вікіпедія
The Verge представляє дерева Verkle як альтернативу для зберігання стану Ethereum. Дерева Verkle використовують деревоподібну структуру, схожу на дерево Меркла-Патрісії, але вони використовують коротші докази, які швидше і легше перевіряти.
"Ключовою властивістю дерев Веркле є те, що вони набагато ефективніші за розміром доказу. Якщо дерево містить мільярд одиниць даних, створення доказу в традиційному бінарному дереві Меркла потребуватиме близько 1 кілобайт, а в дереві Веркле доказ буде менше 150 байт - це достатнє скорочення, щоб зробити клієнтів без громадянства нарешті життєздатними на практиці". -Віталік Бутерін
Результатом впровадження дерев Веркле є те, що валідатори можуть бути набагато легшими, звільняючи місце для клієнтів без громадянства.
Розширення децентралізації з клієнтами без громадянства
Для того, щоб взяти участь в мережі Ethereum в якості валідатора сьогодні, вам необхідно верифікувати весь стан Ethereum, завантаживши весь стан або завантаживши і верифікувавши блок (n-1). Для того, щоб продовжувати верифікацію, вам потрібно мати локальну базу даних, яка вимагає великого жорсткого диска і здатності до постійного зростання.
З введенням доказів Веркле, замість того, щоб потребувати всієї бази даних для перевірки наступного блоку, вам потрібні тільки ті частини стану, які читаються і записуються в конкретному блоці, разом з доказом, який доводить, що дані правильні. Використовуючи докази Verkle, ви можете перевірити блок, не потребуючи ніякої іншої інформації про стан Ефіріуму.
Завдяки розміру підтверджень Verkle (менше 150 байт) простіше запустити вузол в блокчейні Ethereum, і замість валідаторів, які повинні бути клієнтами Ethereum, ми можемо мати клієнтів без громадянства, які можуть в будь-який момент підключитися для перевірки блоку.
Впровадження дерев Verkle і клієнтів без громадянства - це значний крок вперед для децентралізації Ethereum. Після Verge будь-хто зможе створити новий вузол і почати верифікувати блоки без необхідності завантажувати і перевіряти весь стан Ethereum.
Валідатори можуть бути легкими і розподіленими. Налаштувати ноду буде простіше, верифікувати швидше і дешевше, оскільки для зберігання стану не будуть потрібні важкі бази даних.
The Verge дає можливість кожному брати участь у мережі. Модернізувавшись для децентралізації, мережа Ethereum може продовжувати рости і масштабуватися.
The Purge
Автор: Jake and Stake
Суть Purge полягає в усуненні невикористовуваних частин протоколу Ethereum.
Закінчення терміну дії історії
Нодам доводиться завантажувати всі історичні блоки (сотні гігабайт), а після шардингу даних буде ще більше (терабайти). Якщо ми зможемо прибрати обсяг даних, які ланцюжок повинен зберігати, ми можемо поліпшити швидкість синхронізації і вимоги до апаратного забезпечення для запуску вузла.
Очищення означає, що всі вузли не повинні зберігати всі історичні блоки, а лише зберігати блоки, яким не більше 1 року. EIP-4444 є найпопулярнішим рішенням на даний момент. Для зберігання історичних блоків і квитанцій потрібна тонна пам'яті (за поточними оцінками - понад 500 ГБ). З плином часу блокчейн буде продовжувати рости, а дані після шардінгу будуть ще більше - вимірюватися в ТБ.
Але навіть на цих рівнях користувачі повинні мати 1 ТБ простору для перевірки ланцюжка. Щоб виконати "повну синхронізацію", користувачі повинні отримати і обчислити всі транзакції Ethereum, щоб підтвердити поточний стан. Однак ці історичні дані не потрібні для валідації нових блоків після того, як клієнт синхронізується з головою ланцюжка.
EIP-4444 буде обрізати цю історію, щоб дозволити клієнтам синхронізуватися без високих апаратних вимог і з використанням меншої пропускної здатності мережі. Клієнти не повинні обслуговувати заголовки, тіла блоків або квитанції старше 1 року і матимуть свободу обрізати старі дані локально.
