Кредитування. Частина друга | все про DeFi
Твоє надійне джерело інформації про DeFi, анонси проєктів та підручники з токеноміки.
Дорогий читач Bankless 🏴,
ми продовжуємо ознайомлювати тебе з кредитуванням, яке так необхідне фінансовому сектору криктовалют. Якщо ти пропустив попередню частину тоді, краще прочитай її, а потім берись за цю статтю.
Український переклад: гільдія перекладачів BanklessDAO (Romko, Yura_Teslya)
Пули Rari Fuse
автор: Jake and Stake
Rari починав як агрегатор прибуткових ферм, але перейшов до ізольованого протоколу відсоткових ставок. Fuse дозволяє кожному бажаючому створити ринок кредитування, використовуючи будь-який токен ERC20. Творці пулу вибирають такі параметри, як криві відсоткових ставок, оракули та фактори забезпечення, а користувачі можуть запозичувати активи з пулу або кредитувати його.
Таке налаштування дозволяє користувачам забезпечувати ліквідність для різних ринків кредитування з різними профілями ризику. А оскільки ці пули ізольовані, профіль ризику одного пулу безпосередньо не впливатиме на інші пули. Такі продукти, як Compound та Aave, є дозволеними, оскільки вони контролюють види активів, які можуть бути використані як застава. Це відбувається тому, що вони мають один пул ліквідності на кожен актив. Вони не можуть прийняти будь-який актив, оскільки це відкриває TVL всього протоколу для атак на активи забезпечення (докладніше про це у розділі "Ізольовані пули кредитування" нижче).
Alchemix
автор: Elemental
Alchemix – це платформа кредитування DeFi, що пропонує кредити з надлишковим забезпеченням, з двома ключовими особливостями, що відрізняють її від більшості інших. По-перше, позичальники не можуть бути автоматично ліквідовані через зміну цін на криптовалюту. Друга відмінність полягає в тому, що Alchemix пропонує так звані кредити, що самоокупаються.
Alchemix дозволяє позичальникам брати кредити до 50% LTV (loan to value - кредит до вартості) під заставу депонованих криптовалют, включаючи DAI, ETH, wstETH, rETH, USDC та USDT. Це відповідає мінімальному коефіцієнту застави 200%.
Позичальники захищені від автоматичної ліквідації, оскільки Alchemix надає позики під заставу аналогічних синтетичних активів. Наприклад, якщо ти розміщуєш ETH, ти можеш позичити до половини вартості розміщеного ETH в alETH, синтетичному токені, який має таку ж ціну, як і стандартний ETH. Якщо ціна ETH (і, отже, загальна вартість твоєї застави) падає, ціна/вартість запозиченого alETH падає пропорційно. Таким чином, LTV та коефіцієнт застави залишаються незмінними. Це відео Alchemix наочно демонструє, як це працює.
Платформа використовує твою заставу для отримання доходу від твого імені, яка поступово погашає залишок твого боргу. Саме це Alchemix має на увазі під самоокупними кредитами. По суті, він дозволяє тобі позичати майбутню прибутковість криптоактивів, розміщених у його сховищах. Alchemix також інтегрується з кількома агрегаторами та протоколами прибутковості, дозволяючи позичальникам заробляти додаткову прибутковість та токени управління ALCX, використовуючи свої позикові активи.
Alchemix Finance дозволяє позичальникам використати вартість своїх криптоактивів зі значно зниженим ризиком ліквідації. Однак, оскільки дохідність, що отримується від застави, непостійна, важко визначити, коли твій кредит, що самоокупається, буде погашений. На момент написання цієї статті APY на сховищі ETH/alETH становила 0,092%. Якби ти вніс 10 ETH, то твій кредит 5 alETH був би погашений 30 березня 2567 року. Технічно самоокупність... за 545 років.
Звичайно, прибутковість значно коливається в залежності від широкого спектру ринкових факторів, тому твої результати можуть відрізнятись. Ти можеш дізнатися більше, порівняти APY та зробити DYOR на їхньому сайті.
