Стейблкоїни. Частина друга | DeFi
Твоє надійне джерело інформації про DeFi, анонси проєктів та підручники з токеноміки
Привіт читач Bankless,
минулого разу ми знайшли відповіді на такі питання як:
Яка історія стейблкоїнів?
Чому світу потрібні стейблкоїни?
Які 4 основні типи стейблкоїнів наразі існують?
Сьогодні продовжуємо вивчати світ DeFi та закінчуємо перший розділ під назвою стейблкоїни!
Майбутнє стейблкоїнів
Автор: Special Agent K
Попри волатильність, якою славиться криптовалютний ринок, зростання ринку стабільних монет не схильний до цієї непередбачуваності. Зростання ринкової капіталізації відбувається експоненційними темпами, попри вкрай низький рівень прийняття криптовалют поза криптоіндустрією.
Розглядаючи загальний процес впровадження над ринком, ми можемо уявити етапи у різних категоріях, які сприяють впровадженню. Наведений нижче графік взято з книги Джеффрі Мура "Перетинаючи прірву", в якій обговорюються проблеми, з якими стикаються підривні технології в процесі їхнього масового впровадження. Нині стейблкоїни можна переглядати як ті, які перебувають у стадії раннього впровадження, коли довіра будується на мінімально життєздатних рішеннях, щоб підштовхнути їх в основне русло.
Розберімось, які дії становлять різні фази застосування, зосередившись на інноваторах, ранніх послідовниках і ранній більшості.
Інноватори
Торгові пари для криптовалютних бірж
Переказ коштів між біржами та гаманцями
На початку свого існування стейблкоїни були представлені як метод прив'язки вартості до активів, що не входять до криптоекосистеми, таких як долар США, щоб криптобіржі могли запропонувати цифровий актив для розрахунків у доларах. Хоча деякі трейдери продовжують торгувати виключно парами криптоактивів, такими як BTC та ETH, можна стверджувати, що пропозиція прив'язки до долара відкрила торгівлю цифровими активами для ширшого ринку.
Можливість мати цифрову форму валюти, прив'язану до долара, також відкрила трейдерам можливість переводити доларові активи між біржами та гаманцями, заклавши тим самим грубу основу для торгівлі на базі стейблкоїнів. Вперше в історії користувачі криптовалют використовували цифрові долари буквально.
Першопроходці
Грошові перекази та транскордонні платежі від бізнесу до бізнесу
Заробітна плата
Участь у міжнародних ринках капіталу
Прийняття децентралізованих фінансів
З появою можливості переміщати доларову цифрову валюту за допомогою блокчейну почали з'являтися майбутні сценарії використання. У Південно-Східній Азії підприємства почали впроваджувати використання перекладів з використанням стейблкоїнів між постачальниками у різних країнах, щоб забезпечити економічно ефективний та швидкий спосіб пересилання коштів через кордони.
Нових кінцевих користувачів залучив ринок стейблкоїнів як метод відправки коштів членам сім'ї за кордон. Найчастіше банківські комісії коштують дорого, а час відправки коштів займає багато днів, що робить процес пересилання грошей невиправдано складним та повільним. Криптовалюти дозволили знайти нове рішення, завдяки якому ринок цифрових грошових переказів оцінюється в 15 млрд доларів США у 2021 році, а загальний обсяг світового ринку грошових переказів складе 701 млрд доларів США.
У міру зростання децентралізованих автономних організацій ключовою вимогою стає необхідність цифрової оплати праці. Якщо організація знаходиться на ланцюжку, то є сенс вести скарбниці та нарахування зарплати саме таким чином. Перші послідовники криптовалютної системи нарахування заробітної плати – представники світу Web3.
З впровадженням децентралізованих фінансів з'явилася можливість демократизувати доступ до справді міжнародних ринків капіталу. Для звичайних людей це означає, що організації можуть зберігати свої стейблкоїни під прибутковість, яка найчастіше вища за банківські ставки, або використовувати заставу для отримання кредитів за конкурентоспроможними ставками.