Клієнти будуть використовувати "Контрольну точку слабкої суб'єктивності", щоб отримати останні дані про ланцюжок. Розглядаючи ці контрольні точки як канонічні. Ці "слабкі контрольні точки суб'єктивності" є блоками, які можна вважати істинними, так само як і блок генезису. Насправді цим блокам більше довіряють, ніж фіналізованим/обґрунтованим блокам, тому що "фіналізовані блоки" можуть конфліктувати в залежності від того, чи вдасться досягти консенсусу. Якщо вам цікаво про слабку суб'єктивність і доказ частки, прочитайте цей пост Віталіка в блозі.
Ці рішення все ще вивчаються, тому ми будемо знати більше про дорожню карту по мірі вивчення різних методів.
Повна історія
Багатьом додаткам не знадобиться вся ця історія, але деякі додатки захочуть мати ці дані. Наприклад, для того, щоб синхронізувати стан роллапів, вам доведеться пройти всю історію роллапу по одному блоку за раз.
На щастя, історію легко перевірити за допомогою доказів Меркла, що вимагає лише моделі довіри 1/N. До тих пір, поки єдиний чесний учасник може довести історію блокчейну, історія буде в безпеці. Очікується, що архівні вузли будуть зберігати всю історію блокчейну.
Однак, деякі організації повинні зберігати всю історію. Деякі централізовані суб'єкти, такі як etherscan, etherchain і beaconscan, потребують всіх цих даних, щоб вони могли надавати цю інформацію, коли користувачі запитують її. Існують також децентралізовані рішення, такі як The Graph і проєкт Ethereum Foundation's Portal Network, які працюють над децентралізованим рішенням, де кожен вузол зберігає невеликий відсоток всієї історії, а сукупність вузлів створює всю історію.
Протокол Ethereum не вимагає, щоб всі вузли зберігали всю історію, але для користувачів, яким потрібна історія, будуть централізовані і децентралізовані рішення. Клієнти Ethereum, які зацікавлені в отриманні повної історії, повинні знайти нові місця для отримання цієї інформації. Це створює певний ризик централізації, але цей ризик частково зменшується завдяки моделі безпеки 1/N і простоті її обслуговування.
Закінчення стану
Тут важливо відрізняти стан від історії. Історія містить всю історію транзакцій, але стан показує, як виглядає світ на кожному блоці. Ви можете побудувати стан з історії, але як тільки ви станете на чолі ланцюжка, вам буде потрібен тільки поточний стан для обчислення результату транзакцій.
Тим не менш, деякі частини стану Ethereum залишаються недоторканими роками. Це проєкти, про які люди забули, втратили ключі від них або зберігали як довгострокові активи. У будь-якому випадку, ці об'єкти не вимагають низької латентності і безвідмовної роботи. До них будуть звертатися рідко, тому нам не потрібен кожен окремий вузол для зберігання цих даних.
З закінченням терміну дії стану об'єкти (в стані), які не були задіяні протягом останнього року, перейдуть в окреме сховище даних: Дерево закінчення терміну дії (Expire Tree). Якщо хтось захоче повернути їх назад в інші вузли, користувачі можуть "оживити" дані, щоб всі консенсусні вузли володіли ними, інакше вони будуть зберігатися тут.
У цій новій архітектурі, замість єдиного дерева стану, протокол буде зберігати дерево стану протягом "одного періоду", ймовірно, року. У цьому дизайні клієнти повинні зберігати два останніх дерева, але всі попередні дерева є необов'язковими, і транзакції, які використовують старий стан (не змінений протягом двох останніх періодів), повинні надавати доказ, що підтверджує стан.
Для кожного періоду стану буде своє дерево станів (подумайте: 1 період стану ~= 1 рік), і коли починається новий період стану, для цього періоду ініціалізується порожнє дерево станів, і будь-які оновлення станів потрапляють в це дерево.
Нижче наведено приклад того, як може виглядати дерево станів:
Програмне забезпечення EVM
Існують деякі функції, які можуть бути видалені з програмного забезпечення вузла. Ці функції можуть ускладнити нову реалізацію протоколу або іншим чином викликати небажані наслідки при додаванні нових функцій. В обох випадках, якщо функція не потрібна, вона призводить до довгострокових витрат на ускладнення.
Ця частина The Purge присвячена спрощенню протоколу і усуненню складності коду, щоб полегшити створення вузла, запуск вузла або інше налагодження.