Voltz Protocol
автор: Jake and Stake
Voltz привносить відсоткові свопи в DeFi, який є ринком на квадрильйон доларів ($1,000,000,000,000,000) у TradFi. Voltz створює ліквідність для активів із відсотковими ставками. Це дозволяє ринку встановлювати відсоткові ставки економіки DeFi.
Ринки відсоткових свопів включають постачальників ліквідності, фіксованого тейкера і змінного тейкера. Фіксований тейкер створює позицію зі змінною ставкою доходу й обмінює її на встановлену суму, по суті, створюючи фіксовану ставку. Покупцем цієї позиції є компанія Variable Taker.
Це відкриває можливості для іпотечних кредитів із фіксованою ставкою на ланцюжку, нових торгових стратегій та узагальнених, капіталефективних фіксованих процентних ставок. Пул ліквідності служить оракулом ціноутворення для фіксованої/змінної ставки.
Euler Finance
автор: Jake and Stake
Euler також пропонує ринок для нішевих активів. Цього разу ці кредити мають бути забезпечені великими, авторитетними активами, такими як стейблкоїни, ETH та BTC. Euler використовує оракули середньозваженої за часом ціни (time-weighted average price - TWAP) на Uniswap для створення фідів цінових активів, перерахованих на платформі.
Ейлер поділяє активи за рівнями ризику. Це обмежує можливості запозичення користувачів профілем ризику наданих ними активів. Якщо ти надаєш ETH і BTC, ти можеш запозичити ширший спектр активів, ніж якщо ти надаєш невідомий токен з невеликою ринковою капіталізацією. Наприклад, більш ризиковані активи можна брати та позичати, але не використовувати як заставу, запобігаючи виникненню проблемних боргових позицій.
Від BanklessHQ:
Управління EUL контролює цей ризик за допомогою рівнів комісії та управління може підіймати активи вгору за списком рівнів (що є бажаним місцем для токенів).
🔴 Активи ізоляційного рівня потребують власних специфічних заставних депозитів. Якщо користувач хоче взяти ізоляційний токен XYZ, йому необхідно внести заставу (ETH, DAI й т.д.), і ця застава може бути лише забезпеченням для токена XYZ.
🟡 Міжрівневі активи можуть ділитися запорукою між собою. Як токени ABC, і XYZ можуть бути запозичені під заставу ETH, DAI тощо.
🟢 Рівень забезпечення (Collateral-Tier) може бути використаний як застава для позики під будь-який актив будь-якого рівня.
Euler пропонує широкий спектр функцій, взятих з декількох інноваційних протоколів DeFi на додаток до деяких власних:
Термінові позики (флеш кредити)
Нішеві фінансові ринки
Блокування токенів та голосування для доступу до емісії токенів
Ефективне кредитне плече на основі кореляції
Notional
автор: Jake and Stake
Notional – це проєкт, який пропонує кредити з фіксованою ставкою. Для цього вони відстежують дебети та кредити за допомогою своїх токенів fCash. При оформленні кредиту кредитор та позичальник отримують залишки fCash, причому останній отримує від'ємну суму. Ці залишки є позицією, включаючи відсоткові платежі.
fCash (Notional)
Кредитори обмінюють стейблкоїни на дериватив (fCash) і отримують фіксовану процентну ставку, виражену fCash. Позичальники перестраховуються, депонуючи схвалені активи, а потім мінтять fCash, які можуть бути обмінені на готівку через пул ліквідності.
Після закінчення терміну погашення користувачі можуть погасити/відшкодувати баланс, пов'язаний з їх позиціями, за допомогою похідних токенів (токенів fCash). Наприклад, обмінний курс між USDC і fUSDC у заздалегідь обумовлений термін погашення є фіксованою процентною ставкою, яку користувачі отримують за умовним терміном. Якщо в позичальника негативний баланс, його заставу буде використано для покриття боргу день погашення кредиту.