Без стейблкоїнів не було б прив'язаної валюти для переходу до блокчейну та назад. На централізованих біржах можна стверджувати, що стабільні монети не потрібні, але при використанні блокчейну немає іншого способу уявити фіатні активи.
Рання більшість
Торговці, які приймають платежі у стейблкоїнах
Стейблкоїни використовуються для переказу грошей між людьми
Ми починаємо бачити коріння, коли різні фінтех-компанії інтегрують платіжні рейки blockchain у технології точок продажу та продукти для кінцевих користувачів, такі як кредитні та дебетові картки. Щоб стимулювати прийняття, ці технології відіграватимуть ключову роль у тому, щоб зробити використання стейблкоїнів простим та прозорим для кінцевого користувача.
Як тільки буде створено торговельну інфраструктуру, передача активів між фізичними особами швидко піде за нею, оскільки довіра до цих нових платіжних рішень зміцниться. І знову все повернеться до досвіду користувачів та встановлення довіри, щоб просунути стабільні монети далі по кривій прийняття.
Де ми знаходимося?
Етап раннього прийняття відбувся серед інноваторів, і ми починаємо знаходити способи "перетнути прірву", оскільки бачимо рішення, які більш глибоко інтегровані з бізнесом та індивідуальними потребами. У міру накопичення досвіду довіри та поліпшення користувальницького досвіду прийняття технології стейблкоїну перейде до ранньої більшості.
Централізовані Фінанси
Ухвалення інституційних рішень
Прийняття децентралізованих фінансів установами стримується відсутністю ясності у нормативно-правовому регулюванні та відсутністю ухвалення серед їхніх колег. Зі зростанням інтересу інституцій до децентралізованих фінансів ми можемо очікувати, що стейблкоїни на їх балансах будуть приносити дохід поряд з іншими цифровими активами.
У міру розвитку платіжних мереж вони можуть зробити вибір на користь переказу коштів у вигляді стейблкоїнів між споживачами, підприємствами та державними установами, що, ймовірно, спонукає використання цифрових гаманців та потребу в інституційному зберіганні цифрових активів.
Диверсифікація активів біржі
Централізовані біржі диверсифікують наявні активи, щоб знизити ризики своїх ринків від проблем, які можуть виникнути, якщо стейблкоїн втратить прив'язку до долара або станеться значна подія, що порушує роботу та довіру до токена. USDC найбільш успішно витісняє USDT, але UST пробивається до екосистеми централізованих бірж.
Для того, щоб утримати користувачів на своїй платформі, багато централізованих бірж пропонують програми з депонування стейблкоїнів для отримання прибутковості. У той час, як досвід роботи багато в чому нагадує децентралізовані фінанси, основний метод отримання прибутковості таким не є.
Тенденції DeFi
Приплив капіталу в DeFi
Зростання в DeFi та стейблкоїнів знаходиться на макроекономічному підйомі. Децентралізовані фінанси були більш відкриті, ніж централізовані біржі, і запропонували широкий спектр пропозицій стейблкоїнів для диверсифікації та отримання прибутку. Користувачі DeFi вибирають стабільні монети як безпечну гавань на ведмежих криптовалютних ринках або від загальної волатильності на криптовалютному ринку.
Високоприбуткові протоколи
Деякі з нових протоколів на ринку залучають користувачів високою прибутковістю своїх інвестицій, щоб залучити капітал для подальшого розвитку протоколу та допомогти йому стати зрілим. Хоча в такому підході є свої плюси, конкретні проєкти можуть привернути увагу з міркувань безпеки. Насамперед йтиметься про стабільність, оскільки саме вона є основною функцією активу та довіри до нього з боку спільноти.
Тенденції Стейблкоїнів
Активи, пов'язані з інфляцією
Для подальшого розвитку ідеї токенів та створення активу, що протидіє інфляції, була представлена ідея Frax Price Index, або FPI. Використовуючи дизайн, схожий на стабільний струм FRAX, вартість токена контролюється відповідно до інфляції.