Кілька функцій, які можуть бути вилучені в майбутньому:
Стипендія 2300 gas: Контракти, що викликають функції інших контрактів, отримують газ 2300 для виконання обмеженої кількості дій з метою видачі журналу, коли контракт отримує кошти. Ця функція не залежить від подій переоцінки газу, тому немає жодних гарантій щодо розрахунків, які вона може підтримувати.
Видимість газу: Опкоди GAS та CALL були введені для того, щоб дозволити користувачам здійснювати ненадійні транзакції до контрактів. GAS повідомляє, скільки газу залишилося у вашій транзакції, а CALL дозволяє вказати, скільки газу ви хочете використати для виклику "дочірньої" функції. У більшості випадків ненадійні виклики можуть бути замінені на надійні, тому в цьому немає необхідності. Також це ускладнює перерахунок газу при зміні тарифів.
Опкод SELFDESTRUCT: Спочатку призначався для того, щоб дозволити користувачам обрізати стан блокчейну шляхом добровільного видалення даних зі стану. З впровадженням експірації стану, SELFDESTRUCT більше не потрібен. Крім того, опкод є певною загрозою для безпеки, оскільки він змінює необмежену кількість об'єктів стану в межах одного блоку, видаляючи ціле дерево зберігання. Це також єдиний опкод, який може призвести до зміни коду контракту.
Існує безліч варіантів дизайну, які можуть бути видалені/змінені в результаті purge(чистки), включаючи прекомпіляції EVM, спрощення журналів, видалення RLP, а також рішення, які здешевлюють/спрощують відправку токенів переказу для "пилових" акаунтів. В цілому, ці елементи повинні зробити використання Ethereum простішим, а розробку на його основі - більш передбачуваною.
The Splurge
автор: Jake and Stake
Splurge - це щось на кшталт загального поняття для багатьох різних модернізацій, які є важливими, але не підпадають під жодну категорію.
Відокремлення Proposer Builder
Тепер, після завершення злиття, валідатори будуть подавати транзакції та отримувати спеціальні привілеї, пов'язані з цим. А саме - збір MEV. Proposer Builder Separation має на меті відокремити суб'єктів, які пропонують блоки для додавання в блокчейн (proposers), від людей, які розміщують транзакції в цих блоках (builders).
До MEV-Boost і MEV-Geth виробники блоків (майнери і валідатори) самі створювали блоки, оптимізуючи їх для отримання винагороди і, при бажанні, захоплюючи MEV через арбітраж. Добувачі з кращою вартістю заробляли б більше, ніж інші, а це означає, що кращі добувачі MEV стають найбільш прибутковими виробниками блоків, що дозволяє їм використовувати цю перевагу для отримання більшої частки ринку. Це має централізуючий вплив на валідаторів. Зрештою, валідатори, які гірше видобувають MEV, будуть витіснені кращими.
Відокремлення розробника пропозиції (PBS): Суб'єкт, який створює блок, і особа, яка пропонує блок, не обов'язково повинні бути однією і тією ж людиною. Ethereum буде модулювати роль виробника блоків на
The Block Proposer - валідатор Ethereum
Будівельник блоків - мережа замовників транзакцій, які створюють блок максимальної вартості з транзакцій, поданих шукачами. Потім цей суб'єкт купує місце в блоці у пропонента блоку, щоб включити свій блок.
Будівельник оптимізується для отримання максимальної суми зборів, де валідатори просто стягують з будівельника плату за місце в блоці. Якщо розробник блоку видобуває MEV самостійно, шукачі MEV виходять з аукціону і об'єднують ресурси з валідаторами, щоб випередити інших шукачів і валідаторів.
Для того, щоб підвищити децентралізацію мережі, Ethereum збирається розділити завдання створення блоків і видобутку MEV. Мета безпечного і стійкого до цензури ланцюжка - дозволити якомога більшій кількості людей підтверджувати транзакції. Це має два важливих побічних ефекти:
Розробники блокчейнів конкурують за ціною, щоб отримати доступ до простору блокчейнів, уникаючи ринкової динаміки колокації, яка спостерігається в традиційному фінансовому просторі (див. Flashboys і HFT).
Валідатори, фундаментальний будівельний блок консенсусу, залишається дуже децентралізованим серед всіх, хто має достатню частку і підключення до Інтернету.