Notional використовує пули ліквідності (аналогічні Uniswap) для полегшення торгівлі (кредитування/запозичення) та стягує комісію з операцій користувачів. Кожен пул позначається типом активу та датою погашення. Як приклад можна навести пул DAI/fDAI, термін погашення якого настає 23 грудня 2022 року.
В результаті існує три різні типи користувачів Notional : кредитори, позичальники та постачальники ліквідності.
Постачальники ліквідності виступають як контрагент стосовно кредиторів та позичальників, отримуючи комісійні при кожній угоді. Ризик для постачальників ліквідності полягає у непостійних втратах (IL). Це відбувається, коли курс обміну активів пулу (готівки на fCash) відрізняється від курсу на момент додавання ліквідності. Зауваж, що прибутковість за надання ліквідності частково стимулюється токеном NOTE. Річні курси емісії з валют виглядають наступним чином:
USDC: 9,000,000
DAI: 9,000,000
ETH: 1,000,000
wBTC: 1,000,000
Крива умовних АММ повинна бути плоскою для більшості випадків, щоб створити розумні рівні прослизання, але досить крутий на кінцях, щоб сприяти встановленню рівноваги під час подій щодо зміни ринкової ціни. В результаті, коли різниця у цінах велика, стимули для трейдерів зростають. Ось як виглядає крива:
Proportion = fCash/(cash+fCash)
На графіку вище курс обміну змінюється, коли є різниця між fCash та готівкою в пулі ліквідності. Чим більша різниця, тим більше виражений обмінний курс. Це спонукає трейдерів використовувати пул для арбітражних можливостей, повертаючи ціну до центру та даючи постачальникам ліквідності торгові комісії.
Щоб запобігти IL, Notional впроваджує серію кривих ціноутворення для зменшення сковзання у міру того, як пули досягають зрілості.
Вісь x – пропорція, вісь y – обмінний курс.
Всі ці фактори працюють разом, щоб забезпечити доступність фіксованих процентних ставок для користувачів. Торгові комісії приносять LP прибуток, а застава позичальників може бути використана для погашення кредиторів, покращуючи платоспроможність пулів та створюючи можливості отримання прибутку для протоколу.
Одним із ризиків тут є неплатоспроможність Notional. Якщо позичальник стає неплатоспроможним, Notional використовує власні кошти на покриття збитків. Це ризик, оскільки останнім резервним джерелом коштів користувачів є скарбниця Notional, якою керують власники NOTE.
Notional робить великі кроки у покращенні функціональності DeFi. Традиційні фінансові організації не так часто використовують змінні відсоткові ставки, як фіксовані. Це робить фіксовані відсоткові ставки "святим Граалем" для широкого впровадження DeFi. Фіксовані ставки дають позичальникам та кредиторам передбачуваність. Для планування фінансових рішень та цілей як користувачам, так і установам вигідно мати передбачувані платежі. Якщо ставки раптово підвищаться або знизяться, а користувач не буде готовий до цього, він зазнає фінансового стресу і може оголосити дефолт за кредитом.
Середні/просунуті концепції
Ізольовані пули
З відродженням токенів управління у користувачів DAO та протоколів з'явився набір активів, які лежать у їхніх гаманцях та практично не використовуються. Багато власників позитивно ставляться до своїх токенів, але єдині пули перехресного забезпечення дозволяють використовувати як заставу лише деякі активи, внаслідок чого ці власники отримують менше користі, ніж від таких токенів, як ETH та DAI. Ізольовані пули розв'язують цю проблему, дозволяючи використовувати будь-який токен як заставу.
Ізольовані пули дозволяють будь-якій людині створити ринок кредитування для будь-якого обраного ним активу та налаштувати параметри відповідно до профілю ризику, який він вважає за потрібне, не забруднюючи решту TVL протоколу. Ізоляція ліквідності відокремлює ринки кредитування один від одного, захищаючи безпечні пули від ризикованіших. Цього не можна сказати про пули з одним перехресним забезпеченням, таких як Compound.