Хоча цей актив захищає від інфляції, виникають питання про те, як цей актив використовуватиметься в контексті DeFi для отримання прибутковості. Оскільки це новий простір, ще багато роботи, щоб довести корисність цих токенів.
Інституційні або приватні стейблкоїни
Установи можуть створити власні приватні стейблкоїни для своїх транзакцій. Хоча кінцеві користувачі не можуть розпоряджатися цими активами, вони можуть бути використані для модернізації внутрішніх банківських процесів, особливо за участю кількох сторін, які не завжди повністю довіряють один одному.
Дробовий резерв
Не до кінця вивченою областю стейблкоїнів є ідея дробового резерву стейблкоїнів. Якщо у традиційних фіатних валютах ми покладаємося на банківську систему дробового резерву, то в криптовалютах дробовий резерв ще не реалізований.
Ідея використання інституційно випущених дробових стейблкоїнів не є чимось нечуваним і в деяких колах вважається досконалішим економічним інструментом, ніж традиційні стейблкоїни. Ця думка заснована на тому, що нестабільні активи, такі як біткойн, не будуть використовуватися як метод передачі вартості, оскільки вартість активу дуже сильно коливається. Концепція полягає в тому, що дробові резервні банки надаватимуть інноваційні платіжні рішення, пропоновані цими банками у вигляді стейблкоїнів.
Цифрові Валюти Центральних Банків
ЦВЦБ можуть бути складною темою, оскільки існує безліч різних інтерпретацій того, що це може бути з точки зору масштабу та реалізації. Наприклад, ЦВЦБ може вимагати наявності власного блокчейну, який не обов'язково має бути публічним чи децентралізованим. ЦВЦБ може не мати конфіденційності та мати цензурний контроль над мережею та валютою.
У зв'язку з усіма цими міркуваннями багато західних країн усе ще оцінюють своє становище, вирішуючи, впроваджувати ЦВЦБ чи ні. Для традиційних фінансів переваги цифрової валюти центрального банку викликають сумніви, і це також ускладнюється розбіжностями у світі цифрових фінансів.
Один із потенційних варіантів, який ще не розігрався, — це можливість впливу шляхом створення цифрової економіки для полегшення не лише споживчих транзакцій, пов'язаних із транскордонною торгівлею. Помітнішою є можливість відправляти грошову допомогу в інші країни світу за кілька хвилин. Криптовалюта може порушити банківську систему SWIFT, оскільки країни створюють альтернативні економіки на основі своїх ЦВЦБ.
Китай, зокрема, швидко розгорнув цифрову валюту e-CNY перед зимовими Олімпійськими іграми 2022 року. Північна Америка, Європа та Близький Схід – це ті регіони, де варто стежити за новими впровадженнями ЦВЦБ.
Ризики
Зберігання
Переважна більшість стейблкоїнів пропонують безліч різних варіантів зберігання – від використання централізованих бірж до холодних гаманців. Однак припущення про те, що ви можете мати опікунство над стейблкоїнами, не є зрозумілим за будь-якого варіанта. Наприклад, фінансова установа може використовувати стейблкоїни для транзакцій від вашого імені, але фактичне зберігання стейблкоїнів залишається за установою.
Регулювання
Криптоіндустрія прагне послідовного і чіткого регулювання в багатьох різних юрисдикціях, які охоплюють не тільки країни, але й дрібніші юрисдикції, такі як штати та провінції, що ще більше ускладнює дотримання вимог. Модернізація нормативно-правової бази повинна враховувати унікальні властивості цифрових активів, розуміючи при цьому, що багато наявних продуктів розроблені для того, щоб бути дійсно децентралізованими та користуватися довірою в міжнародному масштабі.