Метою PBS є посилення конкуренції на різних рівнях "ланцюга постачання MЕV" та заохочення окремих зацікавлених сторін до отримання вигоди від МЕV. Це зміщує централізацію на рівень "будівельника", але краще мати централізацію на цьому рівні, ніж на рівні валідатора. Ланцюги без рішення MEV стикаються з такими проблемами, як глибокі реорги, спам і концентроване виробництво блоків.
Закріплені PBS
З MEV-Boost "Relayers" отримують блоки від будівельників блоків і передають їх валідаторам для включення. Але як тільки Ethereum вводить PBS на рівні протоколу (закріплює PBS), потреба в релеєрах відпадає.
Хоча з більшістю ризиків централізації пов'язані ризики цензури, у релеєрів немає стимулу цензурувати транзакції, оскільки вони залишають гроші на столі, якщо цензурують транзакції.
З іншого боку, уряди можуть примусити релеєрів до цензури транзакцій. В ідеалі, існує достатня кількість різноманітних ретрансляторів, щоб ретранслятори, які не знаходяться в даній національній державі, могли підхоплювати ці транзакції. В свою чергу, ці ретранслятори будуть більш прибутковими, ніж цензуруючі.
У будь-якому випадку, в якості запобіжного заходу, PBS може запровадити crList'и в якості гарантії. У цій схемі, розробники блоків створюють список транзакцій, який називається crList, які мають правильну інформацію (nonce, баланс і комісійні винагороди). Виробники блоків, які могли б включити одну або кілька таких транзакцій, але не зробили цього, будуть покарані за цензуру. Це може означати витік, скорочення або видалення з набору валідаторів.
Абстракція облікового запису
На даний момент в мережі Ethereum існує два типи облікових записів: Контрактні рахунки і рахунки, що належать зовнішнім користувачам (EOA). Перший - це адреса смарт-контракту, а другий - звичайний гаманець. Мета абстракції облікового запису - звести ці два види облікових записів до одного і поводитися з ними однаково.
Сьогодні транзакції можуть бути ініційовані тільки EOA, а не смарт-контрактами, що означає, що користувачі повинні управляти газом як мінімум на двох рахунках (свій EOA і контракт). Протокол Ethereum передбачає, що кожен має EOA, але як тільки буде впроваджено абстракцію облікового запису, людям стане легше використовувати гаманці смарт-контрактів (наприклад, мультипідписні гаманці та гаманці соціального відновлення) в якості своїх основних облікових записів.
Абстрагування облікового запису зробить смарт-контракти більш схожими на першокласних громадян, що полегшить використання гаманців з мультипідписом, гаманців соціального відновлення та можливість модернізації.
ERC-4337 - це підхід до абстракції облікового запису, який створює другий рівень транзакцій з об'єктами користувацьких операцій, які безпосередньо спілкуються зі смарт-контрактами. Це вводить "UserOperation mempool", який знаходиться між користувачами і блоками блоків і не вимагає ніяких модифікацій рівня консенсусу.
Як масштабується мережа Ethereum?
Як відомо користувачам Ethereum, мережа потребує масштабування, і поширення рішень для масштабування за допомогою роллапів і бічних ланцюжків є тому підтвердженням. Але завдяки підтвердженню частки Ethereum не потрібно покладатися тільки на Optimism, Arbitrum і Polygon для масштабування; тепер підготовлена сцена для масштабування на рівні мережі. І це рішення для масштабування мережі Ethereum називається данкшардінг. Ні, данкшардінг - це не нахабне посилання на дійсно великий шардінг, а відсилання до Данкрада Фейста, дослідника Ethereum, який спочатку запропонував цю архітектуру масштабування.
Як ви, напевно, знаєте, "осколок (shard)" - це шматок кераміки, металу, скла або каменю з гострими краями. З точки зору архітектури блокчейну, шардинг — це ідея того, що дані мережі можуть бути розділені на частини, шарди. Кожен шард буде містити свій власний набір незалежних блокчейн-даних, включаючи баланси токенів і смарт-контракти.
На практиці шардинг допомагає вирішити дві проблеми: централізації і масштабування. Зараз блокчейн Ethereum містить близько 1 ТБ даних, що робить дорогою покупку місткості для зберігання, необхідної для роботи вузла. Чим дорожче запускати вузол, тим менше шансів, що він буде децентралізований (і, до речі, запустити вузол можна і без валідації мережі). Відповідно, блокчейн Ethereum вимагає, щоб кожна транзакція оброблялася кожним вузлом, що робить масштабування на основі мережі практично неможливим - оскільки масштабування досягається, коли кожен вузол виконує менше роботи. Шардинг вирішує обидві ці проблеми, розбиваючи дані блокчейну на незалежні частини, що дозволяє (1) знизити вимоги до зберігання і (2) вузлам обробляти незалежні набори даних блокчейну.