Уяви сценарій, в якому будь-який актив може бути поставлений в єдиний пул перехресного забезпечення. Зловмисник створює власний токен, контролюючи пропозицію та ціну цього активу. Зловмисник передає цей токен у протокол кредитування, підвищує його ціну і бере під нього стабільні/надійні активи. Зрештою, зловмисник відмовляється повертати кредит, тому що застава була марною, а її єдиною метою було вкрасти кошти.
Ізольовані пули розв'язують цю проблему, дозволяючи використовувати як заставу солідні та не солідні активи, поділяючи різні ринки кредитування. Творці пулів можуть створювати ізольовані ринки, але користувач сам визначає, де хоче надавати/займати кошти. А оскільки пули ізольовані, ця атака не може поширитись на весь протокол TVL.
Якщо в єдиних пулах перехресного забезпечення на кожен актив припадає один пул ліквідності, то ізольовані пули дозволяють кожному активу мати безліч ринків кредитування, кожен із яких має різні профілі ризику. Якщо один пул виявиться недостатньо забезпеченим, це не вплине на безпеку інших.
Якщо Aave і Compound дозволяють будь-кому стати кредитором, Fuse просуває це поняття далі.
Пули Fuse легко налаштовуються, що призводить до великої різноманітності фінансових ринків. Ці ринки дозволяють творцям пулів отримувати ліквідність для нішевих активів. Ця екосистема пулів породжує різноманітні продукти з різними профілями ризику, дозволяючи будь-кому створити власну версію Compound або Aave і, по суті, стати власним кредитним протоколом.
Але це аж ніяк не панацея. Зловмисні творці пулів можуть атакувати користувачів, які нічого не підозрюють. Згадана вище атака, як і раніше, актуальна для ізольованих пулів. Пули, створені з активів з невеликою ринковою капіталізацією, пропозиція та ціна яких контролюються зловмисником, схильні до тієї ж уразливості.
Зломи смартконтрактів та маніпуляції з ціновим фідом також є ризиками. У квітні 2022 року пули Rari Fuse були зламані на суму понад 80 мільйонів доларів США. Користувач сам визначає, які пули безпечні, а які надто ризиковані для нього, за допомогою коефіцієнтів забезпечення, затверджених заставних активів, аудиту смартконтрактів та інших факторів.
Модель фіксованої (або стабільної) процентної ставки
Продукти з фіксованою процентною ставкою становлять понад 80% всього обсягу торгівлі деривативами, а у 2019 році 94% випущених в обіг корпоративних облігацій США було випущено за фіксованими ставками. Кредити з фіксованою ставкою пропонують стабільність та передбачуваність для людей, які приймають умови кредиту. Позичальникам не потрібно приділяти таку увагу ринкам, щоб ефективно їх використовувати. Наприклад, заявки на отримання житлового кредиту зі змінною процентною ставкою становлять 10,8% від усіх заявок цього року (джерело).
Сьогодні відсоткові ставки в DeFi надто волатильні для використання традиційними кредитними платформами. Наприклад, ставки за позиками DAI коливалися в діапазоні від 0,5% до 20% річних.
Фіксовані відсоткові ставки були створені двома способами:
За допомогою кредитів із фіксованою ставкою
Розподілом дохідності
Позики з фіксованою ставкою
Користувачі можуть скористатися "стабільними" процентними ставками Aave для запозичення коштів за ставкою "на момент часу", що визначається протоколом. Хоча доступна ставка може змінюватись, після отримання кредиту вона залишається фіксованою. Це дозволяє позичальникам уникнути волатильності відсоткових ставок внаслідок зміни цін та макроекономічної динаміки.
Як правило, "стабільна" відсоткова ставка вища за змінну відсоткову ставку, щоб залишатися платоспроможним у несприятливих ринкових умовах, що призводить до "події ребалансування". Ця подія ребалансування призведе до того, що "стабільні" кредити з нижчими відсотковими ставками зростатимуть, щоб задовольнити потребу у збереженні платоспроможності. Саме тому кредити зі стабільною ставкою є кредитами з фіксованою ставкою. Кредити зі стабільною ставкою зазвичай утримують свою ставку, але можуть змінюватись, і тому не є фіксованими.