Поки закони не будуть перероблені або не будуть введені нові, криптоіндустрія все ще стикається з певною невизначеністю, доки не з'явиться більше ясності. У наші дні криптоіндустрія розвиненіша, а лобістські групи, які виступають за використання цифрових активів і фінансів, зустрічаються все частіше.
Управління
Компрометація стейблкоїну може бути викликана нездатністю керівництва діяти у сфері стейблкоїну. Якщо монета має скарбничі резерви, які управляються в таємниці та не мають прозорого аудиту, це може викликати занепокоєння у власників, оскільки це може розглядатися як менш прозоре управління, ніж центральний банк.
Криптовалютні стейблкоїни із забезпеченням пропонують прозорість управління та скарбниці, але якщо вони використовують управління на ланцюжку, то можна зіграти на моделі управління та ефективно взяти під контроль протокол, що управляє скарбницею стейблкоїнів. Використання управління на ланцюжку призвело до руйнівних наслідків, привертаючи увагу до належної обачності, яку необхідно виявляти всім аспектам управління на ланцюжку.
Смакртконтракт
Оскільки у світі смартконтрактів ідея про те, що код — це закон, поведінка стейблкоїнового контракту регулюється смартконтрактом, який його визначає. Використання смартконтрактів спричиняє унікальний набір ризиків, починаючи від управління скарбницею і закінчуючи цензурою.
Ризик централізації
Оскільки деякі стейблкоїни мають можливість цензурувати користувачів, їх використання може бути небажаним, оскільки це такий самий ефект, як і заморожування ваших активів. Стейблкоїни з фіатним забезпеченням, як правило, мають корпоративну присутність і вбудований механізм цензури, який найчастіше використовується в USDT і меншою мірою USDC.
Управління скарбницею
Смартконтракт, який керує монетою, може бути скомпрометований таким чином, що скарбницею можна буде маніпулювати. Така маніпуляція може містити гіперінфляцію валюти або, можливо, вилучення скарбничих коштів.
Оракли
Для стейблкоїнів забезпечених криптоактивами, важливо, щоб смартконтракт отримував своєчасні та точні дані щодо цін на активи для підтримки прив'язки. Не всі оракули однакові, і деякі можуть бути експериментальнішими, ніж інші. Розуміння залежності від оракулів допомагає зрозуміти ступінь зрілості стейблкоїну та потенційні ризики, які можуть існувати для підтримки прив'язки.
Валюти, деноміновані центральним банком
Залежно від вашої юрисдикції, уряд може прийняти рішення про заборону певних цифрових активів на користь емітованих урядом токенів. Китай найбільше помітно заборонив криптовалюти перед введенням електронного китайського юаня. Хоча ще потрібно з'ясувати, чи це є більш широкою тенденцією серед юрисдикцій, існує ризик, що уряди можуть зробити вибір на користь технології, керованої державою.
Інституційні токени
Установи можуть вирішити, що вони не хочуть зберігати публічні форми криптовалют, але хочуть отримати вигоду з переваг криптовалют, використовуючи приватні блокчейни та токенізовані активи, визначені установою або групою установ, таких як банки.
Що стосується з J.P. Morgan монета JPM існує на дозволеному блокчейні, який вони контролюють як проведення платежів і транскордонної торгівлі. Деякі установи можуть віддати перевагу такому рішенню, але, швидше за все, воно не порушить більший ринок токенів, заснованих на громадських мережах без дозволів.
Волатильність ринку
За всю історію існування стейблкоїнів безліч різних токенів не змогли зберегти прив'язку до долара США. У результаті в галузі виникло почуття сумніву. Для деяких інвесторів наявність перевіреного досвіду, що підтверджує, що механізму прив'язки можна довіряти в періоди невизначеності, часто має першорядне значення, і нові активи можуть мати труднощі із завоюванням такої довіри.
Протокол
Протокольний ризик — це те, до чого проявляється підвищений інтерес, оскільки користувачі прагнуть отримати високу прибутковість своїх активів. Наприклад, користувачі часто шукають найвищі доходи DeFi для своїх активів, і в результаті нові протоколи, такі як Anchor, залучили величезну кількість капіталу.