Що таке данкшардінг?
Данкшардінг - це один з видів архітектури шардінгу. У той час як попередні фреймворки шардингу прагнули створити більше місця для транзакцій, данкшардинг - це рішення, орієнтоване на згортання, яке створює більше місця для великих обсягів даних шляхом використання "блоків" для зберігання даних. Ці блоки даних є великими, але відносно дешевими для проведення транзакцій, оскільки дані блоків зберігаються на рівні консенсусу, а не на рівні виконання, що вимагає великих обчислень. У випадку з блоками даних, рівень виконання повинен знати, які зобов'язання пов'язані з даними блоків, а не деталі цих даних.
Хоча данкшардинг дуже складний, для цілей цієї статті вам просто потрібно пам'ятати про основну інновацію, яка стоїть за ним, а саме про об'єднаний ринок комісійних платежів. Об'єднаний ринок платежів, незважаючи на свою назву, фактично розбиває роботу на будівельні блоки і пропонує включати їх в ланцюжок.
Основна зміна полягає в тому, що тільки конструктор блоків повинен обробляти всі дані, в той час, як мережеві валідатори перевіряють блоки за допомогою вибірки наявності даних, що дозволяє вузлам перевіряти великі обсяги даних шляхом "вибірки" деяких з них. Оскільки вузлам потрібно лише перевірити деякі дані, щоб переконатися в їх вірогідністі, мережа Ethereum зможе обробляти набагато більше даних, ніж раніше, забезпечуючи більш швидку і дешеву мережу, яка готова як до масштабування, так і до оптимізації розгортання мережі.
Все це звучить одночасно заплутано і дивовижно, і так воно і є, але для того, щоб довести мережу Ethereum до того моменту, коли вона буде готова до шардінгу, знадобляться роки. І ось тут-то і з'являється EIP-4844, оскільки ця пропозиція вводить прото-данкшардінг.
Що таке прото-данкшардинг
Прото-данкшардінг - це наступний крок на шляху до данкшардінгу. EIP-4844 вводить новий формат транзакцій, який, по суті, додає місце для "згустку" даних, що супроводжує звичайні транзакції. Повний данкшардінг додасть 16 МБ місця в кожному блоці для згорнутих даних; прото-данкшардінг, однак, додасть лише близько 1 МБ місця. Але навіть ця невелика міра матиме великий вплив, оскільки транзакції на основі рішень для масштабування на основі роллап відразу ж стануть менш дорогими. Наразі блоки можуть містити від 50 до 100 кб даних, тому 1 МБ доступного простору для роллапів знизить транзакційні витрати на роллап, оскільки не потрібно буде платити за газ для доступу до цих даних.
Окрім запровадження нового формату транзакцій, EIP-4844 також включатиме правила верифікації, логіку та коригування плати за газ для підготовки до повномасштабного впровадження данкшардингу. Варто зазначити, що ця пропозиція також включає положення про те, що історичні дані мережі будуть видалені через 30 днів, що є достатньо довгим терміном для людей та протоколів, які потребують історичних даних, щоб отримати та зберегти їх.
Важливо також відзначити, що хоча оновлення прото-данкшардингу внесе значні зміни в мережу Ethereum, кожен вузол все одно повинен буде обробляти всі дані. Тим не менш, прото-данкшардінг - це величезне оновлення, яке зробить транзакції на роллапах дешевшими, а також підготує мережу Ethereum до решти етапів її розвитку.
Узагальнення
Архітектура блокчейну складна, а дорожня карта Ethereum - ще складніша. Якщо ви щось не зрозуміли з цієї статті, знайте, що прото-данкшардінг зробить транзакції на рішеннях для масштабування в короткостроковій перспективі дешевшими, забезпечуючи при цьому інфраструктуру, необхідну для забезпечення масштабованості, безпеки і децентралізації Ethereum. Хоча до данкшардингу ще далеко, навіть 1/16 від можливого розміру блоку достатньо, щоб дійсно розширити наше уявлення про те, як може виглядати взаємодія з повністю масштабованим Ефіріумом.
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.