Як приклад різниці між стабільною та змінною процентними ставками можна навести проєкт Aave: при однаковому коефіцієнті використання 80% стабільна ставка становить ~13,9%, а змінна – 6%. Це більш ніж 100% збільшення.
Сьогодні кредити зі стабільною ставкою не дуже популярні у DeFi, але якщо ми зможемо перетворити стабільні відсоткові ставки на фіксовані, це може дозволити проєктам залучати ліквідність із меншим ризиком.
Порівняйте це з прибутковістю у вигляді емісії токенів управління, яка була поширеною стратегією протоколу залучення ліквідності. Припустимо, що проєкт хоче підвищити ліквідність свого токена на DEX, він може використати yield farmers, щоб стимулювати користувачів постачати токени на біржу.
Це популярна стратегія, але вона дорога, особливо на початковому етапі (стимули для фермерів-дохідників варіюються від 5% до 40% APR). Крім того, вона ризикована, оскільки фермери, які займаються їлд фармінгом, можуть вільно скидати свої токени та виводити ліквідність.
Кредити з фіксованою процентною ставкою можуть розв'язати цю проблему. Натомість проєкти можуть займати необхідні активи, щоб залишатися платоспроможними (за фіксованою ставкою) та володіти своїми позиціями ліквідності, без витрат на стимулювання прибутковості та ризику відходу постачальників ліквідності.
Перерозподіл прибутковості
Протоколи також можуть використовувати прибуткові активи для створення вторинних ринків процентних ставок. Загалом, існує два типи:
Розділити основну суму та відсотки
Створення структурованого продукту
Розгляньмо перший тип: поділ основної суми та відсотків. Нехай користувач A інвестує 10 000 DAI в Aave на один рік, а відсотки (i), які нараховуватимуться на цю позицію, оформить як окремий продукт. Тепер припустимо, що користувач Б готовий купити відсотки, отримані за цією позицією, за 500 DAI.
Продавець А отримує 5% прибутку від інвестиції в 10 000 DAI та зберігає свою основну суму. В результаті Б бере на себе спрямований ризик змінного відсотка за цією позицією, а продавець зі змінною ставкою створює позицію, еквівалентну активу з фіксованою ставкою.
Аналогічно, структуровані продукти зазвичай складаються з двох наборів продуктів, що використовують один і той же базовий актив зі змінною процентною ставкою, що приносить дохід. Перший набір X отримує фіксовану ставку в 5% відсотків на свої інвестиції, другий набір Y отримує плаваючу ставку прибутковості на все понад 5%.
Якщо загальна дохідність менш як 5%, активи Y використовуються для компенсації різниці в дохідності X, так що X завжди буде отримувати дохідність 5%. Знову ж таки, Y приймає на себе ризик, який не приймає X.
Фіксовані відсоткові ставки є величезною можливістю для DeFi й були схвалені як наступне розблокування для користувачів. Вони пропонують користувачам та установам передбачувані грошові потоки та дозволяють криптовалюті вийти на ринок, обсяг якого становить квадрильйон доларів. Слідкуйте за появою нових продуктів та протоколів на цій арені. Поки неясно, коли фіксовані відсоткові ставки набудуть широкого поширення в криптовалюті, але немає сумнівів, що DeFi прискорює історію фінансів, і фіксовані відсоткові ставки — це просто наступне доміно, яке впаде.
Автоматичне покриття кредитів
DeFi Saver - це програма, яка дозволяє користувачам керувати своїми активами за декількома протоколами DeFi. Їхня панель приладів дозволяє користувачам керувати позиціями за такими протоколами, як Maker, Compound і Aave. За допомогою DeFi Saver ти можеш створювати власні комбінації транзакцій та забезпечувати автоматичний захист від ліквідації за допомогою функції "Автоматизація".
Автоматизація — це механізм DeFi Saver, який допомагає тобі керувати позиціями щодо забезпеченого боргу (CDP), забезпечуючи автоматичний захист від ліквідації. Автоматизація активно відстежує CDP користувачів та підвищує чи знижує кредитне плече залежно від ціни базового забезпечення.