Ведмежий варіант полягає в тому, що пропонована процентна ставка є нестійкою і має бути знижена, що призвела до масового розпродажу активів UST. Аргумент "ведмедів" полягає в тому, що зміни в протоколі можуть призвести до дестабілізації самого стейблкоіна, який він використовує, і, можливо, створити ризик для ширшої криптоекосистеми.
Стейблкоїни розвиватимуться
Стейблкоїни розглядаються як клас активів з потенціалом стати таким же великим, як інші великі цифрові активи, такі як BTC і ETH. На цей час завдання полягає в тому, щоб стримати очікування, враховуючи, що ми знаходимося на етапі прийняття стейблкоїнів як частини повсякденного життя, якщо згадати "Перетинаючи прірву". До цього додаються більш сучасні криптовалюти, які використовують алгоритми управління механізмом прив'язки.
Деякі з найбільш інноваційних проєктів стейблкоїнів переживатимуть невдачі або відвертий провал, оскільки для забезпечення прив'язки активів використовуються різні моделі. Багато нових проєктів пропонуватимуть високу прибутковість для залучення капіталу, але фундаментальні властивості стейблкоїнів та спосіб отримання прибутковості мають бути проаналізовані заздалегідь.
Більшість стейблкоїнів мають обмежену історію, а відсутність юридичної ясності щодо них стала гарячою темою для дебатів як у криптовалюті, так і традиційних фінансах. Навіть попри розбіжності, платіжні провайдери та установи оцінюють та створюють рішення з використанням криптовалютних платіжних рейок для оптимізації багатосторонніх транзакцій із використанням традиційних коштів.
Очікується, що буде досягнуто ясності щодо стейблкоїнів, які мають централізовану структуру і тому легше регулюються, що має дати зелене світло для інституційних пропозицій. Але є багато більш важливих питань про ЦВЦБ і роль, яку вони гратимуть у криптоекосистемі. Чи схилятимуться уряди до цифрових валют, які вони зможуть контролювати, чи ширшому ринку стейблкоїнів буде дозволено співіснувати?
У політиків завжди буде стимул до регулювання в ім'я захисту споживачів, і це сильна тема у риториці, що використовується. Але в міру того, як уряди боротимуться з концепцією цифрових грошей, з'являться стабільні монети, які прагнутимуть повної децентралізації та імунітету регулювання. І знову регулятори та криптоіндустрія знаходяться на черговому важливому перехресті, де прийняття криптовалют має бути зустрінуте добре продуманим регулюванням.
Хоча різні країни йдуть різними шляхами до регулювання, багато хто дивиться на зусилля в США, де адміністрація Байдена випустила указ про оцінку криптовалют. Багато хто очікує, що за цим піде законодавство, але один момент, який багато хто не бере до уваги, — це розгляд ЦВЦБ. Чи підуть Сполучені Штати за Китаєм у створенні цифрової валюти чи утримаються?
Ідея необхідності ЦВЦБ є дискусійною темою, але в чому полягає цінність – це вплив. Можливість оптимізувати міжбанківську торгівлю – це чудово, але наявність власного способу передачі вартості іноземним урядам (тобто допомоги) – це величезна цінність. Економічний ландшафт змінюється разом із валютами, і долар США, ймовірно, рухається до занепаду в міру диверсифікації скарбниці. Відсутність ЦВЦБ долара США не є кінцем для долара США, але іноземні валюти можуть перейти на цифровий формат раніше, щоб диференціювати себе.
Кроки дій
📖 Прочитай попередню частину: Стейблкоїни. Частина перша | DeFi
📖 Прочитай: Чому ЦВЦБ не є твоїм другом.
🙇 Подумай у чому користь та ризики стейблкоїнів? Беручи до уваги сьогоднішню статтю
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.