Левериджування та делевериджування здійснюється за допомогою функцій "Підсилити - Boost" та "Погасити - Repay". Таким чином, система автоматизації корисна для активів, до яких ти ставишся позитивно. Ці коригування левериджу та делеверіджу здійснюються DeFi Saver в рамках однієї транзакції з використанням флеш-кредитів.
Наприклад, користувачі можуть надати ETH як заставу, а потім налаштувати максимальний та мінімальний коефіцієнт застави.
Після включення функції Автоматизація (Automation) генеруватиме DAI, купуватиме більше ETH і додаватиме їх у ваш CDP. Це збільшить вашу експозицію ETH, зменшить ваш борг DAI та знизить коефіцієнт забезпечення.
З іншого боку, якщо ваш коефіцієнт опуститься нижче за налаштований мінімальний коефіцієнт забезпечення, частина вашої застави (ETH) буде видалена з CDP, обмінена на DAI й використана для погашення боргу, що збільшить ваш коефіцієнт забезпечення. Ці коригування здійснюються лише з використанням застави у CDP/Сховищі, а активи у вашому гаманці не можуть бути доступні.
Зараз для автоматизації користувачам необхідно мати CDP/Vault на багатоколатеральній DAI-версії протоколу MakerDAO з боргом не менше 40 000 DAI.
Це нова інновація у сфері фінансів, яка стала можливою завдяки смартконтрактам. Користувачі можуть спокійно спати ночами, знаючи, що у разі великої ліквідації їхні позиції будуть покриті без високих комісій за ліквідацію (Maker стягує 13% комісійних з ліквідованих активів). Автоматизація провела понад 43 000 угод Repay та Boost від імені користувачів, при цьому обсяг торгівлі в автоматичних угодах станом на травень 2021 року становив понад 1,5 млрд доларів. Досі у контракті не було виявлено жодних експлойтів, але завжди існує ймовірність ризику смартконтракту.
DeFi-Нострадамус: Погляд у майбутнє кредитування та позик DeFi
автор: Joe King
У мене немає кришталевої кулі й пророчих талантів, але я маю доступ до деяких з найяскравіших розумів у DeFi та стрічки новин, повної будівельників у просторі Web 3, тому скористаймось цими думками й подивимося на майбутнє кредитування та позик у DeFi.
Минуле та сьогодення Кредитування DeFi
Літо 2020 року, також зване "літом DeFi", принесло світ децентралізованих фінансів (DeFi) у мейнстрім криптовалют. Такі протоколи, як: Compound, Aave та Alchemix викликали хвилю в індустрії Web 3. Ці протоколи дозволили здійснювати кредитування та запозичення для яких не потрібен дозвіл, а відомі особи зі світу традиційних фінансів (наприклад, Марк Кьюбан) та криптовалют (наприклад, Віталік Бутерін) виступили на підтримку цих нових фінансових інструментів, доступних світу. Протоколи DeFi продовжують удосконалювати кредитування та запозичення, дозволяючи використовувати більше типів застави, екзотичні пари токенів і навіть кредити, що самопогашуються, за допомогою Alchemix.
Більшість цих інструментів вимагають від тебе надмірного забезпечення, тобто якщо ти хочеш зайняти 100 доларів у стейблкоїнах, тобі необхідно внести в кредитний протокол 150 або більше доларів криптовалютної застави. Це гарантує, що сума твоєї позики залишиться забезпеченою, принаймні, на суму позики, і якщо позика колись наблизиться до цього порогу, смартконтракт продасть твою заставу, щоб повернути позику (плюс деякі комісії, звичайно). Що, якщо в майбутньому ти зможеш брати кредити без застави?
Погляд Нострадамуса на майбутнє DeFi
Одним із таких майбутніх кредитів може стати "кредитний" кредит DeFi; подібно до нинішніх банківських кредитів, він видаватиметься без застави, а відсоткова ставка змінюватиметься залежно від кредитоспроможності людини. Ідея "беззаставного кредиту" не є новаторською у традиційному фінансовому просторі, де банк може просто взяти вашу кредитну історію з агентства зі звітності. Але як це можна здійснити у псевдонімному світі численних адрес гаманців та аватарів мультяшних персонажів?
Зараз тестуються три механізми, що дозволяють видавати такі кредити:
Флеш-кредити: Вони вже використовуються та розширюються в DeFi. Флеш-кредит — це просто кредит, який береться і погашається в тому самому блоці; це дозволяє користувачам таких кредитів арбітражити цінові різницю між активами чи протоколами. Це складні інструменти, що використовуються переважно криптофондами за допомогою ботів. За тимчасове використання капіталу стягується плата, проте транзакції здійснюються відразу в одному блоці. У міру того, як боти та інструменти, пов'язані зі створенням блоків, стають все більш складними, можливість використання флеш-кредитів ставатиме все більш корисною для досвідчених гравців.
З наближенням злиття ETH 2.0 до рядів валідаторів вступає новий учасник: "будівельники блоків". Ці блокчейн-будівельники отримають можливість упорядковувати транзакції у кожному блоці, що дозволить використовувати арбітражні спреди в угодах, а флеш-кредити стануть для цих учасників потужним інструментом для отримання додаткової вигоди під час валідації блоку.
Оцінка третьої сторони: Це модель, аналогічна до нинішньої фінансової системи "кредитних агентств", які відстежують і підтримують базу даних кредитного рейтингу кожної людини. Ці агентства запитуються кредиторами, щоб визначити кредитоспроможність людини; найкращий рейтинг означає більше шансів на схвалення кредиту та нижчу відсоткову ставку. Це просто перехід від світу централізованих фінансів до світу децентралізованих. Проблема полягає в тому, як створити достатню кількість таких сторонніх учасників для побудови надійної кредитної системи DeFi та як підтримати етику "децентралізації", коли ця система спиратиметься на централізованих сторонніх учасників.
Криптовалютні кредитні бали: У просторі блокчейну тестується ідея "кредитоспроможності на ланцюжку"; це дозволить кредитору вивчити всю активність вашого гаманця, щоб визначити, чи ви є тією людиною, яка поверне кредит, який ризик неповернення і яку ставку брати за кредит. Головна проблема цієї системи – як покарати поганого гравця за неповернення кредиту та як зупинити поганого гравця, який може просто використати новий гаманець і ніколи не зіткнутися з наслідками дефолту. Майбутнє криптовалютних кредитних рейтингів вимагатиме творчого підходу до розв'язання цих очевидних проблем.
Одним із рішень є використання "доказу нульового знання даних поза ланцюжком", де ваш ідентифікатор реального світу може бути пов'язаний із зашифрованим доказом нульового знання. Це дозволить пов'язати ваш гаманець із вашою реальною особистістю без того, щоб інша сторона знала, хто ви насправді. Це дозволить прив'язати вашу історію кредитування та позик до кожного використовуваного гаманця і створити надійний, але децентралізований профіль для кожного пов'язаного з вами гаманця.
Інша ідея, що використовується - "інтеграція кредитів по ланцюжку" з використанням кредитного балу KYC (знай свого клієнта), прикріпленого до доказу нульового знання, прив'язаного до твого гаманця або онлайн-ідентифікатора; це вимагає залучення третьої сторони, але дозволить тобі вибрати компанію на свій вибір і захистить особисту інформацію від кредиторів (уяви, що ти робиш одну кредитну перевірку в обраній компанії, а потім використовуєш її для кількох кредитних компаній, які ніколи не знають, хто Ти насправді).
ДеФі-Нострадамус заглядає все глибше у майбутнє
Кредит за допомогою соціальної репутації
Також теоретично розглядається система соціальної репутації, яка називається "Колектив зі створення особистої мережі". Це ідея мережного ефекту, у якому можуть брати участь лише довірені особи. Як тільки адреса гаманця буде визнана висококредитоспроможною, вона зможе запросити друга приєднатися до мережі. Це робить власника кредитоспроможного гаманця репутаційно відповідальним за запрошеного, приклад: ти запрошуєш свого друга до мережі, він позичає гроші, а потім не виплачує їх; твій друг буде виключений з колективу, а твоя репутація постраждає (наприклад, знизиться твій кредитний рейтинг), це вплине на твою здатність брати кредити та відсоткові ставки за поточними кредитами (або навіть може призвести до виключення з клубу).
NFT як застава
Популярним інструментом багатих людей є купівля активів, таких як витвори образотворчого мистецтва, запозичення грошей під заставу вартості цих творів (зрозуміло, за певну плату) та використання цих грошей для інших цілей; це дозволяє отримати доступ до грошей, закладених в активі, без сплати цих набридливих податків на приріст капіталу. Введіть NFT-позику! Ця система дозволяє користувачеві заблокувати NFT у смартконтракті та зайняти під нього гроші за комісію (зрозуміло) та щомісячну виплату відсотків; це дуже схоже на поточну модель механізмів криптозаймів із надлишковим забезпеченням, таких як MakerDAO та Aave.
За такої системи ти можеш зайняти лише частину вартості NFT, і якщо ціна NFT коли-небудь впаде до 100% вартості кредиту, протокол продасть твій NFT і поверне кредит самому собі (плюс комісія, звичайно!). На відміну від більшості криптовалютних токенів з активним ціновим оракулом, який передає поточну ціну кожного токена смартконтракту, NFT коштують лише стільки, скільки інша сторона готова за них заплатити. NFT Tech - це новий механізм підбору ліквідності, який використовує книгу заявок на покупку NFT для прямої передачі цін найпопулярніших проєктів NFT у смартконтракти; це відкриває NFT для використання у багатьох поточних протоколах та системах DeFi.
Активи реального світу у DeFi
Нерухомість почала потрапляти в заголовки газет у всьому світі, коли компанії почали "токенізувати" нерухомість. Це досягається шляхом продажу нерухомості компанії (наприклад, ТОВ), а потім створення NFT або токена, який надає право власності на компанію в блоковому ланцюзі. Це також робиться з приголомшливою кількістю предметів реального світу, таких як стейблкоїни, забезпечені дорогоцінними металами, акції венчурних інвестицій як NFT, музичні роялті та навіть автомобілі! Такі компанії, як Centrifuge, дозволяють перевести володіння активами реального світу у NFT, а потім використовувати їх для позик та кредитування в таких місцях, як Aave та MakerDAO.
Щоб занести ці реальні активи до блокчейну, власник повинен "хешувати" документ про право власності на блокчейн, а потім створюється NFT, коли хеш документа фіксується в децентралізованій аплікації "Tinlake". Це дозволяє користувачам по всьому світу отримати доступ до капіталу, який раніше був неможливим. Цей тип системи відкриває можливості на 100 трлн доларів, переносячи активи реального світу в ланцюг блокчейну.
На шляху до покращення кредитування та запозичення
З моменту свого створення DeFi вже давно є інноваційним стартовим майданчиком для нових технологій та продуктів у всьому Web3, а тепер підприємці DeFi активно створюють нові протоколи для кредитування. Поки ми теоретизуємо про кредитні бали на ланцюжку, інвестиційні клуби соціального капіталу, позики під заставу реальних активів або токенізації вашого будинку, будівельники в цьому просторі зайняті творчістю. Інновації у сфері кредитування та позик продовжують удосконалюватися місяць за місяцем, і майбутнє для світу Bankless, як і раніше, виглядає світлим!
Кроки дій
📖 Прочитай: Стейблкоїни. Частина перша | DeFi
📖 Прочитай: Стейблкоїни. Частина друга | DeFi
🙇 Ознайомся: як уникнути непостійних втрат
Оригінал статті знайдеш тут!
Це інформаційний блог, який носить виключно навчальний характер. Не є порадою щодо інвестування чи закликом купити чи продати будь-які активи чи прийняти будь-які фінансові рішення.